Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Na Groszek Do Domu


Karol45454

Rekomendowane odpowiedzi

ok a który będzie najlepszy ?

aha i gdzieś czytałem ,że w którymś palniku można zmienić głowicę na mniejszą i przez to automatycznie zmniejszy mu się moc a na tym by mi zależało .

Bo będę potrzebował na początku może z 7kW

 

Ewmar wcześniej na starszym modelu podawał moc 20kW,obecne oznaczenia to APPMD-1 i APPMd-2

Pod względem kosztów serwisu za lat kilka ewmar ma taką zaletę,że jest w nim wymienna tuleja łożyskująca końcówkę ślimaka, nie będzie zatem siadał w korpusie.

Taka tuleja to pewnie 20-30zł.

Batory ma końcówkę ślimaka pracująca w odlewie, podobnie jak ekoenergia. Tutaj zatem serwis po latach to wymiana wewnętrznej części odlewu. Jest jednak dobrze napowietrzony i ma cichuteńko pracująca przekładnię a to naprawdę przy palnikach żeliwnych jest nieoceniona sprawa.

 

W Batorym można zmienić głowicę, sęk w tym,że na większą, czyli z Batory25 idzie zrobić batory40

 

 

W druga stronę jest przy palnikach ardeo, tam głowicę można zmienić z 25kW na 15kW

 

Sambor, ten mosqit (nazwa jeszcze nie jest zatwierdzona) to poszerzenie rodziny sterowań Skorpion, Cobra, Puma czy Talos, opiera sie na tym samym jądrze programu, tyle,że obsłużyć ma 4pompy. Oprócz c.o. i cwu dojda prawdopodobnie cyrkulacyjna i podłogowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelakie informacje jakie ma to wiem ze jest to 

palnik retortowy wykonany z zeliwa  i slimak w calosci jednolity 

sterownik daja standard K1P

i ruszt wodny staly 

a o dmuchawe nie pytalem bo na mysl mi nei wpadlo o nia zapytac 

Pozdrawiam

 

Wiesz spojrzałem na szkic w internecie

Z niego domyślam się,że na 99%jest tam tzw mała ekoenergia25, opiszę Ci zatem czego możesz sie konkretnie po tym palniku spodziewać

- Jak producent kotła go nie poprawia (a uwierz,że ten konkretny poprawić trzeba), to za ok. 3lata możesz mieć ślimak w 2częściach.

- Zakładamy,że trafisz na opał koksujący, wówczas ten model palnika może zacząć zrzucac z jednej strony koks po przekorczeniu ok. 33/35kg/24h, przy paliwie o mniejszej spiekalności powinieneś spalać do 50kg/24h bez większego problemu.

- wątpie, abys musiał spalić 50kg, ale pod 35kg w mrozy czy przy pierwszym sezonie to z pewnością jest realne.

 

- fabrycznie są tańsze przekładnie a uwierz,że przy palnikach żeliwnych potrafi to buczeć, warto dopłacić w tym wypadku do motoreduktora Norda lub Ewmara, zależy co oferuje producent kotła

 

Przy ruszcie wodnym:

- zwróć uwagę, aby był możliwie wysoko nad palnikiem, zobacz jak się ten kocioł czyści, jakie jest dojście do kanałów dymnych

- jak producent nie oferuje, to sam na internecie poszukaj deflektora, najlepiej takiego deko większego, przy okrągłych szukac z palników 50-75kW, tak, aby średnica była bliżej 23-25cm, kupuj z hakiem, aby to jakos powiesić przez te ruszta wodne

- wodny oczywiście ma jakis wpływ na sprawnosc, bo obniża temp. spalin, zatem zmniejsza stratę kominową, sęk w tym,że w tym samym momencie rosną pozostałe straty. Krótko mówiąc szybciej taki kocioł potrafi się zabrudzić i będziesz go nieco częściej musiał czyścić. Tym bardziej kupuj deflektor,a by robić to możliwie rzadziej!

 

 

Tego sterownika nie znam, więc Ci w tym zakresie nie pomogę.

W każdym razie podstawową wiedzę posiadasz i myślę,że będziesz potrafiłogarnąć bestię, jeżeli się na nią zdecydujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ph sekomu dowiedziłem się, że mają duży wybór sterowników, Cobra tez jest ale jest też nowsza generacja cobry chyba talos. Ale  poczekam z zamówieniem kotła do końca września bo ma wejść nowy sterownik o nazwie MOSQIT (nie znalazłem o nim jeszcze nic w internecie)na obsługiwać 4 pomy a nie jak cobra 2

a kocioł będzie 17kW

Dopytaj pieklorza o kociol z palnikiem Ardeo i w roli sterownika nowy SPP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz spojrzałem na szkic w internecie

Z niego domyślam się,że na 99%jest tam tzw mała ekoenergia25, opiszę Ci zatem czego możesz sie konkretnie po tym palniku spodziewać

- Jak producent kotła go nie poprawia (a uwierz,że ten konkretny poprawić trzeba), to za ok. 3lata możesz mieć ślimak w 2częściach.

- Zakładamy,że trafisz na opał koksujący, wówczas ten model palnika może zacząć zrzucac z jednej strony koks po przekorczeniu ok. 33/35kg/24h, przy paliwie o mniejszej spiekalności powinieneś spalać do 50kg/24h bez większego problemu.

- wątpie, abys musiał spalić 50kg, ale pod 35kg w mrozy czy przy pierwszym sezonie to z pewnością jest realne.

 

- fabrycznie są tańsze przekładnie a uwierz,że przy palnikach żeliwnych potrafi to buczeć, warto dopłacić w tym wypadku do motoreduktora Norda lub Ewmara, zależy co oferuje producent kotła

 

Przy ruszcie wodnym:

- zwróć uwagę, aby był możliwie wysoko nad palnikiem, zobacz jak się ten kocioł czyści, jakie jest dojście do kanałów dymnych

- jak producent nie oferuje, to sam na internecie poszukaj deflektora, najlepiej takiego deko większego, przy okrągłych szukac z palników 50-75kW, tak, aby średnica była bliżej 23-25cm, kupuj z hakiem, aby to jakos powiesić przez te ruszta wodne

- wodny oczywiście ma jakis wpływ na sprawnosc, bo obniża temp. spalin, zatem zmniejsza stratę kominową, sęk w tym,że w tym samym momencie rosną pozostałe straty. Krótko mówiąc szybciej taki kocioł potrafi się zabrudzić i będziesz go nieco częściej musiał czyścić. Tym bardziej kupuj deflektor,a by robić to możliwie rzadziej!

 

 

Tego sterownika nie znam, więc Ci w tym zakresie nie pomogę.

W każdym razie podstawową wiedzę posiadasz i myślę,że będziesz potrafiłogarnąć bestię, jeżeli się na nią zdecydujesz

Jak najbardziej nei zwrocilem uwagi na ten deflektor bardzo dobre spostrzezenei bo w wodnym nie ma jedynie w zeliwnym jest 

No i jak napisales co do tego motoreduktora to niechcialbym zaraz po kilkunastu miesiacach ujrzec widoku slimaka w2czesciach jak opisales.

W moim regionie ciezko naprawde o dobre doradztwo osob ktore by sie az tak daleko zaglebialy w motoreduktory iwgl ludzie kupuja to co im podsuna sprzedawcy albo hydraulicy 

Niby nic a jednak sa wilkie wady tego pieca ,jak by niebylo to motoreduktor wazna rzecz bez niego nie ma wygody :(

Defro w 80%jedzie na montazu palnikow ekoenergia , natomiast moj hydraulik ktory bedzie wykonywal przylacze danego pieca nie jest chetny na az tak obszerne doradztwo dla niego liczy sie zakonczenie prac i kasa a potem niech sie martwi wlascicel jaki piec zakupil czy dobry czy szajs.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry przykład z samochodami

Wyobraź sobie,że np. samochód ma ogólna gwarancję dajmy na to 5lat, ale jak go kupujesz, to okazuje sie,że podstawowa to 2lata a 3lata musisz sobie dokupić (przykład rzeczywisty gdy w roku 2012 odbierałem pewne auto), wyobraź sobie,że spora część producentów samochodów daje limit przebiegu przy gwarancji silnika a pewne elementy samochodu są z gwarancji wykluczone jako eksploatacyjne.

Wyobraź sobie,że mój kolega, który kupił nowa Astrę w salonie reklamował opony, nowe założone w salonie przy sprzedaży opla, reklamcja trwała ponad miesiąc czasu,on jeździł autem zastępczym a w odpowiedzi od serwisu opon przyszła odpowiedź, że winny wyząbkowaniu się opon jest użytkownik lub zbieżność samochodu... (podkreślam nowy, salonowy)... i dalej zostawała mu tylko droga sądowa, machnął ręką, kupił opony innego producenta i stwierdził, ze tych na literkę G już nigdy nie kupi.

Zawiklałeś to nieźle,  :P  ale przy tylu urządzeniach w samochodzie i tak on wypada lepiej.

Sas Solid 14kW  mocą by odpowiadał twojemu zapotrzebowaniu.

 

Na dniach sąsiad będzie go wstawiał to napiszę jak się sprawuje  ,kończy płytkować  kotłownie ,nie dałem jednak rady przekonać go do 14kW wziął 19kW na 180 m2 słabo ocieplonej szeregówki .

Kocioł przyszedł ,jestem mile zaskoczony jakością i budową Solida .Kosztował  8900 zł na 8%Vat  moc- 19kW

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19932-sas-dobór-odpowiedniego-kotła/#entry222554

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zacytować post kol ZbysiuB z FM, bez komentarza.

 

"A ja dziś mocno posmutniałem bowiem mój Skam-P 12kW po prawie pięciu sezonach zaczął się "moczyć jak niemowlę" sick.gif. Tak właściwie już wiosną podejrzewałem delikatny wyciek choć to było takie niejednoznaczne. Ale koniec sezonu, koniec palenia i inne zajęcia prawdę powiedziawszy odwróciły moją uwagę. Przyszedł czas na przygotowanie kotła do nadchodzącego sezonu i ...niemiła prawda -a jednak leci. Zdecydowanie zbyt szybko i zarazem zbyt późno-po gwarancji  what.gif "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż "wypadek" przy pracy palacza.

A swoją drogą nikt nie da gwarancji że kocioł w 5 klasie wytrzyma dłużej niż 5 lat.

 

PS

Może się okazać, że klasa jest równoważna z określeniem średniej żywotności kotła - klasa 5 - 5 lat, klasa 4 - 4 lata , itd  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie można to traktować jako wypadek który może się przytrafić każdemu producentowi, nawet starannie produkującemu kotły.

Tylko  to on powinien brać to "na klatę" a nie zostawiać użytkownika z problemem. Dlatego ja osobiście szanuję długą gwarancje kotła oczywiście daną na szczelność a nie na spawy itp inne pomysły by wykręcić się od odpowiedzialności.

Przy okazji może dowiemy się jak wygląda rzeczywiste wsparcie klienta o którym wspominał w tym temacie kol Pieklorz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie dorzucic owy wynik symulacji przyblizonej 
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/ve5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można wiedzieć jaki sterownik jest taki dobry?

 

Dwustanowy każdy gdy potrafi się ustawiać, a gdy się nie potrafi robi to SPP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli badania tego kotła przeprowadzono wg normy PN-EN 303-5:2012, zacytuję tu kol Suspensera sprzedawcę Skampa co miał do powiedzenia o badaniach kotłów wg tej normy , chodziło konkretnie o węgiel do badań.

 

"To świadczy raczej o robieniu w balona klientów.

Producenci samochodów też mogliby podawać parametry na jakimś super paliwie produkowanym we własnym laboratorium - zresztą już tak kombinują"

 

To producent Skampa robi klienta w balona czy nie? 

 

tu link do całości https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19584-zestawienie-kotłów-z-podajnikiem-klasy-5-według-normy-pn-en-303-52012/page-1

 

Każdemu producentowi badają tak samo, więc sens ma tylko porównanie wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od sekoma odpowiedź co aktualnie pakują do kotłów

 

palnik żeliwny typowo Ewmarowski, żeliwny model APPMd-1 z motoreduktorem z obrotami prawo/lewo

alternatywnie palnik żeliwny o nazwie Batory25napowietrzenie wiercone, bardzo cichy motoreduktor żeliwny z elektroniczną zawleczką i obrotami prawo/lewo.

 

i który wybrać do palenia ewentualnie gorszej jakości groszkiem albo wręcz czeskim.

Z tymi groszkami to różnie jest wszyscy mówią że mają pieklorza a sprzedają dużo gorszy a nie chciałbym mieć problemów z paleniem. 

tak to wygląda.

 

Wczoraj uruchamiałem kocioł z Batorym na czeskim z Komoran i pracuje bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie dorzucic owy wynik symulacji przyblizonej 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/ve5

 

Przy takim zapotrzebowaniu kocioł 7 kW o mocy maksymalnej 10 kW z zapasem wystarczy.

 

Polecam wersję z palnikiem Ardeo, sterownikiem SPP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestji sterownika to chyba wybiore spp ale konkretnie, ktory to nie wiem. Jest tez sprawa palnika, na allegrogo znalazlem ogloszenie o sprzezazy ekogroszku czeskiego po 240zl/t plus transport ale trzeba zamowic 24t i pytanie jest takie, ktory palnik najlepiej zniesie ten groszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik każdy ale czy blachy Twojego kotła go zniosą? Po tej cenie są Komorany a on ma od 1- 1.4%. Czyli 10-14kg w tonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie

masz rozumieć że im więcej siarki w węglu tym wytrzyma krócej

ale to jest jeden z czynników wpływających na żywotność kotła

możesz kupić węgiel o niskiej zawartości siarki ale jesli będzie mokry, beda złe parametry dobrane, kocioł mocno przewymiarowany, brak odpowiedniej wentylacji i jeszcze kilka innych składowych to padnie szybciej czajniczek niż na tym czeskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy którego Pieklorza kupisz.

 

Generalnie Ardeo dzięki wahliwej koronie zrywa spieki więc te o podwyższonej spiekalności spala poprawnie. Jeśli za ileś lat zużyje się ślimak stalowy możesz zamówić z nierdzewki [sam tak zrobiłem i jestem ciekaw ile wytrzyma]. Jeśli będziesz palił suchym węglem stalowy wytrzyma nawet 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.