Skocz do zawartości

Betinka

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Betinka

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. kurcze, nic z tego nie zrozumiałam ,to o czym piszesz to jest chyba tylko ciśnienie wstpęne niebardzo się zgadzam bo jeśli mamy ciśnienie wstępne=1,2 bara a pompa CO ma wysokość podnoszenia 0,7bara to już w tym momencie masz 2 bary. Ja rozumiem że zabezpieczenie na które składa się naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem maksymalnej temperatury działa w trójnasób: -naczynie wzbiorcze działa podczas normalnej pracy instalacji przejmując wzrost objętości wody. -zawór bezpieczeństwa działa w przypadku awari np. zabezpieczenia przed przekroczeniem maksymalnej temperatury im dalej w las tym więcej drzew B)
  2. z tego co ja rozumiem to hydrostatyczne (wysokość słupa wody) a nie statyczne faktycznie to są przykładowe wartości ale gdyby nie było kotła który przeważnie ma tak jak pisałeś ograniczenie do 3 barów to co stoi na przeszkodzie żeby mieć grupę bezpieczeństwa na 8 bar?
  3. czyli dla instalacji w której: -grzejniki pmax=10bar -wymienniki ciepła pmax=8bar -kocioł pmax=10bar -naczynie wzbiorcze pmax=10bar przyjmuję pmax=8bar dla doboru naczynia wzbiorczego i zawór bezpieczeństwa ustawiam trochę niżej? PS: Kurde jakby nie mogli w tej normie po prostu napisać że pmax=dopuszczalne ciśnienie pracy najsłabszego elementu :angry:
  4. cześć, Mam wątpliwość przy doborze naczynia wzbiorczego przeponowego zgodnie z PN-B-02414, a konkretnie z określeniem ciśnienia dopuszczalnego w instalacji. Jak się określa to ciśnienie? Owoce moich poszukiwań są następujące: zgodnie z PN-B-02414 minimalną pojemność całkowitą naczynia z hermetyczną przestrzenią gazową Vn oblicza się wg wzoru: Vn=Vu*(pmax+1)/(pmax -p) gdzie pmax to maksymalne obliczeniowe ciśnienie w naczyniu w barach natomiast maksymalne obliczeniowe ciśnienei w naczyniu należy przyjmować jako ciśnienie nie większe niż ciśnienie dopuszczalne instalacji według PN-90/B-01430 W normie b]PN-90/B-01430[/b] jest napisane że: 2.13. ciśnienie dopuszczalne - najwyższa wartość nadciśnienia statycznego czynnika grzejnego, która nie może być przekroczona w żadnym punkcie instalacji. dodatkowo wiem że to ciśnienie dopuszczalne nie może być większe niż ciśnienia dopuszczalne dla elementów instalacji np. naczynia wzbiorczego, kotłów, grzejników, wymienników etc. Jak zatem optymalnie określić to ciśnienie unikając "przewymiarowania"? pzdr Beti
  5. Wiem wiem. Oczywiście tak sie postaram rozplanować żeby nie było krzyżówek ale pytam sie czy to jest jakiś problem wykonawczy bo przecież w ogrzewaniu w systemie trójnikowym mamy krzyżówki cały czas
  6. A ogólnie jest problem wykonawczy z krzyżowaniem się rury zasilającej rozdzielacze (prowadzone w podłodze) z rurami zasilającymi grzejniki (prowadzone w podłodze). Czy taka mała krzyżówka to nie problem?
  7. Możesz podać link do jakiejś strony internetowej z takimi rozdzielaczami?
  8. cześć, dzięki za odzew :-) dla mnie też to jest nieuzasadnione ograniczenie - nie pamiętam jednak jak było to wytłumaczone w tym poradniku Akurat nie mam na myśli domku tylko lokal usługowy - stąd tak wiele obiegów. Pytanie brzmi: dlaczego nie ma większych rozdzielaczy niż 12 obwodów - jest to jakoś merytorycznie uzasadnione czy po prostu producent nie tworzy większych typoszeregów bo tak jak pisałeś w mieszkaniu jest 3-8 grzejników. Peszel nie dość że nie jest izolatorem to jest radiatorem - działa jak żebro i powoduje większe straty ciepła niż goła rura. Ja jednak jestem za stosowaniem izolacji zgodniej z WT czyli 6mm. Są tutaj różne podejścia do tematu. Np niemcy mają specjalne systemy do układania rur w warstwach podłogowych zabezpieczające przed stratami ciepła, przenikaniem hałasów i przede wszystkim przed pękaniem posadzki. Wygląda to mniej więcej tak:
  9. cześć forum! 1) Kiedyś czytałam jakiś poradnik (chyba WIRSBO) w którym było napisane o ogrzewanie wodnym w systemie rozdzielaczowym że maksymalna zalecana długość przewodu od rodzielacza do grzejnika nie powinna być dłuższa niż 15m. Czy dobrze pamiętam - jest takie ograniczenie? Jeśli tak to z czego ono wynika? 2) oferta handlowa różnych producentów jeśli chodzi o rozdzielacze CO ogranicza się do maksymalnej do liczy obwodów nie większej niż 12 . Czy wiecie z czego to wynika? bo jak bym np chciała rozdzielacz na 20 obwodów to co wtedy? mogę sobie połączyć dwa rozdzielacze jakoś np. 10+10 obwodów? 3) jak się układa takie przewody CO na posadzce? do warstwy styropianu kotwi się PEXy w izolacji o grubości 6mm i potem się wylewa chudziaka tak? Jest to prawidłowe rozwiązanie czy nie? Beata
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.