Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Czterodrogowy A Pompa Kotłowa


stolarz32

Rekomendowane odpowiedzi

witam planuje podłaczyc piec haiztechnik daspell 25 kw wyjście z pieca 6/4 instalacja w miedzi ,z zaworem czterodrogowym ,przesylam schemat pogladowy i licze na sugestie,pytania

1.czy potrzebny jest zawór róznicowy i baypass pompy co niewidoczny na rysunku

2.czy instalacja moze isc w miedzi 28 zawór 4d 1 cal ,gdyby nie zadzialalo grawitacyjnie dac pompe na powrocie na krótkim obiegu?

3,dac zawór 4d 5/4 ,od pieca do zaworu 4d i powrót do pieca miedz 35 bez pompy kotłowej

4.inne rady

 

post-74290-0-30749200-1503852888_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg schematu chcesz zrobić osobno zawór 4d i osobno obieg kotłowy? Bez sensu. Jakie zadanie miałby mieć zawór 4d?

 

Zawór 4d i rury średnicy takiej jak wyjście z kotła, obwód kotłowy jak najkrótszy z jak najmniejszą ilością kolan. Podobno przy takiej średnicy (6/4) niektórym ochrona powrotu działa bez pompy. Zawór 1" tylko z pompą kotłową, na grawitacji nie pójdzie.

 

Baypass jest przydatny jeśli instalacja może działać na grawitacji. Ale przy zaworze 4d raczej nie podziała, więc bypass out,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 4 d po to zeby na grzejnikie mozna bylo ustawic temperature np 45 stopni ,pompa kotłowa poto zeby zabezpieczyc powrót kotła bo przy zaworze 4d 1 cal grawitacja nie zadziała ,moze tak być?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, 3d zamiast 4d. I osobno obwód kotłowy z pompą. 3d ręczny albo z automatyką, to już zależy od finansów. Zerknij mój temat "Obieg kotłowy" w tym dziale, będę właśnie robił coś podobnego.

 

Obieg kotłowy podłączony jak najbliżej wejścia i powrotu kotła. W schemacie który masz CWU może go zaburzać.

 

Grzejniki podłączone w pexie na rozdzielaczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zasilanie cwu musi isc za zasilaniem obiegu kotłwego ? grzejniki na pexie na rozdzielaczu ,ale gdybym dał zawór 4 d stało by sie coś ?

rozumiem ze pompa kotłowa z zaworem 3d (moge z pieca poleciec miedzią 28)bedzie spelniac funkcje samego zaworu 4d na grubych rurach,

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaworem 4d mnóstwo ludzi ma problemy, 3d jest pewniejszy. Jeśli coś ma pełnić 2 funkcje na raz, to praktycznie nie zrobi nic porządnie...

Kolejność od zasilania z kotła: obieg kotłowy, CWU, grzejniki. Powrót tak samo patrząc od strony kotła.

 

Pompa kotłowa to osobny obieg bez zaworu 3d (chyba, że termostatyczny z pompą na powrocie).

 

3d jest potrzebny do zmniejszenia temp na CO. Pamiętaj jednak, że nie jest on żadnym zabezpieczeniem przed zagotowaniem wody - a tego pex może nie wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak zabezpieczyc peks ? to jest piec na pellet ,zawór z siłownikiem plus czujnik pogodowy ,piec bedzie sie sam wygaszal i rozpalał,widzialem jak hydraulik który podłacza kilka tych pieców miesiecznie stosuje pompe kotłową i zawór 4d,juz całkiem zgłupialem, piec steruje zaworem 4d i 3 d serwis poleca zabezpieczenie kotła pompą kotłowa z termostatem na 55stopni (wymagane w  5 letniej gwarancji) temperatura na piec 65

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na piecu jest 65 to przy zaworz 4 d mozna ustawic temerature na grzejnik 45 stopni bo bedzie zasysana odpowiednia ilosc wody z powrotu ,a w przypadku 3 d jak otworzy sie zawór 65 stopni pujdzie na grzejniki i niema innej opcji dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zaworu 4d i poprawnego działania jak bym od zasilania  poleciał miedz 35mm zawór 5/4 powrót do pieca miedz 35mm, zadziała ?? rozumiem ze zasilanie na grzejniki i powrót z grzejników do 4d mogą być juz zredukowane bezpośrednio przy zaworze na miedz 28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum jedno: zawór 4d miesza wodę zapewniając ochronę powrotu ALBO obniża temperaturę na instalację. Zależy co ustawisz jako priorytet. Mnóstwo ludzi narzeka, że nie mają dogrzanego powrotu, mimo chłodnych grzejnikow.

TEORETYCZNIE Cu 35 i zawór 5/4 będzie działał. Tylko musi być przy samym kotle.

 

Jeżeli kocioł się zagotuje to 4d nic nie da. Powrót będzie ciepły, więc wrzatek puści na instalację...

 

Zabezpieczeniem w tym przypadku jest np wezownica schladzajaca.

Edytowane przez hamis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - zobacz do dtr-ki jak masz zabezpieczyć kocioł przed niską temperaturą powrotu.Z tego co ja się orientuję to zeby zachować gwarancję wymagany jest zawor termostatyczny 55*.

A  jak masz termostaty przy grzejnikach ,to zawory mieszające , zbędne.

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zagotowania wody to raczej tylko w przypadku braku prądu ?,wtedy woda wykipi naczyniem wyrównawczym ,bezpośrednio na piecu bedzie zawór bezpieczenstwa ,wtedy nie moze byc zaworu różnicowego w instalacji?

 

Kolego - zobacz do dtr-ki jak masz zabezpieczyć kocioł przed niską temperaturą powrotu.Z tego co ja się orientuję to zeby zachować gwarancję wymagany jest zawor termostatyczny 55*.

A  jak masz termostaty przy grzejnikach ,to zawory mieszające , zbędne.

odp z serwisu Najprostszym a zarazem najlepszym rozwiązaniem odnośnie zabezpieczenia ochrony powrotu jest zainstalowanie na krótkim obiegu pompy z czujnikiem termostatycznym, zamontowanym przylgowo na powrocie i ustawionym na 55 stopni C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zagotawania wody to w przypadku zaniku pradu ?

 

To nie kocioł zasypowy - nie ma prądu to przestaje grzać.

 

Jak dasz pompą kotłową to musisz i tak dać tą do grzejników, a przy zaw 3-D na powrocie wystarczy tylko do CO tylko 1 pompa 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, ale on chce oprócz ochrony powrotu mieć możliwość obniżania temperatury na grzejniki. A tego raczej nie załatwi jedna pompą i 3d na powrocie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zimnego powrotu przy 4d to jedna sprawa, druga to myślenie że 4d ochroni powrót i w tym czasie zadba o obniżenie temperatury na instalacje. To se ne da mawiają nasi sąsiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry wszystkim jestem nowy na forum i mam do was panowie eksperci pytanie. Mianowicie problem jest taki ze chcialem zamontowac do pieca zawor 4d a hydraulik zadal mi pytanie dlaczego i czy koniecznie musi byc zawor 4d a czego nie 3d do pieca. I nie ukrywam ze zgupialem bo sie na tym nie znam. Powiedzial ze mniej materialu pojdzie na podlaczenie i jest prostszy w obsludze, a spelnia te same funkcje co zawor 4d. Doradcie mi panowie bo juz sam nie wiem i zastanawiam sie czy nie chce mi swojej racji wcisna a ten zawor bedzie np gorzej funcjonowal. Prosze o pomoc panowie eksperci

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj, pół forum jest o tym. I przede wszystkim zastanów się jakie funkcje ma realizować 3d a jakie 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

   Zawór 4D idealnie działa w takim układzie, masz zabezpieczony powrót i sterujesz temperatura zasilania grzejników, idealne na okres przejściowy  w tej chwili na dom idzie 35C a powrót ma 55C na kotle jest 57C, mam tak od 2008r 

post-7001-0-07438100-1507383831_thumb.jpg

Edytowane przez valdi221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

To co w końcu jest lepsze czterodrozny czy dwa trojdrogowe przy czterodrogowym raczej i tak trzeba dwie pompy 

Ja parę smieciuchow zamontowalem i  były to instalacjie z buforami na powroty dawałem trojdrogowe termostatyczne i pompa na wyjściu z bufora też termostatyczny i pompa, działa to bez zazuty już parę lat pompy przy buforze zalaczane przez termostat pokojowy.

Teraz mam u znajomego który zmienił niedawno kocioł zagwostke tak na szybko sam sobie dorobił jakiś baypas bo mu się lało z pieca działa to niby na grawitacji. 

Ale chciałby to mieć bardziej sterowalne termostatyczny z pompą na powrocie załatwił by sprawę powrotu ale chyba dalej nie mamy sterowania temperaturą wychodzącą na grzejniki powiedzmy że będzie chciał na grzejniki puścić 45stopni.to mógłby na kotle zadać 45 ale kocioł już pracuje poniżej zalecanej.

Przy dwóch trojdrogowych z pompa już jest taka możliwość piec sobie obraca wode na krótkim obiegu np.60stopni

A drugi trojdrogowy z pompą puszcza na grzejniki ile mu ustawimy np 45stopni

Przy czterodrogowym już takiego komfortu już nie ma chyba że się mylę bo nigdy czterodrogowego nie montowalem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.