Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Źle podłączony zawór 3d?


Andrzej1966

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jestem laikiem jeśli chodzi o instalacje grzewcze, ale od lat zawodowo zajmuję się różnymi automatami więc staram się wszystko w domu robić własnymi siłami.

Ale do rzeczy. Wstyd się przyznać, ale od prawie 20 lat mieszkam w domu w którym mam m.in.podłogówkę z której z uwagi na niemożność regulacji nie korzystam 😞

Mam piec olejowy Viesmann Vitorond 222. 

Postanowiłem w tym roku problem rozwiązać i cieszyć się ciepłem z podłogi.

1. Sprawdziłem, że wszystkie 4 pętle są drożne.

2. Założyłem przepływomierze na zasilaniu rozdzielacza (od początku były tylko jakieś kurki - instalator poszedł na łatwiznę, a ja nie miałem wtedy o tym pojęcia).

W tej chwili przepływomierze pokazują przeływ tylko jak zawór 3d (Honeywell M6063L) jest otwarty (pozycja od 2-9). W pozycji 0-2 woda nie płynie).

Podłoga nagrzewa się cyklicznie, ale powrót zawsze jest zimny.

Sprawdziłem to dokładnie na ręcznym sterowaniu zaworem 3d.

Wygląda to tak jakby np. zawór 3d w pozycji 0-2 zamykał wyjście zmieszanej wody na pompę.

3. Przy automatycznym sterowaniu zawór najczęściej jest w pozycji zamkniętej (nawet poniżej - przekręca się trochę dalej poza skalę).

4. Czy jest możliwe, że w moim przypadku (zdjęcie) zawór 3d w pozycji 0 zamyka wyjście zmieszanej wody na pompę (z prawej), a w pozycji 2-9 zamyka powrót (na dole)?  

Czy sam zawór trójdrożny można ustawić w dowolnej pozycji (dookoła) czy może on tylko przekręcać się o 90" (jeszcze nie zdejmowałem samego siłownika).

Czy przy moim układzie rur (z lewej - zasilanie, z prawej - wyjście na pompę, z dołu-  powrót) siłownik może działać prawidłowo? Wg mnie nie może,  bo zamyka się kręcąc w lewo a otwiera się kręcąc w prawo.

Bardzo proszę o jakieś sugestie i porady.

Mieszacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej1966 napisał:

4. Czy jest możliwe, że w moim przypadku (zdjęcie) zawór 3d w pozycji 0 zamyka wyjście zmieszanej wody na pompę (z prawej), a w pozycji 2-9 zamyka powrót (na dole)?  

Musisz zdjąć siłownik i sprawdzić czy zawór zamontowany prawidłowo, bo jeśli jest źle to jest to możliwe. Zawór powinien pracować między przyłączem z lewej a dolnym (przyłącze od strony pompy powinno być stale otwarte). Jeśli tak nie jest to trzeba przekręcić wnętrze zaworu o 90st

W instrukcji masz jak powinno być zamontowane

image.png.d850faa8d7c88aeef1cfe7b662183a51.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź,

Ok, odkręcę siłownik i sprawdzę.

Ale tak na chłopski rozum:

- jeśli zawór jest połączony  bezpośrednio z kółkiem siłownika

- jeśli siłownik zamyka się w lewo, a otwiera w prawo

- to w moim układzie rur możliwe są tylko 2 kombinacje (zamykanie/otwieranie):

1. słownik zamknięty - otwarte zasilanie, otwarty wylot i zamknięty powrót  / siłownik otwarty - zamknięte zasilanie, otwarty powrót i otwarty wylot

2. siłownik zamknięty - zamknięte wyjście wody zmieszanej, otwarty powrót i otwarte zasilanie / siłownik otwarty - zamknięty powrót,otwarte zasilanie i otwarty wylot 

Jeśli nie ma błędu w moim rozumowaniu to nie ma kombinacji żeby przy zamkniętym siłowniku był otwarty tylko powrót, a przy otwartym siłowniku było otwarte tylko zasilanie.

Proszę o własną analizę bo mnie się już we łbie kolebie.

Małe doprecyzowanie

Jeśli nie ma błędu w moim rozumowaniu to nie ma kombinacji żeby przy zamkniętym siłowniku był otwarty powrót i wylot, a przy otwartym siłowniku było otwarte zasilanie i wylot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci już - nie może być tak że będzie zamknięte przyłącze od strony pompy.U Ciebie przegroda zaworu powinna pracować między przyłączem z lewej a dolnym (godz 6-9) .

Zawór zamknięty - zamknięte przyłącze od strony zasilania(godz 9), woda krąży tylko w obiegu podłogówki, nie pobiera nic z kotła.

Zawór otwarty - otwarte przyłącze od strony zasilania, na podłogówkę idzie tylko woda z kotła (tak jakby zaworu wogole nie było.

Pozostałe ustawienia to pośrednie między godz 6-9(mieszanie wody z kotła z powrotem podłogówki)

Zrób test - otwórz zawór na max i zobacz czy za pompą rura zrobi się gorąca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ręcznym otwarciu zaworu w prawo na maxa woda za pompą jest gorąca. 

Żeby działało jak mówisz zawór musiałby się zamykać w prawo a otwierać w lewo.

Trzebaby chyba zmienić kierunek otwierania (chyba zamienić kable zasilające), przekręcić w prawo siłownik o 90" oraz wymienić tarczę (zamienić miejscami niebieski/czerwony).

Dobrze myślę?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - przekręcić zawór o 90st zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zmienić kierunek otwierania zaworu na przeciwny do ruchu wskazówek zegara. W niektórych sterownikach jest możliwość zamiany kierunku otwierania. Jeśli u Ciebie nie ma to trzeba zamienić kable w siłowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w instrukcji. Trzeba zdjąć tarczę że skalą i wykręcić śrubę. I chyba zawór ustawić wcześniej na 5

M6063.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniasz kable od obrotu miejscami . Neutralnego nie ruszasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.