Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dworek Mzn 16Kw


kasia23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niedawno zakupiłam kocioł MZN 16kW, na początku paliłam w nim węglem groszkiem "od dołu"

W tym momencie zakupiłam miał i w kotle palę "od góry"

Problem polega na tym, że zasypanie kotła do pełna wystarcza na niecałe 12 godzin, przy temperaturze ustawionej na ok.50-60 stopni

Od sąsiadów posiadających podobny piec usłyszałam, że zasypując piec do pełna wystarcza to na ok.32 godz

Pompę i sterowniki ustawiały osoby montujące piec. Wylot do komina jest cały czas otwarty. Czy powinien być przymykany?

O co chodzi? Co powinnam sprawdzić?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wszystko zależy jak duży dom ogrzewasz,czy jest docieplony,co to za miał,z której kopalni,kaloryczność itd.

Niezależnie jakim opałem palisz,pal zawsze od góry.

Może trzeba skorygować parametry w sterowniku,żeby nie wydmuchiwał niepotrzebnie ciepło do komina.

Czy to ten kocioł?

 

http://hydropolska.pl/dworek-kociol-mzn-nm-16kw-12m-z-nadmuchem-wysoki-p1449

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jest to ten sam kocioł znajdujący się pod linkiem

Dom ma ok.80-90m2

Kocioł został przeze mnie dobrany na stronie producenta oraz dokładnie ten sam model wskazał mi sprzedawca w sklepie

Miał zamawiałam z "wyższej" półki, grubszy, o kaloryczności 25 000kj, nie pamiętam z jakiej kopalni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze ocieplone?

Grubość ścian zewnętrznych?

Okna plastiki?

Palone jest codziennie?

Dym z komina podczas pracy dmuchawy oraz bez (jaki kolor i intensywność) przy rozpalaniu i po 2 godzinach?

Na jakiej mocy działa dmuchawa?

Jak ustawione przedmuchy?

Jakie temperatury w domu jak kończy się palić a jakie jak rozpoczyna?

Miał wypalony do końca?

Ile popiołu z 40kg załadunku? 1 wiadro może 2?

Smoła (grubość ile?) w wyczystce czy dywanik pod zmiotkę ?

Wyczystka wyczyszczona?  co jaki czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do palenia miałem moc kotła liczy się średnio-dobowo i tu należy się pochwała za dobór,brawo :)(16kWna 90m2)

Jeżeli jest sterownik  z funkcją PID(praca w automacie),być może trzeba  zmienić w menu sterownika moc min. i max. dmuchawy na 0-40%,temp. spalin na 250* i obserwować.(jak jest teraz?)

Zbyt mocny nadmuch jest najprawdopodobniej przyczyną szybkiego wypalania się opału.

Chyba,że dom jest wyziębiony i na to potrzeba kilku dni,żeby było miarodajnie.

 

Aha,na wszystkie powyższe pytania kol.Mario należy skrupulatnie odpowiedzieć,to b. ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze ocieplone?

Grubość ścian zewnętrznych?

Okna plastiki?

Palone jest codziennie?

Dym z komina podczas pracy dmuchawy oraz bez (jaki kolor i intensywność) przy rozpalaniu i po 2 godzinach?

Na jakiej mocy działa dmuchawa?

Jak ustawione przedmuchy?

Jakie temperatury w domu jak kończy się palić a jakie jak rozpoczyna?

Miał wypalony do końca?

Ile popiołu z 40kg załadunku? 1 wiadro może 2?

Smoła (grubość ile?) w wyczystce czy dywanik pod zmiotkę ?

Wyczystka wyczyszczona?  co jaki czas?

poddasze nieocieplone, nieużytkowe, podłoga tylko wyłożona wełną mineralną

grubość ścian - nie mam pojęcia, ale grube (stary dom z lat 50)

okna plastiki wszędzie

palone jest codziennie

dym z komina podczas rozpalania i przy temp. ok.32 na piecu z włączoną dmuchawą - bardzo jasny szary

po ok. dwóch godzinach sprawdzę

sprawdzałam dzisiaj dmuchawę - ustawiona na 4 bieg (cokolwiek to znaczy :) , ale obstawiam, że za mocno? )

przedmuchy - gdy temp. spada o dwa stopnie od żądanej

temp. w tym momencie 17C, ok.15 min temu rozpaliłam

miał wypalony prawie do końca, z załadowanego całego pieca rano wybrałam niecałe 1/4 wiaderka popiołu i resztek

wyczystka czyszczona średnio dwa razy w tyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do palenia miałem moc kotła liczy się średnio-dobowo i tu należy się pochwała za dobór,brawo :)(16kWna 90m2)

Jeżeli jest sterownik  z funkcją PID(praca w automacie),być może trzeba  zmienić w menu sterownika moc min. i max. dmuchawy na 0-40%,temp. spalin na 250* i obserwować.(jak jest teraz?)

Zbyt mocny nadmuch jest najprawdopodobniej przyczyną szybkiego wypalania się opału.

Chyba,że dom jest wyziębiony i na to potrzeba kilku dni,żeby było miarodajnie.

 

Aha,na wszystkie powyższe pytania kol.Mario należy skrupulatnie odpowiedzieć,to b. ważne.

sterownik pracuje w automacie

z tego co sprawdzałam dzisiaj w menu moc dmuchawy ma możliwość ustawienia na 10 różnych biegów - muszę sprawdzić moc tych biegów, bo nie mam pojęcia, a żadnych innych oznaczeń tam nie ma :(

dom raczej nie specjalnie jest wyziębiony, bo palone jest codziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę lektury oraz zrób audyt na stronie

http://cieplowlasciwie.pl/

A tu lektura dla nauki palenia w kotle i jak rozwiązać ewentualne problemy:

http://czysteogrzewanie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nieużytkowe poddasze proponuję rozłożyć 20cm wełny mineralnej(2x10cm położone na krzyż),30% ciepła tamtędy ucieka.

Koszt kilkuset zł ale będzie oszczędność opału i cieplej w domu.

Piszesz,że przedmuchy są załączane,jak kocioł osiągnie temp. zadaną do momentu spadku temp. o 2* to oznacza,że  ster. nie ma algorytmu PID.(wtedy dmuchawa nawet wolniutko ale pracuje cały czas)

Jak często załącza się dmuchawa i na ile sekund?

Dopytam jeszcze o wymiennik,czy w Twoim kotle 16kW jest tak samo jak na przekroju w linku,który zamieściłem czy przypadkiem dla tej mocy nie jest wycięta jakaś półka,jak wygaśnie postaraj się sprawdzić jaką drogę pokonują spaliny zanim trafią do komina.

To na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co sprawdzałam półek jest tyle samo, układ ten sam

jedyne czego nie ma to ruchome ruszta

zmieniłam ustawienia przedmuchów i siłę nawiewu, zobaczę co z tego wyjdzie

okazuje się, że bieg "1" jest najsłabszy, a 10 najmocniejszy

Panowie przy montażu ustawili na "4", ja teraz zmieniłam na "3" i częstotliwość pracy dmuchawy na spadek o 1*c

będzie działała częściej, a słabiej dmuchała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.