Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Temat poruszany wielokrotnie ale chyba nie wyczerpany.

Buduje dom o pow ok 160m2 w tym 20m2 garażu którego nie zamierzam ogrzewać. Przy tym rownież kotłowni o pow ok 10m2 w której bedzie stał kocioł - czyli do ogrzanie pozostaje ok 130-140m2.

Dom będzie miał 25cm wełny na dachu i 15cm styro na ścianach. Fundament ocieplony 5cm a pod posadzka bedzie ok 10cm styro. Okna drewniane z szybami 1,0. Bojler 250 l. (przygotowany pod solary).

Jaką moc pieca potrzebuję?

Teoretycznie większosć mówi od razu 25kW, ale często czytam na tym forum że taka moc wystarcza do ogrzania 200m2 nie zawsze ocieplonego domu.

Zatem wynikałoby z tego że może jednak wystarczy mi piec o mocy 19kW a może i mniejszej.

Zauważyłem też że bardzo często to jak dom jest ocieplony praktycznie wcale nie wpływa na ocene zapotrzebowania na energię, czy zatem ocieplenie prawie nic nie daje czy też większośc uzytkowników ma przewymiarowane kotły.

 

Nie chodzi mi o zaoszczędzenie kilku złotych przy zakupie kotła ale na tym aby optymalnie pracował bo to jak wiadomo zmiejsza zużycie i kotła i opału.

 

Tak więc prosze doradzcie mi jaki piec.

Może również warto podać kilka przykładów zestawienia mocy kotła do powierzchni ogrzewanej.

 

Czym grozi przewymiarowanie kotła. Czy i jakie mogą być straty z tego tytułu? (to może pytanie na nowego posta)

 

Pozdrawiam

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat poruszany wielokrotnie ale chyba nie wyczerpany.

Buduje dom o pow ok 160m2 w tym 20m2 garażu którego nie zamierzam ogrzewać. Przy tym rownież kotłowni o pow ok 10m2 w której bedzie stał kocioł - czyli do ogrzanie pozostaje ok 130-140m2.

Dom będzie miał 25cm wełny na dachu i 15cm styro na ścianach. Fundament ocieplony 5cm a pod posadzka bedzie ok 10cm styro. Okna drewniane z szybami 1,0. Bojler 250 l. (przygotowany pod solary).

Jaką moc pieca potrzebuję?

Teoretycznie większosć mówi od razu 25kW, ale często czytam na tym forum że taka moc wystarcza do ogrzania 200m2 nie zawsze ocieplonego domu.

Zatem wynikałoby z tego że może jednak wystarczy mi piec o mocy 19kW a może i mniejszej.

Zauważyłem też że bardzo często to jak dom jest ocieplony praktycznie wcale nie wpływa na ocene zapotrzebowania na energię, czy zatem ocieplenie prawie nic nie daje czy też większośc uzytkowników ma przewymiarowane kotły.

 

Nie chodzi mi o zaoszczędzenie kilku złotych przy zakupie kotła ale na tym aby optymalnie pracował bo to jak wiadomo zmiejsza zużycie i kotła i opału.

 

Tak więc prosze doradzcie mi jaki piec.

Może również warto podać kilka przykładów zestawienia mocy kotła do powierzchni ogrzewanej.

 

Czym grozi przewymiarowanie kotła. Czy i jakie mogą być straty z tego tytułu? (to może pytanie na nowego posta)

 

Pozdrawiam

QbaB

generalnie jesli uzywa sie pieca do komfortowego podgrzewania cwu piec nie powinien byc mniejszy od 22kW a najlepiej 25kW a do ogrzania i tak bedziesz na co dzien uzywał moze6-8 kWpozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najsamprzód popatrz pan na to co pisze w projekcie

tam musi być wykazane zapotrzebowanie w W/m2

ile m2 juz wiecie wiec trzeba to pomnozyć, m2 się uproszczą i wyjdzie moc w tysiącach Wat

 

Przewertowałem projekt i rzeczywiście jest podane zapotrzebowanie na ciepło (oczywiście nie uwzględniające moich poprawek w termoizolacji) i wynosi ono ok 9800 W.

Jest nawet dobrany kocioł olejowy o mocy 19kW (projekt gotowy) a na etapie adaptacji kocioł na groszek o mocy 20kW.

Czyli licząc samo zapotrzebowanie budynku+ CWU to powinien wystarczyć mi kociol o mocy max 15kW, a jak by uwzględnic lepszą izolację to może i mniej.

Gdybym jednak na tym czy innym forum napisał że zamierzam kupic taki kocioł na 140 m2 + garaż + zasobnik CWU to na pewno podniósłby się wielki krzyk na forum.

 

Często w tabeli parametrów kotłów jest podany zakres mocy np 10-25 kW. Jeżeli będę miał mniejsze zapotrzebowanie niż 10 kw to kocioł wygaśnie? A może będzie sie to wiązało z dużymi stratami?

 

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego krzyk? Ja mam 180m2+zasobnik 140 l i kociol 16 kW i NIGDY jeszcz nie chodzil na pelnej mocy/pale nim 5 zime, teraz przy tych troche mrozach ani na kreske nie podnioslem ustawien miarkownika, stoi ok.65 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja tu jednej rzeczy nie rozumiem w 1 poście kolega pisze:

 

Buduje dom o pow ok 160m2 w tym 20m2 garażu którego nie zamierzam ogrzewać. Przy tym rownież kotłowni o pow ok 10m2 w której bedzie stał kocioł - czyli do ogrzanie pozostaje ok 130-140m2.Bojler 250 l. (przygotowany pod solary).

 

A w następnym już dodaję:

 

 

 

Gdybym jednak na tym czy innym forum napisał że zamierzam kupić taki kocioł na 140 m2 + garaż + zasobnik CWU to na pewno podniósłby się wielki krzyk na forum.

 

 

Więc moja rada najpierw kolego napisz ile w końcu chcesz ogrzewać metrów, bo jak 160 +cwu to 25 KW wcale nie jest za duży, i będzie pracował sobie całkiem normalnie z przyzwoitym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja tu jednej rzeczy nie rozumiem w 1 poście kolega pisze:

 

Buduje dom o pow ok 160m2 w tym 20m2 garażu którego nie zamierzam ogrzewać. Przy tym rownież kotłowni o pow ok 10m2 w której bedzie stał kocioł - czyli do ogrzanie pozostaje ok 130-140m2.Bojler 250 l. (przygotowany pod solary).

 

A w następnym już dodaję:

 

 

 

Gdybym jednak na tym czy innym forum napisał że zamierzam kupić taki kocioł na 140 m2 + garaż + zasobnik CWU to na pewno podniósłby się wielki krzyk na forum.

 

 

Więc moja rada najpierw kolego napisz ile w końcu chcesz ogrzewać metrów, bo jak 160 +cwu to 25 KW wcale nie jest za duży, i będzie pracował sobie całkiem normalnie z przyzwoitym spalaniem.

 

160 m2 z garażem, ale jak wspomniałem, garażu nie chcę ogrzewać więc zostaje 140 m2. Do tego zasobnik CWU. Wydawało mi si że napisalem to jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego krzyk? Ja mam 180m2+zasobnik 140 l i kociol 16 kW i NIGDY jeszcz nie chodzil na pelnej mocy/pale nim 5 zime, teraz przy tych troche mrozach ani na kreske nie podnioslem ustawien miarkownika, stoi ok.65 oC.

 

O ! to jednak jest ktos kto nie bał się dobrać kotła wg zapotrzebowania a nie odgórnej zasady że jak jest dok ok 150 m2 to musi byc co najmniej 25 kW.

Dobrze wiedzieć, że jednak są i instalacje w tak dużych domach z tak małym kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jesli to retorda to i tak nie ma znaczenia jaki wielki bo palnik do 30kW jest taki sam ,jesli bedziesz miał prysznic i taki mały zasobnik 140l to mozesz zastosowac 16 i tez bedzie dobrze jesli zas masz wanne i wiecej niz trzy osoby do kapieli to zdecydowanie wiekszy powyzej 22kW u mnie jak zaqczna sie kąpac piec osób to retorda wymięka przy duzym poborze mocy wiec kwestia zapotrzebowania chwilowego i stałego na energie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj otóż kolego nie chodzi tutaj o jakieś sztywne zasady czy też normy, ja uważam że większość tutaj na tym forum podaje wielkości kotła na zasadzie obliczeń wielkości domu wody i zapotrzebowania na ciepło takiego budynku, i ja również się z tym zgadzam, jednak muszę przyznać również rację koledze automatyk, ponieważ można kupić kocioł 16KW, a potem się zastanawiać, czy wystarczy wielkość tego kotła bo np, zamienimy przysznic na wannę, albo dołożym grzejniki w garażu, a spalanie pomiędzy dwoma kotłami będzie nie wielkie, ale wybór należy do Ciebie. Moim skromnym zdaniem ja wziąłbym większy właśnie jakies 25KW.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, może i faktycznie. Nie zamierzam sie kłócić lecz po prostu przedyskutować ten temat bo uważam że jest ciekawy.

Skoro w projekcie mam zapotrzebowanie rzędu 10kW a wszyscy sprzedawcy i instalatorzy polecaja piec 25 kW to chyba warto chociaż o tym porozmawiać.

 

O ile dobrze pamiętam to wężownica w bojlerze ma moc ok 10-15kW. Tak więc większy kocioł nie powinien być potrzebny. Nagrzanie wody w boljerze przy takiej mocy ma kilka moze kilkanaście minut i taka przerwa w ogrzewaniu CO nie powinny niczym się objawić.

 

Chciałbym też zauważyć że w przypadku mniejszego pieca jest większy zakres procentowy regulacji mocy podczas pracy (np dla kotła 16 kW może to być od 30-90% podczas gdy na kotle 25 kw bedzie to zakres 20-50%). Wydaje mi sie że tym lepiej jest dla kotła im bliżej swojej mocy znamionowej pracuje, gdyż to właśnie dla mocy znamionowej jest obliczane i optymalizowane zużycie opału, emisja spalin i sprawność.

Poza tym moc znamionowa kotła to nie jest moc max. Jeżeli retorta 25 kW może pracować juz od mocy np 8kW to pewnie i jest możliwość wyciągnięcia z niej 30 kW. Pewnie nie jest to zalecane ale możliwe a moc znamionowa to taka przy, której zachowane są wszystkie parametry podane przez producenta co nie znaczy że nie może zostać przekroczona. To samo dotyczy przecież nawet urządzeń elektrycznych, które krótkotrwale mogą być bardziej lub mniej przeciążone.

 

Oczywiście dopóki znakomita większość sugeruje że potrzebuję kotła o mocy 25 KW to do takiego sie przymierzam. Zdaje sobie sprawę że teoria to jedno a doświadczenie i praktyka to drugie.

Jednak nadal zachęcam do dalszej dyskusji w temacie.

 

Pozdrawiam

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się z Tobą zgadzam jednak np. z dogrzewaniem wody cwu jako priorytetu, nie jest takie kolorowe jaki piszesz u mnie jak tak było ustawione i histerezie wody miałem 4 stopnie to kocioł potrafił grzać tylko wodę bo sporo jej u mnie w domu idzie, co do modulowane mocy palnika się z Tobą zgadzam jednak ja np. patrzyłem na taki parametr kotła jak pojemność wody w kotle, ponieważ gdy trafi Ci się gorszy opał to kocioł o wiele dłużej pracuje ale gdy już nagrzeje to czas postoju jest takiej 25 znacznie dłuższy niż np 16, a jeszcze odnosząc się do tago że można przeciążać kocioł to powiem Ci tylko tyle jak trafi Ci się taki opał jak mi to taki mały kocioł będzie Ci pracował więcej niż stał, sam wiem to po sobie więc warto to czasem przemyśleć czy jest sens i gdzie wówczas jest ekonomika chociażby urządzeń i podzespołów kotła.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czyż nie dąży się do tego żeba kociol cały czas pracował?

O ile dobrze zrozumiałem to sterowniki PID właśnie to staraja sie osiągnąć - pracę ciągłą (o odpowiedniej mocy) a nie przerywaną (postój na przemian z mocą maksymalną).

Większość urządzeń woli ciągłą pracę niż przerywaną (np silniki benzynowe, najgorsza jest dla nich rozruch i praca na zimno). Kotły chyba równiez są w tej grupie. Wiele razy czytałem na tym forum że piec nie lubi nagłego wychłodzenia woda z powrotu zaraz po podjęciu pracy. I równiez między innymi po to stosuje sie zawory 4D.

Jeżeli tak jest faktycznie to im bliżej moc kotła jest mocy potrzebnej do ogrzania tym ławiej osiągność stan pracy ciąglej nie tracąc przy tym na sprawności.

 

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj QbaB

 

Z zainteresowaniem czytam tą dyskusję. Nie jestem specjalistą, nie mam również takiego doświadczenia jak większość w tej dyskusji, ale osobiście też skłaniam się za tą szacowną większością. - zwiększenia możliwości kW twojego kociołka. Moim zdaniem laika, masz dwa powody:

1. Skoro Piszesz, że dom potrzebuje około 10kW, wężownica ma około 10-15kW (jakoś dużo mi się wydaje) = czyli nominalnie 20-25kW :P

2. Osobiście mam 23kW (z wew. wężownicą), na kotle 66sC, CO ustawione na około 21sC, zasobnik 140l, dom 140m, porządnie ocieplony i.... próba generalna CWU (i tu przedmówcy mieli rację). Po zlaniu około dwóch wanien gorącej, woda zmieniła się w letnią. Gdybym miał kociołek 17-20kW byłaby zimna ;)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mozna dodawać tych mocy. Przecież ogrzewaie CWU trwa kilkanaście minut z pełną mocą, a jeżeli moc weżownicy jest mniejsza to twa to dluzej ale i w takim razie wystarczy mniejszy kocioł.

Wiadomoprzeciez tez że kocioł w polączeniu z bojlerem nie bedzie dzialal jak ogrzewacz przeplywowy i po wybraniu calej wody z zasobnika musi ona byc chlodna.

Moim zdaniem CWU przez kociol jest ogrzewana niejako przy okazji, nawet gdy obieg wody jest ciagly przez wezownice to jednak gdy cwu jest juz nagrzana to nie odbiera ciepla z obiegu kotla. Jezeli nawet kocil musi jednoczesnie ogrzac i dom i CWU to moc ktora zostanie zuzyta na jej ogrzanie nie spowoduje zauwazlnej zmiany temp w pomieszczeniach. Dom mam zbyt duza bezwladnosc. Podejrzewam rowniez ze sterownik z obsługa priorytety CWU zmiania kociol w cos takiego jak moj obecny kociol gazowy jednowunkcyjny z zaworem 3 drogowym. W momencie spadku temp w bojlerze zawor sie przelacza i kocil grzej tylko przez wezownicea grzejniki sa odciete, wowczas cala moc kotła jest skierowana w bojler. Po co zatem wtedy 25 kW skoro wezownica nie jest w stanie oddac tyle ciepla.

 

P.S.

Zdecydowanie ja rowniez nie jestem specjalistą ale szukam wiedzy. Jak wiadomo, gdy buduje się dom to trzeba byc specjalistą we wszystkich branżach, aby dopilnowac fachowców czy tez raczej "fachowców".

Chce zrozumieć zasady i działanie aby świadomie podejmować decyzje równoważne z wydanie poważnych kwot pieniędzy.

(niedawno kupowałem samochód dla żony, wiadomo że trzeba się przy tym nachodzić, naoglądać, sprawdzić, itd itp. Ofert jest duzo ale trudno wybrać ta najlepsza opcje, w koncu sie udalo. Teraz chce kupic kociol i okazuje sie ze bedzie to wydatek przwie 2x wiekszy niz na samochod a wraz z instalacja CO to bedzie ponad 4x wiecej. Nie chcialbym popelnic tu jakis kosztownych bledow. Fachowcom trzeba czesto zaufac ale wole wiedziec o co chodzi zeby sobie nie dac wcisnac jakiegos kitu).

 

 

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz wydac te 20tys na wszystko i miec tak jak sie uda czyli zwykłyzasobnik z podwójna wezownica ,kapiesz sie pod prysznicem i nie drani cie to ze temperatura spada czasami na zasobniku ponicej zadanej o10st czy nawet wiecej to zamontoj sobie nawet 12kW i tez bedzie ciepło ,normalne zasobniki pionowe z wezownica spiralna maja moc wezownicy od 18-40kW przy tem 80/50 ale wtedy mozesz mowic o komforcie ,mozesz kupic załuzmy audi z silnikiem 3,0 i takiego z 1,9 tylko po co 1,9 skoro jeden jak i drugi pali tyle samo a mniejszy zanim sie rozbuja to jestes juz na mniejscu .... to samo z kotłem wiekszy ma wieksza powierzchnie wymiany przy dobrych ustawieniach to tylko zalety ,jesli to retorda to wogole nie masie nadczym zastanawiac nad mniejszym teraz troche przesadze ale niestety prawdziwe zeby nie było tak ze poł dnia piec bedzie dymał zeby nagrzac wszysto poł dnia bedzie sobie tylko dogrzewał a wieczorem ze wzgledu na obnizenie temp bedzie odpoczywał po to zeby poł dnia dymał w komin ,i jest jeszcze wiele czyników ktore przemawiaja za tym zeby był piec wiekszy ale to juz masz dokładnie wytłumaczone wiec teraz tylko decyzja od ciebie zalezy boto twoje pieniadze i twoj komfort w przyszłym domku pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
Witam

Temat poruszany wielokrotnie ale chyba nie wyczerpany.

Buduje dom o pow ok 160m2 w tym 20m2 garażu którego nie zamierzam ogrzewać. Przy tym rownież kotłowni o pow ok 10m2 w której bedzie stał kocioł - czyli do ogrzanie pozostaje ok 130-140m2.

Dom będzie miał 25cm wełny na dachu i 15cm styro na ścianach. Fundament ocieplony 5cm a pod posadzka bedzie ok 10cm styro. Okna drewniane z szybami 1,0. Bojler 250 l. (przygotowany pod solary).

Jaką moc pieca potrzebuję?

Teoretycznie większosć mówi od razu 25kW, ale często czytam na tym forum że taka moc wystarcza do ogrzania 200m2 nie zawsze ocieplonego domu.

Zatem wynikałoby z tego że może jednak wystarczy mi piec o mocy 19kW a może i mniejszej.

Zauważyłem też że bardzo często to jak dom jest ocieplony praktycznie wcale nie wpływa na ocene zapotrzebowania na energię, czy zatem ocieplenie prawie nic nie daje czy też większośc uzytkowników ma przewymiarowane kotły.

 

Nie chodzi mi o zaoszczędzenie kilku złotych przy zakupie kotła ale na tym aby optymalnie pracował bo to jak wiadomo zmiejsza zużycie i kotła i opału.

 

Tak więc prosze doradzcie mi jaki piec.

Może również warto podać kilka przykładów zestawienia mocy kotła do powierzchni ogrzewanej.

 

Czym grozi przewymiarowanie kotła. Czy i jakie mogą być straty z tego tytułu? (to może pytanie na nowego posta)

 

Pozdrawiam

QbaB

 

Jeżeli masz tak dobrze ocieplony dom, to wystarczy 19kw. Jestem tego pewien. Na nieocieplony dom to nawet 30KW nie pomoże, po ściany i strop się wyziębią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wystarczyłby kocioł 12 kW. Doliczając do tego wodę 17 - 19 kW powinien być w sam raz. Warunek docieplony dom. Jeszcze trzeba by uwzględnić strefę klimatyczną. Ten wynik można odnieść do strefy do -18 st. C. Przy niższych temperaturach trzeba dołoży niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem kotła typu HEF Master-M (25KW) na miał. Powierzchnia grzewcza ok 170m. Moje pytanie czy ktos z forumowiczów posiada kocioł tego typu. Intereseują mnie przedewszystkim jego wady i zalety, a także średnie spalanie...

Nie kupuj HEFA popsuly sie jaksciowo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jesli uzywa sie pieca do komfortowego podgrzewania cwu piec nie powinien byc mniejszy od 22kW a najlepiej 25kW a do ogrzania i tak bedziesz na co dzien uzywał moze6-8 kWpozdrawiam

 

 

Mam 25 KW i ciepła woda w piętnaście minut. Wystarczy wrzucić 15 litrów chrustu lub 10 litrów patyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.