Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł I Bufor Ciepła A Stałopalność W Zimę ?


Łuki

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie czy pozwola to wszystko wyciac. Mam razem z sasiadem za domem samosiejki brzozy. Wystapil o pozwolenie na wyciecie wszystkiego do Urzedu Miasta. Przyjechali z mapami zdieciami satelitarnymi i pytaja poco chce to wycinac. Niechcieli dac pozwolenia. Wkoncu stanelo na 30 szt. naiblizej domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolą bo jest to ziemia dobrej klasy która zawsze była gruntem ornym tylko były właściciel zapuścił i nie uprawiał a w ciągu kilku lat zarosło. A ja chcę to z powrotem doprowadzić do stanu użytku rolniczego i na takie coś dają zezwolenia bo komisja już była.

O spięciu prętami wiem bo już trochę czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Proszę o pomoc. Jestem na etapie budowy domu energooszczędnego 170 m2 użytkowej, finalnie 4 osoby, wentylacja mechaniczna z odzyskiem, itd., Zapotrzebowanie będzie 15-25 KWm2, moc grzewcza w szczytowym momencie 4kw do 6 z c.w.u. Dom planuję ogrzewać tylko podłogówką zasilaną piecem na ekogroszek. Najmniejszy jaki znalazłem piec to SKAM - P 7kw z zapasem mocy w razie czego do 10 KW. Moje pytanie, jak ma wyglądać kotłownia w takiej konfiguracji, czy muszę mieć bufor ciepła? osobno zbiornik na c.w.u.?, zawór mieszający? jakie pompy do czego? nie znam się za bardzo na tym i jakby ktoś mi przedstawił jakieś rozwiązanie mojego kłopotu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kocioł podajnikowy to zbiornik buforowy jest bez sensu. Tu na pewno dostaniesz poradę aby do takiego domu pomyśleć i innym zrodle ogrzewania niż węgiel.

Najpierw zdecyduj się na konkretny system ogrzewania i dopiero do tego buduj instalacje.

Przy kotle weglowym zawory mieszajace jak najbardziej wskazane. Proponuje abyś założył nowy temat z zapytaniem o instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 13.12.2015 o 23:03, rpc napisał:

Przy 106m2 bufor/y o łącznej pojemności 1350 litrów wystarczy w zupełności do ogrzania na dobę w mrozy. Ładowanie do 85 stopni. Sprawdzone na własnym przykładzie. Piec to KWKD15. Palność czyli ładowanie buforów+ogrzewanie domu max.4-6h przy kalorycznym węglu przy mrozach. Przy normalnych temperaturach to 8kg. wystarczy. Przy węglu słabszym 24-26 węgla trzeba więcej a i ciężej dochodzi do temperatury. Na dzień dzisiejszy i poprzednie idzie 9-12kg. węgla. Dom stary ocieplony styro 10, strych wełna 18cm, piwnica w gruncie na 80cm brak izolacji cieplnej. Grzane piwnica bardzo lekko aby podłoga nie była zimna w mieszkaniach, mieszkania i jedno małę pomieszczenie na strychu z sufitem 5cm trociny jako izolacja. Łącznie cirka 140m2.

Jaką temperaturą ładujesz bufor ? Ja mam Laddomat z wkładką 72*C. Wyżej jak te 72 nie załaduje bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, gryesiek1209 napisał:

... Ja mam Laddomat z wkładką 72*C. Wyżej jak te 72 nie załaduje bufora.

Dlaczego nie załadujesz wyżej niż 72*C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje na 80-85 *C. Laddomat utrzymuje 72*C na zasilaniu, około 65*C na powrocie do kotła. Bufor ładuje się warstwowo od góry. Przykładowo od góry do połowy zbiornika było po 73*C a na dnie np 60*C. Więcej nie ładowałem. Czy w przypadku gdybym dalej ładował bufor temperaturą kotła 80-85*C to on by się taką temperaturą naładował później od góry ?

Inaczej jest jeżeli dałem wkładkę 78*C. Wtedy bufor od razu od góry łapie te 80*C i ta temperatura schodzi w dół bufora ładując go warstwowo.

Mój schemat poniżej. Zawory zwrotne nie naniesione na rysunek, ale są. 

Może zasilanie podłogówki dać na niższy króciec ? Może wtedy nie byłoby aż takiej dużej straty ciepła na szczycie bufora ?

 

Schemat kotłowni.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ponieważ u mnie w nowym domu też będzie zasypowiec z buforem, pozwolę sobie wtrącic 3 grosze. Zasilanie podłogówki powinno być wyprowadzone z bufora powyżej złacza biegnącego od kotła i ładujacego bufor. A powrót podłogówki poniżej. Schemat przedstawia złe podłaczenie.

Żeby bufor ładował się do wyższej temperatury temperatura dna bufora musi przekroczyc temperaturę wkładki, tzn 72°.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, makra napisał:

Witam. Ponieważ u mnie w nowym domu też będzie zasypowiec z buforem, pozwolę sobie wtrącic 3 grosze. Zasilanie podłogówki powinno być wyprowadzone z bufora powyżej złacza biegnącego od kotła i ładujacego bufor. A powrót podłogówki poniżej. Schemat przedstawia złe podłaczenie.

Żeby bufor ładował się do wyższej temperatury temperatura dna bufora musi przekroczyc temperaturę wkładki, tzn 72°.  

Nie wiem co ci w tym schemacie nie pasuje, według mnie jest ok. Co do ładowania bufora, to coś tam jest nie tak, nie mam loddomatu tylko vtc511 na 55st, ale u mnie inaczej temperatury się rozkładają, może dlatego, że mam kocioł 25kw.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tygodniu przebuduje na schemat atmosfera. Dzisiaj na wkładce 78 znowu układ się zapowietrzyl. Laddomat pomimo tego że pompa chodziła nie ładował bufora. Na wkładce 72 wszystko hula jak ta lala. Odpowietrze i wrócę do 72 i naładuje do dna 70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał kolega Sambor, też bedzie działać, ale wszystkie układy mają wyjścia wyżej niż zasilanie bufora w wodę z kotła. Taki szczegół.

Ja mam ksgw zgoda 11kw. Ciągle czeka na instalacje. Kosztował 2500 PLN z rusztem ruchomym gratis. Bufor będzie spawał sąsiad ślusarz. Koszt bufora to 700-800 pln. Inaczej bym takiego układu nie zrobił. 

Kolega musi na dnie przekroczyć 72°. Albo bieg pompy na minimum a spalanie w kotle na full, coby grzał te wejściowe 72 wyżej. Tak teoria głosi.

Szczęśliwego Nowego Roku Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Rury do i z z bufora  są CU28 czy mniejsze?

Przy ilu C startuje pompa ladomata?

CU28. Laddomat załączany oddzielnym termostatem spalinowym na czopuchu przy 60 st. Pierwszy bieg. Przy drugim biegu zaczęło bulgotać i układ się wtedy zapowietrzyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji nie jest powiedziane jaka pompa czy 60 czy 40 ale jest rzeczywiście wskazane że drugi bieg dla kotłów poniżej 25kw. Tyle że na 1 biegu przy wkładce 72*C jest wszystko ok. Również przy tej wkładce na 2 biegu nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Laddomatu powinna chodzić non stop począwszy od samego rozpalania do czasu gdy temp na kotle w czasie wygaszania np spadnie już do około 60 st. Ona jest sterowana temperaturą na czopuchu (wyłączenie pompy w czasie gdy w kotle już się nie pali).

Nie wiem czy podniesienie temperatury startu pompy coś da. 

Co do tego że napisałem że nie mogę doładować wyżej wynikało z tego, że nie ładowałem nigdy bufora wyżej niż 60 st. na dnie. Pewnie gdybym rzeczywiście ładował dalej to temperatura na górze tęż zwiększałaby się wraz z temp. kotła np. powyżej 80 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie widzisz problem?

Godzinę temu, gryesiek1209 napisał:

że nie ładowałem nigdy bufora wyżej niż 60 st. na dnie. Pewnie gdybym rzeczywiście ładował dalej to temperatura na górze tęż zwiększałaby się wraz z temp. kotła np. powyżej 80 st.

Weź wreszcie naładuj bufor porządnie, a nie baw się nim.

Daj na kotle 90- 95C - wtedy będzie i 75C na dole bufora.

Jaką masz temp spalin podczas pracy kotła.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.