Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Komfort Pz K1Pv3 - Zasada Działania Turbinki


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam podobnie, dmuchawa z tyłu pieca, zbiornik na opał z lewej i też da się zauważyć, że z tyłu palnika bardziej się spieka niż z przodu, od strony drzwiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dmuchawa jest od przodu pieca wiec stronnosc jej zamontowanie nie powinno mieć wpływu na napowietrzanie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po tych samych stronach macie podajniki zamontowane? Lewa / prawa strona kotła?

 

Slimaki maja to do siebie ze przesuwając węgiel "mielą" opał i po jednej stronie jest grubszy a po drugiej stronie drobniejszy. Bardzo dobre widac to u mnie na rynnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podajnik po prawej, dmuchawa z przodu i od przodu tworzą się spieki, a z tyłu niedopalony węgiel. Chyba na test od przodu zakleję silikonem kilka rowków i zobaczę czy to coś da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zbiornik na opał z lewej i też da się zauważyć, że z tyłu palnika bardziej się spieka niż z przodu"

 

"U mnie podajnik po prawej, dmuchawa z przodu i od przodu tworzą się spieki, a z tyłu niedopalony węgiel"

 

"Ślimaki maja to do siebie ze przesuwając węgiel "mielą" opał i po jednej stronie jest grubszy a po drugiej stronie drobniejszy. Bardzo dobrze widac to u mnie na rynnie..."

 

 

"Chyba na test od przodu zakleję silikonem kilka rowków i zobaczę czy to coś da." jak zrobisz to odpowiednio moim zdaniem powinno pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednio, to co masz na myśli? :) Silikon wysokotemperaturowy wytrzyma? Najsolidniejsze by było zaspawanie, ale to już ostateczność. 

 

Mam uszczelniacz kominkowy do 1500OC od uszczelnienia korony palnika, ale on jest trochę rzadki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem na oczy tego palnika. Pisząć odpowiednio mam na myśli te otwory i w takiej ilości aby przyniosło to zamierzony skutek :)

 

Silikon 1500C to oczywistość, chyba nie chciałeś tam dać tego "czerwonego" 300C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koronie są takie pionowe nacięcia. Myślałem o uszczelniaczu kominkowym + sznur wysokotemperaturowy upchnięty w rowek.

Właśnie największa zagadka dla mnie to ile tych rowków zakleić, czy całe kleić, czy do połowy tylko. Metodą prób może uda mi się osiągnąć zamierzony efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam siloon wystarczy. Jak wyschnie to będzie jak kamień. Jednak powiem wam ze ja już tego próbowałem. Nie zalkejalem w całości lecz odpowiednie szczeliny pomniejszaniem o 1/2 ( po wyschnięciu nacinalem na nowo wąskim brzesztotem. ) efekt był żaden.

Ja mam podajnik po lewej a dmuchawkę od przodu pieca. W palniku mocniej dmucha od tylu pieca.

Tak sobie myśle że powietrze wtłaczane w całości nie wydostaje się przez dysze i okrażając koronę napotyka wtłaczane powietrze co powoduje w tym miejscu wzrost ciśnienia i mocniejsze dmuchanie. Wczoraj prowizorycznie wstawiłem do środka palnika kawałek blachy tworząc kryzę od strony słabszego spalania i dzisiaj widzę ze się lekko spalanie wyrównało. Powietrze idzie korytarzem zaczynajac od strony tam gdzie mocniej dmuchało i otaczając palnik dochodzi do bariery co powoduje wzrost ciśnienia w miejscu słabszego spalania. Może wieczorem wykonam to bardziej precyzyjnie i dam znać jaki jest efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma problemu. Nawet przy dzisiejszych wiatrach :)

post-53390-0-71948100-1509380089_thumb.jpg

post-53390-0-23049500-1509380128_thumb.jpg

post-53390-0-49606700-1509380150_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że co... nasze UNI najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez przesady :) jak na razie bezproblemowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się bo w palniku uni są te rurki napowietrzające i przez nie przepływ powietrza jest stale i może dla tego lepiej ta turbinka działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z ciekawości zatrzymałem piec, wygarnąłem żar i od tyłu korony tam gdzie się nie dopalało były dwa kanały zapchane. Wyczyściłem je szprychą i już przy starcie pieca lepiej to wyglądało, zobaczę co do jutra się tam wykluje. Jeszcze ustawiłem przedmuchy w pracy co 120 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a wracając do turbiny. Gdy ja zamontowalem naklejka do dmuchawy to ledwo ledwo sie krecila w lewa strone przez co wentylator mocno dmuchal nawet przy 1% i wypalal opal na retorci. W niedziele odwrocilem turbine naklejka na zewnatrz i tez sie krecila w lewa strone ale.juz szybciej i wentylator wolniej zaczal dmuchac przez co spadla tem spalin i kopczyk jako taki zaczal istniec. Wlasnie to mnie zastanawia czemu tak sie zachowuje turbina. Podajnik mam po lewej stronie i dmuchawa z tylu pieca i na calej retorcie pali sie dobrze. Mam palnik defro i komfort eko 15.

post-66718-0-27848300-1510014468_thumb.jpg

post-66718-0-73103900-1510014601_thumb.jpg

post-66718-0-15297700-1510014703_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa w ten sposób:

Jeżeli kanały powietrzne są drożne to powietrze bez oporu nimi przechodzi i zasysając je z otoczenia wprawia w ruch turbinie która kręci się proporcjonalnie do przepływu w lewa stronę. Z chwilą kiedy przepływ jest przytkany powietrze w części wydostaje się przez otwory w dmuchawie tworzac opór dla ruchu turbinki co skutkuje zmniejszeniem jej obrotów albo nawet ruchem w prawo. Sterownik dostaje sygnał ze trzeba zwiększyć nadmuch żeby udrożnić kanały dlatego mimo 1% ona dmucha ze zwiekszona siłą. Nie ma co kombinować z odwracaniem wiatraka lub kryzowaniem wlotu bo algorytm nie będzie czytam i reagował prawidłowo. Jeżeli są problemy z przepływem powietrza w skutek drobnego węgla ( np. paląc miałem) najlepiej wyłączyć halotron i w menu serwisowym siłę nadmuchu ustawiać parametrem minimalny i maksymalny wentylator roboczy. Minimum ustawić tak żeby podtrzymywał temperaturę na 1% a max tak żeby podbijał szybko temperaturę ale nie tworzył spieków. Ja mam u siebie różnice o 15 jednostek.

Z racji ze PID korzysta też z parametru temperatury spalin trzeba też ustawić ją tak aby na piecu rosła łagodnie. Za wysokie spaliny powodują że piec się rozkeręca i na skutek bezwładności wchodzi w stan podtrzymania a przecież nie o to chodzi. Ja ma spaliny ustawione na 175 st i już przy 120 wentylator zwalnia tak żeby łagodnie rosła temperatura pieca. Na koniec w menu serwisowym trzeba też ustawić podawanie opału ( wymaga cierpliwości i obserwacji) ja mam ustawione dla mojego paliwa podawanie minimalny czas 1 sek max 3 sek min przerwa 10 sek max 60

To wygladavw ten sposób że jak piec zwiększy moc do 100% to zacznie podawać co 10 sek przez 3 sek i będzie dmuchać maksymalna ustawioną wartością wentylatora. Jak temperatura zacznie rosnąć PID zmniejszy moc i proporcjonalnie dawkę opału zacznie podawać w dłuższym okresie czasu aż przy 1% zacznie dmuchać minimalną ustawiona wartością podając minimalna wartość opału w maksymalnym odstępie . I tak bawiąc się można wystęrować parametry tak że piec będzie rysował wykres bez skoków ale pod warunkiem ze nie będzie zmian warunków odbioru temperatury w budynku np na skutek wietrzenia pomieszczeń. Ponieważ opał jest rożny dla każdego parametry też będą różne. Korekty wartości trzeba robić w odpowiednich odstępach czasu bo przecież węgiel to nie papier i pali się dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dormario w poprzednim poście zapomnialem dodac ze ten wykres jest z przed odwrocenia turbiny. Po odwroceniu zamieszczam ponizej. Wloty mam drozne bo o to bardzo dbam i czesto czyszcze, choc bardzo nie ma co bo od 3 sezonow nie mam z tym palnikiem zadnych problemow. Obroty turbiny sie nie odwrocily, caly czas kreci sie w tym samym kierunku i niezaleznie od tego jak ja zaloze tylko gdy jest odwrocona czyli naklejka i przewodami na wierzch chodzi to u mnie lepiej. Skoki pojawiaja sie tylko po wlaczeniu cwu. Tak to wg mnie jest bajka. Moc 50% i zmienione tylko temp spalin do 165 i max podawania zmieniony na 5 a tak to seria softu 2.4.7.

post-66718-0-74604700-1510063747_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja w niedziele zmienilem na mała turbinkę i jednak zabrakło powietrza na palniku i czarno sie zrobiło na wymienniku. Wczoraj zrobiłem inny myk na dużej turbince. Zdjąłem ją i sprawdziłem zapalniczką czy wciąga powietrze ustawiłem ręcznie wentylator na 25 i ku mojemu zdziwieniu u góry wentylatora wciągało płomień a na dole wentylatora wypychało go dosyć mocno na zewnątrz. Postanowiłem ze zakryje dolny wlot powietrza taśma samoprzylepną i przykręciłem turbinkę. Teraz tylko jak przyłożę płomień z zapalniczki to wciąga go czy na dużej czy na malej mocy. Dzis po całej dobie powiem ze jest bajka popiół i kopczyk tez ok pomimo ze moc jest ustalona na 50%. Przedtem jak otwierałem drzwiczki to turbinka stawała i wentylator pracował aż huczało. Teraz tylko troche zwalnia i nie zatrzymuje sie. Na palniku dużo spokojniej dmucha i siwo w komorze. Takie moje spostrzeżenia jak na ta chwile.

post-66668-0-25953900-1510071153_thumb.jpg

post-66668-0-58535500-1510071197_thumb.jpg

post-66668-0-72679600-1510071217_thumb.jpg

post-66668-0-40865900-1510071427_thumb.jpg

post-66668-0-67655000-1510071444_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zadziałałeś właśnie tak jakbyś systemowo wyłączył halotron w menu sewewisowym tylko ze ty zrobiłeś to fizycznie poprzez zatkanie otworów. Tak to właśnie działa. Te dolne otwory właśnie wypychają powietrze kiedy przepływ jest słaby i strumień powietrza oddziaływuje na turbinkę równoważąc strumień zasysajacy dając sygnał do sterownika żeby zwiększył ciśnienie powietrza i udrożnić kanały.

Jak się pali dobrze to super. Ciekawe czy sterownik z czasem nie zgłupieje bo on jeszcze bada inne zmienne które można podejrzeć w ekranie producenta ( dla chętnych kod 2902)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodałem kryzę, dystans ze starego wentylatorka i obróciłem turbinkę naklejką na zewnątrz. Kocioł chodzi stabilniej, ale gdy zaczyna pracować na 1% pojawia się problem. Mimo tego, że dmuchawa chodzi, to turbinka się zatrzymuje, sterownik próbuje ją rozbujać i w palniku aż huczy. W wyniku tego powstają spieki. 

U Was na 1% też turbinka się zatrzymuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaklejałem otworów w palniku przykleiłem taśmę na dmuchawie i tyle. U mnie nigdy sie nie zatrzymuje na 1% tylko przedtem aż huczało na 1% wentylatora a teraz jest dużo lepiej zobaczymy jak będzie bo dopiero dobę się tak pali. Palnik zwykła retorta defro piec komfort Eko duo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Wy tak walczycie z tą turbinką? Zróbcie tak jak pisałem i po sprawie. Nie ma żadnej różnicy w pracy z algorytmem PID poza tym że z halotronem ważne są zmienne związane z obrotami wentylatora a bez zmienne związane z biegami wentylatora.

Jak się nie spodoba praca bez halotronu to zawsze można wrócić do ustawień fabrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca z tym przeplywomierzem powinna byc stabilna ale pod waunkiem ze bedzie faktycznie mierzyl ten przeplyw a nie jakies glupoty.

 

Lukikx85: jakiej wielkosci zrobiles otwor?

 

Snoopi21898: doszedlem do tego samego co Ty i tez sie zastanawialem czy przyslonic 1/2 wlotu po przekatnej czy wstawic kryze. Zrobilem kryze srednica okolo 4cm. Pomoglo ale... no zawsze jest ale czy nie da sie tego lepiej zrobic. Najnizsze obroty zadane (1% pid) czyli 40 parametr obr. min. udaje sie uzyskac dla ustawienia dmuchawy juz na 8%. Potrzebuje dla testow ta mniejsza turbinke sprawdzic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez zaklejałem i połowę i na krzyż ale metoda z zapalniczką i pomogła bo wtedy faktycznie zobaczyłem ze u dołu wlotu do dmuchawy powietrze wylatuje na zewnątrz a u góry dmuchawy ostro wciąga i zakleiłem troche mniej jak połowę u dołu bo tam powietrze wypychało przykładałem turbinkę po każdym zaklejeniu i tak jest najlepiej bo przy połowie turbinka się kręciła szybko ale mało powietrza szło na palnik. A tak działa na oryginalnych nastawach wentylatora bez żadnych korekt co normalnie bardzo mocno dmuchało. Wydaje mu sie właśnie ze jak u dołu wypycha powietrze a u góry wciąga to taki stan powodował ze turbinka głupiała. Teraz i tak mierzy przepływ bo jak otwieram drzwiczki to i tak troche zwalnia jak zamknę to przyspiesza wiec powinno być oka.

U mnie przed zmiana obroty ustawione na 40 a dmuchawa chodziła czasami na 30 biegu teraz 80obrotów uzyskuje na 21-24 biegu a 200 na 30 biegu i tu widac różnice nawet jak palnik jest cały w popiele. No i kopczyk jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.