Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom Energooszczędny Z Piecem Na Ekogroszek I 100% Podłogówki


pablitos

Rekomendowane odpowiedzi

Kazdy kto ma troche rozumu to sprawdzi ceny, zanim zacznie pisac takie glupoty jak Ty.

W wiekszosci rejonow kraju prad w drugiej taryfie kosztuje 20-25gr. brutto, natomiast kwh z grochu przy cenie 1kpln/tona wychodzi 15gr przy 100% sprawnosci, a realnie zakladajac ze palacz jest doswiadczony, to wyjdzie 20gr.

 

Owszem, prad nie jest dla wszystkich, bo sa regiony gdzie jest drogi (np. u mnie 40gr w II taryfie), nie jest tez dla kogos kto tutaj pisal ze zuzywa 5ton na sezon - to oznacza 35 000kwh, czyli dom to durszlak.

 

Tak wiec zanim cos napiszesz to dowiedz sie troche na tematy o ktorych piszesz.

Haha 20-25 gr? Chłopie weź idź się doinformuj, owszem tyle kosztuje brutto bez przesyłu, u mnie też g11 kosztuje 31gr brutto, a z przesylem i opłatami końcowymi to 61gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorecho owszem, ale powiedz mi wybuduje dom bez komina, będzie skazany na prąd. Tak zawsze jest alternatywa dla pc w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie np. w Duonie, ile kosztuje energia i ile przesyl np. na slasku.

Zebys sie nie meczyl, to podpowiem - 25gr to jest brutto za komplet, czyli energia z przesylem.

 

Pamietaj, ze ceny sa baaardzo rozne w zaleznosci od regionu - ja mam najdrozej w kraju, bo g11 to 66gr, a g12w 40/75.

 

A tak poza tym, to proponuje wycieczke na FM, tak jest watek o ogrzewaniu pradem, cobys mogl sie doksztalcic.

 

I jeszcze co do PC - jak jest male zapotrzebowanie, to bierze sie np. Julke pw za 9kpln i ma sie cop caloroczny od 2 do 3. Czyli w takim np. Wroclawiu cena kwh na pradzie wyjdzie nizsza niz za mial...

 

 

Ps wlasnie zauwazylem, ze automatyk wstawil swoja cene - 29brutto za calosc. I co teraz zwolenniku wungla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Duon już sa ludzie co sie związali dwa lata temu i juz płaczą najdroższy najbardziej pokrętny operator jesli nie chcesz płakać za 2-3 lata niewchodz nawet na ich stronę to jawny p.....t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewazny operator, to tylko przyklad. Zreszta nawet Twoj operator nie jest takimstraszny - 29 gr brutto to moze i o polowe wiecej niz za wungiel, ale i tak sie oplaca. Zreszta nawet policzmy na moim przykladzie - zuzywam ok 4000kwh na cwu i 6000na co, czyli wunglem koszt wynioslby mnie 2000pln, teraz na gazie place 2500, a przy pradzie 2900. Czyli tzw. caly *** roznicy. Jedyna roznica to potrzeba zainwestowania na poczatku w bufor zeby nie wychodzic poza II taryfe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty przyjacielu widzisz 29 gr za kWh

 

Ps wlasnie zauwazylem, ze automatyk wstawil swoja cene - 29brutto za calosc. I co teraz zwolenniku wungla?

 

pozycja 1     823 kWh   po    0,3377  cena netto  + przesył  poz 5    823 kWh  o,2449  cena netto energii w taryfie szczytowej + VAT

 

dało łącznie 589,76 zł za 823kWh =0,71 zł za kWh w szczycie za to ma bardzo tanią energię poza szczytem co nie zwalnia ze średniej.łącznej 982 zł za coś koło 2060 kWh  wychodzi średnia cena energii  0,476 zł za kWh.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za taki odzew w temacie, jednak muszę wyjaśnić bo tego nie ująłem. Do gazu sieciowego nie mam dojścia, komin i tak stawiam choćby dlatego kotłownie mam pod domem tylko jedno pomieszczenie jest podpiwniczone z wejściem z domu i zewnątrz i, że jak pompę kiedyś bym wstawił to do komina wtedy wpinam mała kozę żeby śmieci papierowe palić ze względu na bardzo rzadki wywóz śmieci z osiedla gdzie będę mieszkał. Dlaczego ekogroszek a nie pellet? dlatego że groszki znam, od blisko 10 lat u rodziców jest taki piec tyle czasu go obsługiwałem że  z zamkniętymi oczami mogę rozpalać w nim itd, i tak myślałem, że skoro oni w 15 letnim budynku 170m2 z ytonga 36,5 + 15 styro brak solidnego ocieplenia dachu i pod całym domem podpiwniczenie spalają 2 - 2,5 tony węgla za sezon później grzałka w bojlerze, to tak myślę, że w moim domu przy tak niskim zapotrzebowaniu i tylko podłogówce zejde do połowy tego co oni. Pamiętajmy że piec byłby na kilka lat bo i tak co by nie było pompa ciepła będzie prędzej czy później a instalacja i sposób jej wykonania z tego co patrzyłem wiele się różnić nie będzie podłogówka będzie pod pompę czyli co 10cm równe pętle, jedyna różnica z tego co mi się wydaje to będzie w kotłowni ale to szczegół. Niektórzy pisali dlaczego firmy takie koszta mi wywalili, dlatego że materiały podłogówki i  robocizna 16tys, pompa nibe split 4-16kw 34tyś., wodno - kanalizacyjne itd. najniższa oferta jaką otrzymałem to ok 66 tyś. Ogrzewanie prądem odpada, choć bardzo mi się podoba dlatego, że nie będę tyle inwestycji pobocznych które kosztują wykonywał typu wszystko pod pompę, komin, i drugie centralne elektryczne za 20 tys podejrzewam.

Proszę was o przeanalizowanie mojej wypowiedzi jak to widzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty przyjacielu widzisz 29 gr za kWh

 

Ps wlasnie zauwazylem, ze automatyk wstawil swoja cene - 29brutto za calosc. I co teraz zwolenniku wungla?

 

pozycja 1 823 kWh po 0,3377 cena netto + przesył poz 5 823 kWh o,2449 cena netto energii w taryfie szczytowej + VAT

 

dało łącznie 589,76 zł za 823kWh =0,71 zł za kWh w szczycie za to ma bardzo tanią energię poza szczytem co nie zwalnia ze średniej.łącznej 982 zł za coś koło 2060 kWh wychodzi średnia cena energii 0,476 zł za kWh.poz Hermogenes

71gr w szczycie no super cena. Co z tego że poza szczytem taniej , grzejniki będziesz włączal w 2 taryfie? Bo chyba rozmawialiśmy o prądzie i grzaniu gzejnikami. Na pewno przy mrozach się w domu nie wystudzić, no chyba że będziesz piecowal do 25 stoppni żeby później utzymac kilka stopni mniej w 1 taryfie. Grzejcie sobie prądem i cieszcie się, ja będę się cieszył z węgla i 1200 zł kosztów w sezonie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy jesli bedziesz potrzebował to sie odezwiesz i cos zaradzimy

co do ogrzewania centrallne elektryczne 20 tys rozumiem że policzyłes cała instalacje plus enentualnie grzałki dobrze zrozumiałem

jesli faktycznie pompa ma być za kilka lat to kocioł kup jak najtańszy bez wymysłów  a reszte co do pradu masz podane moze jeszcze sie nawrócisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz automatyk, 20 tyś., za elektryczne ogrzewanie całą instalację wydaje mi się że powinno wystarczyć. W moim przypadku było by to wywalenie pieniędzy w błoto robiąc 2 instalacje grzewcze gdzie docelowo ma być pompa ciepła. Zostaję tylko przy wodnym niskotemperaturowym ogrzewaniu, dlatego tak palnąłem znany mi ekogroszek bo cóż mądrego można wstawić na czas kiedy za np. 2-4 lata będzie pompa ciepła. W tym roku się wprowadzam, jak tylko temperatury zaczną się utrzymywać na + to ogień na budowie będzie i centralne niedługo będzie trzeba robić, dlatego też tak pogoniłem z tematem jak Wy to widzicie, a i żebym ja był mądrzejszy rozmawiając z firmą która będzie instalację wykonywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty przyjacielu widzisz 29 gr za kWh

s

A co mnie obchodzi srednia? Przypominam ze rozmawiamy o nowym domu, nie durszlaku wymagajacym ciaglego dostarczania energii.

Wytlumacze od poczatku jak sie robi taka instalacje, bo widze, ze niektorzy zatrzymali sie na etapie kostki gierka.

 

Bierzemy bufor, wstawiamy do niego grzalki, wstawiamy zawor trojdrozny sterowany pogodowo, robimy OP i ladujemy bufor tylko w taniej taryfie (np. 29gr jak ma automatyk) zas pompa OP chodzi 24h.

Mamy wygodnie, jak na XXI wiek przystalo i niedrogo.

 

A co do pralki, zmywarki itp. - macie chyba programatory zeby wlaczyc je po 22 lub po 13? Zreszta mowimy tu o CO, a zuzycie pradu na cele bytowe to ulamek energii potrzebnej do ogrzewania.

I jeszcze o grzejnikach - a kto wstawia teraz "kalafiory" do nowego a tym bardziej energooszczednego domu? Halo?

 

I o jakim wystudzaniu piszesz nex1983?

Chlopie, dom, ktory traci wiecej niz 1st. na dobe po wylaczeniu ogrzewania to DURSZLAK. A biorac pod uwage bezwladnosc i pojemnosc OP to chocby nadeszly mrozy po - 20 to po kilku godzinach temperatura nawet nie spadnie o pol stopnia.

A wracajac do instalacji zaproponowanej przezemnie - jak pojawia sie kasa i kupi sobie Pablitos PC to wystarczy odpiac bufor i w jego miejsce wpiac PC - czyli jest "w plecy" max 3kpln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .  Mistalova  - ten bufor też zostawiłbym - więc zero strat . 

Pablitos. Czy ten Twój kocioł na ekogroszek masz za darmo? Na Twój dom wystarczy pompa ciepła 7-9 kW to rząd 15-20  tys. zl.

Co za du... wciska Ci pompę 4-16 kW? Chyba ,ze to sąsiad chce mieć od Ciebie ogrzewanie gratis.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz automatyk, 20 tyś., za elektryczne ogrzewanie całą instalację wydaje mi się że powinno wystarczyć. W moim przypadku było by to wywalenie pieniędzy w błoto robiąc 2 instalacje grzewcze gdzie docelowo ma być pompa ciepła. Zostaję tylko przy wodnym niskotemperaturowym ogrzewaniu, dlatego tak palnąłem znany mi ekogroszek bo cóż mądrego można wstawić na czas kiedy za np. 2-4 lata będzie pompa ciepła. W tym roku się wprowadzam, jak tylko temperatury zaczną się utrzymywać na + to ogień na budowie będzie i centralne niedługo będzie trzeba robić, dlatego też tak pogoniłem z tematem jak Wy to widzicie, a i żebym ja był mądrzejszy rozmawiając z firmą która będzie instalację wykonywać. 

nie dwie instalacje tylko grzałka za 1000zł i pompa obiegowa i to robi za kocioł wszytko ,reszta zostaje tak samo jak dla pompy czy ekogroszku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorecho.......powiem tak, wyceny jakie dostałem od pomp już podałem też mi się wydaje że sporo ale jak na necie pogooglałem to markowe produkty są sporo droższe od reszty, a boję się wejść mniej znane marki, a co do ekogroszku, to ta sama instalacja z piecem i osprzętem do tego źródła ciepła z inst. wodno-kanalizacyjną z robocizną to ok 25 tyś. na gotowo, dlatego ta różnica w cenach skłania mnie wiadomo w którą stronę. Powiedzcie mi jeżeli piec z podajnikiem to czy bufor ciepła musi być czy tylko zawory mieszające, jakieś naczynia przeponowe, pompy dwie na podłogówki na dwa piętra, jakaś pompa na zbiornik c.w.u. do 200l na 4 osoby? jak taka instalacja w kotłowni ma wyglądać? Tak aby pod pompę było wszystko. OZe nie skreślam ale jak na razie za drogie to jest a tak myślałem, że jak wejdą zakazy palenia węglem to może lepsze dofinansowania będą i wtedy pompę polecieć kupić a piec sprzedać i resztę osprzętu które by było zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa na podłogówki jedna mieszacz jeden ,pompa do ładowania zasobnika i koniec a drugiej strony przypniesz co bedziech chciał czy pompe czy groszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablitos, oblicz sobie na cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie, tam będziesz miał dokładnie podane ile co będzie Cię kosztować.

 

automatyk, zobacz moje zapotrzebowanie i warunki: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/19gy

 

Bufor ciepła grzany prądem dla mojego domu gdzie masz przyjęte 30gr za kw/h to koszt 2800zł za sezon. Mój obecny koszt to 1200zł. Już nie liczę że mam w tym ciepłą wodę bo i w tym wariancie z prądem przyjmuje ten koszt jako koszt z CWU.

Koszt całej kotłowni (piec,bojler,materiał,robocizna) wyniósł mnie 15.000zł

Koszt grzania elektrycznego + bufor to na pewno podobne pieniądze.

Powiedz mi teraz czy lepiej wydać w sezonie 1200zł, raz na 7/12 dni wybrać popiół i dołożyć do pieca, nic więcej mnie nie interesuje nawet nie zaglądam do kotłowni, czy wydać 2800zł, nie mieć żadnych obowiązków, ale trząść gaciami że gdy zdarzy się awaria, przykładowo nie będzie prądu wtedy kiedy bufor ma być ładowany temp leci w dół i nie ma siły. Przykładowo bufor ładuje nocą, później oddaje w dzień i kolejnej nocy awaria sieci i brak ładowania nocą, nie ma siły temp w domu leci w dół

 

Ja wybieram to pierwsze, w razie awarii sieci mam UPS i 2 doby pełnej pracy pieca zapewnione. Nie muszę się martwić że temp w domu spadnie (mając noworodka nie mogę sobie na to pozwolić).

Ekogroszkiem opale 2 sezony i zostanie mi jeszcze 400zł, a prądem 1 sezon.

Sam widzisz jakie są realia, niech każdy wybierze sobie to co uważa za słuszne.

 

pablitos mając tak energooszczędny dom jak twój musisz wybrać, nie podlega dyskusji że PC to najlepsze rozwiązanie, ale to też duża inwestycja, ale wiadomo, wygoda to zrekompensuje, to tak jak solary i grzanie ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kółko Macieju. Nikt ci nie każe grzać prądem. Musisz zrozumieć pewne zależności, że im niższe zapotrzebowanie tym mniejsze różnice w kosztach eksploatacji. Przy bardzo małych potrzebach nie racjonalnie jest dużo inwestować w system grzewczy. Poszukaj tematu na FM ogrzewanie za 5tyś. Kilkanaście "cewek" w wylewkę + sterownik i kilka bezpieczników to wszystko. Pompa ciepła by się opłacała musi conieco popracować, czyli potrzeby od 10tyś kWh w górę, ale pompa musi mieć podłogówkę. Jak masz grzejniki i jesteś uzależniony od palenia, pal na zdrowie póki możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zrozum to w końcu że nigdy nie będzie taniej chodź jak małe było by zapotrzebowanie, zawsze będzie to minimum 2x drożej chodź byś się ze***ł.

Jak byś zajrzał w profil to wiedział byś że mam cały dom w podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro mogę zaoszczędzić 1600zł w sezonie to wole co 7/12 dni iść na 30 minut do kotłowni i zrobić co należy. Już porozmawiałem. Za dużo + na korzyść ekogroszku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nex, jeśli ktoś inwestuję w budowę domu energooszczędnego z rekuperacją i innymi frykasami nie zawsze pojmuje świat w kategoriach lepiej=taniej, to po 1. a po 2 to jakby na to nie patrzeć to kocioł na groch i inne cuda jest dość archaicznym urządzeniem, w cywilizowanych krajach nikt o tym nie pomyśli, a bananowych republikach .... to już sam wiesz jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że jak ktoś buduje taki dom to właśnie po to żeby jak najwięcej zaoszczędzić w późniejszym użytkowaniu.

Ciekawe ilu tutaj na forum ogrzewa swoje domy prądem, bo wszyscy tak zachwalają, ale każdy w opisie ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.