Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Wegiel Czy Miał


boba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. Chcę sie podzielić moimi przemyśleniami i wysłuchać waszych opini. Buduje 160 metrowy dom mysle o piecu. Myslalem o piecu na ecogroszek ale po 2 tygodniach lektury doszedlem do wniosku ze to jest nieporozumienie. Koszt bardzo wysoki i nie znalazlem jednej osoby zadowolonej z takiego kotla. Albo paliwo mokre albo malo kaloryczne albo nie ta granulacja. Zawsze jest cos i tysiace problemow. Pomyslalem sobie ze jak mam bawic sie w kominiarza to lepszym wyjsciem bedzie piec na miał albo wegiel. Codziennie trzeba piece zasypywac ale niby sie pala i uzyskuja normalna temperature. W domu jest cieplo i nie wylaczaja sie oraz nie zatrzymuja z powodu np.zlej granulacji. Teraz moze kilka pytan. 1 Czy moje myslenie jest sluszne. 2 Jezeli kociol na wegiel lub mial to jakiego producenta. 3 W koncu jaki na wegiel czy na mial i dolny czy gorny.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 piec powinien byc uniwersalny na powiedzmy wszystko mial wegiel drewno dlaczego? a dlatego wezmy przyklad ; rosyjski gaz jak by byla 2 rura np z norwgi dalej dopowiedz sobie 2 troche wiekszy jak potrzeba to tak jak w aucie masz silnik np 60 kw i 100 kw 3 bez obslugowy bo czas to kasa moim zdaniem to piec tlokowy spelnia te wymagania slimak raczej nie bo on potrzebuje scisle okreslonego opalu no i cena jego wysoka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja bym polecił kocioł z podajnikiem tłokowym. Mam taki od roku i nie mam żadnych problemów. Jak odpaliłem go rok temu to nie wygasł ani razu!!!!!! (latem ogrzewam c.w.u.). Jednym słowem: żadnego rozpalania, załadunek zasobnika co 3 - 7 dni zimą, latem raz na miesiąc, czyszczenie wymiennika co kilka dni zajmuje najwyżej 5min., opróżnianie szuflady z popiołem co 2 - 7 dni. Jednak najważniejsze jest to że opalany jest tanim (póki co) miałem węglowym. W tym roku ogrzewanie i ciepła woda przez cały rok kosztowała mnie około 1000zł (dom 120m2 + bojler 140l).

Jedyna wada to sporo sadzy z komina. Jeśli ktoś chce mieć bezdymne spalanie to nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja bym wybrał teraz piec na miał tam można spalić wszystko co do dolnego spalania to palić najlepiej węglem drobnym-bo miałem chyba się nie da i dużymi kawałkami drewna też nie proponuję zębca prosty i łatwy w czyszczeniu ja mam kwk i palę węglem natomiast miał pali mi się bardzo dobrze razem z drewnem zero problemów jeżeli samym miałem wybrałbym trochę większy 23kw z zębca będzie ok. a co do pieca na ekogroszek koszt 1000zł ale chyba na miesiąc cudów nie ma- brat ma ten piec i coś o tym wiem.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ogrzewam 100mk. piec16kw zawirowacze wyrzuciłem pale z miarkownikiem ciągu jest dobrze czopuch zamykam na 30 lub 50% tu zależy jaki jest ciąg w kominie paliłem trochę węgiel od góry trzymało ładnie 12-14 godz. 60* na piecu zasyp 25 kg. ale gdy było bardzo mroźno to trzeba palić od dołu moc pieca jest większa i w ten sposób tylko się dokłada (miarkownik mam mechaniczny gdy go nie było to musiałem często chodzić i pilnować) miał wilgotny z drewnem albo węglem tak sypie żeby w jednym narożniku mogło przedostać się powietrze najlepiej włożyć kawał kloca z drewna pionowo -pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kazik, a dlaczego proponujesz wyrzucić zawirowywacze? Wad mają nieco mniej od zalet.

 

Pozdrawiam

Piotr

Zadałem to pytanie trochę prowokacyjnie. Ja palę z zawirowaczami bo mimo wszystko wyłapują sporo sadzy, np przy słabym węglu, a jednocześnie ograniczają nadmierny ciąg. Ja nie duszę czopucha. Obecnie palę naturalnym ciągiem mieszając drewno z węglem bez miarkownika.

Ponieważ kocioł mam trochę przewymiarowany, miarkownik często zamyka przepustnicę , co powoduje zadymienie paleniska i wytrącanie się sadzy.

Za przykładem Jackadwm spróbuję spalić miał, który mi leży od paru zim. Nie lubię tego paliwa bo kupa z niego popiołu.

Ja przez cały sezon uzbierałem ok. dwie taczki popiołu. Palę przeważnie drewnem.

Rozważam kupno mniejszego kotła, ale waham się okropnie.

Zaletą większego kotła jest możliwość wydłużenia stałopalności i tak w moim przypadku przy załadunku na maksa 35 kg węgla kocioł chodzi 24 godz(nie blefuję), przy temperaturze ok 55 stopni. Palę tylko w godz 6 - 20. Później robi mi się za gorąco.

Dzisiaj dorzuciłem trochę mokrej topoli. Idzie równo, lepiej niż sosna której mam sporo.

Pytanie do jacekdwm: czy jesteś zadowolony z KWK?.

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawirowacze u mnie powodowały osadzanie sadzy i potem przy podkładaniu zaczeło się kopcić.czy jestem zadowolony- wszystko się w nim spali a ponieważ jestem właścicielem lasu to myślę że to dobry wybór zastanawiałem się przy zakupie tego pieca również nad kwkd (chyba bym musiał ciąć krótkie kawałki nie mam z tego typem pieca doświadczenia) wiem że do drewna to powinien być inny piec ale chcę żeby las służył i moim dzieciom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy taki sam problem. Ja również mam swój las i rozważam zmianę kotła na KWKD, ale decyzja nie jest łatwa. Komora załadowcza w KWKD ma głębokość około około 30 cm.

Trzeba więc ciąć krótsze kawałki. Ostatnio szwagier za moją doradą kupił KWK 16 i jest b. zadowolony.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby kupić KWKD - spróbować, a potem jeden z kotłów sprzedać, ale taka operacja kosztuje.

A jak oceniasz moc swojego kotła w stosunku do ogrzewanej powierzchni? i czy grzejesz wodę w lato, ile lat masz ten kocioł?

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim kotłem mam zamiar ogrzewać około 140mk i myślę że wystarczy+ 120l bojler w nocy nie palę najwięcej idzie na początek palenia to jasne później gdy się doładuje pali się spokojnie dom mam ocieplony na poddaszu wełna założona w krokwie tem. na poddaszu dochodzi do 12-14* przy dużym mrozie było8* i tam będą jeszcze pokoje jak będzie kasa .To jest nowy kocioł lato2008 przedtem miałem robionego przez rzemieślnika o pionowych kanałach ciężko się czyściło mała była komora załadowcza. Bardzo mnie dziwiła ilość wody w zębcu 35l miałem wątpliwość przy zakupie( majster nie doradził nic) więc kupiłem i nie ma z tym problemu instalacja nagrzewa się szybko paląc od dołu natomiast od góry trwa prawie 2 godz.latem grzałem wodę drewnem.Bez miarkownika było ciężko raz zgasło innym razem zagotowało. nadmuch całkowicie nie potrzebny. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozpaliłem drewnem, a na to wiadro wilgotnego miału. Pali się dobrze. Spalam naturalnym ciągiem uchylając lekko dolną klapkę, około 2-3 mm. Powietrze jest podawane cały czas. Kocioł wchodzi maksymalnie na 75 stopni, a potem w miarę wypalania się opału temperatura spada. Posiadam Kocioł z wentylatorem (nie używam) i czujnikiem temperatury spalin. Utrzymuję temperaturę spalin 150-250 stopni. Do spalania miału 250 stopni. Posiadam podgrzewacz dwupłaszczowy 100l i w lato palę chrustem i patykami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się zastanawiałem przy kupnie czy kupić 16 czy 25 różnica w cenie minimalna jak ten kocioł ma się do metrażu domu.ja mam bez dmuchawy w drzwiczkach zasypowych są otwory gdzie można dostarczać powietrze i przy spalaniu miału i nie tylko ma duże znaczenie- po zamknięciu miarkownika gazy swobodnie wydostają się do komina ,jak się nie ma tego można ustawić małą przerwę w dolnych drzwiczkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.