Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Instalacji Z Kolektorami - Porada


sarman

Rekomendowane odpowiedzi

zamierzam przerobić instalację CO i CWU  w domu. Teraz mam kocioł na węgiel, ale chce go zmienić i postawić na pellet. Przy okazji padł pomysł, żeby założyć kolektory na dach. 

W planach są dwa kolektory płaskie na dachu (45st idealnie na południe). W domu przeważnie 2 osoby, więc więcej nie potrzeba. Zasobnik  jest teraz ~150 litrów. Wymyśliłem, żeby nie demontować go, tylko założyć drugi pod spodem (ten wisi poziomo pod sufitem) i ten od spodu solarami dogrzewać. Podłączyć to szeregowo, a ten górny byłby ogrzewany z CO. Dolny zasobnik dałbym też max 150 litrów, a dla zabezpieczenia solarów obieg z wyjścia górnego zasobnik -> wejście zimnej wody na dolny + pompka z włącznikiem termicznym, Żeby np przy osiągnięciu 75 stopni pompka wywołała mechaniczną cyrkulację. Sumarycznie byłoby 300 litrów wody, więc raczej małe prawdopodobieństwo, że 2 panele płaskie byłyby w stanie zagotować taką ilość wody.
I pytanie czy dobrze rozumuję czy jednak wymieniać zasobnik na taki ok 200 litrów z dwiema wężownicami i nie kombinować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

jeżeli tak to potrzebny wymiennik płytowy i pompka cyrkulacyjna zasobnik zostaje ładowanie zasobnika  przez wymiennik płytowy schematy są na necie. wężownice nie mają szans działa u mnie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

wężownica solarna ma powierzchnię wymiany ciepła np 1,8m2 ,jest to rura zwinięta w spiralę o grubości ścianki np 3 mm  pokryta emalią,  glikol rozgrzewa wężownice a ona wodę użytkową . różnica gęstości powoduje przemieszczanie się ciepłej wody w górę zbiornika. A natomiast wymiennik płytowy działa w przeciwprądzie ....... więcej napiszą autoryzowani instalatorzy, ja idę szydełkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.