Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Dobór Odpowiedniego Kotła


LaGGera

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzięki wszystkim za pomocne informacje i sorki za OT.

Opublikowano

Wracając do głównego tematu wątku chciałbym się podzielić kilkoma obserwacjami na temat  kotła SAS SOLID 14kW.

Przez 2 tygodnie paliłem Retopalem z pgg.pl celem wygrzania wylewek.

Spaliłem równe 0.5tony, przy czym największe spalanie (ok 2 worków 25kg na dobę) miałem na początku w czasie rozgrzewania, po kilku dniach spalanie się unormowało. 

Od początku do końca jechałem na automacie.

Oprócz tego że dużo było popiołu to nie miałem żadnego problemu z tym opałem. Bezproblematyczny ale niezbyt mocny.

Wypalał się raczej całkowicie. W popiele były grudki ale takie raczej beżowe i kruche, bez węgla w środku.

Załączam jak wyglądał popiół z Retopala. Przy okazji zapytam czy Waszym zdaniem jest OK czy trzeba jakieś korekty wprowadzić?

Przy paleniu Retopalem denerwowała mnie mała szuflada na popiół. 

Po wygaszeniu kotła zrobiłem jego czyszczenie. Sadzy i  smoły nie zauważyłem, raczej był to pył w kolorze szamotu o strukturze drobnego piasku i łatwo odchodził od szamotek, turbulatorów i wymiennika.

Po czyszczeniu łącznie było tego może 1/3 wiadra, może trochę mniej.

Najwięcej było go na półkach szamotowych i na turbulatorach.

W czasie palenia z komina nie było widać dymu (był tylko na początku przy rozpalaniu).

Zerknąłem do komina. Właściwie nie było tam co oglądać, był trochę ciemniejszy ale nie było co czyścić.

 

Zostało mi 1.5 tony Retopalu ale na mocniejszą zimę muszę kupić coś lepszego.

Kupiłem na próbę 1 worek Wesołej (Groszek II) z tegorocznej dostawy (740zł tona workowanego), podkręciłem temperaturę na podłogę do 55C by kocioł miał co robić.

Wydajność podajnika przestawiłem z  fabrycznego 0.15 kg/min na 0.26 bo tak mi wyszło z obliczeń.

Co jakiś czas zerkałem na palnik by zobaczyć czy węgiel się spieka.

Spiekał się ale obrót rozrywał te spieki na mniejsze i nie przeszkadzały one w dojściu do zadanej.

Na palniku było piekło. Żar dochodził do 900C przy pracy wentylatorów na 100%. Spaliny podchodziły pod 130C.

 

Po 2 godzinach palenia w popielniku było trochę szaro-białego popiołu + rozerwane spieki wielkości orzecha włoskiego, dość twarde ale dały się skruszyć, w środku były nie całkiem wypalone. Ale zasadniczo niewiele było w tej szufladzie, raczej na dnie.

Po dwóch godzinach zmniejszyłem temperaturę na podłogę na 35C (powróc z podłogówki też był ok 35C), odbiór ciepła spadł do zera i kocioł wszedł w podtrzymanie.

Wysypałem z szuflady wszystko co było i pojechałem do domu.

Rano przyjechałem, kocioł nie wygasł ale kopczyk był znacząco mniejszy ale jeszcze nie wklęsły. Spaliny w granicach 55C.

W szufladzie popiołu nie było prawie nic, tylko tyle co na obrzeżach palnika w kolorze siwym i bardzo drobny.  

 

Statystki pokazały mi spalanie na poziomie 0.16kg /h w ciągu tych kilkunastu godzin gdy nie było odbioru ciepła.

Ale co ciekawsze statystyki z 2 godzin ostrego palenia pokazały mi średnio 2.3kg/h co przy 28Mj/kg oraz 85% sprawności które założyłem daje ponad 15kW mocy. Odliczając stratę kominową (ciąg) jest szansa że kociołek ma te 14kW nawet na automacie.

 

Reasumując chyba jestem na razie zadowolony.

Jedyny minus to mały popielnik.

 

 

 

post-44592-0-91053400-1471862817_thumb.jpg

Opublikowano

Wczoraj oglądałem na żywo slima i prawie mi spasował ale jak zobaczyłem do popielnika to mi się ''odpasował'' szkoda....

Opublikowano

SLIM jest w 3 klasie, sprawność gorsza, spaliny wyższe, retorta bez obrotu (ktoś pisał o tym). 

Do tego wyższe zużycie paliwa wg dokumentacji, ruszt wodny (dla jednych zaleta, dla innych wada), powrót 55C.

Nie wiem jaka różnica w cenie w porównaniu z SOLID-em ale pytanie czy ta różnica rekompensuje troszkę gorsze parametry? No ale co kto woli... :).

A popielnik pewnie jak u mnie - mizeria...Przy mrozach trzeba będzie codziennie wywalać popiół.

 

Ostatnio sąsiad kupił kocioł na ekogroszek Kołton.

Z tego co widziałem to 17-19kW z wymiennikiem 1.7 ale nie zapamiętałem modelu.

W tym kotle spodobało mi się to że popielnik jest bardzo wysoki, tak na oko jakieś ponad 30cm.

Jako że to wątek o SAS to nie rozszerzam tego tematu.

Opublikowano

Jedyny minus to mały popielnik.

Rzeczywiście Solidowi do szczęścia brakuje niewiele, ma mały popielnik, ta płytka szuflada i mógłby mieć bardziej stromy zasobnik. :rolleyes:  

Najmniejszym problemem jest powiększenie sobie tego popielnika,czy przerobienie zasobnika, bo tylko trochę blachy szlifierka kątowa, spawarka i pod nogę podajnika trzeba podłożyć klocek.

Gorzej jest z gwarancją  czy czasem się jej nie straci.

Po okresie gwarancyjnym można się pokusić o taką modernizację.

To są poczynione przez firmę oszczędności na materiale, które uderzają bezpośrednio w produkt, kwota niewielka raptem zaoszczędzone 50-100 zł,

Gdyby nie to, Solid miałby większe  możliwości spalania drobniejszych paliw i większą  wygodę obsługi .     

Opublikowano

a musicie  wybierać tak często, u mnie szuflada popielnika też nie jest za wielka ale na to nie patrze. popiół jest wybierany gdy prawie kończy się zasobnik węgla, w tym czasie uzbiera się go na równo z górą palnika lub wyżej.

Opublikowano

Hmm jakim więc cudem wyjdzie 19 kW skoro mnożąc moc palnika 17kW przez sprawność 0,91 [91%] wychodzi 15,47 kW ?

SUSPENSER, a czy bardziej nie chodzi o to ile węgla taki palnik spali w godzinę? Jesli spaliłby np ok. (z głowy podaję) 3kg Wesołej to wyszło by te 19kW. Uprzedzam ze może czegoś nie rozumiem. U mnie w 14-stce byl w stanie spalić w godzinę ok 2.3kg a z moich obserwacji wydaje sie ze mógłby spalić wiecej bo nie podawał caly czas tyle samo, czasem robił dłuższe postoje. Wydaje mi się ze co prawda producent podaje 17kW dla tego palnika ale kto to wie co on naprawde potrafi, wystarczy wspomnieć o OEP 10 i jego palniku.
Opublikowano

Z tego co się dowiedziałem w SASie, ślimak w modelu 19 i 25 jest większy (wiecej podaje cokolwiek by to miało znaczyć). Nie mam 19-stki wiec nie mogę potwierdzić, nie mam porównania.

Opublikowano

Może jest inne przełożenie przekładni.

Opublikowano

SUSPENSER, a czy bardziej nie chodzi o to ile węgla taki palnik spali w godzinę? Jesli spaliłby np ok. (z głowy podaję) 3kg Wesołej to wyszło by te 19kW. Uprzedzam ze może czegoś nie rozumiem. U mnie w 14-stce byl w stanie spalić w godzinę ok 2.3kg a z moich obserwacji wydaje sie ze mógłby spalić wiecej bo nie podawał caly czas tyle samo, czasem robił dłuższe postoje. Wydaje mi się ze co prawda producent podaje 17kW dla tego palnika ale kto to wie co on naprawde potrafi, wystarczy wspomnieć o OEP 10 i jego palniku.

 

Nie spotkałem się jeszcze z zaniżaniem mocy samych palników, raczej jest odwrotnie tzn. maksymalną moc da się uzyskać na określonym paliwie.

 

Może właśnie dzięki tym przestojom był w stanie u Ciebie spalać 2,3 kg/godzinę, musiałbyś go sprawdzić przy większym zapotrzebowaniu na tej Wesołej.

 

Nie wiem czy klienci z OEP 10 dostają dokumenty od palnika z jego danymi technicznymi i gwarancją - tam powinna być podana moc.

Opublikowano

Tak z ciekawości janklos12 czy Twój kocioł ma jakies problemy z niedopalaniem paliwa po jednej stronie palnika albo inne znane problemy z OEP? Pytam z ciekawości i sentymentu bo zanim kupiłem SOLIDA to przez prawie rok bylem zdecydowany na OEP10 :).

A z RCK jesteś zadowolony czy uważasz ze to zbędny wydatek? Czy zauważyłeś znaczące zmniejszenie zuzycia paliwa?

Ja właśnie zakupilem RCK do wyczystki, w weekend będę montował ale i tak nie będę miał realnego porównania co do zużycia opału z/bez RCK w sezonie bo pierwszy sezon i od razu z RCK.

Opublikowano

w moim przypadku gdy palę lichym  miałem w automacie tylko na cwu /mała moc/ palnik rzeczywiście  pali nie równo.  wyjścia są dwa, zmienić tryb pracy by palnik pracował rzadziej ale z większą mocą lub przysłonić latem czołowe półtora segmentu palnika np cegłą . ja stosuję te drugie rozwiązanie.  co do innych znanych problemów to jakbyś tak trochę dokładniej je opisał. jeśli chodzi o rck to podobnie jak ty nie mam porównania bo założyłem od razu /miałem z starego kotła ds/ gdybym popalił 1 sezon bez to może bym wiedział czy warto?

Opublikowano

 jeśli chodzi o rck to podobnie jak ty nie mam porównania bo założyłem od razu /miałem z starego kotła ds/ gdybym popalił 1 sezon bez to może bym wiedział czy warto?

Przecież możesz przesłonić szczelnie zatkać na jeden sezon, pewien przedział czasowy.

Opublikowano

no nie da ale ja aż taki ciekawy nie jestem by go zaklejać czy blokować, ustawiony mam na 20 jak zaleca producent.

Opublikowano

U mnie w 15kW kotle producent napisał w katalogu 15 ale jak dzwoniłem to mi powiedzieli w serwisie żeby nastawić na 10 bo te 15 jest na wyrost i jak nie będzie strzelać to zostawić na 10. RCK podczas pracy kotła się uchyla więc chyba jest dobrze przy 15 to rzadziej pracował....czyli się uchylal pozostawał zamkniętym....

 

 

PS. Komuś przez tę wyczystke z rck ktoś czyści komin bo jak tak patrzę to otwór jest trochę mniejszy a znając życie jak przyjdzie kominiarz z mojej wsi to będzie mnie *** bo jak na jesieni obdzwanialem ich po kolei i kominiarzy i hydraulikow to żaden nie wiedział o co lista....rck....się dziwił....hohoho....Wieś liczy sobie 34 tyś człowieków

Opublikowano

Ja właśnie zamontowalem RCK do wyczystki. Komin Leier z wyczystką 125x250 mm. Właśnie z powodu ew problemów z kominiarzem zrobiłem to troche po swojemu. RCK oraz ramkę połączyłem na stałe silikonem (niby powinno być na wcisk ale połączenie takie nie jest szczelne fabrycznie) i dopiero tak uszczelniony zestaw spasowalem do wyczystki. Czyli na ramkę silikon dość sporo po obwodzie, na to nawinąłem sznur ceramiczy, na sznur jeszcze raz grubo silikonu i zakleilem taśmą do malowania żeby sie nie przykleiło do wyczystki. Taki komplet wcisnąlem do wyczystki żeby się wpasowało i zaschło. Potem wystarczy wyjąć i opalić taśmę. Takie rozwiązanie daje mi możliwość wyjecia RCK i założenie szamotu drzwiczek przed wizytą kominiarza. Jeszcze nie wyjmowałem , mam nadzieje ze się nie przykleilo do wyczystki :).

Opublikowano

@krisgie

czyli co masz info że po zamontowaniu RCWS do wyczystki firmy Draco wg Din4795 kominiarz może nie podpisać kwartalnego przeglądu?

Ja też mam te wymiary RCWS w kominie wyczystki Leier'a inne mi nie pasowały....ale pomniejszylem otwór wyczystki płytami Varmsen'a (odporne na temp 1200°) i wkleiłem ramkę (RMS-DW) do RCWS na silikon wysokotemp.potem sam RCWS wcisnalem do ramki i mogę go w każdej chwili wyjąć

 

a6b41fa6546a69d3b93ea81c1bbdb84b.jpg1022f3eb6d75f0ad31ab6f6664cbbfd8.jpg

Opublikowano

Nie, tego nie wiem. Ale znając życie raz mogę trafić na normalnego kominiarza a drugi raz na beton starej daty który nie podpisze bo nie. Wolałem sie zabezpieczyć. Na odbiorze na pewno będzie szamot i podpytam kominiarza co o RCK sądzi on i jego koledzy.

Opublikowano

Nie wytrzymałem i odpalilem kocioł po zainstalowaniu RCK. Po ok. godzinie klapka jest uchylona na kilka mm i raczej stabilnie sie trzyma. Czasem przy większym podmuchu wychyla sie bardziej. Coś mi się wydaje ze dobrze zrobiłem z tym RCK. Zobaczymy jak będzie gdy przyjdą niższe temperatury. Ustawiłem na 10pa.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie,od dwóch tygodni posiadam SAS SOLID 14 KW.Na teraz palę tylko na cwu,używam PID standard. Kociołek dość mocno przebija po nagrzaniu wody w bojlerze ,nie przebija mocno gdy sam się dogrzewa ,ale charakterystyka tego PID-u jest taka że pomału startuje i podobnie wraca do podtrzymania, PID Turbo jeszcze nie próbowałem.Teraz problemu nie ma, w razie "W" nadmiar temperatury idzie w bojler i instalacje(zawór trójdrożny z siłownikiem),u mnie zdarzyło się jeden raz dopóki nie pozmieniałem nastaw.Chciałem zapytać  jak palić (PID Turbo czy Standard,pogodowe czy dwustan) w okresie przejściowym może ktoś ma doświadczenie z tym kotłem.Pytam ponieważ od poniedziałku do piątku mnie nie ma w domu(brak czasu na próby)Na dzisiaj e-multifan nie działa.Dodam że moja instalacja to wyłącznie grzejniki.Byłbym wdzięczny za ewentualne podpowiedzi.

Opublikowano

A jakim węglem palisz? Może za mocny na okresy przejściowe lub samo CWU?

 

Co do poniedziałku-piątku mam taką samą sytuację ale pogodziłem się z tym że raczej trzeba metodą prób i błędów dojść do odpowiednich dla siebie ustawień bo to co jest ustawione u kogoś może nie zdać egzaminu u mnie.

Każda instalacja jest inna, każda kotłownia (nawiew, ciąg kominowy) są inne i trzeba kocioł dopasować i wprowadzić ew. korekty.

Ja w ustawieniach PID nic nie zmieniałem, miałem PID Turbo i tak zostało. Tak samo przyrost/spadek mocy.

Za jakiś czas, może po sezonie będę eksperymentował ale jeśli automat mi się sprawdzi to nie widzę takiej potrzeby nawet kosztem trochę większego zużycia paliwa w automacie (o ile w ogóle jest większe niż w ręcznym).

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.