Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Gdybyście mieli wybierać w jednym z tych trzech kotłów, na który byście się zdecydowali ? Dla mnie:

 

- Dakon - poleca kolega który go posiada od 10 lat (choć ruszta są już do wymiany)

- Zębiec - używam tych kotłów od 30 lat, wiem że kupię części

- HEF - ma wygodne drzwiczki załadunkowe, mam przedstawiciela w miasteczku

 

Proszę o opinie

Opublikowano

Ja stoję przed podobnym dylematem. Mimo wszystko Zębiec KWKD 15. Zalety - łatwe czyszczenie, dostępny serwis, jakościowo niezły. Ile Mecenasie metrów ogrzewasz?.

Pozdrawiam

Kazik

Opublikowano

Zębca Kwkd używałem przez 8 lat , konstrukcja silna i bezawaryjna ale palenie w tym kotle to "droga przez mękę" nie ma możliwości zapanowania nad temperaturą , wizyty w kotłowni przynajmniej kilka razy dziennie wylot spalin rozgrzewał się do czerwoności. Dwa lata temu wymieniłem na TERMO-TECH ze Stąporkowa i jestem zadowolony zasypuję miałem lub węglem lub mieszaniną węgiel-miał i mam spokój przynajmniej na 24godz. temperatura stabilna czopuch ciepły. Ogrzewając tylko CWU latem zasypany do pełna kocioł wystarcza na ponad 3dni!

Opublikowano
Dwa lata temu wymieniłem na TERMO-TECH ze Stąporkowa i jestem zadowolony zasypuję miałem lub węglem lub mieszaniną węgiel-miał i mam spokój przynajmniej na 24godz. temperatura stabilna czopuch ciepły. Ogrzewając tylko CWU latem zasypany do pełna kocioł wystarcza na ponad 3dni!

 

Jaki konkretnie typ kotła i moc, ile metrów do ogrzania.

Pozdrawiam

Opublikowano
Zębca Kwkd używałem przez 8 lat , konstrukcja silna i bezawaryjna ale palenie w tym kotle to "droga przez mękę" nie ma możliwości zapanowania nad temperaturą

 

Dzięki za ostrzeżenie. Jaki miałeś w nim miarkownik i czym paliłeś ?

Opublikowano

Miałem do ogrzania ok 100m dom nieocieplony z lat 70-tych Zębca miałem chyba 10KW . Teraz Stąporków też 10KW i ta sama powierzchnia do ogrzania.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Paliłem w jednym i drugim węglem, miałem , drewnem. Te kotły należą raczej do grupy wszystko palnych. Myślę ,że Zębiec ma źle zbudowany wymiennik za krótka droga obiegu spalin przez co są ogromne straty i bardzo nagrzewa się filar dymowy. Zapomniałem dodać ,że po ośmiu latach używania Zębca musiałem przebudować cały komin ponieważ wysoka temperatura spalin spowodowała popękanie cegieł i tynku na ścianie .

Opublikowano
Zębca Kwkd używałem przez 8 lat , konstrukcja silna i bezawaryjna ale palenie w tym kotle to "droga przez mękę" nie ma możliwości zapanowania nad temperaturą , wizyty w kotłowni przynajmniej kilka razy dziennie wylot spalin rozgrzewał się do czerwoności.

To nie był KWKD tylko SWK. KWKD ma najmniejszą moc 15 KW i jest kotłem dolnospalającym, SWK górnospalającym, a to zasadnicza różnica.

Każdym kotłem można popsuć komin i to z różnych przyczyn. Ja swój popsułem gdyż paliłem utrzymując 40 stopni na kotle. Woda smołowa niszczyła mi murowany komin, który musiałem częściowo rozebrać i w montować wkład stalowy żaroodporny.

Prawidłowa temperatura spalin to 150-250 stopni i można ją uzyskać paląc umiejętnie w każdym kotle.

Pozdrawiam

Opublikowano

mj7j-pytanie do Ciebie. Rozumiem,że masz Stąporków 10kW obecnie--możesz mi napisać czym go zarzucasz(orzech czy kostka--bo miał to miał) i na ile Ci starcza pełen zasyp przy np. 60oC na miarkowniku??

 

Obieg spalin tak samo prosty albo nawet prostszy niż w Zębcu-tam miałeś płytę żeliwną nad paleniskiem a tu nic nie ma. To co piszesz (że na 24h--rozumiem,że max.!!),brzmi bardzo optymistycznie.Aż za bardzo--tak 10-12h to już by było super przy takim małym kociołku i starych murach 100m2.

 

A Mecenas biedny nadal w kropce( . ).Hm...Znam każdy z tych kotłów-widziałem,dotykałem,przyglądałem się, no ale nie palę w żadnym z nich więc nie będe Ci nic pisał Mecenasie--bo to kolejny mętlik w głowie.

Weż ten który wg. Ciebie jest najlepszy(jakość wg. Ciebie,konstrukcja wymiennika,dostępność części,serwisu,CENA-elastyczność sprzedającego) bo on ma stać w Twojej kotłowni a nie mojej czy kogoś tam.Wszystkie są fajne. I raczej z każdego z nich powinieneś być zadowolony! Tyle--czyli znowu nic konkretnego.

Opublikowano

mj7j-pytanie do Ciebie. Rozumiem,że masz Stąporków 10kW obecnie--możesz mi napisać czym go zarzucasz(orzech czy kostka--bo miał to miał) i na ile Ci starcza pełen zasyp przy np. 60oC na miarkowniku??

 

 

 

Zasypuję mój kociołek ze Stąporkowa przeważnie mieszaniną miału i węgla nie wiem z jakich kopalni, kupiłem go w zaszłym roku za 450zł/t. Rozpalam zawsze ok godz. 17.00 zasypując kocioł na full przy temperaturach na zewnątrz ok 0-(-5)stopni zasyp ten wystarcza min na ok 24 godz. tzn. czasem rozpalam o 15.00 a czasem nawet o 19.00

Uważam , że każdy kocioł trzeba "wyczuć" ja palę w nim w ten sposób ,że najpierw rozpalam szczapkami zasypuję prawie do pełna węglem lub mieszaniną węgla z miałem a na koniec przykrywam to wszystko "czapką" z samego miału co gwarantuje utrzymanie stałej ustawionej temperatury.

Latem natomiast zasypuję piec samym miałem i rozpalam od góry drewnem i tak grzeję samą CWU przez przynajmniej 3dni.

 

Kocioł ze Stąporkowa ma wymiennik pionowy i przez to przy ustawionej temp. na piecu np. 50st. czopuch ma temp nie większą niż 80 st. a w Zębcu czopuch był czerwony a ściana w sypialni połączona z kanałem dymowym była gorąca przez co ko kilku latach nadawała się do przebudowy, teraz jest zimna .

Opublikowano

Mecenas-widziałem wczoraj na targach kocioł dolny-25kW.Mają również wersję 15kW.KMW-S.Bardzo mądrze zrobiony wymiennik--w górnym kanale spalinowym-6 opłomek grubościennych.Duża komora.Blacha 6 i 4mm.Gdybyś był zainteresowany--kotło-bud osiek www.kotlobudosiek.pl ale to raczej dla pd. Polski. Mam ich ulotkę przed sobą-na stronie nia ma zdjęcia(nie wiem czemu) tego kotła-tylko KMG-1.

Na żywo wygląda bardzo porządnie. Z nadmuchem albo bez.Z żeliwnym rusztem albo wodnym--zależy od klienta--0 różnicy w cenie. Wersja dolna lub górna.Cennik jaki dostałem--15kW-1850brutto bez sterowania.Z went. i sterem-2350brutto.

Nie mam skanera żeby Ci to posłać.Tyle ode mnie.

Opublikowano

Dzięki ! To całkiem niedaleko mnie, jak pojadę na Kalwarię to do nich zobaczę :angry:. Kocioł jest do kupienia na przyszły sezon, więc mogę się jeszcze porozglądać.

Opublikowano

Mecenasie-jeszcze Cię trochę pomęczę-skoro jesteś z pd.--2 tyg. temu byłem u lokalnego producenta kotłów koło Makowa Podhalańskiego--dokładnie w drodze na Mszanę,Skomielną, zaraz za Makowem w lewo-wieś nazywa się Żarnówka.Jest drogowskaz.Kotły górno-dolne albo dolnego spalania-ja akurat miałem możliwość oglądania dolnego 18kW i trociniaka 25kW.Wszystko z 8ki a zewnątrz-4ka.Ruszt ruchomy to dopłata coś 80 albo 70zl. Za nią-18- w pełnej opcji ale na miarkownik-zaśpiewał 1980 bodajże.

Najmniejsza jaką robią jest 15kW.

Tyle mogę podpowiedzieć z własnego doświadczenia. Na necie żadnych informacji nie znajdziesz--3ba się pofatygować osobiście--co może mieć swoje plusy.Bardzo porządnie zrobione-tak trochę-jak czołg,pancernie.

Wymiennik w górnej części--kierunek do czopucha ma wspawaną płytę wymiennikową-dodatkową.Kotły z Osieka mają w tym miejscu opłomki-nie wiem ile sztuk ma 15ka-ale 3-4szt. to raczej powinna mieć. I nie wiem co jest bardziej efektywne w praktyce. Po prostu warto się wybrać i obejrzeć osobiście. Niekoniecznie coś bardziej 'markowego' musi być lepsze,wiesz?

Jak będziesz zahaczał o różne miejsca to może warto nadrobić 20-30km i być 'opatrzonym', co? To taka moja propozycja z własnego doświadczenia.

PS.Osiek--koło Oświęcimia-odnośnie poprzedniego postu.Ale Osiek jest też koło Olkusza i . . tam też robią kotły dolnego-ich jednak nie widziałem ale są obecne na allegro-ktoś nawet dał linka.

To już naprawdę ostatni adres który znam-całe moje doświadczenie z tego terenu.Życzę wytrzymałości psychicznej w podejmowaniu decyzji i. . czytania kolejnych postów Mecenasie. :angry:

Pozdrawiam

Opublikowano

mieszkam niedaleko zębca więc u nas te kotły są bardzo dobrze znane, jako kotły do rozwalania kominów :angry: ktoryś z użytkowników pisał że ma piec ze stąporkowa , ja też posiadam (przerobiony pod brucera) oraz 3 moich sąsiadów którzy tak jak ja są zachwyceni że można spokojnie położyć dłoć na czopuchu i nie zostawić tam skóry, ja używam swojego od 8 lat i jak sie zepsuje to tez kupie piec ze stąporkowa :)

Opublikowano

Ja wybrał bym Junkersa K-16 S-61. Taki sam Jak DOR a obydwa maja tę przewagę nad innymi, że są łatwe do czyszczenia (bardzo dobry dostęp od góry), oraz jako jedyne mają dopuszczalne wyższe ciśnienia robocze DOR 2 atm Junkers 2,5 atm. Co przy ciśnieniowych lub piętrowych instalacjach ma duże znaczenie. Większość kotłów ma ciśnienie dopuszczalne pracy na poziomie 1,5 atm. Ponadto można zamówić wersję z wężownicą schładzającą i może chodzić na układzie zamkniętym. Wesja K 16 ma tez dodatkowy wkład w ciągu spalin (turbulizator) do lepszego wykorzystania ciepła spalin. Więcej informacji na stronie producentów ( nie sprzedawców). To jeśli chodzi o kotły z miarkownikiem.

Opublikowano

Odwiedziłem stronę firmową producenta kotłów Stąporków i zastanowiła mnie jedna rzecz dlaczego producent napisał, że kocioł UKW jest dolnego spalania skoro na przekroju wyraźnie widać, że to górne spalanie?

http://www.kotlyco.pl/?id=9

 

hz10 czy możesz napisać konkretniej które kotły Zębca "rozwalają kominy" i dlaczego?

Opublikowano

ja tam widze że jest dolnego spalania :angry: ja uzywam tego modelu http://www.kotlyco.pl/?id=8 co do zębca to wszystkie służą do rozwalania komina bo temperatura pracy jest tak wysoka że np. potrafią płytki w łazience na drugim piętrze popękać :) zamiast ogrzewać wode w piecu ogrzewasz komin...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.