Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dolnego I Górnego Spalania - Jak Palić?


ariel1matrix

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem 32x33, po zmniejszeniu stało ca 20x26. Przed tym paliłem z dmuchawą. Rozpalałem drewnem, na to dwie szufli węgla ( jak zważyłem to jedna szufla mieściła 2-2,5 kg), włączałem dmuchawę i zostawiałem gdzieś na 30 min. Po temu czasu przegarniałem żar do przegrody i zasypywałem wiadro 10l węgla. Jak za długo czekałem to po 45 min. prawie nic już nie zostawało. To była jesień, na dworze 10-15°, w ten sposób grzałem CWU i trochę podgrzewałem dom, jak zrobiłem zmniejszenie rusztu z cegieł, to tych dwóch szufli wystarczało na wszystko. Dmuchawy też już nie używałem.

a jaki wymiar masz palnika: pod wiszącym wymiennikiem i w wymienniku? Cegły nie powodują rozpalania się większej ilości zasypu spowodowane nagrzewaniem się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki wymiar masz palnika: pod wiszącym wymiennikiem i w wymienniku?  

 teraz taki palnik http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=7014368&viewfull=1#post7014368

 Cegły nie powodują rozpalania się większej ilości zasypu spowodowane nagrzewaniem się? 

 

Na groszku z Ziemowita nie dało się kontrolować gazowanie, na Chwałowicach jest dobrze. Jak niema dostępu powietrza, to zasyp się nie rozpala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że źle uszczelniłeś ruszt pod przegrodą i tędy zasysa nadmiar PW przez co blokuje się PG.  I czy kształt paleniska jest właściwy, lepiej żeby było szerokie i krótkie. Jak masz szerokość 12 cm, to nie nadaje się.

 

Posprawdzam dzisiaj, bo piec zimny jest.

szerokości ma 30cm, a głębokości(długości) 12cm.

to pod "domkiem" nie ma dostawać się powietrze, tylko za "domkiem", jak dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to że na tym filmiku że strony 4 widac ze ogień idzie cały czas przy ruszcie i prosto do palnika a nie ma wcale chęci myszkowac po komorze. Czy dzieje sie tak dlatego że palnik jest niski ale prawie na całą szerokość kotła ? Ciekawe jaki to kociołek, ile szerokości ma komora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten daszek przed wiszącym wymiennikiem miał być pionowo, bo jak dałeś go poziomo, to pod nim za dużo wolnego rusztu, przez co całe powietrze z popielnika wędruje na skróty, zamiast natleniać węgiel, leci do komina. Tam ma być tylko trochę nie zasłoniętego rusztu, przez niego idzie PW potrzebne do dopalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rumunn, czyli tak to się zachowuje przy palniku na całą szerokość kotła ale gdyby ten palnik był szerokości powiedzmy tylko 17 cm to co by zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*** dostaje z tym piecem...

jak nie ułoże teraz, to jest 40 stopni na piecu i zimno jest w domu...

Mam teraz tak.

na dole jedną szamotkę 3,2cm gruba, na tym po prawej i po lewej szamotke 6cm plus po prawej dodatkowa szamotkę 6cm, czyli po bokach mam 3x6cm - dziura 12cm

u góry, poziomo szamotkę która uszczelnia szczeline...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak jak widzisz oraz cały ruszt wodny zasłonięty szamotem .Powietrze przez w 3\4 zasloniety ruszt pionowy oraz przez otwory wywiercone w drzwiczkach zasypowych .Jakbys zrobił zdjęcie byłoby łatwiej naszym specom coś Ci pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

856218 rozpalanie zasypu jest spowodowane powietrzem nad rusztem jak i szamot na ruszcie nie sprzyja temu zjawisku poniewaz tak sie nagrzewa ze polozenie drewna nanim powoduje samoczynny zaplon

ariel a masz jakies dodatkowe powietrze palniku? moze jest go za duzo nagraj filmik jak to wyglada ,ciekaw jestem jaka masz temp spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem i z zamkniętym w zasypowych ale wraz się rozpala i bez szamotu na ruszcie też . Kociołek z Twojej okolicy z Międzyrzeca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ma tego ds-a czy górniaka lub te górno-dolne a może z podajnikiem bo też robią? Ja pale samym drewnem sezonowanym i stąd te kombinacje w celu lepszego (czystrzego)spalania . A odnośnie ekonomii to nie jestem wiarygodnym źródłem bo lubię jak jest w domu 25 stopni:-) Ten Twój kociołek ma interesujący przekrój;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.