Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wkład kominkowy do domu energooszczędnego


Pawelc

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam wkładu z niską emisja przez szybe pod systemem DGP. Narazie wpadł mi w oko romotop dynamic z potrójna szybą, ale szukamy jakiś alternatyw. Dom 130 metrów zapotrzebowanie na ciepło ok 4kw , kominek będzie stał w pomieszczeniu 40m2. Z czego zrobić obudowę? Obudowa akumulacujna przy DGP ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obudowa akumulacyjna zawsze ma sens zwłaszcza przy niskoemisyjnym domu, ja bardziej zastanowiłbym się czy będzie ci wolno używać DGP w nowym budynku bo prawdopodobnie wg świadectwa energetycznego nie masz takiego ogrzewania dodatkowego a to już powód do problemów w razie kontroli o których coraz głośniej się mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

DGP to sposób dystrybucji ciepła po budynku natomiast problem tkwi w tzw palenisku i tu musisz się zorientować co mówią lokalne uchwały antysmogowe  w twoim rejonie i czy w ogóle możesz zastosować ogrzewanie paliwami stałymi jak również czy może to być jedyny sposób ogrzewania budynku ( nie napisałeś czy masz jakieś ogrzewanie poza kominkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pawelc zastanawiasz się nad efektywnym i ekonicznym sposobem awaryjnego ogrzewania domu. Nie dziwię sie tym bardziej jeśli miałoby to być grawitacyjne DGP. Jeśli nie bedzie to główne ogrzewanie w twoim domu, a wkład spełnia wymagania ekorojektu to chyba nie ma przeszkód. Musisz jednak wiedzieć że jest to stosunkowo droga instalacja. Jeśli chcesz być zadowolony z efektów musisz wydać na wkład ( a mam tu na mysli stalowy) min.6-7tys. do tego zabudowa z płyt krzemianowo-wapniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taki niby drogi musi mieć wkład?

Obudowa może być nawet ze zwykłej ceramicznej cegły -DGP to kwestia dobrego projektu przed realizacją domu tak aby wszystko hulało jak należy.

Samo rozprowadzenie w stalowych rurach spiro też nie jest jakoś szczególnie drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tanie,budżetowe wkłady do palenia okazjonalnego nadają się jak najbardziej,ale przy regularnym paleniu może się okazać ze marketowy wkład wykituje po 2-3 latach - zmęczenie materiału ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo często spotykam się z opinią że palenie w kominku jest brudne, powoduje kopcenie do środka pomieszczenia,  przypalanie kurzu itd. ogolnie robi kotłownie z salonu. Po takich niemiłych doświadczeniach odechciewa się użytkowania kominka. Aby tego uniknąć nalezy użyć dobrych jakościowo materiałów. Zazwyczaj to co najtansze okazuje się najdrozsze w eksploatcji. Nie zamierzalem nikogo zniechęcać, wręcz przeciwnie jest to badzo wydajne dodatkowe źródło ogrzewania, a przy tym bardzo efektowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

1) Dom jest energooszczędny,  więc rozumiem, że masz wentylację mechaniczną. Przy wentylacji mechanicznej nie potrzeba żadnych systemów DGP - to tylko kłopot.

2) Dom musi mieć instalację grzewczą inną niż kominek. Tego wymaga prawo budowlane. Kominek nie może być więc jedynym, ani głównym źródłem ciepła, a to wiele upraszcza.

3) Wkład kominkowy jak najmniejszy, ale z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza do spalania oddzielnym kanałem.

4) Obudowa tylko akumulacyjna - żadnych gipsokartonów, żadnej wełny !!! Można ją zrobić bardzo prosto i niedrogo.

Poszukaj w Go.*go-lach "Kominkowe ABC" - tam znajdziesz więcej przydatnych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.04.2021 o 15:16, pepoz napisał:

Zazwyczaj to co najtansze okazuje się najdrozsze w eksploatcji.

Ja do końca się z tym nie zgadzam - pierwsze to musi być zrobione przez kogoś kto ma pojecie, a nie że się tym zajmuje bez myślenia.

Wentus - kurde wszystko trafiłem jak rozbiłem swój kominek ? i to bez doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.