Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Jak Ustawić


thorian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z góry przepraszam jeśli to zły dział, ale nie bardzo znalazłem lepsze miejsce na temat. Jeśli tak to proszę o przeniesienie. 

 

Do rzeczy....

5 dni temu przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania (70m2) gdzie jest tylko ogrzewanie podłogowe + grzejnik w łazience, ale to raczej symbolicznie niż na jakiekolwiek grzanie. Mieszkanie jest na piętrze, okna trzyszybowe, pustak ceramiczny, styropian 15cm. Piec to Beretta Quadra Green CSI + regulator Salus 091FLRF. Nie ma czujnika pogodowego, ale myślę nad jego zakupem (podobno bardzo ułatwia regulację temp w mieszkaniu)

Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, sporo szukałem na ten temat, ale nie do końca znalazłem odpowiedzi na moje pytania. 

  • Jaka powinna być temp wody zasilającej podłogówkę? Ponoć 25-30* ale wydaje mi się to za mało na ogrzanie podłogi do tego stopnia, żeby jeszcze nagrzało powietrze. Czy te temp to nie czasem zalecana temperatura podłogi (płytki/panele) a sam czynnik grzewczy, czyli woda reguluje się sama (wg krzywej grzania przy podłączonej sondzie pogody)?
  • Druga kwestia przepływ wody. Mam pod piecem skrzynkę TECE (https://image.ceneo.pl/data/products/39619539/i-tece-tecefloor-rozdzielacz-ogrzewania-podlogowego-ze-stali-nierdzewnej-7-sekcyjny-77310007.jpg) gdzie czerwonymi pokrętłami można regulować przepływ. Wiem, że przepływy nie mogą być takie same dla każdej pętli, ale ogólnie lepiej jak są małe powiedzmy 1-2 l/m czy duże 4-5 l/m? Przy małym woda płynie wolniej i podłoga ma okazję dłużej pobierać ciepło, ale z drugiej strony bardziej się wychładza co może powodować, że podłoga będzie nierównomiernie się nagrzewać. Przy dużym przepływie zauważyłem, że piec co chwile się wyłącza np ustawiam temp wody na 35* piec bardzo szybko podgrzewa wodę do tej temp i sie wyłącza, temp wody dość szybko spada i po kilku mim cykl się powtarza. To chyba nie jest normalna praca pieca?
  • Kolejna sprawa to sposób grzania. Podłogówka ma dużą bezwładność więc lepiej grzać na niższej temp ciągle na niższej temp (powiedzmy z godzinnymi przerwami), żeby nie popuścić do wychłodzenia, czy lepiej z przerwami np wg któregoś z programów na termostacie (np grzanie od 5-7 potem od 13-22). Tyle, że wtedy między 22 a 5 jest na tyle duża przerwa, że zimą podejrzewam podłogówka na tyle się wychłodzi, że te 2h grzania nic nie da tak naprawdę, potem od 13 zanim mieszkanie się nagrzeje to ciepło będzie dopiero po 20. 

Inna kwestia to to, że to nowe mieszkanie, więc jeszcze jest trochę wilgoci, nie ma zakumulowanego ciepła w ścianach itd więc nawet teraz przy temp w mieszkaniu 22-23* nie jest do końca przyjemnie, ale mam nadzieję, że po pewnym czasie grzania nabierze to miłego klimatu. 

 

Z góry dziękuję za pomoc i rozwianie moich wątpliwości. 

Pozdrawiam

Grzesiek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo temp wody nie powinna przekraczać 40C, temp w pomieszczeniach regulujesz przez ustawienie odpowiednich przepływów a dodatkowo ustawiasz temp wody.

 

Jak masz ciągłe załączanie kotła to jego moc grzewcza jest za duża , ustaw mniejszą.

Salus służy do blokady kotła z powodu zbyt wysokiej temp w pomieszczeniu, należy tak grzać aby kocioł się za często nie wyłączał.

 

Jak jest nowe mieszkanie to trzeba grzać i wietrzyć aby pozbyć się wilgoci ze ścian i posadzek.

To pozbywanie się wilgoci może trwać nawet i cały sezon zimowy.

Będzie się to wiązać ze zwiększonym zużyciem gazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

Mieszkanie odebraliśmy w kwietniu i wtedy też przez 30 dni wygrzeliśmy podłogówkę. Większość wilgoci podejrzewam przez te kilka miesięcy zdążyła się przedostać na zewnątrz, ale i tak czasami nad ranem szyby w rogach są wilgotne. 

 

A jak to jest z tymi przepływami w końcu... bardziej/szybciej mieszkanie ogrzeje mając przepływy ustawione ma 5 czy na 2 l/m?

Bardziej ekonomiczne jest ciągłe grzanie (z krótkimi przerwami) niska temp, czy np raz na dobę przez kilka godzin wyższą temp? Jakie macie z tym doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

Mieszkanie odebraliśmy w kwietniu i wtedy też przez 30 dni wygrzeliśmy podłogówkę. Większość wilgoci podejrzewam przez te kilka miesięcy zdążyła się przedostać na zewnątrz, ale i tak czasami nad ranem szyby w rogach są wilgotne. 

 

A jak to jest z tymi przepływami w końcu... bardziej/szybciej mieszkanie ogrzeje mając przepływy ustawione ma 5 czy na 2 l/m?

Bardziej ekonomiczne jest ciągłe grzanie (z krótkimi przerwami) niska temp, czy np raz na dobę przez kilka godzin wyższą temp? Jakie macie z tym doświadczenia?

Większy przepływ=wyższa temperatura podłogi=wyższa temp.pomieszczenia.Należy ustawić taki przepływ na poszczególnej pętli(tlach) w danym pomieszczeniu aby uzyskać komfortową dla Ciebie temperaturę.Podłogówka powinna chodzić cały czas oczywiście coś nią musi sterować np.pogodówka.Dłuższe przerwy w grzaniu są niewskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mancio wyłączenie koła następuje w skutek osiągnięcia temp wody ustawionej na kotle np 35* mimo, że temp na sterowniku pokojowym nadal jest niższa niż powinna. Po minucie, dwóch kocioł ponownie się włącza - dogrzewa wodę do tych 35-37* i za chwilę się wyłącza. Nie wiem do końca, czy na tym kotle (Beretta Quadra Green CSI) jest możliwość ustawienia temp powrotnej. Jest jedno pokrętło, którym zwiększa się lub zmniejsza temp wody CO tyle. Efektem takiej pracy kotła jest to, że podłoga bardzo bardzo wolno się nagrzewa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odpowietrznik dzięki za prostą i rzeczową odpowiedź. 

 

Co do pogodówki to rozmawiałem dziś jednym instalatorem, który stwierdził, że dla powierzchni 70m2 nie ma sensu stosować czujnika, tym bardziej, że nie ma możliwości zamontowania go na północnej ścianie. To szeregówka gdzie mamy do dyspozycji tylko zachodnią i wschodnią ścianę. W takim wypadku może to powodować więcej problemów niż korzyści. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.