Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim! 

 

Szukam wskazówek / sugestii w następującej kwestii:

 

Kocioł gazowy Dietrich z podajnikiem wody (obecnie jeszcze nie podłączony). Sama instalacja to 7 obiegów, około 100 metrów grzania, wszystko podłogówka.

Temperatura na piecu 40 stopni, 7 rurek na wejściu gorących. Na powrocie 2 są zimne, reszta jest nadal ciepła. Próbowałem odpowietrzania, puki co nie pomogło.

W jaki sposób można próbować udrożnić te dwie pętle?

Czy fakt zimnego powrotu znaczy, że są w jakiś sposób zatkane?

A może za słaba pompa? (te zimne to są dłuższe obiegi, chodź inny, również długi jest ciepły)

 

Panie i Panowie HELP!

 

ENDO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment jak masz to podłączone ,i co znaczy ze petle na wejściu sa gorace jak temp zasilania nie moze przekraczać 40st krytycznie 45st ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ogrzewam wylewkę pod położenie podłogi. Temperatura 40 stopni to temperatura na piecu, więc realnie do obiegu wpada już ciut niżej. Odpowietrzałem wypuszczając wodę z obiegu za pomocą węża, pompując jednocześnie do pieca, utrzymując jednocześnie ciśnienie na min 1,5 bar. Co do powierzchni grzania to temat dotyczy salonu 45 metrów, są tam 2 pętle jedna wraca ciepła, druga zimna. Droga od pieca do pętli to może 8 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj długość rury a nie powierzchnię którą grzejesz.

Np przy rozstawie ok 15cm wyjdzie 7m rury/m2 - czyli na 10m2 - 70 a na 20m2 - 140mb rury co jest ewidentnie za dużo dla pompy w kotle.

W pomieszczeniu o pow 45m2 daje się 3-4 pętli a nie 2.

 

Masz po prostu za słabą pompę w kotle i trzeba dodatkową pompę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie są 2 pętle. Jedna na powrocie jest ciepła, druga zimna. Wydaje mi się, że gdyby pompa nie dawała rady to problem byłby na obu powrotach. Gdybyś jednak miał rację to by znaczyło, że zamknięcie jednej pętli powinno zagrzać tą drugą, otwartą, która obecnie jest zimna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś jest nie tak bo jesli pompa wyrabia to powietrze nie robi zadnego problemu ,moze być tak że w kotle jest by-pass ktory jest ustawiony na niskie cisnienie a pelte stawiaja wiekszy opoór nisz obejscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozstaw rury 15cm wiec wyjdzie ok 120m per petla. Przypominam jednak ze powrót jednej pętli tej długości jest ok. Nie wiem czy piec to MCR-jak ustalę to wrócę. 2 dni temu zakrecilem 5 kranow grzejacych i automatycznie pojawil się lekki przeciek na głównej rurze doprowadzajacej wode z kotla plus spadlo ciśnienie na kotle. Czy to nie wskazówka ze pozostawione dwa obiegi są niedrozne?

 

Generalnie lekka zalamka, podloga powinna juz leżeć a tu taki numer. Istnieje w ogóle efektywna metoda udrożnienia takiej pętli? A moze powinienem zamykac obiego stopniowo, jeden po drugim i nie koniecznie wszystkie 5 grzejacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje powinien uruchomić i sprawdzić wykonawca więc zadzwoń do niego i poinformuj o przeciekach i niegrzejącej pętli.

 

Chyba że robiłeś sam to drożność możesz sprawdzić poprzez podłączenie węża ogrodowego przepuszczając wodę konkretną pętlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twoich wyliczeń - pętla ma 120 + doprowadzenie i powrót po 8m to już 136m lub więcej.

Jak piszesz, że przelewałeś pętle w celu odpowietrzenia to jest ona drożna.

Pewnie ta pętla grzejąca jest krótsza i dlatego jest w niej przepływ, woda jak i człowiek - idzie tam gdzie ma najłatwiej  :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj jak zbudowana jest instalacja. Podejrzewam że długość pętli to jedna sprawa a druga to brak układu (układów) mieszającego, brak sprzęgła, .... no i przydała by się informacja o rodzaju sterowaniu kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to MCR3 24, 35 S - De Dietrich. Instalacja jak. Dzisiaj zamykałem poszczególne pętle i pływaki odpowiednio reagowały. Zastanawiające jest jednak to, że przy jednej otwartej pętli maksymalny przepływ jaki uzyskałem przy maksymalnym odkręceniu (rozumie, że reguluję poprzez odkręcanie i zakręcanie) przepływościomierza to 2,5 L/min - czy to nie za mało jak na 1 pętlę? Jak puściłem wodę na 3 pętle to już max 1 L / min.

 

Czy przypadkiem ta pompa w kotle nie jest za słaba? Nie mogę znaleźć informacji czy tam jest 40 czy 60. Może ktoś wie?

 

Nie ma mnie na budowie więc nie mam możliwości stałego doglądania sprzętu, ale dziś zaniepokoił mnie sam kocioł. Podczas gdy temperatura ustawiona to 40 stopni, on łądnie dogrzewa i wpuszcza gorącą wodę w obieg, ale po kilku minutach przestaje, temperatura spada do 20-25 stopni, trwa to parę minut i znowu dogrzewa (taka sinusoida). Czy to normalne? Czy piec nie powinien trzymać temperatury?

 

Reasumując, układ wydaje się drożny. Krótkie pętle ładnie grzeją, problem z długimi. NAwet jeżeli włączona jest jedna długa to nadal średnio. Czy to słaba pompa czy poprostu za długa pętla?

 

Liczę na jakąś radę Panowie. 

 

 

 

 

post-62987-0-80883400-1429556035_thumb.jpg

post-62987-0-08323400-1429556037_thumb.jpg

post-62987-0-49177000-1429556038_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność pompy wynosi 1,25 m3/h, przy 7 pętlach podłogówki i przepływie po 2l/min wydajność pompy jest wystarczająca. Niestety ten co budował tą podłogówkę nie wyregulował hydraulicznie  instalacji, i to jest cały problem do rozwiązania. Powinien to zrobić instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kotle jest pompa UPR 15-55 dwubiegowa - biegi przełącza się z panela sterowniczego kotła - zobacz jak masz u siebie ewentualnie zmień.

Poczytaj jak to zrobić tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19353-jak-zmieni%C4%87-parametr-p21-w-de-dietrich-mcr-24-mi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja hudrauliczna i wszystko śmiga. Długie pętle po 3L/min, krótkie 1L/min i jest OK. Niestety nie miał kto pomóc, więc ja - laik dzięki Waszym postom, pogrzebałem i teraz wiem co nieco - DZIĘKI wszystkim.

 

Ale jest kolejny temat (osobny post?). Na dole mam 100% podłogówki, obecnie piec z pompą. Jak będę chciał zacząć grzać u góry (podłogówka + grzejniki), to jak to dobrze zrobić? Mechanizm mieszający? Druga pompa?

 

ENDO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.