Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja Cwu Na Systemie Rozdzielaczowym


patrykoss8857

Rekomendowane odpowiedzi

Buduje domek parterowy o powierzchni użytkowej 92m2. Dom jest na etapie surowym zamkniętym, 8.05 mam nadzieje wchodzi TRZECIA ekipa do tynków cementowo wapiennych. 29.05 wchodzi ekipa do posadzek. Pomiędzy jedną a drugą będę musiał zrobić hydraulikę tj woda użytkowa i centralne ogrzewanie. Plan jest taki:

cwu i zwu, grzejniki na rozdzielaczach prowadzone pexem w podłodze

sypialnia, sypialnia2, salon, łazienka - grzejniki

salon, kuchnia, łazienka, korytarz - podłogówka
trzy pytania, jak zamontować pompe cyrkulacyjną cwu w układzie rozdzielaczowym, najlepiej w każdym źródle poboru.
układ rur i ocieplenia - z racji że ekipa która stawiała mi dom sknociła poziomy, pomiędzy jedną ścianą domu a przeciwną mam 7cm różnicy(na 18m długości), będę rozkładał na połowie domu styropian 20cm a na drugiej połowie 17cm, tj mam do dyspozycji 2,5,10cm. Jak rozłożyć poszczególne warstwy uwzględniając prowadzenie rur cwu, zwu, zasilanie i powrót grzejników i w niektórych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe. Czy folie dać pod styropian i i drugą folię pod posadzkę?

 

myślałem żeby rozłożyć folię na niej styro 5cm, na tym styro ułożyć 2 lub 3cm styro w którym by szły rury od cwu i zwu w izolacji lub peszlu (co lepiej?), i na wierzch 10cm, poźniej folia alu tam gdzie podłogówka, zasilanie i powroty dla grzejników 15-20cm od krawędzi ścian, na to folia zwykła no i wylewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz stosować rozdzielacze do cwu? Moim skromnym zdaniem z rozdzielaczem nie będzie działać cyrkulacja cwu Zasada działania cyrkulacji  zaczerpnięta ze strony: http://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/20376-cyrkulacja-cieplej-wody-uzytkowej-zasada-dzialania-schematy

dz04MDAmaD0zNjA=_src_188899-cyrkulacja_c

 

Rozdzielacz to zbędny wydatek

 

Proponuję najpierw wyrównać poziomy na posadzce co powinno znacznie ułatwić prowadzenie prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz stosować rozdzielacze do cwu? Moim skromnym zdaniem z rozdzielaczem nie będzie działać cyrkulacja cwu Zasada działania cyrkulacji  zaczerpnięta ze strony: http://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/20376-cyrkulacja-cieplej-wody-uzytkowej-zasada-dzialania-schematy

dz04MDAmaD0zNjA=_src_188899-cyrkulacja_c

 

Rozdzielacz to zbędny wydatek

 

Proponuję najpierw wyrównać poziomy na posadzce co powinno znacznie ułatwić prowadzenie prac

Sprawa trochę się komplikuje jak układ pomieszczeń nie pozwala na prowadzenie w taki sposób rur . (np . kotłownia usytuowana jest w środku budynku a na jednym końcu domu jest łazienka , a kuchnia z drugiej strony . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś widziałem rozdzielacz do CWU obsługujący cyrkulację ale tylko jeden raz. Możesz założyć jeszcze jedną belkę (cyrkulacyjną) i na powrocie z niej podpiąć pompę.

Witam , może te widziałeś :)

post-4018-0-87161200-1493987238_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiż to problem zrobić cyrkulację w systemie rozdzielaczowym? Żaden. Pytanie czy to jest opłacalne? I czy rzeczywiście jest sens. Jak od kotłowni do łazienki jest blisko (bo do kuchni to nieporozumienie robić cyrkulację) to komfort nie będzie gorszy niż gdyby tej cyrkulacji nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu do kuchni nie ma sensu? U mnie cyrkulacja jest do kuchni właśnie i do górnego rozdzielacza cwu ale czy to ma jakiś sens to jeszcze nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wszystkie odpowiedzi. załączam schemat pomieszczeń wraz z wymiarami i rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń poboru wody.

 

podsumowując: bez rozdzielaczowo.
1) mógłbym puścić rure np 25mm do łazienki, od tej rury trójniko redukcjami na pex 20(wanna, prysznic) i pex 16(bidet, umywalka) i od ostatniego urządzenia puścić - rury zgrzewane w podłodze - wolałbym nie.
2) rura 25 do prysznica, od prysznica do wanny fi20, od wanny do umywalki fi16, od umywalki do bidetu fi16, od bidetu cyrkulacja fi16
3) trzecia opcja, rura fi25 do rozdzielacza który mógłbym zamontować w łazience(np pod oknem), na rozdzielaczu daje pompe cyrkulacyjną i wtedy do najdalszego źródła poboru było by 3m, i byłby to bidet.

post-73519-0-97698800-1494017017_thumb.jpg

post-73519-0-38533900-1494017018_thumb.jpg

post-73519-0-64061700-1494017018_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za poświęcony czas. chciałbym ominąć łączenie instalacji w warstwie ocieplenia podłogi, wiem że zgrzewane rury  są bardzo wytrzymałe, jednak prosiłbym o ocene sposobu trzeciego z posta wyżej, a tu jest do niego mały schemat:

post-73519-0-81787300-1494101939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę, czy jeśli rury będą prowadzone w warstwie ocieplenia będę musiał wkładać je w otulinę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odkopuję temat, bo sytuacja podobna.

Rozdzielacz byłby umiejscowiony w kotłowni - teraz pytanie takie.

Łazienka górna znajduje się dokładnie nad....kotłownią. Więc wszystkie podejścia do punktów robić z jednego rozdzielacza, czy dwóch.?? No i jeżeli średnica rury zasilającej belkę będzie  fi 25, to cyrkulacja też ma mieć 25 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze... Po to rozdzielacz jest w kotłowni, żeby nie robić pojemnych pionów wodnych gdzie woda będzie stygnąć!
Woda podpięta w kotłowni - bierzesz cienką rurą ze źródła ciepła. Woda w rozdzielaczu na piętrze podpięta rurą 25 - pobierasz wode, wylatuje chłodna z rury, chłodna z rozdzielacza, chłodna z pionu i dopiero wtedy ciepła woda się przepcha (jak wylejesz któryś litr wody).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - nie musisz też wszystkiego rozdzielać - np. umywalka i prysznic w łazience razem nie chodzą - chociaż kto wie co tam ludzie robią jak się ktoś kąpie... :D Poza tym częstsze korzystanie z umywalki i ciepłej wody obniża czas czekania na ciepłą wodę pod prysznicem. Zwiększa za to straty ciepła...
Trzeba to sobie rozplanować - dużo punktów ciepłej wody w domu nie ma, więc tragedii też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.