Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawor 4D - Nie Dziala Jak Powinien


wadus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prosze o opinie co sie dzieje w moim ukladzie z zaworem 4D

 

A wiec:

 

Wyjscie cieplej wody idzie na zawor 4D  (temp. 60 stopni)

 

 

i teraz:

zasilanie z kotla ma 60 stopni.

Na uklad CO idzie 30 stopni 

z ukladu CO wraca 27 stopni

powrot na kociol ma 60 stopni

 

zwor 4D ustawiony na 3/10

 

 

 

ale gdy ustawie zawor na 4/10

 

zasilanie z kotla ma 60 stopni. 

Na uklad CO idzie 35 stopni 

z ukladu CO wraca 27 stopni

powrot na kociol ma 27-28 stopni

 

 

 

srednica rurek to 28 CU

zawor jak na zdjeciu

 

 

Moje wnioski na razie to za slaby obieg kotlowy (ktory wymuszam teraz pompka CWU) ale chyba ustawienie zaworu 3/10 to max co pompka CWU wytrzyma powyzej juz powrot na kociol zalany jest woda z powrotu CO czyli tymi 27 stopniami.
 
Czy dodanie pompki do obiegu kotlowego przed zawroem 4D poprawi sytuacje? 
 
a moze jakies inne pomysly ?

 

 

 

post-62909-0-66350600-1451401100_thumb.jpg

post-62909-0-77535200-1451401170_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

"To jest nas dwóch" -mam te same problemy z zaworem 4D.

 

Mam  zawór DN 25 i rury 1 cal  i poradzono mi założyć pompę kotłową , zrobiłem to i dalej to samo powrót nie dogrzany.

Ktoś inny sugerował przeróbkę zaworu na Dn 32 i rury na obiegu miedź 35 .

Myślę co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze i tak mam szczescie ze przy ustawieniu 3/10 moge wyciagnac 31 stopni na uklad CO spalanie malutkie czasem nawet okolo 11 kg/24h ale gdy zawor otworze tak aby zasilic uklad CO temp. powyzej 31 stopni to powrot zimniutki 32 na kotle 60+ i spalanie 24 kg/ 24h a zysk cieplny moze z  +5 stopni na uklad 

 

Dzieki Pief ze piszesz o tej pompie to daje mi do myslenia. Do tej pory uwazalem ze brak cyrkulacji powoduje ze woda z ukladu CO wpycha sie do powrotu kotla. 

 

ja mam rury 28 mm. 

 

Ciekawe czy ktos mial podobny problem i juz go rozwiazal?

 

Chcialbym zrozumiec co sie dzieje i dlaczego zawor 4D dziala dobrze ale tylko w zakresie 1-3/10 powyzej tego juz puszcza cala zimna wode na kociol 

 

Testowalem juz ustawienia np. 6/10 przez 3 dni wiec nikt mi nie powie ze uklad musi sie wygrzac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe rurki i zaw 4-D też za mały, pompa na powrocie rozwiąże  problem

Pataj jak duża jest instalacja i jaki kocioł?

 

Pompa na powrocie? a czy nie bedzie tak ze bedzie poprostu zaciagac chlodna wode z powrotu CO?

 

 

 

u mnie to wszedzie podlogowka wiec jak zasilam 30 to powrot mam z 28  ktore wchodzi na zawor 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega zasada działania zaw 4-D - obieg kotłowy dzieli się na tym zaworze na część która miesza się z wodą z powrotu CO i ogrzewa  tą instalację na nowo,

druga część gorącej wody miesza się z częścią wody wracającej z CO i wraca na kocioł.

 

Można albo zwiększyć zaw 4-D i rury , można zwiększyć temp na kotle, można dać pompę na powrocie przed kocioł,

a przy okazji poprawić obieg kotłowy: jak najkrótsze rury, mało kolanek, zaw 4-D na kotłem , cały obieg kotłowy max 1,5m rury.

 

Najtańsza jest wyższa temp - nagrzej kocioł do  70C i zobacz czy jest reakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wyzsza temperatura to juz zadzialalem dalem 62 na kociol i na uklad CO idzie 32 stopnie podloga ma 30,9 a powrot z podlogowki 28 na teraz temp. w domu 22 stopnie

powrot na kociol ma 62 wiec spalanie zostalo na ekonomicznym poziomie okolo 14-15 kg/24h

 

 

 

mam nadzieje ze jak zadam 70 to temp. na podloge przekroczy z 32-33 wtedy juz nie musze nic wiecej kombinowac.

 

 

na zdjeciu widac zawor 4D i odleglosci jakie sa od kotla. 

post-62909-0-53012100-1451413942_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus pisalem RURY przy kotle zaw 4D - ZA maly , ach ci hydraulicy :rolleyes:

A jeszcze ten czujnik chba temp.na budynek jesy tylko pod izolacja  jak tak to MASAKRA jak chcesz miec stabilna temp na kotle przy takim pomiarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus pisalem RURY przy kotle zaw 4D - ZA maly , ach ci hydraulicy :rolleyes:

A jeszcze ten czujnik chba temp.na budynek jesy tylko pod izolacja  jak tak to MASAKRA jak chcesz miec stabilna temp na kotle przy takim pomiarze

O jaki czujnik ci chodzi? ten za zaworem 4D  jest juz przeniesiony i pelni tylko role informacyjna abym wiedzial jaka temp. mam za zaworem 4D.

 

Glowny czujnik Kotla jest w specjalnym otworze w kotle.

 

wszystkie czujniki temp. sa ciasno obwiniete tasma aluminiowa i owiniete pianka aby temp pomieszczenia nie zaklucala pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co latwiej zrobic dodac pompe kotlowa i zostawic rury jak sa?

 

czy lepiej zmienic rury i sam zawor? 

 

A moze i jedno i drugie ?

 

tak czy owak to musi poczekac do wiosny 

Czekaj do wiosny na spokojnie ida mrozy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zdradżcie mi proszę po co jest ten zawór 4D.

wpisz w gogle zawor 4D i sobie poczytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dziekuje Ci za rady instalator mi nie ucieknie i przerobie uklad.

 

Na razie wymyslilem jeszcze cos innego zawor 4D otwieram na maxa wtedy cala ciepla wode puszczam na grzejniki lazienkowe a podlogowke ochraniam zaworem mieszajacym do 33 stopni dzieki temu powrot mam cieplejszy (woda mocno sie nie wychladza bo obieg jest w miare krotki i to tylko 2 grzejniki lazienkowe)  okolo 49 stopni przy 55 na kotle spalanie jest znacznie wyzsze ale przynajmniej mam cieplej w domu.

 

Do cieplej wody mam jakies osobne wyjscie z kotla :/ troche to mi utrudnia zycie bo nie moge do konca wykorzystac pompki CWU do wymuszenia pelnego obiego kotlowego przez zawor 4D bo to jakby osobny obieg kotlowy.

post-62909-0-90988500-1451465599_thumb.jpg

post-62909-0-48462800-1451465701_thumb.jpg

post-62909-0-95786000-1451465710_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak jak piszesz, ale docelowo trzeba coś innego.

 

Dodalem rysunek mojej instalacji . 

 

Czyli najlepszym rozwiazaniem jest przesuniecie zaworu 4D i zwiekszenie srednicy rur?

 

czy moze dodanie pompy kotlowej ? 

 

 

juz po 3 miesiacach w kotlowni nauczylem sie troche tym sterowac. choc duzo manualnego krecenia a to moca pompki albo zaworami.

 

70 stopni na piecu przy zaworze 3/10 nie zdalo egzaminu bo zagotowalo mi troche wode na obiegu CWU potem uslyszalem szum na zaworze 4D wiec zapowietrzylem troche uklad. po czasie jak sie wszystko ustabilizowalo to i tak temp. za zaworem 4D nie podniosla sie powyzej 31 stopni wiec jedyna opcja jaka mi zostala to otworzenie szerzej zaworu 4D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czyli od kotła do zaworu 4 D(DN 32) rura 35(miedź) i z powrótu zaworu 4D do kotła  też rura 35 , jak najkrótsza droga i kolanek . OK

Wyjście z zaworu 4D na pompę  i powrót z grzejników 1 cal .

 

A jak najlepiej podłączyć grzanie CWU , przy pracy ciągłej pieca ,załaczenie cwu zaburza cały proces.

sorry za bazgrołki . Czy tak może być przy zasilaniu tylko grzejników.

 

post-61273-0-24751000-1451467976_thumb.j

post-61273-0-24751000-1451467976_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz osobną regulację na podłogę to daj na grzejniki nie 31C a np 45 - 50C, wtedy może podgrzeje się ten powrót.

Skrócenie rur i wymiana na większą średnicę + większy zaw 4-D to najlepsze rozwiązanie

z tym powrotem to dziwna sprawa.

 

Jak mam zawor 4D na 5/10 na grzejniki idzie 37 powrot ma 29 (powrot z podlogi tez ma 29)

 

jak otworze zawor 4D na  10/10 to powrot jest duzo cieplejszy bo puszczam wiecej cieplej wody z grzejnikow ktore maja temp. zblizona do temp. kotla. a podlogowka nie nadaza wychlodzic tej wody z grzejnikow.

 

Ale widac ze zawor 4D nie dziala wogole jezeli jest ustawiany w zakresie od 5 do 10/10 bo co bym nie robil powrot za zaworem bedzie zawsze mial temp. powrotu z podlogowki. 

Teoretycznie zawror 4D ustawiony np. 6/10 nie puszcza calej zimnej wody z ukladu CO ani tez nie wypuszcza calej cieplej wody z ukladu kotlowego.

 

Ale jak u mnie widac jednak teoria nie idzie z praktyka bo powrot ma temp. powrotu podlogi 29-30 stopni. jedynie co sie zgadza to temp. za zaworem 4D nie ma temp. wody z kolta bo miesza tz sie z podlogowka i ma np. 40-45 stopni.

 

 

Zastanawia mnie tylko jezeli woda na kotle ma 55 a na uklad zawor 4D puszcza 44 to gdzie gubi sie ta roznica? 11 stopni skoro powrot ma temp. powrotu podlogi 29 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały ten cyrk z zaworami 4d/3d jest przez głupie wymagania producentów kotów. co niektórzy na kotłach się nie znają a ingerują w instalację również w mało profesjonalny sposób. swoje 3gr wrzucają jeszcze instalatorzy.

 

przecież zawory te lepiej się sprawdzają dla obiegów grawitacyjny-grawitacyjny lub kocioł - zawór - pompa kotłowa - pompa c.o. jak dla mnie słabe jest powiązanie grawitacja - pompa, przecież to jest prawie nie do pogodzenia, (piszę prawie bo są wyjątki).

@sambor i inni już wielokrotnie wskazywali właściwą drogę, ale robią to tak subtelnie, że większość forumowiczów nie przywiązuje do tego należytej uwagi.

 

post-12676-0-10762900-1451471442_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaw 4-D największy problem to obieg kotłowy, a właściwie częsty jego brak.

Objaw ten jest spowodowany zbyt małymi średnicami rur obiegu kotłowego i samego zaworu 4-D - nie zapewniają właściwego przepływu w obwodzie kotłowym

Dodatkowym problemem może być też temp na kotle - przy zbyt niskiej obieg kotłowy nie ruszy.

A wymóg wyższych temp na kotle jest u wielu palaczy nie do przyjęcia.

 

Układ ze sprzęgłem jest najlepszym rozwiązaniem, ten z postu wyżej dałby radę nawet bez zaw termostatycznego na powrocie ale mało kto to stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.