Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Skomplikowany Do Oceny


mareqm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam następujący temat i bardzo proszę o pomoc. Dylemat dotyczy instalacji kotłowni w układzie otwartym na kotle oraz zamkniętym na zasilaniu. Zamiast wymiennika ciepła zastosować planuję zbiornik akumulacyjny. Instalacja wykonana będzie zgodnie z załącząnym schematem - i tu bardzo proszę o opinie na jego temat. Kocioł jest zasypowy o mocy 11kW Heinztechnik.

Czy pompa mieszająca (sterownik obsługuje i ma czujnik temp powrotu nawet) to trafniejsze rozwiązanie niż zawór termostatyczny mieszający?

Czy jest sens dawać zawór 4D na grzejniki? 

Za wszelkie uwagi dziękuje z góry.

 

Dodam że innej opcji układu nie ma: kotłownia na parterze w przystawionym pomieszczeniu, grzejniki są także na poddaszu (łącznie 3szt), nie da rady zamontować naczynia wyrównawczego wyżej niż sufit kotłowni, z drugiej strony kocioł nie moze pracować w układzie zamkniętym ponieważ woda zimna nie pochodzi z sieci wodociągowej tylko ze studni głębinowej (nie da sie spełnic wymogu schładzania przy awarii zasilania) - noo chyba że ktoś spotkał i rozwiązał podobny problem inaczej.

 

Aha i proszę nieoceniać jakości narysowania schematu;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale schematu nie ma.

1. Może być bufor zamiast wymiennika . Tylko aby zamknąć układ bufor powinien być z wężownicą

2. Jak nie przeszkadzają Ci dwie pompy to może tak być. dla ochrony powrotu mozna zastosować zawór 3D termostatyczny lub laddomat

3. Nie ma sensu stosowania zaworu 4D na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bufor z wężownicą oczywiście - myśle że jedną, która będzie podłączona do kotła. Nie przewiduje solarów itp

2. Laddomat chyba za drogi, sterownik obsługuje pompe mieszającą, ma czujnik powrotu i wyjście takiej pompy wiec moze to najefektywniej będzie...

3. Po tym jak pojawił sie pomysł buforu też tak pomyślałem.

 

Dodałem załącznik - nie wiem czemu sie nie pojawił...

Wklejam link do schematu: https://1drv.ms/b/s!AtbKd19ZJL7hgb5LBAeUrZBZdw-ebA

schemat_CO.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy blad schematu: naczynie cisnieniowe po stronie instalacji musi byc wyprowadzone z pierwszego trojnika na powrocie, dopiero potem zawory. Inaczej zamykasz zawor i masz mala bombe.

 

Per analogiam jak w przypadku wyrownawczego otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze wężownica z bufora jest połączona z kotłem a bufor z instalacją prawda? Wydaje mi sie że najlepiej CWU ładować pompą bezpośrednio z pieca a nie z bufora, ponieważ CWU mógłbby wystudzać wode (która w nocy ma zasilać podłogówke.....

Czy bufor 400L da rade zasilić podłogówke tak aby sie nie wystudziła do rana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę na schemacie 3 pompy w obiegu kotła. Jedna z nich tworzy krótki obieg kotłowy/powrotu/.

Jasne że bez sensu. Dlatego ten układ "mieszający" jest niepotrzebny, i starczy jedna pompa obiegowa dla cwu i bufora, tylko w rurze powrotu do kotła albo między rurą wzbiorczą a rozgałęziami na cwu i bufor.

Pozdro

 a propos: reszty schematu nie oceniam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu reszty nie..ciekaw jestem co sądzą fachowcy...

 

ok, czyli mieszającej być nie musi. pompa może być jedna ale czy nie bez sensu jest cały czas ładować CWU? chce go nagrzac do określonej temp i wyłączyć - może będzie programator czasowy aby tylko w orślonych godzinach grzac CWU...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. mareqm.

Jeśli zbiornik cwu będzie wyżej niż kociołek, to przez pompę obiegowa przejdzie ewentualna wyższa temperatura z kotła /grawitacyjnie/.

Można to wyregulować zaworem termostatycznym, który zamknie obieg na zbiornik przy nastawionej temperaturze i ewen.czasie. Pompa obiegowa cwu jest już niepotrzebna.

Pozostanie tylko obieg na bufor/jego wężownicę/. czyli 1 pompa obiegowa.

Ps.

reszty schematu nie oceniam,

nie jestem fachowcem.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. mareqm.

Jeśli zbiornik cwu będzie wyżej niż kociołek, to przez pompę obiegowa przejdzie ewentualna wyższa temperatura z kotła /grawitacyjnie/.

Można to wyregulować zaworem termostatycznym, który zamknie obieg na zbiornik przy nastawionej temperaturze i ewen.czasie. Pompa obiegowa cwu jest już niepotrzebna.

Pozostanie tylko obieg na bufor/jego wężownicę/. czyli 1 pompa obiegowa.

Ps.

reszty schematu nie oceniam,

nie jestem fachowcem.

Pozdro

wszystko sie zgadza, lecz nie bedzie wtedy priorytetu CWU który sterownik umożliwia - pompa kosztuje ok 200zł do tego filtr, zawory, ZZ i grzanie CWU robi sterownik (jest on dość wypasiony wg mnie),

tak, cwu bedzie powyżej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Priorytet cwu wg tego schematu - co ma zrobić?? wlączyć pompę obiegową cwu? przecież grawitacją i tak ciepełko przejdzie /w sezonie grzewczym/ a latem zamkniesz 

zaworem bufor i po sprawie. wg mnie w tym schemacie priorytet cwu nie istnieje. Chyba powinien być sterowany zaw. 3-D  = albo cwu albo c.o.

czyli nadal jedna pompa obiegowa, a priorytet cwu ze sterownika na zawór 3-D , ale musi być inny schemat instalacji.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za pompą CWU jest zawór zwrotny...czyli grawitacja nie działa - po co grzać CWU jak nie ma potrzeby...na lato grzałka elektryczna - ja mam tak u siebie tylko kocioł jest na ekogroszek i sterownik ecoal..działa znakomicie..

tuta sterownik ma funkcje priorytetu CWU czyli mozna ustawić aby najpierw grzał CWU do zadanej a potem uruchomił pompe bufora (można to w zasadzie obejść tak, że jedna pompa na bufor i CWU i ewentualnie elektrozawór lub zawór mieszający na CWU ale nie wiem hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

hmmmmmm   w którym miejscu widzisz zz, że grawitacja nie przejdzie do cwu z kotła?

tak jak narysowane to właśnie przejdzie.

 

Widzę też możliwość zasilania zbiornika cwu  z bufora. Oczywiście jeśli będzie nagrzany, to pompa obiegowa weźmie ciepełko do zbiornika i będzie nowa porcja cwu bez grzania w kotle.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy blad schematu: naczynie cisnieniowe po stronie instalacji musi byc wyprowadzone z pierwszego trojnika na powrocie, dopiero potem zawory. Inaczej zamykasz zawor i masz mala bombe.

 

Per analogiam jak w przypadku wyrownawczego otwartego.

I tu sie chyba nie zgodze: w normie PN-EN 12828:2013 która zostałą zaktualizowana w 2016 jest rysunek zgodny z moim i naczynie wpięte za zaworem (http://www.instsani.pl/243/dobor-naczynia-wzbiorczego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

hmmmmmm   w którym miejscu widzisz zz, że grawitacja nie przejdzie do cwu z kotła?

tak jak narysowane to właśnie przejdzie.

 

Widzę też możliwość zasilania zbiornika cwu  z bufora. Oczywiście jeśli będzie nagrzany, to pompa obiegowa weźmie ciepełko do zbiornika i będzie nowa porcja cwu bez grzania w kotle.

Pozdro

ZZ jest przed pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.