Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Dobór Odpowiedniego Kotła


LaGGera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wszystkich na tym forum chciałem uzyskać od was (jeżeli można)pobieżną ocenę kotła SAS SMART 10 KW.Chodzi o to że,powierzchnia wymiennika to 0,9 m2 przy -10 kw a, temperatura spalin od 90-250 stopni.?Czy według szanownego GRONA ciepło poleci w komin?Na plus tego kociołka wydaję mi się pojemność wodna 55 l.Liczę na odpowiedz kogokolwiek,bo czytam wasze wypowiedzi i wielu z was posiada niezłą praktykę w temacie. Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie jak piszesz - dla porównania Skam-P 12 kW ma powierzchnię wymiennika 1,5 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro Komfort Eko ma przy 12 kW powierzchnię wymiennika 1,6 m2

http://www.defro.pl/p,80,komfort-eko.html

 

Z maluchów

Ogniwo EKO PLUS 10kW Pojemność wodna 46 L Powierzchnia grzewcza kotła 1.5 m²

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-ogniwo-eko-plus-10kw-z-modulem-sterowania-przez-internet-2806.html?l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie :( .Podobał mi się ten kociołek mogę go mieć w dobrej cenie i miałem okazje "zobaczyć i pomacać" :D .Ciekawostka- podajnik w realu jest skośny,a na rysunkach w sieci poziomy wykonanie solidne .Wymiennik jest mały, myślę że moc nominalna będzie tutaj maksymalną.Niestety temperatura spalin wysoka a pierwsza opinia na temat tego kociołka potrafi wystraszyć-http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245812-Sas-smart-mini-10-kw.

Mam pytanie(jeżeli można, bo nie jest to mój wątek) Są teraz dotacje w gminie na 5 klasę czy SAS SOLID 14 KW będzie okrutnie przewymiarowany?Pytam bo mam - Ogniwo s6wc 20 kw i jest masakra sadza+ kondensat w kominie (przekuwałem go rurą bo się zakleił (brak zaworu trójdrożnego żona pali na 48C bo jak nie, to za gorąco).Nie, żebym upierał się tylko na Sasa,bo bez dotacji będę wybierał pomiędzy:

Hef-eko -12kw -wymiennik POZIOMY- RUROWY w wersji 12 KW 60 litrów wody :D

Skam-12 kw-wymienik poziomy -wody chyba 65l.Konfiguracja do wyboru.

Galmet eko gt kwp -12 kw - tu niska cena.

Kolego Animus, jedno pytanie do ciebie, piszesz że widziałeś prace Solida 19 kw i podobno jest tam-"obrotówka Pancerpola" czy to ta sama na którą  psioczą na forach :unsure: ,czy może coś innego?Pytam bo może będziesz umiał odpowiedzieć(pytanie pod kątem ewentualnego wybory wyboru Solid14 kw)Jeszcze raz przepraszam za tyle pytań, jeżeli muszę założyć swój wątek wystarczy powiedzieć.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie(jeżeli można, bo nie jest to mój wątek) Są teraz dotacje w gminie na 5 klasę czy SAS SOLID 14 KW będzie okrutnie przewymiarowany?Pytam bo mam - Ogniwo s6wc 20 kw i jest masakra sadza+ kondensat w kominie (przekuwałem go rurą bo się zakleił (brak zaworu trójdrożnego żona pali na 48C bo jak nie, to za gorąco).

 

Kotły z podajnikiem to nie to samo co zasypowe, jeżeli jest prawidłowo zbudowana instalacja przewymiarowanie nie występuje,palenisko jest oddzielone od kotła.

Latem grzeję sam zasobnik C.W.U kotłem 37kW.

 

Kolego Animus, jedno pytanie do ciebie, piszesz że widziałeś prace Solida 19 kw i podobno jest tam-"obrotówka Pancerpola" czy to ta sama na którą  psioczą na forach :unsure: ,czy może coś innego?Pytam bo może będziesz umiał odpowiedzieć(pytanie pod kątem ewentualnego wybory wyboru Solid14 kw)Jeszcze raz przepraszam za tyle pytań, jeżeli muszę założyć swój wątek wystarczy powiedzieć.

Obrotówek bardzo podobnych do Pancerpola jest wiele, ale nawet jak obrót zakończy żywot, to zawsze można dalej używać jak zwykłą retortę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Solid 14kW  porównując z tymi dwoma na S i R  to ma 10kW  trzeba brać 19kW żeby miał te 14kW tłumacząc to na stare  .................. .  :)"-ANIMUS to twoje słowa z postu "KTÓRY KOCIOŁ WYBRAĆ".Cholerka nie wiem jak to się wkleja.Jakbyś miał trochę czasu mógłbyś to troszke wytłumaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to proste. kotły 5 klasy nie mają rezerwy mocy, więc taki solid 14 kw to wg. starszej klasy to taki 10kw. np. mój oep10kw ma zakres mocy 3-14kw. w piątej klasie nie ma już ukrytych mocy. więc porównując 5 klasę do 4-tej  trzeba zdawać sobie z tego sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował janklos12 ,i stała się jasność. :rolleyes: Wybór wypada na SOLIDA 14 kw.Ta 5 klasa ma niskie temperatury spalin,komin mam docieplony mam nadzieje że nie będzie tragedii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Animus, czy Twój sąsiad pali teraz na CWU w tym kociołku? A jesli tak to czym pali i czy na automacie czy na ręcznym? I jakie ma zużycie teraz? A gdybyś jeszcze podpytał ile mu zeszlo opalu na sezon to byloby super :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile mniej wiecej m2 grzeje i czy to nowy dom czy starszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary z jednej strony i to południowej tylko 5 cm styropianu, z tego co się orientuję  160 m2. Okna stare skrzynkowe i musi utrzymywać w piwnicy i na parterze 24 - 25 C* z racji prowadzonych działalności, tam osoby się rozbierają prawie do naga na masaż itd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomimo wielu rozterek odpaliłem jednak ten Solid 14kw (240m2 podłogówki). Na razie palę Retopalem z pgg.pl bo dość fajnie przeschnął. Na razie mam potężny odbiór ciepla i spore spalanie. Dokladnie będę wiedział jak sie skończy zasobnik ale na oko to musiało pójść okolo 2 worków 25kg na dobę ale to tylko szacowana ilość. Temperaturę na podłogę reguluję ręcznie bo nie znalazłem w Multifun opcji trzymania konkretnej temperatury za zaworem 4D. Na razie jestem dość zadowolony bo w domu zrobił sie ukrop a dopiero 40C idzie na podłogę, do 55C jeszcze trochę brakuje ale nie wiem czy tyle będę puszczał bo podlogowka liczona na 45C. Powrót z podłogi ok 31-32C i podniósł sie przez dobę jakieś 5-6C. Retopal spala sie dobrze ale widzę ze nie jest to mocny węgiel. Na zimę musze sie zaopatrzyć w cos mocniejszego. Dla testu rzuciłem na palnik orzech z Wujka 6-7 kawałków i po niedługim czasie kocioł po raz pierwszy i ostatni wszedł w podtrzymanie :) i bardzo dobrze go spalił. Na razie nie mam niedopałków w popiele co mnie cieszy. Generalnie na razie palę w automacie i uczę sie tego kotła. Widzę ze moduluje mocą. Dmucha plynnie od 20 do 100 % a co do podawania to mam wrażenie ze czasy podawania też nie są równe ale tego nie mierzylem wiec może to złudzenie. Temperatura żaru zmienia się od ok 300C do ok 500C. Tylko przy orzechu z Wujka podchodziła pod 800C :). Wykres temperatury wygląda trochę jak sinusoidą od ok 55 do 62C. Tylko przy Wujku osiągnęła 65C.

Animus, jako gospodarza tego wątku chciałem Cie zapytać czy mogę tu raz na jakiś czas napisać swoje obserwacje czy raczej utworzyć nowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej pisz tutaj, może innym czytającym w jakiś sposób pomożesz. :)

Jestem ciekawy czy w sezonie kocioł poradzi sobie z taką powierzchnią do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, mam nadzieję że kocioł da radę.

Tej zimy dom jeszcze nie będzie zamieszkały (wykończeniówka) ale chciałbym go uruchomić tak by realnie być tego pewnym.

W instalacji mam ok. 300l wody więc taki bufor powinien stabilizować instalację i pracę kotła.

Wiem że to nie to samo co zima i teraz nie ma strat przez przegrody tylko zyski ale pocieszające jest to że kocioł rozgrzewa sukcesywnie podłogę do wymaganej temperatury więc o ile obliczenia OZC są poprawne to może będzie dobrze.

Nie wiem jak policzyć moc na jakiej kocioł pracuje, czy wogóle osiąga te 14kW czy nie? 

Na podstawie zużycia godzinnego/dobowego to trzeba byłoby dobrze ustawić ten parametr w sterowniku (mam w tej chwili domyślnie 0,15 kg) ale to można policzyć dopiero po skończeniu zasobnika ale i tak nie będzie to miarodajne bo odbiór ciepła powinien być coraz mniejszy i powinno spadać zużycie więc uśredniać nie ma sensu. 

Wg DTR-ki temperatura spalin powinna być przy mocy nominalnej 130-160C a u mnie rzadko przekracza 100C ale tutaj od węgla może zależeć i tym nie ma się co sugerować. 

 

Masz jakiś pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. krisgie menu serwis kod 19800 obieg 1 lub 2 [podlogowy] włącz mieszacz ,ustaw temp.min.i max za zaworem,sterowanie ręczne,wtedy zadana  temperatura dla danego obiegu to temp.wody co,jak ustawisz sterowanie termostat to temp.zadana to temp.w domu,pogodówki nie włąnczaj bo ci nie pusci na dom [za ciepło na polu].,krzywe grzania pojawią sie w menu zaawansowane dopiero po załączeniu pogodówki w serwisowym,a najlepiej instrukcja i się bawisz jak nie zatwierdzisz nic nie zmienisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Baks,  o pogodówce wiem, dlatego jej nie załączałem tylko ustawiałem ręcznie :).

Te ustawienia o których pisałeś próbowałem ale coś mi nie pasowało nie pamietam co, chyba dość duża temperatura wyjściowa z kotła 75C która się tak ustawiała ale już nie pamietam czy na pewno o to chodziło.

Dla mnie 75C to za dużo bo mam wymiennik płytowy i trochę obawa o zagotowanie, 60C jest dla mnie idealnie.

Ale dzięki za podpowiedź, przeczytam jeszcze raz instrukcję i spróbuję.

Stan na wczoraj wieczór:

Tz kotła = 60C

Tp kotła = 51C

Tz podł = 45C

Tp podł = 37C

Tżar = 430C

T spalin = 102C

Kopczyk caly czas taki sam, popiół bez spieków i niedopałów.

Czyli prawie doszło do temperatur obliczeniowych 45/38, chyba nie będę już wyżej dawał.

 

Temperatura w pomieszczeniach - nie mam termometrów ale pewnie ze 30C jak nie lepiej.

Czujnika pokojowego jeszcze nie podłączyłem, podłączę przed zimą.

Ten kod 19800 u mnie nie działa, ja mam 28100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol baks, dzięki za popdowiedź, ustawiłem mieszacz tak jak sugerowałeś.

 

P.S.

Coś mi się wydaje że wygrzewanie wylewek zakończę wcześniej...

 

post-44592-0-08052700-1470998209_thumb.jpg

 

 

post-44592-0-15817100-1470998210_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się doszukać budowy-przekroju sas efekt 17kw  :unsure:

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-efekt/przekroj.html

nie ma po co tam zaglądać  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też już widziałem,szkoda,mogło być ciekawie  :wacko:

Teraz mi został chyba tylko KDC ECO 15kw bo potrzebuje do układu zamkniętego

http://xn--kociocenowy-x5b.pl/kotly-kawah/2934-kociol-kawah-kdc-eko-20kw-z-podajnikiem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-efekt/przekroj.html

nie ma po co tam zaglądać  :rolleyes:

 

E, to ja już wolę swojego Solid-a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.