Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ecomax 700 R


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja nadal stoje przed wyborem pieca. Szukam maszyny na ekogr. 'Do ogrzania mam ok 200m2, w tym ok 60m2 podlogowki. Planowalem kupic Buderusa Ekomax 700R stalowy, cena ok 9000 zł,`teraz czytam że jest juz sterownik 800 i to w roznych piecach. Podzielcie się bardzo prosze jakie macie piece z tymi sterownikami 700 i 800 i co warto kupić. Wasze opisy 800-setki brzmią b. ciekawie i zachecajaco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Witam

 

 

 

Mam już całkiem sporo doświadczenia ze sterownikiem firmy Plum ECO MAX 700 i 800

 

Indywidual Fuzzy Logic (IFL) jest jak sama nazwa wskazuje dobierany indywidualnie do danego kotła i danego paliwa. Z tego co się dowiedziałem to zakup tego sterownika na wolnym rynku jest raczej niemożliwy cena zaporowa oraz umowa z producentami o nie sprzedawaniu sterowników oddzielnie.

 

 

 

Jeżeli ktoś kupi ten sterownik i myśli że będzie działał tak idealnie może się zdziwić. Pomijam że muszą się zgadzać przełożenia przekładni, skok ślimaka , obroty silnika, dmuchawa ... :lol:

 

 

 

Owszem podłączony do "dowolnego kotła" może działać ale na optymalną pracę nie ma co liczyć.

 

 

 

Sterownik zrobiony np. dla WEBERA nie musi działać na Cichewiczu itd.

 

 

 

IFL robi się do danego paliwa , czyli jak w moim przypadku WEBER RETO DUO do ekogroszku typ 31 lub 31,1 wilgotność poniżej 15 % uziarnienie 5-25mm kaloryczność 26MJ/kg

 

 

 

Oczywiście radzi sobie z różnymi ekogroszkami z którymi eksperymentowałem , dalece nie polecam brunatnego lub mieszanek potworny bałagan w piecu po 3 dniach ciężko doczyścić i zużycie przynajmniej 60 do 70% większe. Np. spalanie 30kg Pieklorza a 50kg "czeskiego " potwierdzone dane nie tylko u mnie.

 

 

 

 

 

Sterownik radzi sobie z bardzo wieloma typami groszków. Proszę jednak pamiętać że są groszki "kombinowane" mieszanki czeskiego brunatnego kruszonego ukraińskiego tzw. trudno zapalne.

 

I może się tak stać że na fuzzy logic się nie ujedzie pozostaje nam dobrać wtedy parametry ręcznie i jakoś spalić ten badziew co kupiliśmy.

 

Jest wielu oszustów od groszku !!!

 

 

 

Fuzzy Logic bada się na dobrym jakościowo groszku dlatego jest on w stanie dostosować się do gorszych gatunków.

 

 

 

Sterownik sam dostosowuje moc pieca w moim przypadku od 5kW do 25kW. Sam ustawia przerwę podawania i dmuchawę bo czas jest stały 12s.

 

 

 

Nie należy mylić IFL firmy Plum np. z PID firmy Elster w sterowniku EXPERT czy Ognikiem z PID ElektroMIZ.

 

 

 

Sterowniki eco max 700 i 800 w trybie fuzzy logic tak kombinuje z mocą aby nie przejść w nadzór dopóki jest to możliwe. Jednak zawsze gdy przyjdzie wiosna na zewnątrz cieplutko to odbiór ciepła jest tak znikomy że sterownik musi przejść w nadzór. To jak jazda po mieście delikatnie od świateł do świateł ale czasem trafi się na czerwone i trzeba poczekać.

 

 

 

Nadzór jest parametrem ustawianym ręcznie ! Proponuje przeczytać sobie DTR od sterownika jest tam opisane co i jak regulować.

 

 

 

Piec i tak należy rozpalać w sterowaniu ręcznym i dopiero przejść na FL po osiągnięciu temperatury około 10 st. C niższej od zadanej.

 

 

 

700 to już wygodna zabaweczka ale dopiero od 800 zaczyna się walka o każdy stopień w instalacji , bo 800 obsługuje już mieszacz i ma czujnik pogodowy. Np. 800 można rozszerzyć i sterować 3 mieszaczami oddzielnie góra, mieszkania dół i podłogówka( każdy obieg).

 

 

 

Nie polecam zbytniej ingerencji tzn. w nieodpowiedzialny sposób w sterowniku. Jak się przyjrzeć dokładnie to w 800 skasowano kilka opcji z 700 bo podobno ludzie za dużo gmerali w sumie słusznie po co dawać regulacje czegoś czego się nie powinno regulować.

 

 

 

 

Ja jestem bardzo zadowolony ze pieca z tym sterownikiem :D

 

 

Witam, no a ja jakos nie jestem zadwolony... mam ten piec od Stycznia i mam pare pytan do Ciebie:

- Nie korzystam z trybu fuzzy logic bo bral mi wiecej ekogroszku niz w trybie indywidualnym(testowane na Pieklorzu ktory mial straszne spieki i na tragicznym shicie z Czech), poza tym bardzo czeste jest podawanie i nie dopalał mi groszku. Napisz prosze dlaczego nie wskazane jest w Trybie FuzzyLogic przechodzenie w Nadzór? Powiem szczerze, ze troche tego nie rozumiem ponieważ wtedy nie idzie podawanie wiec na chlopski rozum idzie mniej wegla.

- Napisz prosze jak i gdzoe odczytujesz jaka jest aktualna moc pieca (napisalem ze w Twoim przypadku o 5 do 25 kW)

- Jaką masz srednia ustawiona temperaturze na kotle?

- Czy w Trybie lato temperature na kotle zmienic np z 60 do 50?? (Wode i tak mam na 43 stopnie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zacznijmy od tego jakiej firmy masz piec ?

Jaki podajnik?

Dmuchawę?

Przełożenie na przekładni?

Skok ślimaka?

Obroty silnika?

 

Ja mam piec firmy WEBER Reto DUO 25 kW podajnik z obrotową retortą. FL stosuje wiele firm do różnych podajników dlatego nie można uogulniać gorsze wyniki uzyskasz na podajnikach bez obrotowej retorty.

 

Efekt niedopalania o którym piszesz wygląda na niedobór powietrza być może jest związany z przysłoniętą dmuchawą.

 

Co do temp na kotle to mam 60 stopni i nie schodzę nigdy mniej. Sterownik i tak przechodzi w nadzór bo ugrzanie wody wiosna/lato to dla niego żaden problem i nie ma co więcej grzać. Jak chcesz to można zmienić w sterowniku abyś mógł ustawić mniejszą temp tylko sprawdź warunki gwarancji bo u mnie jest zaznaczone 55 stopni na powrocie.

 

Odczytać mocy sie nie da wprost ale liczę ile sekund pracuje podajnik czyli u mnie zawsze 12s i liczę przerwę cyklu podawania. Czyli czekam aż skończy podawanie i liczę np 78s przerwy to mam z tabeli że pracuje 5kW czyli moc minimalna. Przydał by się w sumie aktualny podgląd na panelu było by prościej może kiedyś wprowadzą takie udogodnienie.

 

Fuzzy Logic nie da ci odczuć korzyści latem czy gdy odcinasz grzanie mieszkania. Aby odczuć korzyści musi być minimalny odbiór ciepła czyli u mnie 5kW. To od jaką minimalną moc wysterujesz zależy od wielu elementów.

 

Dziwi mnie spiekanie w twoim przypadku bo u mnie nie występuje takie zjawisko ale podkreślam mam obrotową retortę. Testowałem różne groszki i raz kupiłem taki "czeski mieszany z brunatnym" że nie chciał się zapalić i palić. Zmieszałem z dobrym pół na pół i poszło.

 

Spieki robią się np. mokrego węgla może to przyczyna. Istotna jest liczba rogi węgla.

 

Co do większego spalania z FL to bardzo dziwne że w nastawach ręcznych było mniej. Chyba że tak jak wspominałem problem z powietrzem nie dopalał i stąd różnice.

 

No chyba że nie czyścisz kotła raz na tydzień a od kiepskich groszków i małych temperatur szybko brudzi się wymiennik to puszczasz ciepło w komin. Na brunatnym syf po 2-3 dniach.

 

Według mnie idea działania FL: wyjaśnię tak jak mi wyjaśniono: porównaj prace kotła do jazdy samochodem.

Jedziesz przez miasto i tak kombinujesz z prędkością abyś nie stał na żadnych światłach na czerwonym czyli czasem 50km = 20kw czasem 70;) =25kw a czasem 20km/h= 5kW Nie patrz na wartości to tylko przykładowe.

 

Wiadomo że jak wolniej niż 20km nie możesz jechać i trzeba czasem się zatrzymać tak samo jest latem przy grzaniu wody czy wiosną przy grzaniu mieszkania minimalna moc jest i tak za duża więc trzeba poczekać = NADZÓR.

 

W nadzorze nie oczekuj idealnego spalania dopalanie itp. gdyż jedyne zadanie nadzoru to nie wygasić kotła i nie przegrzewać .

 

Jak masz jakieś pytania to pisz na [email protected] w wolnej chwili odpisze.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Witam.

Sterownik i oprogramowanie sterownika jest jedno i podczas uruchamiania,

już konkretnego modelu kotła, serwisant wprowadza odpowiednie ustawienia serwisowe przeznaczone dla danego kotła (np. Futura Econo)

Pozdrawiam

witam, i jak tam zamiary co do sterownika, zdecydowales sie? przedwczoraj zadalem pytanie mailowe do f-my plum i wczoraj dzwonili od cichewicza ze sterownik cos kolo 300zl o ile pamietam i uruchomienie przez serwisanta z ustawieniem parametrow 400zl (ceny netto) i jakas wiazke trzeba zmienic cos 100zl czyli w granicach 1000zl sie zamknie, zastanawiam sie jak to dziala faktycznie, bo z opisu na stronie plum tak jak z kazdej reklamy wynikaja same + ale jakies - tez musza byc nie ma przeciez rzeczy doskonalych, pytanie tylko jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oprogramowanie jest jedno ale każdy producent ma swoje oprogramowanie do podajników.

 

Dogadałem się z producentem mojego WEBERKA i sprzeda mi 800 w bardzo dobrej cenie mała modyfikacja do podajnika TRIO :) rabat dla klientów hehe

 

Mam do sprzedania ecomax 700 jeżeli ktoś jest zainteresowany.

 

Zastanawiam się na ecosterem200 panel pokojowy z rozbudowanym termostatem ale to zobaczymy jaka cena. Możliwości bardzo ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Równiez zamierzam ten sterownik kupić ,sterownik jest już trochę na rynku w zwiazku z tym pytanie dla osób które mają ten sterownik czy faktycznie wart jest on tej cenny obecnie mam st-37 ale w związku z tym że mam siłownik na zawór 4 drogowy to chciałem kupić taki sterownik z którego będę miał mozliwość ustawianie temperatury z pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.