Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Małe Przepływy W Podłogówce


PaWoS

Rekomendowane odpowiedzi

To jaki zawór termostatyczny  powinien byc tam zamontowany ?  z jakim kvs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie potrzeba np z ESBE zaw 3-D VRG 131 1" z siłownikiem ARA600 + odpowiedni sterownik pogodowy.

Jak termostatyczny to VTA 572  lub coś z Afriso o Kvs 4,5 -5 lub więcej.

Przy tych termostatycznych będzie na samym zaworze spadek ciśnienia ok 100 mbarów = 10kPa 

A dla VRG to będzie ok 4kPa czyli 2x mniej.

Jak jeszcze rury będą PP40 to przepływ dojdzie do ok 2m3/h dla VTA a dla VRG trochę więcej.

 

Znasz wymagany przez siebie przepływ to można policzyć co zostanie na rozdzielaczu przed pętlami - czyli tzw ciśnienie dyspozycyjne

Wtedy można policzyć ile możemy stracić ciśnienia na instalacji i dobrać resztę.

Sprzęgło powinno wystarczyć , na takim to się i 2x większe instalacje robi.

 

1- rury

2 - zaw 3-D

3 - pompa 

 

7-8 - sprzęgło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4d 1 cal z słownikiem, 2m rura 22 miedź, 3d esbe termostatyczny 3,2 kvs, pompa yonos para 60, Rozdzielacz Capricorn i wszystko bangla, rozdzielacz 10 pętli w tym 4 pcha na piętro, i pompa śmiga na pół gwizdka, wszystko grzeje

 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki dość pospolity tekst na internecie :)

Uwierz mi ma i to dużo i to jest powód dla czego mam mieć duży przepływ. Jest to salon, kuchnia, jadalnia w jednym i wszędzie płytki. Ściany Ytong 36,5 więc tragedii nie ma.

Ja nie potrzebuję 2,5l/min na każdym, potrzebuję 2,7 na pierwszych 2.

Po za tym nawet w instrukcji tego rozdzielacza są podane obliczenia jak rozłożyć ciśnienia gdzie pierwszą najdłuższą pętlę podają 3l i od tego liczymy pozostałe. Dlatego się czepiałem rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja mam na dole płytki wszędzie 60m2 zasilają   tą powierzchnie 4 pętle, rozstaw po 15cm ,petle dochodzą do 90mb i mam przepływy 0,5l i temp podłogi 26-28*  temp. pomieszczenia 23.5-24 , u góry mam panele przepływy po 1,5 i temp 23*

 

Przepływ po 3l/min  to chyba wylewka z aluminium zeby odebrało tyle ciepla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczyłem i wychodzi mi 1200l/h przy max pompa i wszystko full otwarte , i mam cieńsze rury niż Twoje zawór to samo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co licytować kto ma cieplej. Pierwsze 2 zimy mieszkałem tylko z podłogówką bo nie stać mnie było na kaloryfery. Problemy z niedogrzaniem pojawiają się przy temperaturach po niżej -10. dołożenie kaloryferów zrobiło robotę i nadganiam temp. Ale w salonie, kuchni i jadalni chciałbym ogrzewać podłogą. Wiem że jestem w stanie to osiągnąć zwiększając przepływ. Zrobiłem próbę zakręcając pozostałe obiegi i dopiero wtedy osiągam temperaturę  pomieszczenia i działa regulator pokojowy zatrzymując kocioł. Tak było przed przeróbką, teraz nie chcę używać tej pompki w rozdzielaczu. 40 W dodatkowo minimum 12h na dobę to wolę wydać na rachunek za gaz niż prąd.

W środę będzie gość który założył mi te rury. Zobaczymy co da się zrobić. Wkurza mnie ten zawór bo chciałem zamówić sam na allegro i właśnie taki jak proponujecie a zaczęli się doktoryzować hydraulik ze sprzedawcą i zamówili ten co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o licytowanie , ale jak Ty masz tą podłogówkę zrobioną ? Jaki masz rozstaw rur w jastrychu , i jaką izolacje na gruncie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na  stronie ESBE masz tabele jakie zawory 3d  stosujesz do danej instalacji , podane jest kvs w zależnosci od wielkości instalacji i zapotrzebowanie na ciepło . Współczynnik zapotrzebowania na ciepło przyjęto 55W/m2  , bynajmniej wiekszość docieplonych domów tak ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie problem podkręcić przypływy na powiedzmy te 2.7l/min i pewnie je osiągniesz po poprawieniu instalacji ale skończy się to tym że zostanie przekroczona dopuszczalna temp.podłogi no ale najważniejsze że będzie wreszcie ciepło)kto by się tam przejmował zdrowiem)Przyczyną może być źle wykonana podłogówka.Ciekawe ile masz styro jeżeli to OP jest na gruncie.A ściany zewn.to tylko ten Ytong czy +styro?Bo jak sam Ytong to tragedia jest)Dołóżmy do tego pewnie nie małe  przeszklenie w tym salonie i straty ciepła robią się spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczyłem i wychodzi mi 1200l/h przy max pompa i wszystko full otwarte , i mam cieńsze rury niż Twoje zawór to samo .

Jak sam piszesz że masz 1200 l/ ja mam 700l więc nie doszukuj się problemu z moim ociepleniem bo jest zgodnie z projektem wykonane to raz a dwa to osobiście docieplałem układając na zakładkę oraz piankując każdą szczelinę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się niczego nie doszukuje, pisałem że mam przy max otwartych zaworach 1200l/h, a obecnie dlawie przepływy tak jak pisałem do 0,5l/min i to w zupełności wystarcza by podłoga była równo ciepła, w największe mrozy przy minus 25 i temp zasilającej podłogę 31-32 stopnie, nie miałem w domu chłodniej niż 23 stopnie i nie mam nawet pół grzejnika

Ps. Nie denerwuj się

 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po za tym nawet w instrukcji tego rozdzielacza są podane obliczenia jak rozłożyć ciśnienia gdzie pierwszą najdłuższą pętlę podają 3l i od tego liczymy pozostałe. Dlatego się czepiałem rozdzielacza.

 

Toś walnął - bez obrazy ale większej bzdury nie czytałem  od dawna.

Zawsze przepływy dobierałem do pomieszczenia - wg zaleceń programu doboru/ obliczeń podłogówki.

A wg zaleceń producenta rozdzielacza jeszcze nie.

Możliwe, że to "zalecenia" dla rozdzielacza z pompą mieszającą, ale ty masz już inny  - z zaw termostatycznym,

więc trzeba też inaczej myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym styropianem pod podłogówką to różne szkoły są, jedni twierdzą że wystarczy kilka cm, inny że co najmniej 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, jaką masz temp. posadzki w chwili obecnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakie porady jeszcze oczekujesz - przecież wszystkie już były na poprzedniej stronie.

A ty nie chcesz dopuścić do siebie inf , że trzeba rury i zawór 3-D wymienić

Można jeszcze z mocniejszą pompą spróbować, ale instalacja może być głośna.

 

PS

Ytong 600 gr 36cm to przeciętna ściana - współczynnik przenikania ciepła to ok 0,38 bez poprawek na jakość przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.