Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miejscowo Czarne Ściany


tornister

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie smoła. Po podgrzaniu spróbuj zeskrobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce jedno .Ostanio zaznaczam pale miałem od góry zostaje dużo popiołu takiego sypkiego nie jest to szlaka tylko popiół ,a czasem małe spieki tylko ja je wezme w dłoń w rękawicy to się rozsypuje .

 

 

Mi tak spalał się syberyjski węgiel.

Odnośnie nalotu, to pewnie w tamtym miejscu masz gorsze natlenienie i niecałkowite spalanie.

Dziurki w listwie napowietrzającej sobie przeczyść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w domu sauna.

no chyba ,że sie mylę .poprosiłbym o wyttłumaczenie.

 

Przy braku termostatów lub zaworów mieszających to tak będzie, więc trzeba sobie układ zmodernizować, by sauny nie robić.

 

55-60 to masz na wyjście z kotła. Pytanie ile do niego wraca i czy masz pompę.

 

Zużycie opału nie musi wzrosnąć. Zwiększając temp pracy uzyskujesz lepsze warunki spalania, a co za tym idzie kocioł mniej i wolniej się brudzi. Czystszy wymiennik to lepsza sprawność, a wysoka sprawność, to mniej opału. Jest jednak warunek, by układ miał możliwość "mądrego" zarządzania tą sprawnością. Bez tego prawdopodobnie zużycie węgla wzrośnie, a energia sprawnego spalania "ucieknie" otwieranymi oknami i przez stratę kominową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wygrzania kotła możesz użyć pompy boilera poprzez jej włączenie na stałe. Ma to swoje mankamenty (zużycie prądu, CWU o temperaturze kotła), ale na potrzeby eksperymentu może być. Zobaczysz czy plamy znikną. Jak pomoże, to do montażu masz zawór 4D, który podniesie temp powrotu przy jednoczesnym zmniejszeniu temp na grzejnikach. Poczytaj o ochronie powrotu, bo to nie jedyne metody zaradzenia problemowi. Jest to też spora ingerencja w układ i trzeba zrobić ją z głową (patrz naczynie).

 

Najlepiej sprawdza się pompa kotłowa na bypassie z czujnikiem temperatury powrotu plus mieszacz 3D lub termostaty na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym ,że mam troche chyba przewymiarowany kocioł i przeciąga temp.Czasem nawet 10 do 15 stopni.Klapka w dmuchawie ,drzwiczki szczelne.Lecz to nie zawsze robi tak po około 5 -6 godz.zasyp kotl około te 25 raczej 30 kig.Grzejniki stare żeliwne żeberkowe ,ale chwale je sobie.bez termostatów.Wczoraj łednie trzymał 54-57 st.W nadzorze dmuchawa 40% ,przedmuchy 5 sek. co 15 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciąganie temperatury to może mieć różne powody. Od nieszczelności, przez za duży ciąg kominowy do chwilowego braku zapotrzebowania na energię (np. wygrzany dom i sytuacja gdy dłuższy czas pracuje pompa boilera; gdy pompa CWU się zatrzymuje spada przepływ na kotle i zakumulowana w nim energia ma więcej czasu by spowolnioną wodę podgrzać kilka stopni wyżej). W zależności od sterownika można sprawdzić, czy masz możliwość modulacji dmuchawy (czy zwalnia dochodząc do zadanej).

 

Poczytaj też o metodach ograniczania mocy kotła, ale nie wiem jak bardzo kocioł masz przewymiarowany. Póki co pogoda "bezlitośnie" obnaża wady przewymiarowania kotła.

 

Gdzie te czasy, kiedy mówiło się, że "Jak jest zima, to musi być zimno..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Panie Kierowniku.

Najlepsze ustawienia to efekt żmudnych eksperymentów i notowania wyników.

 

CWU ustaw skrajnie wysoko, by nigdy temp nie osiągnął. Wtedy pompa się nie wyłączy. Uwaga na możliwości sterownika! Są takie, które domyślnie same podnoszą temperaturę kotła 5-10 stopni wyżej od zadanej dla CWU. Cała ta zabawa tylko w ramach eksperymentu, ponieważ metoda ma wcześniej wymienione wady. Chyba, że wady nie mają znaczenia. Obserwuj.

 

P.S.

Można też wyjąć czujnik CWU z boilera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale kolego pisałes ,że ciągla praca pompy na CWU to może wpływać na przeciąganie tepm. na kotle i tu chyba racja bo im wyższa tym goręcej jest na piecu poprzez powrót z bojlera tej gorącej wody czy tak ?

 

Gdybyś teraz włączył pompę CWU na stałe to tak będzie, ale sytuacja ustabilizuje się po jakimś czasie i przeciągania wróci do "normy", tzn. że nie znikną inne jego przyczyny. Równocześnie w sytuacji gdy kocioł będzie rozgrzany po całości w miarę równomiernie, to krócej będzie pracował dochodząc do zadanej. Krótsza praca to mniej rozgrzany wymiennik i przeciągnięcie.

 

Czy to jest panaceum na twoje zmartwienie nie wiem. Pytałeś o plamy na ściankach, to odpowiadam, że mogą mieć źródło w za niskiej temperaturze wody powrotnej. Mogę się również mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.