Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co Hardy pisze to wina nie leży po stronie siłownika. Bo skoro w manualu jest tak samo to siłownik odpada.

Hardy wyślij jeszcze raz schemat swojej instalacji z zaznaczonymi miejscami montażu wszystkich czujników.

Potem sprawdź czy czujnik co jest we właściwe piny podpięty w module. Odczepiasz czujnik od rury i patrzysz czy temperatura spada i oczywiście który z odczytów.

Trzeba po prostu sprawdzić wszystko.

Nie bierzemy pod uwagę uszkodzenia któregoś z czujników a to u mnie się już zdarzyło.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bexix- fachman będzie się martwić  bo pracuje w korpo i znam bardzo dużo ludzi. I moja opinia mu może bardzo zaszkodzić. Z tego co wiem to dwóm dyrektorom ode mnie ma robić domy w tym roku od A-Z a na pewno moja opinia będzie mieć na nich wpływ. Bo póki co maja opinie o nim taką jaką ja miałem wcześniej zanim pracował u mnie. 

Nie zgodzę się też z Tobą, że nie mam słabe podejście do tego, bo temu już zaprzecza ilość informacji na tym forum jaka się tu przewinęła. A sam manipulowałem już prawie wszystkim. Łącznie ze sterownikami, czujnikami, programowaniem etc. poza zaworem 4d. Po prostu nie mam doświadczenia w mechanicznych sprawach gdzie trzeba coś rozkręcać... Nie czuje się w tym dobrze. Ale na trybie ręcznym zrobię w weekend test na 100%- chyba, że on mnie uprzedzi- w co wątpię.

 

Robert z tym testem czujnika to faktycznie świetny pomysł. Zrobię to jutro, test w trybie ręcznym również. 

 

Z ciekawości Wam powiem, że zdjąłem wyczystkę z dołu komina i ciąg bardzo się zmniejszył. Po przyłożenia świeczki przy wylocie do komina z kotła widać jak płomyk wciąga do komina a po zamknięciu wyczystki świeczka gaśnie bo cug wciąga płomień, Może za wcześnie pisać ale wydaje mi się, że kocioł wolniej się wystudza, spadło spalanie i rura wyjścia do komina jest chłodniejsza, zresztą jak i ściana gdzie jest komin... 

 

Schemat postaram się zrobić być może w weekend. 

 

Pozdrawiam, 

Edytowane przez HardyDemon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nic tylko kupić regulator ciągu na wyczystkę. Na stałe jej nie możesz zostawić otwartej.

 

 

Z tego co Hardy pisze to wina nie leży po stronie siłownika. Bo skoro w manualu jest tak samo to siłownik odpada.

 

Czy w manualu jest tak samo, to nie wiemy, bo jeszcze nie sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Myślę, że należą Wam się wyjaśnienia mojej sytuacji i wielkie podziękowania za pomoc i wsparcie jakie od Was miałem. Tylko dzięki Wam wiedziałem co i jak działać i o co się czepiać gościa. 

 

Robiłem test w trybie ręcznym i nie zamykało dopływu.

 

Otóż tak pytałem o przepuszczanie, bo ten furiat ciągle podnosił głos twierdząc, że jest OK a to ja się mylę. Jednak po czasie doszliśmy do porozumienia. 

Prawdopodobnie źle był założony siłownik na 4d (o ile to możliwe). Nie chciał pokazać i zasłonił ciałem (twierdząc, że nie możemy za dużo wiedzieć bo za dużo będziemy mieszać- tak wiem palant...)

 

Ale na obecny czas działa prawidłowo. Zamyka prawidłowo i prawidłowo otwiera. Kiedy jest w trakcie nagrzewania przeważnie jest na środkowej pozycji- co wcześniej nie miało miejsca. No i po zamknięci- faktycznie jest zamknięty- aż miło się patrz :)
 

Co do CWU to jak podczas rozmowy zapierał się, że zawór sprężynowy jest nie właściwy do ogrzewania, tak dzisiaj grzecznie bez zbędnego gadania po prostu z nim przyjechał i zabrał się za montaż (po telefonie musiał się dokształcić). Teraz jest prawidłowo. Zadane 40 to dobija do 42 max :)

 

Do pełni szczęścia pozostaje założenie regulator ciągu kominowego- ale to w tym miesiącu na pewno już się nie wydarzy...

 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za wszystko- choć pewnie jeszcze nie jedno pytanie będę mieć do Was... 

Edytowane przez HardyDemon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaż twoim dyrektorom, którzy go chcieli nająć, że podnosi głos i zakrywa ciałem ;)

Czyli jak? Podnosił głos bo noe zgadzał się z tezą, że przy zamkniętym zaworze nie powinno nic przepuszczać? A potem zauważył, że faktycznie coś źle założył to podczas poprawiania, zakrył to ciałem? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dejwid Koperfild.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darł pysk... No co innego mam powiedzieć. Na nieszczęście dla niego i dla mnie ja jestem większym furiatem i najprościej w świecie się  ***  i zmusiłem go do zobaczenia co i jak... 
Panowie nie wiem czy to jest śmieszkowe dla Was bo tak zakładam... cóż... śmiało jednak dla mnie liczy się, że w końcu mi wszystko działa... 
 
Co do tego co robił przy zaworze 4d to nie ma tam miejsca dla dwóch osób bo ciasno jest dla jednej więc nie miałem szans patrzeć mu na ręce. Zawór na pewno rozbierał... A, że nie był miły jak to robił no to nic dziwnego bo atmosfera w ten czas była raczej mocno nerwowa. 
 
Polecać go nikomu nie będę na pewno. Raz na wiedzę o pracy to dwa przy oszustwie na fakturach. No tym razem nie trafiłem na fachowca. Jednemu dyrektorowi już robotę zrobił... Niestety, nie wiedziałem a po opinie pójdę jutro- jak był u mnie dzwonił mu telefon i widniało znajome mi nazwisko. Powiedział: "ten żaś dupe zawraca". Oczywiście nie odebrał... 
Do mnie przyjechał w formie niespodzianki... Bo telefonu nie odbierał w piątek ani też w sobotę rano. Nagle Koperfild się zjawił...

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HardyDemon nie śmiejemy się z Ciebie, tylko z niego. Każdy z nas miał przeboje z jakimiś fachowcami. M.in. dlatego tutaj jesteśmy i nawzajem sobie staramy pomagać. Oby ci już wszystko działało, jak należy. Teraz pomyśl o kominie: o wkładzie i o regulatorze ciągu. A jak cię stać, to kup sobie Vide Neta. Pozdro.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Film instruktażowy w jaki sposób wykonać ważenie paliwa np po zmianie partii dostarczonego peletu. Czynności te pozwalają na odpowiednią kalibrację palnika jak również ustalenie prawidłowego poziomu peletu w zbiorniku."

 

Tekla Draco Bio 5 klasa kocioł na pelet, ze sterownikiem Estyma Igneo Slim:

 

Kocioł na pelet serii Bio ze sterownikiem Estyma Touch:

https://www.facebook.com/teklakotly/videos/1765688560109621/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Koledzy dzisiaj zainstalowałem podajnik defro ze sterownikiem estyma Igneo core. Jako, ze to początki czytam wnikliwie forum ale zanim przez nie przebrnę zima się skończy:) Jako, ze z tego co widzę ten sterownik jest chyba identyczny jak slim to może tutaj Was zapytam o kilka kwestii. Z tego co widzę po kilku godzinach palenia pozostają mi takie ociupinki peletu w popiele.

 

1. Czy powinienem zmienić ilośc max i minimalna tlenu, min(20) i maxmalna(35) powietrza czy patrzyć w inną stronę. 

2. Jaką ustawić częstotliwość czyszczenia rusztu? (Teraz mam 12h). 

3. Najważniejsze na ta chwilę jak wygląda kwestią histerezy. Ustawiłem 10 stopni zadana 55stopni (wiem, ze niska ale testuje i na razie nie mam zaworu 3 ani 4 drożnego wiec byłoby za gorąco), piec przez kilka godzin co kilka sekund lekko dosypywał i trzymał ok 57 stopni aż nagle zrobił "stop" zastałem go jak miał 40kilka stopni i czyste ruszty. Jak ta histerezę ustawić i czy piec powinien się zatrzymywać i wychładzać czy powinien stale po troszku dosypywać i trzymać zadaną temp?

4. Czy jeszcze jakieś parametry powinienem zmienić w stosunku do fabrycznych?

 

Przepraszam za laickie pytania ale wpadam w lekką panikę, nie chciałbym nie potrzebnie tracić opału. Pale pelletem lava, jeśli to coś zmienia:) Instalacja prosta. Jedna pompa na razie, jeden czujnik C.O. bojler na zasilaniu równolegle z rozdzielaczem nic poza tym. Zmiany w instalacji pod pelet na wiosnę

 

Z góry dziękuję za cierpliwość i pomoc:)

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik praktycznie cały czas w modulacji chodzi na 5Kw i pokazuje zużycie peletu na 0,97kg/h , wprowadzona moc 15KW. Jak zmniejszę moc na 10KW to pokazuje mi zużycie na 0,54kg/h czy to jest realna zmiana czy tylko sterownik inaczej interpretuje a palnik pali tyle samo?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Jeżeli nie masz sondy Lambda to ilością tlenu się nie sugeruj, gdyż sterownik nie widzi tych wartości.

Aby nie mieć niedopalonego pelletu zmniejsz moc palnika czyli czas podawania. Najpierw o 50% i obserwuj czy kocioł osiąga zadaną temperaturę. Jak nie, to stopniowo zwiększaj ten czas. Pamiętaj aby obniżyć wartość nadmuchu ale nieznacznie.

Ad.2 Jeżeli palnik masz czysty, nie masz problemu ze spiskiem, to nic nie stoi na przeszkodzie aby pracował tak długo bez czyszczenia rusztu.

Ad.3 Są różne szkoły. Jedni wolą krótszą z mniejszą mocą inny krótszą z większą.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik praktycznie cały czas w modulacji chodzi na 5Kw i pokazuje zużycie peletu na 0,97kg/h , wprowadzona moc 15KW. Jak zmniejszę moc na 10KW to pokazuje mi zużycie na 0,54kg/h czy to jest realna zmiana czy tylko sterownik inaczej interpretuje a palnik pali tyle samo?

 

Jak podnosisz czas podawania, czyli moc palnika, to więcej pali w ciągu godziny. Tylko, że też przy większej mocy, potrzebuje mniej czasu, aby ogrzać kocioł. Tak więc większa moc nie oznacza większego spalania dobowego. Czasem wręcz odwrotnie, bo jak dasz za małą moc, to kocioł będzie się męczył, pelet spali, a domu nie wygrzeje.

A czy to realne liczby, to zależy od tego, czy wprowadziłeś do sterownika realną wartość wydajności podajnika (ile kg peletu sypie w ciągu godziny).

 

 

Ad.3 Są różne szkoły. Jedni wolą krótszą z mniejszą mocą inny krótszą z większą.

 

Mała pomyłka. Powinno być, że jedni wolą dłuższą pracę z mniejszą mocą, a inni krótszą z większą mocą. Dla ochrony powrotu chyba lepsza ta pierwsza opcja, ale to już musieliby się wypowiedzieć spece od instalacji.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Dłuższa praca ale na wysokich temperaturach (minimum 60 stopni). Ja coś takiego osiągnąłem dopiero wtedy, gdy wyłączyłem Fuzzy Logic i przeszedłem na moc skokową. Fuzzy Logic nie był u mnie w stanie utrzymywać wysokiej temperatury, bo od razu przekraczał temperaturę zadaną o 5 stopni i wygaszał.

W załączniku najzimniejszy dzień w tym sezonie - 16 stycznia. Praca na niskich temperaturach (45-50 stopni) ma miejsce tylko rano, kiedy dogrzewał wychłodzony w nocy dom (w nocy nie grzeję) i grzał wodę w bojlerze. Później jeszcze o 18:00 jest skok w dół, bo dogrzewała się woda w bojlerze przed wieczornym kąpaniem..

Co 4 godziny wygaszanie i przedmuchiwanie palnika (nie mam systemu samoczyszczenia, więc robię to sam raz na trzy dni).

Niebieska linia to temperatura kotła, zielona - temperatura wody w bojlerze, czarna - temperatura w pokoju. Pole ciemno zielone - praca z mocą 100% palnika, pole jasno zielone - praca z mocą 30%.

O godzinie 23:15 zaszalałem i wykąpałem się w prawie pełnej wannie gorącej wody, stąd taki spadek temperatury w bojlerze. Na drugi dzień wcześnie rano znowu ją nagrzał.

post-69617-0-92755000-1516543247_thumb.png

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje panowie za odpowiedz:) a co do mojego drugiego pytanka: „Palnik praktycznie cały czas w modulacji chodzi na 5Kw i pokazuje zużycie peletu na 0,97kg/h , wprowadzona moc 15KW. Jak zmniejszę moc na 10KW to pokazuje mi zużycie na 0,54kg/h czy to jest realna zmiana czy tylko sterownik inaczej interpretuje a palnik pali tyle samo?”??? Nie chodzi o czas podawania ale w menu serwisowym mam moc palnika. Tam mam ustawione 15KW mogę zmniejszyć do min 10Kw. Wtedy zmienia się prognozowane spalanie i moc palnika w menu stan palnika.

Kocił pracuje na 55 stopni teraz jak jest 0 na dworze. Dochodzi do 56 i cały czas utrzymuje cała dobę dosypuje po pare gramów co kilka sekund.

 

2.Dlaczego piec nie wyłącza się poza momentem czyszczenia rusztu ustawionego na 12H? Nie powinien dochodzić do temperatury wyłączać się spadać o podana histereze ( 10stopni) i się odpalać od nowa?

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palink rozpocznie wygaszanie w momencie jak kocioł osiągnie temp. zadaną + 5 stopni

Jak nie dopala pelletu to zwiększ powietrze, wtedy moc zostanie zachowana, ale do tego co wyświetla palnik nie przywiązywałbym wagi bo to tylko wskazania teoretyczne.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Teraz sprawdziłem spalił mi przez równe 2 doby 30kg peletu Lava. Na 120m2 to chyba sporo czyż nie?

Teraz wyjąłem popiół jest ciemno brązowy jak popiół z papierosa wygląda jak go rozcieram w palcach to prawie nic twardego nie czuć takie pojedyncze drobinki wielkości piasku ale prawie nic nie ma. Teraz nie wiem czy coś ruszać czy zostawić. 

 

On mi nie przebija zadanej temperatury o poziom histerezy. Mam zadane 55 stopni a histerezę 10stopni piec trzyma max 58 stopni więc w takim wypadku się nie wygasi nigdy. Tak powinno być czy zmniejszyć histerezę? Lepiej żeby chodził koło zadanej non stop czy żeby się wygaszał?

 

A co z ta mocą? W ustawieniach nastawów palnika nie mam ilości opału, mam tylko " przerwa pracy rusztu [min]- 5 oraz  "czas pracy rusztu- 20".

Tą opcje mam zmienić o 50% i ustawić np. na 70stopni kocioł i sprawdzić czy wystarcza i dochodzi do zadanej temperatury tak czy to dotyczy rusztu ruchomego i nie ma nic wspólnego z podawanym paliwem? 

Kolejne opcje to: "powietrze MIN (20%)- 20, powietrze MAX (100%)- 35.

Dalej mam moc min i moc max palnika i tutaj mam ustawione minimalna na 30% max 100% mogę zejść z minimalną na 20% czy to ma sens czy palnik i tak mniej niż 30% nie będzie pracował?

 

W serwisie kotła jest funkcja "smart auto" co ta opcja może zdziałać?

 

I teraz najważniejsze w serwisie palnika mam moc znamionowa palnika, ustawione jest na 15KW, mogę zmniejszyć na 10Kw czy to wpłynie na spalanie czy tylko na wyliczanie teoretyczne ilości opału? Jak to zmieniam to podaje mi dwa razy mniejsze spalanie. Palnik i tak cały czas chodzi na 30% mocy czyli 5Kw.

 

Dzięki za cierpliwość panowie:)

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekaj chłopie, bo spalasz zaledwie 3 kW/h na 120 metrową chałupę, czyli 26 W/m2. Co najmniej połowa tu czytajacych chciałaby tyle spalać. 

Co do ustawień: w Twoim przypadku nawet wskazane byłoby, zebyś ustawił palnik na 10 kW. Wtedy moc minimalna bedzie właśnie około 3 kW. Powinna nieco obnizyc się temperatura na kotle. Moim zdaniem takie palenie jest bardziej ekonomiczne niż krótkie na pełnej mocy z wygaszaniem. Nie jestem pewien, jak jest u Ciebie, ale podczas rozpalania podawana jest najczęściej 10-krotna dawka pelletu jak dla mocy minimalnej. To nie zawsze jest korzystne, a wez również pod uwagę zużycie zapalarki.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witaj

 

Dzięki za odpowiedź. Wiesz co jak naczytałem się, że ludzie spalają na taki metraż 15kg na dobę zimą a nie jesienią jak dzisiaj za oknem:) Ja spaliłem 22,5kg na dobę to chyba więcej niż 3Kw, z komputera wynikało, że chodzi na ok 5-6kw, ale to krótki pomiar rozgrzewanie mieszkania po całym dniu nie palenia bo trwał montaż palnika w moim miałowcu:)

 

Czyli można sterownikiem obniżać moc. Myślałem, że to tylko zmieni parametry pokazywane przez sterownik. Oczywiście parametry pokazywane tj. moc w % będzie wyższa bo liczona w stosunku do ustawionych 10kw a nie 15kw jak wcześniej. Sterownik wcześniej chodził na 15kw przy rozpalaniu a potem modulował na 30%-40% czyli ok. 5-6kw. 

 

Piec się nie wygaszał cały czas chodził na ok 57stopni. z mocą 5-6Kw. 

 

Zastanawia mnie dlaczego nie mam w sterowniku opcji wielkości podawanej dawki (podawanie max (100%), którą inni sterują mocą kotła. W instrukcji jest w menu sterownika nie ma. Widzę w stanie palnika w górnym lewym rogu, że zmienia się ono przy małej mocy ma ok 1,6, ale zmienić w ustawieniach maksymalnego podawania nie mogę. 

 

Dawka startowa jest ustawiona na 15 dag. Odpala się bez problemu.

 

Co to jest "smart auto" w ustawieniach serwisowych kotła?

 

Zmieniłem następujące nastawy:

Pow. MIN- z 20 na 10

Temperaturę MIN pompy z 40 na 45

Moc MIN z 30 na 20

Moc znamionowa palnika z 15 na 10

 

 

Wiem, ze dużo pisze ale próbuje sobie to wszystko jakoś poukładać w głowie:)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr ilości podawanego paliwa jest b. ważny. Musisz zrobic test. Oczywiście nie całogodzinny :) Odpinasz plastikowa rurę od palnika, wkładasz do reklamówki i na ręcznym ustawieniu włączasz podajnik przez 2 minuty. Ważysz zawartość reklamówki i mnozysz przez 30. Wartość wpisujesz w parametrach palnika. Powinieneś mieć jeszcze kaloryczność paliwa, żeby dobrze dobrał moc. To dla pracy w FuzzyLogic - czyli automatycznej modulacji.

Jak palnik pracuje na ustawieniach standardowych, czyli mocy min/max te parametry są pomijane. Ale dobrze jest je znać, żeby prawidłowo dawkę ustawic :)

Dawka startowa mniej wiecej się zgadza, z tym co napisałem: 15 dag to 10 minutowe zapotrzebowanie dla 3kWh:)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.