Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum. Pale kotłem defro komfort eko 15 kW. Mam pytanie odnośnie algorytmu PID. Kocioł ładnie dobija do temp zadanej 65 st. Problemem jest ze trzyma tylko chwile i temperatura spada. Jakie parametry zmienić w menu serwisowym. Podaje parametry:

Soft 2.4.1 sterownik k1pv2

Min czas podawania 1s

Max czas podawania 3s

Min przerwa podawania 40s

Max przerwa podawania 100s

Wentylator min 15

Wentylator max 30

Obroty min 900

Obroty max 1600

Max temp spalin 250

 

Korekta powietrza -8

Moc kotła 98%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy

Jak najbardziej ustawienia podałeś Ale potrzebujemy większy zakres informacji

jaką instalacje masz zawory ile metrów co ogrzewa twoja zabawka CWU itp itd

Masz ten sam kocioł co ja i cały czas moja zabawka pracuje z pid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka 90m
Grzejniki 6szt w łazienkach na 4 pokoje 3, garaż 2,5. W jednym największym pom. Steruje sterownik na 22 st. W pozostałych tez tyle okolo trzymają termostaty
Cwu 250l defro PC EKO ustawiona na 55 st histereza na 2
Zawór 4d na grzejniki na podłogę 32 st 3 drogowy termostatyczny praca pomp ciągła z tym ze na co zawór po osiągnięciu zadanej 22 stopnie w pokojach obniza zadana o 5 st.
Przy 0 stopni na zewnątrz mam ustawione 40 st na grzejniki

 


Do ogrzania 92 m + garaz ok 16 m
W domu cieplo
Na tych ustawieniach jest ok z osiągnięciem 65 st ale po ok 10-15min spada do okolo 60 i tan w kółko
Przy grzaniu cwu spada do 58
Czy jest możliwość żeby temp zadana oscylowala w granicach +- 1 st?

 

Mój kociolek tez pracuje od poczatku z PID i nie zamierzam tego zmieniać
POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Kociolek defro komfort eko duo 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na tych ustawieniach jest ok z osiągnięciem 65 st ale po ok 10-15min spada do okolo 60 i tan w kółko

Przy grzaniu cwu spada do 58

Czy jest możliwość żeby temp zadana oscylowala w granicach +- 1 st?

 

Mój kociolek tez pracuje od poczatku z PID i nie zamierzam tego zmieniać

POZDRAWIAM

Nie jestem ekspertem ale ja mam ten sam kocioł i chyba to jest normalne zachowanie bo u mnie zachowuje się podobnie. Palę z PID, mam ustawiona żądaną CO na 60 st. Kocioł nagrzewa do 62 st. Potem spada do 58 i znów rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem. A ile spala twój kociołek? U mnie przy ostatnich temperaturach spala ok 25 kg. Powyżej 0 ok 15 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jestem ekspertem ale ja mam ten sam kocioł i chyba to jest normalne zachowanie bo u mnie zachowuje się podobnie. Palę z PID, mam ustawiona żądaną CO na 60 st. Kocioł nagrzewa do 62 st. Potem spada do 58 i znów rośnie.

Mógłbyś napisać mi swoje parametry serwisowe?

Pale ekogroszkiem z bartexu silverem 26-28

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie nie mieszkam wiec palę tak do 13 st. Ostatnio jak w nocy spadało do -15 zjadał ok 2 wiader 10l po farbie. Czyli ok 16kg.

Parametry spiszę jak będę na działce. Ja to właściwie to nie wiem jakim eko palę bo kupiłem od kuzyna, który ma skład. Cała rodzina od niego kupuje i nikt nie narzeka. Moja partia byla co prawda wilgotna ale nie ma co oczekiwac cudu jak sie kupuje na przelomie listopada i grudnia. Na przyszly sezon kupie wczesniej wiec napewno zdazy przeschnac a tymczasowo rozsypuje 2 worki na posadzce aby przeschly. Jak przeschna to do wiadra i do zasobnika.

Edytowane przez awiator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale ja mam ten sam kocioł i chyba to jest normalne zachowanie bo u mnie zachowuje się podobnie. Palę z PID, mam ustawiona żądaną CO na 60 st. Kocioł nagrzewa do 62 st. Potem spada do 58 i znów rośnie.

To są normalne wzloty i upadki

najważniejsze by tylko nie zapadło w stan śpiączki tzn NADZÓR

więc te cykliczne skoki 2-4stp. w górę czy dół to żaden niepokój

zawsze możecie sobie skrócić histereze Ale to może kolidowac i być często wchodzić w NADZÓR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wchodzi w nadzór to jakie parametry sterownika zmieniac ?

 

Najgorzej jest po wieczornej kąpieli jak cwu spada do 47 st. Na kotle tez leci.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najgorzej jest po wieczornej kąpieli jak cwu spada do 47 st. Na kotle tez leci.

Chyba mylisz pojęcie. Nadzór to jest wtedy gdy piec osiąga temperaturę min 5 stopni powyżej zadanej i utrzymuje ja przez pewien czas. To, że masz spadek na piecu po kompieli to tez naturalne bo do Boilera została wytłoczona zimna woda. Stopień wychłodzenia pieca zależy pewnie też od instalacji ale w tym temacie nie pomogę ponieważ się na tym nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem kolego co to nadzór czasami mi wchodzi jak nagrzewa cwu i temp na kotle spada i dłużej nagrzewa. Zastanawiam sie poprostu jakimi parametrami operować żeby po dogrzaniu temp kotła tak mocno sie nie wachała i jak już osiągnie 65 st żeby jak najdłużej oscylowała w tej granicy.

Wiadomo kazda instalacja jest inna i aj również nie jestem ekspertem, ale staram sie żeby wszystko było jak należy. Nie mogę wyjść z podziwu jak u niektórych forumowiczów wykres jest prawie idealną linią poziomą :)

Ale to juz pewnie duża praktyka, ja pale dopiero od września domek nowy i potrzeba zapewne czasu aż wszystko sie unormuje.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wykres z dzisiejszego poranka:

25741425d0dbc8953cb89db85b5e5105.jpg

Nie mam żadnych skoków ale to na 95% dlatego, że nie używam jeszcze CWU i nie mam jeszcze ani jednej głowicy termostatycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna krecha:) no powiem Ci ze CWU robi dużo zamieszania. Mi hydraulik na początku ustawił pompy sterowane sterownikami chodziły cyklicznie. Obecnie mam ustawiona prace pomp ciągłą i jest o niebo lepiej. Dodatkowo na CO założyłem siłownik AFRISO i po dogrzaniu ten za zaworem obniżam o 5 st. Ładnie trzyma w pomieszczeniach a co ważne temp powrotu 45-50 st. Jak chodziła dama podłogówka to temp spadała do 30 st. Masakra. A tak to CO stale dogrzewa.

 

Mam prośbę. Jakie masz ustawienia serwisowe stera? Chciałbym porównać z moimi.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę. Jakie masz ustawienia serwisowe stera? Chciałbym porównać z moimi.

Wcześniej nie zauważyłem ze masz wersję z rusztem wodnym (DUO). Tam chyba jest inny palnik? Moje ustawienia:

Moc kotła: 15 kW RET

Min. praca podajnika: 1s

Max. praca podajnika: 4s

Min. przerwa podawania: 40s

Max. przerwa podawania: 180s

Min. wentylator roboczy: 13

Max. wentylator roboczy: 25

Min. obroty: 900

Max. obroty: 1450

Max. Temp spalin: 260

Edytowane przez awiator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie właśnie nad wydłużeniem max przerwy podawania mam ustawiona obecnie 90 sek. I jak dojdze do zadanej temp to przebija ją czasami o 5 st. Nie wiem wieczorem przestawię i zobaczę co sie bedzie działo.

 

Palnik chyba jest taki sam tylko w duo deflektor jest niżej.

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 30° jak chodzi podłogówka to strasznie mało u mnie 50° przy zadanej 65°

Taka temp bo mam termostatyczny zawór trójdrożny na podłogówkę i powrót częściowo idzie z powrotem na podłogę a reszta wraca do kotła.

 

A jak teraz pompa CO chodzi cały czas to dogrzewa powrót i jest od 45-50 i czasami nawet wyżej. Plusem jest to ze instalacja w grzejnikach się nie wychładza i grzejniki sa cieple

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w Twoim przypadku pompa co i od podłogi powinny chodzić cały czas, bo prawdopodobnie nie masz ochrony powrotu! Włącz pompy na stałe jeżeli masz termostatu na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączone na stałe i tera jest Oki.

Zwiększyłem max przerwę podawania do 145 i jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja też do nich napiszę w sumie skoro inni mogą to mieć to niech Tech się postara ;) w sprawie ilości paliwa w zasobniku pisałem i za 2 aktualizacje soft był gotowy oby teraz też nam się tak udało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piszemy! moze wyroznione punkty (np. kolorem czerwonym) na wykresie gdy kociol wejdzie w nadzor, lub dodatkowy panel z parametrami np. obroty wentylatora, wyswietlanie aktualnej mocy z jaka pracuje kociol w danej chwili. W panelu chatki widok % ilosci paliwa przy zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.