Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektor słoneczny, montaż pionowy.


o6483256

Rekomendowane odpowiedzi

https://allegro.pl/oferta/kolektor-sloneczny-rurowo-prozniowy-heat-pipe-22-13426724560

 

Czy coś stoi na przeszkodzie, aby taki kolektor powiesić pionowo? Rozumiem, że można je szeregowo połączyć, ze sobą? 

 

No i jeszcze jedno głupie pytanie. Rozumiem, że czy woda tam jest, czy jej nie ma to nie wpływa na kolektor (ewentualne uszkodzenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, o6483256 napisał(a):

,,, Czy coś stoi na przeszkodzie, aby taki kolektor powiesić pionowo? ,,,

Raczej nic nie stoi na przeszkodzie rozpatrując zagadnienia mechaniczne montażu.

Natomiast nie wiem co miało by skierować rozgrzane pary gazu w stronę skraplacza i radiatora przekazującego ciepło utajone, do układu hydraulicznego.

No i wykroplone pary gazu, należało by jakoś na ziemie sprowadzić (na dno rurki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś krótsze rury też robią (szukam i nie mogę znaleźć) ? Pomierzyłem elewację i te mi nie pasują na długość. 20cm krótsze byłyby idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos takiego znalazłem na necie. Wychodzi na to, że nawet poziomo można je montować.

image.png.e6b2c933403aef44125c6fdd3f2e86ee.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie to ma robić za część elewacji 👍 Tylko cały czas biję się z myślami, czy nie lepiej PV tak zawiesić.

Miejsce co prawda często zacienione, więc rewelacji by nie było, ale powiedzmy sobie 50% to ma być element ozdobny, drugie tyle to produkcja czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolektory można montować także i w pionie. Jedyne co zyskasz to że nie będziesz ich musiał odśnieżać, ale za to stracisz na wydajności. Ale jak takich modułów więcej o 1 niż wykle to będzie dobrze.
W okresie zimowym ciężko jest o sensowną korzyść ale mimo wszystko jest. Zawsze to te kilka stopni mniej do zagrania.
W środku lepiej by płynął tam glikol zamiast wody która to by zamarzła w okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam ok 7m bieżących na zagospodarowanie przestrzeni na elewacji. miał być tam siding, ale to co chciałem kosztuje masę pieniędzy i tylko wygląda, więc dumam na kolektorami, albo pv full black. Póki co widzę, że PV wyjdzie taniej. Do tego ma to być maksymalnie bezobsługowe, więc mam wątpliwości co do kolektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, o6483256 napisał(a):

Do tego ma to być maksymalnie bezobsługowe, więc mam wątpliwości co do kolektorów.

Z dwojga dobrego wybralbym PV offgrid.

Latwiejszy montaz (brak hydrauliki, izolacji rur, glikolu). PV „samo” sie zabezpieczy przed przegrzaniem. Nie wiem jak to wyjdzie od strony inwestycji PLN porownujac moce obu systemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 Pisałeś że musi być o 20cm krótsze. Do tego tylko 7mb. PV tam nie zmieścisz. Jakbyś miał 7,5mb, to panele Ja Solar 380Wp mają rozmiar 1,77 x 1,06. Jakbyś zmieścił siedem taki paneli, to dałoby to około 240V. Te PV mają 11A, ale przy pionowym montażu można przyjąć 80%. Do tego sterownik off-grid, grzałka 2kW i sprawa załatwiona.

Koszt około 6000zł. Panele 4200, sterownik 600, konstrukcja 1000, zabezpieczenie 200.

Panel Ja Solar Sterownik 

Widok po montażu. 🙂 

image.png.61bba8944067174f38de4a0d40514ab4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele spokojnie zmieszczę, wejdzie 6-7szt 350-370W (może jest ciut więcej niż 7m).  Zresztą jeżeli chodzi o panele wybór rozmiarów jest dużo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się wysokością panela do 1,8 i szerokością ściany. Te mocniejsze, to albo są wyższe, albo szersze.

Co do paneli, to tylko przykład. Ale te panele według mnie są godne polecenia. Cena adekwatna do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też coś chyba wrzucę w te pustkę nad zadaszeniem tarasu. Dużo nie wejdzie, ale na grzałkę powinno starczyć. Popołudniu będzie trochę cienia.
Rynne się przestawi na drugą ścianę.
Można by dać na daszku, ale to nie jest konstrukcja na takie obciążenia i za mocno ograniczy światło w domu.

IMG_20230319_150949.jpg.58986efdc0208625c0baf5e664027627.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę to, że masz dach dość mocno wysunięty. W lato kilkadziesiąt centymetrów od góry będzie zacienione. Teraz słońce idzie nisko. W czerwcu jest prawie pionowo. Tutaj najlepsze by było coś z optymalizatorem. Jak będzie jeden łańcuch, to moc będzie taka jak najsłabszy (najbardziej zacieniony) panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której godzinie nachodzi i lub znika cień na ścianę i na zadaszenie tarasu (tego co to pokrycie ma pod kątem ok 20* pod tą pusta przestrzenią na ścianie?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, muszę założyć kamerkę i nagrać jeden dzień że słońcem, ale faktycznie trzeba by było poczelkeac na czerwiec, żeby zobaczyć jak te cienie sobie wędrują po ścianie.
Szerokość od krawędzi do krawędzi to 4m, to też ciężko taki panel znaleźć żeby miał mniej niż 100cm szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, esselite napisał(a):

faktycznie trzeba by było poczelkeac na czerwiec, żeby zobaczyć jak te cienie sobie wędrują po ścianie.

Popatrz sobie na moje zadaszenie i wysokość na której są panele. W czerwcu jak słońce jest w najwyższym położeniu cień zatrzymuje się 10cm od paneli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.