Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dolnego I Górnego Spalania - Jak Palić?


ariel1matrix

Rekomendowane odpowiedzi

A odnośnie oszczednosci to znajoma wyrzuciła w tamtym roku pełnoletniego smieciucha produkcji jakiegoś pana który go wyspawal w/g własnej fantazji.Postanowiła nie oszczędzać i kupiła taki nowoczesny ,czerwony , z cudownym wyświetlaczem przecudnej urody że aż szkoda do kotłowni wkładać -kociołek. Tamtej zimy spaliła 1.5 tony węgla więcej niż w poprzedniku a przecież zimy prawie nie było :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem teraz palnik na prawie całej szerokości paleniska , wysokosc 10 cm ruszt w 80% zasłonięty szamotem, powietrze idzie tylko dolem od popielnika przez ruszt w miescu pomiedzy szamotem a rusztem pionowyn powierzchnią równą powierzchni palnika. Z komina nic oprócz falującego ciepła.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu dobrze nie widać, bo za tą cieką szamotką leżącą na ruszcie ma być jeszcze jedna, zasłaniająca ruszt pod wiszącym wymiennikiem, a sama ona ma być posunięta dalej, żeby z przodu pod "daszkiem" było 2-3 cm lub więcej ( w zależności od rozmiaru paleniska) wolnego rusztu na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem teraz palnik na prawie całej szerokości paleniska , wysokosc 10 cm ruszt w 80% zasłonięty szamotem, powietrze idzie tylko dolem od popielnika przez ruszt w miescu pomiedzy szamotem a rusztem pionowyn powierzchnią równą powierzchni palnika. Z komina nic oprócz falującego ciepła.:-)

A dziś to wypróbuję zobaczymy co z tego wyjdzie wcześniej próbowałem w odwrotny sposób czyli cegły na ruszcie były od drzwiczek a mała szczelina przy samym palniku a u Ciebie odwrotnie dziwne? To działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, mam tak zrobione, że:

na tylnej sciance mam pionowo postawioną szamotkę,

ta leząca na ruszcie jest pod wymiennikiem,

robiąc z tą stojącą szczeline na ruszcie do powietrza, na około 2cm

 

Z tymi palnikami i innymi "polepszaczami" pracy kotła jest tak, że albo bierzesz sprawdzone rozwiązanie i robisz to u siebie, lub idziesz własną droga, wtedy trzeba być gotowym na różne niespodzianki i przykrości. Jak niema doświadczenia to ciężko jest przewidzieć zachowanie "układanki", po praca kotła odbywa się za rachunek podciśnienia. Od strony komina ono jest największe i robienie szczeliny na PW w tym miejscy może skutecznie zablokować nam PG i kocioł nie będzie mógł nabrać temperatury. Bo nie da się na oko tego ustawić, 0,5 cm, 1 cm, 2 cm, robi ogromną różnice w rozłożeniu podciśnienia. Jak wszystko zrobione jest prawidłowo, to po otwarciu popielnika kocioł nabiera mocy, żar nagrzewa się do białego koloru i nawet na malutkim ruszcie można uzyskać bardzo dużą moc. Jak tego nie dzieje się, znaczy że powietrze omija żar. I jak już wszystko jest dobrze poustawiane i po otwarciu popielnika kocioł zauważalnie przyspiesza, żar rozgrzewa się do biała, a temperatura na kotle nie rośnie, wtedy  trzeba zwiększyć ruszt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dobrze

wolny ruszt przed węglem czyli,

wolny tylko tam gdzie pali się węgiel?

a pod wymiennikiem zakryty ruszt

 

Pod wymiennikiem lepiej zakryty, a pod tym tunelem, czy "domkiem", od strony węgla, wolny. Tak prościej nie przesadzić z PW. Można również zostawiać szczelinę pod wymiennikiem, jak teraz masz, ale musi mieć odpowiedni rozmiar, bo jak będzie za duża, to kocioł nie nabierze mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak o to chodzi ;) kociol ma pracowac jak rakieta ;) sprawdz po paleniu czy nie ma smoly w wymeinniku jezeli masz ochote sie pobawic i bedziesz palil tylko wunglem to zainteresuj sie palnikiem dikij petii ale tu trzeba dokladnego odwzorowania konstrukcji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klasyka panowie ja w swoim kociolku non stop dlubie bo to lubie ;p dzisiaj próba palenia owsem zobaczymy co z tego bedzie ,na wekend chce wypróbowac cos ala holzgas holzvergaser20k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.