Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście Z Propanu Na Gaz Ziemny


jackcyl

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Chciałbym uzyskać opinię od osób które zmieniły ogrzewanie gazem z bulti na gaz ziemny.

Od 3 lat jestem na propanie jednak teraz w ulicy kładą gazociąg no i już zbierają deklaracje od mieszkańców zainteresowyanych przyłączeniem się. Mam dylemat czy się podłączać, bo obecnie ogrzewanie propanem kosztuje mnie niewiele i chcę wiedzieć czy zmiana byłaby dla mnie opłacalna.

 

Obecnie moje koszty wyglądają następująco (mam zbiornik na własność).

 

Za ostatnie 12 miesięcy (od lipca 2012 do lipca 2013) wydałem 3400zł około 2400l/rok(cała butla tankowana do 90%) . W tym jest CO, CWU i kuchenka gazowa.

Dom ma 110m2, temperatura w zimę 23stopnie.

 

W związku z tym, ze mam własną instalację (jakbym miał dzierzawioną nie byłoby tematu), ceny gazu są naprawdę niskie (okolo 1,4-1,45zł za litr), ile mogę zaoszczędzić po przejściu na ziemny? Gaz zmieny jest sporo tańszy, jednak dochodzą opłaty abonamentowe i wtedy już mam wątpliwości że jest tak wiele tańszy...

 

Tutaj jeszcze by czekało mnie opłata za likwidacje butli, wypompowanie gazu. Obecnie z opłat dodatkowych mam ~150zł/rok za UDT.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nowego domu możesz przyjąć że zużyjesz między 11 a 12 m3 gazu na m2 pow na rok. Jak budynek jest starszy i nieocieplony to niestety zużycie może być wyższe i to znacznie. Jak już porachujesz ile gazu teoretycznie możesz zużyć to musisz odwiedzić stronę internetową dostawcy gazu i poszukać taryfę odpowiadającą zużyciu. I wtedy łatwo policzysz koszty i porównasz z tym co płaciłeś za LPG. Takie wyliczenia trzeba jednak traktować trochę z dystansem bo nie uwzględniają jednego elementu to znaczy preferencji użytkownika, a podobno każdy wzrost o 1C temperatury pomieszczenia to wzrost kosztów ogrzewania o 6% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykosztowałeś się na własny zbiornik i możesz teraz kupować propan na wolnym rynku, w okresie gdy jest najtańszy. Przestawienie się na gaz ziemny będzie kosztować jakieś pieniądze. Nawet jeśli będziesz miał oszczędnośći to kiedy te wydatki się zwrócą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sam sobie odpowiedziałeś . A czy zaoszczędzisz w kolejnych latach ? Masz swój zbiornik , napełnisz go kiedy najtaniej tak jak węgiel do kotłowni , drewno w składziku do kominka czy pieca jeśli kupisz to to już masz i jesteś uniezależniony od tzw . czynników obiektywnych czyli awarii sieci przesyłowych , spadku ciśnienia  na wskutek nadmiernego poboru czy polityki zagranicznej bo niestety w przypadku gazu ziemnego i na to trzeba mieć baczenie . W skrócie to właściwie jesteś w tym względzie niezależny to czemu z tego rezygnować .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie,

 

Chciałbym uzyskać opinię od osób które zmieniły ogrzewanie gazem z bulti na gaz ziemny.

Od 3 lat jestem na propanie jednak teraz w ulicy kładą gazociąg no i już zbierają deklaracje od mieszkańców zainteresowyanych przyłączeniem się. Mam dylemat czy się podłączać, bo obecnie ogrzewanie propanem kosztuje mnie niewiele i chcę wiedzieć czy zmiana byłaby dla mnie opłacalna.

 

Obecnie moje koszty wyglądają następująco (mam zbiornik na własność).

 

Za ostatnie 12 miesięcy (od lipca 2012 do lipca 2013) wydałem 3400zł około 2400l/rok(cała butla tankowana do 90%) . W tym jest CO, CWU i kuchenka gazowa.

Dom ma 110m2, temperatura w zimę 23stopnie.

 

W związku z tym, ze mam własną instalację (jakbym miał dzierzawioną nie byłoby tematu), ceny gazu są naprawdę niskie (okolo 1,4-1,45zł za litr), ile mogę zaoszczędzić po przejściu na ziemny? Gaz zmieny jest sporo tańszy, jednak dochodzą opłaty abonamentowe i wtedy już mam wątpliwości że jest tak wiele tańszy...

 

Tutaj jeszcze by czekało mnie opłata za likwidacje butli, wypompowanie gazu. Obecnie z opłat dodatkowych mam ~150zł/rok za UDT.

 

Dzieki

sam gaz masz tanszy względem kaloryczności o kilkanaście procenent ale przy gazie ziemnym masz haracz w wysokości około 60zł na miesiąc wiec zostaw tak jak jest aleee możesz przecież założyć przyłacze gazu i skrzynke bez licznika na płocie ,bo kiedyś będzie trzeba zrobić przegla twojej instalacji ,zdobyć legalizacje butli ,reduktorów itp. i może się okazać że wtedy podłączenie rurki i zakup licznika gazu ziemnego jest duzoooo tansze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.