Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Komfort Pz K1Pv3 - Zasada Działania Turbinki


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę bardzo zdjęcia paleniska i parametrów, opis w tytule zdjęcia. Kto wie co oznaczają pojawiające się znaczki tj. $, & obok temperatur i czasów przerwy i podawania ? Czasami też temperatura pojawia się w przekreślonej kratce tak jak na jednym załączonym zdjęciu.

 

Wczoraj dałem korektę powietrza na -1, bo zrobił mi się taki spiek, że przytkał jedną stronę paleniska i piec nie umiał dojść do zadanej. Bieg zadany 100, docelowe obroty 290, impulsy 160, kocioł nie umiał dojść do zadanej, a włączenie pompki z bojlera coraz bardziej go pogrążało. Mimo tego, że zadana leciała w dół algorytm nie podniósł czasu podawania i nie skrócił przerwy. Mając przytkaną jedną stronę retorty myślał chyba, że ma tam opał nie podawał bardziej. Po zrzuceniu tej szlaki impulsy obrotów od razu podskoczyły nawet miejscami chwilowo do 400, a PID zaczął podawać dłużej i częściej. Tak przynajmniej sobie to tłumacze, poprawcie proszę jeśli jest inaczej.

post-70700-0-29444500-1507716330_thumb.jpg

post-70700-0-46351300-1507716331_thumb.jpg

post-70700-0-63578600-1507716332_thumb.jpg

post-70700-0-84015700-1507716333_thumb.jpg

post-70700-0-88025100-1507716334_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  :)  U mnie wygląda to podobnie, może trochę mniejszy mam ten kopczyk. Tylko, że palę wyłączonym hallotronem. 

Wróciłem jednak do ustawień takich jak Ty wcześniej pisałeś:

min. czas podajnik: 1s

max. czas podajnik: 5s

min. czas przerwy: 35s

max. czas przerwy: 50s

 

Przy obecnej temp. na zewnątrz kocioł zbyt często przechodził w nadzór. Teraz sobie chodzi na 1%. Widzę fajną niską masz temp. podajnika, u mnie po zmianie ustawień, jak kocioł długo chodzi na 1%, temp. podajnika to nawet 38oC. Ale to chyba jeszcze nie powód do niepokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2902. Faktycznie gdzieś się natknąłem że ktoś pisał o odwracaniu turbinki ale powód był raczej inny, bo gdyby działo się tak jak u mnie to sądzę, że bym pamiętał. Ja założyłem ją zgodnie ze zdjęciem jakie dostałem od Techa czyli naklejką do dmuchawy,jak na zdjęciu. Dostałem też listę jakie parametry mam zmienić w menu serwisowym żeby ten V3 zagrał moją ekoenergią.

dzień dobry

czy mógłbyś zamieścić, lub podesłać otrzymaną listę zmian dla v3 i Ekoenergii, bo moja rozmowa w tej sprawie z "fachowcami" z Defro przypominała niestety rozmowę ze ślepymi o kolorach :(

dziękuję i pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  :)  U mnie wygląda to podobnie, może trochę mniejszy mam ten kopczyk. Tylko, że palę wyłączonym hallotronem. 

Wróciłem jednak do ustawień takich jak Ty wcześniej pisałeś:

min. czas podajnik: 1s

max. czas podajnik: 5s

min. czas przerwy: 35s

max. czas przerwy: 50s

 

Przy obecnej temp. na zewnątrz kocioł zbyt często przechodził w nadzór. Teraz sobie chodzi na 1%. Widzę fajną niską masz temp. podajnika, u mnie po zmianie ustawień, jak kocioł długo chodzi na 1%, temp. podajnika to nawet 38oC. Ale to chyba jeszcze nie powód do niepokoju?

 

Myślę, że nie, próg alarmowy jest sporo wyższy z tego co pamiętam. Jak chodzi o mnie to mi temp. podajnika nie przekroczyła jeszcze 32 również latem.

Poniżej wykaz zmian jakie dostałem do zmiany w K1P po wgraniu V3 dla Eko Komfort 15kW:

Parametry mocy:
Min praca podawania
2
Max praca podawania
5
Min przerwa podawania
35
Max przerwa podawania
60
Min wentylatora
19
Max wentylatora
24
Min obroty
80
Max obroty
290
 
Parametry rozpalania:
Maks praca rozpalania
5
Min przerwa rozpalania
30
Maks przerwa rozpalania
200
Min wentylator rozpalania
10
Maks wentylator rozpa.
21
Min obroty rozpalania
80
Maks obroty rozpalania
200
 

Kontrola zasobnika ustwić na off, chyba, że jest to zostawić, u mnie nie ma więc wyłączyłem
Zabezpieczenie podajnika -> hallotron podajnika ustawić na off (EE nie ma rewersu, jest zawleczka więc trzeba to wyłączyć)
Ja mam w tej chwili Min praca podawania 1 gdyż po kolejnych dyskusjach kazali ustawić na 1. Jeżeli po uruchomieniu sterownika wybierzemy np 15kW, dokonamy zmian zgodnie z powyższym to przy zmianie na inną moc ustawienia wrócą do fabrycznych.
 
A z ciekawości jak masz K1P to jak masz ustawione domyślnie Min praca podawania w pid ? Ja musiałbym wgrać z powrotem K1P 2.2.6 żeby to sprawdzić, a chodził mi kocioł na tym sofcie całkiem fajnie w zeszłym sezonie ale niestety nie mam fotki zrobionej z tego okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie domyślnie wygląda to tak:

 

Min praca podawania 2s
Max praca podawania 5s
Min przerwa podawania 45s
Max przerwa podawania 60s
 
Ale mam ekoenergię 12kW. 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak ja mam 15kW to też musiałem mieć 2 bo jak inaczej, dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ustawieniach fabrycznych, z wyłączonym hallotronem, ciężko było ogarnąć spalanie, albo spiek, albo przy korekcie powietrza w dół za duży kopczyk i niespalony węgiel...
 
Dopiero po zmianie na: 
Min praca podawania 1s
Max praca podawania 5s
Min przerwa podawania 35s
Max przerwa podawania 60s

 

Spalanie wygląda prawidłowo. Zdarzy się spiek, ale to raczej wina węgla, bo jest kaloryczny, a przy obecnych temp. piec nie ma co robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wróciłem dziś z pracy zaglądam do pieca a tam czarno, przesypany groszek dmuchawa buczy a sie nie kreci, turbinka stoi i wykrzyknik przy ikonie wentylatora. Czyżby siadł kondensator dmuchawy? Wyczyściłem cały piec kanał nadmuchowy wentylator retortę i uszczelniłem nowym sznurem. Na razie czekam na prawidłowy kopczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winny jest halotron. Trzeba go wyłączyć i zaprogramować PID bez jego udziału. Ja tak zrobiłem i chodzi bez obslugowo bez przerwy.

Jak znajdę trochę chwili to wam to przybliżę.

Jak macie pytania to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie na ustawieniach fabrycznych, z wyłączonym hallotronem, ciężko było ogarnąć spalanie, albo spiek, albo przy korekcie powietrza w dół za duży kopczyk i niespalony węgiel...

 

Dopiero po zmianie na:

Min praca podawania 1s

 

 

Max praca podawania 5s

 

 

Min przerwa podawania 35s

 

 

Max przerwa podawania 60s

 

Spalanie wygląda prawidłowo. Zdarzy się spiek, ale to raczej wina węgla, bo jest kaloryczny, a przy obecnych temp. piec nie ma co robić.

Tez można tak zaprogramować PID ze piec nie będzie wchodził w stan podtrzymania nawet takich temperaturach. Trzeba zmniejszyć max temperaturę salin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o algorytm PID to najważniejsza jest temperatura spalin. W zależności od jej wysokości będzie dobierał ilosc i czas podawania paliwa.

Żeby nie mieć problemów należy wyłączyć halotron i ustawić w menu serwisowym biegi nadmuchu. Przy wylaczonym halotronie nie są istotne minimalne i maksymalne obroty wentylatora lecz minimalny i maksymalny bieg nadmuchu. ( ustaliłem dla siebie przedział 21-31 bo powyżej paliwo się spiekało)

Jak ustalimy temperaturę spalin ( ja u siebie nastawiłem chyba na 180 st) i biegi nadmuchu to potem ustawiały widełki czasu podawania i przerwy podawania i tak to robimy żeby piec pracował na 10% zadanej mocy i nie podnosil temperatury tylko ja trzymał równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nic nie zmieniam (ewentualnie tylko moc) i wszystko śmiga. Oczywiście idzie wszystko na PID. I palnik uni :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz paliwo o podobnych właściwościach jakie testował producent pieca to masz racje nie trzeba nic zmieniać. Ja pale miałem węglowym który kupiłem do starego pieca i musiałem tak ustawić żeby go przypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nic nie zmieniam (ewentualnie tylko moc) i wszystko śmiga. Oczywiście idzie wszystko na PID. I palnik uni :)

Pozdrawiam

Jak masz paliwo o podobnych właściwościach jakie testował producent pieca to masz racje nie trzeba nic zmieniać. Ja pale miałem węglowym który kupiłem do starego pieca i musiałem tak ustawić żeby go przypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez śmigało do dziś cały czas na włączonym hallotronie było lepiej jak z wyłączonym, ale nie czyściłem dmuchawy juz rok i myślę ze tu leżał problem. Pożyjemy zobaczymy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz paliwo o podobnych właściwościach jakie testował producent pieca to masz racje nie trzeba nic zmieniać. Ja pale miałem węglowym który kupiłem do starego pieca i musiałem tak ustawić żeby go przypalić.

 

Nie no paliwa takiego nie mam :) Wcześniej paliłem jaretem plus (nie miałem problemów ze spalaniem co nie raz pokazywałem na fotkach) , a teraz na ten sezon kupiłem retopal z pgg. Jakoś problemów z paleniem eko nie mam, a mam rynnę :) Ale i tak na następny sezon planuje przejść na pellet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasypalem pellet 9 workow po 15 kg. dwa tygodnie temu. Pale do dzisiaj i jest polowa spalona. Popiolu praktycznie nie ma, doslownie garstka. Temperatura zadana ustawialem od 50 do 75. Przy PIDzie zar sie nie cofa. Nie mam automatu do rozpalania wiec trzeba recznie -przy pelecie zajmuje to minute. Sadzy brak, pieca nie czyscilem od tamtej pory. Generalnie wszystko ok. Poza cena 800zl/tona - Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj dodałem tuleję dystansującą pomiędzy dmuchawą a turbinką hallotronu. Zmieniły się warunki palenia - korekta powietrza poszła z -5 do +1 - jednak dużo ciągu wstecznego było - jak się  trochę zapchało palenisko, to zaczęło się mocno spiekać.

Turbinka hallotronu oczywiście odwrócona dla większej czułości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się w takie zabiegi.

Wyłącz halotron i powietrze ustawiaj w menu serwisowym nie przez min. i max obroty wentylatora a poprzez min. i max. biegi wentylatora.  Różnicy w użytkowaniu  nie odczujesz. Dalej będzie działać algorytm PID. Z halotronem jest to niebezpieczeństwo że jak przytka się przepływ to turbinka zacznie kręcić się w drugą stronę i nastąpi przesypanie paliwa. Wiem co mówię bo ponad dwa tygodnie z tym walczyłem. Dwa dni było w porządku a potem zonk. Teraz pali się tydzień i nawet jak turbinka kręci się w drugą stronę to wszystko funkcjonuje jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się w takie zabiegi.

Wyłącz halotron i powietrze ustawiaj w menu serwisowym nie przez min. i max obroty wentylatora a poprzez min. i max. biegi wentylatora.  Różnicy w użytkowaniu  nie odczujesz. Dalej będzie działać algorytm PID. Z halotronem jest to niebezpieczeństwo że jak przytka się przepływ to turbinka zacznie kręcić się w drugą stronę i nastąpi przesypanie paliwa. Wiem co mówię bo ponad dwa tygodnie z tym walczyłem. Dwa dni było w porządku a potem zonk. Teraz pali się tydzień i nawet jak turbinka kręci się w drugą stronę to wszystko funkcjonuje jak należy.

 

"Różnicy w użytkowaniu  nie odczujesz" - różnica jest zauważalna zwłaszcza przy takiej wietrznej pogodzie jak teraz lub gdy przytka się część palnika (w tej drugiej sytuacji o tyle jest to niedobre gdyż całe powietrze będzie szło tam gdzie ma lekko i mogą tworzyć się spieki. Zastanówcie się również Panowie co zrobić z tymi palnikami aby do zatykania otworów nie dochodziło lub zdażało się to jak najrzadziej!

 

Aby spalanie było prawidłowe turbinka musi "idealnie" mierzyć ilość powietrza napływającego do palnika, w przeciwnym razie to faktycznie lepiej ten wynalazek wyłączyć!

 

Niewyobrazam sobie abym obecnie miał zrezegnować z tej turbinki dla poprawy spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Turbinka bada przepływ powietrza. Jeżeli kanały się przytkają to będzie próbować zwiększyć obroty aby je udrożnić. Może to właśnie wpłynąć na większe spiekanie bo przecież część kanałów będzie drożna. Jeżeli się jednak nie uda się jej przepchać to nie wiem dlaczego ale wtedy wentylator zwalnia,  temperatura spalin spada i podajnik zaczyna podawać paliwo myśląc że brakuje opału. Żar zostaje wypchnięty poza palnik. Paliwo podawane jest cały czas aż do spadku temperatury wygaszenia. Przy wyłączonym halotronie wentylator nie zwalnie i w moim przypadku to jest dobre bo palę miałem który słabo przepuszcza powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasypalem pellet 9 workow po 15 kg. dwa tygodnie temu. Pale do dzisiaj i jest polowa spalona. Popiolu praktycznie nie ma, doslownie garstka. Temperatura zadana ustawialem od 50 do 75. Przy PIDzie zar sie nie cofa. Nie mam automatu do rozpalania wiec trzeba recznie -przy pelecie zajmuje to minute. Sadzy brak, pieca nie czyscilem od tamtej pory. Generalnie wszystko ok. Poza cena 800zl/tona - Polecam

Ja też chciałem sprawdzić pellet ale jakoś nie doszedłem do tego w tym roku. Na wiosnę spróbuje, bo dzwoniłem do ekoenergii i powiedzieli, że będzie się palić bez problemu. Nie mam w instrukcji, że mogę tym palić, bo przypuszczam, że nie mam systemu gaszącego. Masz jakieś porównanie zużycia względem Eko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Turbinka bada przepływ powietrza. Jeżeli kanały się przytkają to będzie próbować zwiększyć obroty aby je udrożnić. Może to właśnie wpłynąć na większe spiekanie bo przecież część kanałów będzie drożna. Jeżeli się jednak nie uda się jej przepchać to nie wiem dlaczego ale wtedy wentylator zwalnia,  temperatura spalin spada i podajnik zaczyna podawać paliwo myśląc że brakuje opału. Żar zostaje wypchnięty poza palnik. Paliwo podawane jest cały czas aż do spadku temperatury wygaszenia. Przy wyłączonym halotronie wentylator nie zwalnie i w moim przypadku to jest dobre bo palę miałem który słabo przepuszcza powietrze.

 

Mam palnik ekoenergii i u mnie, od strony drzwiczek tworzą się spieki, a z tyłu węgiel się nie dopala i potrafi przesypać. Wyczyściłem koronę palnika, wkleiłem na uszczelniacz, ale za dużo to nie pomogło. Nie mam pojęcia co może być przyczyną tego? 

 

Póki co mam wyłączony hallotron, ale zamówiłem już wentylatorek na dystans i będę to przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi palnikami Ekoenergia coś jest nie tak. Ja mam na odwrót. Z tylu pieca mocno podaje powietrze a od drzwiczek słabiej. Może to jest wina kanału powietrznego albo umiejscowienia wentylatora. Z której strony masz dmuchawkę? Od przodu czy od tylu pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.