Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pocenie Się Pieca


polo1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie palę w piecu już około 3 tygodnie, po sezonie piec wyczoszczony i zamknięty, dziś przypadkiem otworzyłem drzwiczki i ku mojemu zdziwieniu na wszystkich ściankach w piecu rdzawe kropelki, wydaje mi się że piec się poci ponieważ na zwenątrz wysokie temp. 30 st. C, a piec stoi w piwnicy częsciowo pod ziemią, temp. w piwnicy około 18-19 st.C.

Mam pytanie czy jest się czym przejmowac, zosatwic żeby samo wyschło czy jakoś zabrac się za to ?

Poniżej fotki

post-20762-0-53697900-1371490883_thumb.jpg

post-20762-0-54958900-1371490930_thumb.jpg

post-20762-0-11842000-1371490948_thumb.jpg

post-20762-0-44131900-1371490975_thumb.jpg

post-20762-0-48088900-1371490989_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli piec zamknięty to bardzo dobrze ale ważna jest jeszcze szczelność drzwiczek a także zamknięcie wszelkich możliwych innych miejsc przez które może wchodzić powietrze np dmuchawa. Im szczelniej tym lepiej. W podobnych warunkach jak twoje nie mam jeszcze żadnych kropli wody ale oczywiście prędzej czy póżniej sie pojawi i wtedy trzeba przepalić w piecu ale tak aby to wyschło i ponownie zamknąć.

Podłączyłem jeszcze pompę obiegową CO do takiego wyłącznika czasowego wkładanego do gniazdka, dwa razy dziennie włancza się na 15 min. W piwnicy temperatura 16 stopni a na piecu 19 stopni i to jest ten zysk, zawsze to 3 stopnie dalej od punktu wykraplania wody.

A przejmować się nie ma czym to jest na razie niepoważna korozja.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na odwrót piec powinien byc nie do konca zamkniety wtedy przepływ powietrza powoduje że scianki nie bedą się pociły. Brak wentylacji powoduje wykraplanie pary. Podobne efekty sa widoczne tam gdzie nie ma dobrej wentylacji np w łazienkach wtedy na spłuczkach lub na rurkach z zimną wodą skrapla sie woda. Wiec piwnica powinna miec dopływ świerzego powietrza i piec powinien mic uchylone drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj że suszysz nie tylko kocioł suszysz także układ kominowy a co przy obecnych deszczach jest ważne..

Czyli na maxa otwarty szyber w czopuchu - w wielu konstrukcjach obecny, oraz uchylasz drzwi do kotła.

 

Kocioł oczywiście wyczyszczony

3:1 - gem, set i mecz :P

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli piwnica jest chłodna, a zawsze jest, i napływa do niej cieplejsze powietrze z zewnątrz, to wilgoć z tego powietrza będzie chciała się wykraplać na czymkolwiek. Powód jest prozaiczny: ochłodzone powietrze ma wyższą wilgotność względną i łatwiej się z niego wykrapla wilgoć. Dlatego jeśli nie ma się problemów z wilgocią w piwnicy najlepiej by było zupełnie jej latem nie wentylować. Sama wentylacja grawitacyjna może latem działać w odwrotny sposób. Gdy na zewnątrz budynku będzie temperatura wyższa niż wewnątrz to powietrze w kominach i kanałach wentylacyjnych popłynie w dół.

Ale wracając do kotłów, ja mam w piwnicy wilgoć okrutną i w tamtym roku radziłem sobie w kosztowny sposób: zapalona żarówka włożona do wnętrza kotła i podgrzewająca go. Najpierw 75W, potem 40W. Sam kocioł był zamknięty. W tym sezonie zostawiłem na lato pompkę obiegową włączoną na najniższym biegu 30W. Kocioł grzeję wodą z kaloryferów. Zaglądałem kilka dni temu do piwnicy i na kotle miałem 23 stopnie. W samej piwnicy nie mierzyłem, ale na pewno jest tam poniżej 20 stopni. Skroplin na ściankach kotła nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak:

1. Wszystkie drzwiczki kotła otwarte maksymalnie.

2. Wszystkie wyczystki kotła otwarte maksymalnie.

3. Wszystkie drzwi w piwnicach otwarte.

4. Wszystkie okienka w piwnicach uchylone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W praktyce u mnie tak to wygląda:

- Dodatkowe uszczelnienie kotła:post-26252-0-04863300-1372010842_thumb.jpgpost-26252-0-05691800-1372010855_thumb.jpg

- Wnętrze kotła po fali upałów, dziś robione zdjęcia post-26252-0-22809300-1372010986_thumb.jpgpost-26252-0-65890100-1372011011_thumb.jpg

- Jedynie gdzie widać wode to okolice jednych drzwiczek, tam widać sznur już nie jest szczelnypost-26252-0-26565800-1372011097_thumb.jpg

- Trochę teorii, wykres punktu rosy dla miesiąca czerwca, oczywiście jeżeli chodzi o wykraplanie to bierzemy pod uwagę tylko maksymalny punkt rosy.

Jeżeli temperatura w kotle jest niższa niż bieżący punkt rosy to mamy wodę w kotle. Ile będzie tej wody zależy od przepływu powietrza (są kalkulatory do tego) dla różnicy temp 2 stopnie ( np 20 stopni woda w kotle, punkt rosy 22 stopnie) to około 4 g z m3 powietrza, im więcej przepłynie tego powietrza to tym więcej będzie wody - dlatego zamykamy kocioł. Oczywiście jeżeli ktoś nie ma bardzo zimnej piwnicy to będą okresy kiedy będzie się skraplało a następnie wysychało . U mnie nie wysychało prawie nigdy, no może pod koniec lata.

Dodam, że korozja od tej wody zawsze u mnie była najgorsza w przeciwieństwie do tak "modnej " korozji niskotemperaturowej a której nigdy nie zaobserwowałem.

Co do suszenie komina to jeżeli nie jest zamoczony po sezonie grzewczym to w czasie obfitych opadów, na poziomie 50 litrów na m2 na komin 14 x 14 cm przypadnie niecały litr wody - deszczówki. Jeżeli jeszcze odwróci nam sie ciąg to cała ta woda odparuje i wykropli się w kotle :blink: :o :wacko:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tygodniu zerknąłem do pieca a tam normalnie basen

 

aktualnie wszystkie drzwiczki pootwierane (6:1)

wietrzenie piwnicy w miarę możliwości posesja nie ogrodzona, wiec 24h/h drzwi do piwnicy i okna nie mogą by otwarte

 

czy przepalenie coś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj metody z włączoną pompą grzejnikową. Jeśli sterowanie na to nie pozwala, to fizycznie odepnij ją od sterownika i skombinuj przewód z wtyczką bezpośrednio do gniazdka 230V

 

Co to znaczy "aktualnie pootwierane"? Były otwarte i zrobił się basen, czy były zamknięte, zobaczyłeś basen i je pootwierałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te posty o zjedzeniu kotła przez rdzę to tak jakbym czytał bajkę o żelaznym wilku.

Ja mając dwa kotły - jeden używany na co dzień - kocioł na pellet i drugi ,awaryjny w którym przepalałem przez 2 lata - 3 x - (słownie 3 razy).

 

W żadnym z kotłów nie zauważyłem śladów korozji lub rdzy., nalot w kotle rezerwowym - Vespa Cichewicza - jest suchy, drzwiczki popielnika lekko otwarte, klapa załadunkowa zamknięta.

W waszych przypadkach idzie raczej o wilgoć z otoczenia, ważne w przypadku lokalizacji kotła w piwnicy, często wilgotnej.

Ja mam kotłownię na parterze w suchym pomieszczeniu i nie ważne czy mam otwarte, czy zamknięte drzwiczki do kotła, kocioł się nie poci i nie ma wewnątrz rdzy.

 

Pozdr.

 

PS Czy ktoś z was widział zardzewiały wkład kominkowy?, raczej nie, gdyż w pokoju jest mniejsza wilgoć niż w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło o wkład do kominka pokojowego a nie o wkład do komina to co innego ;)

Coś takiego jak tu http://www.google.pl/search?q=wk%C5%82ad+kominkowy&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=mojIUYrxOa304QTe7IHgCw&ved=0CE0QsAQ&biw=1920&bih=1080

 

Są żeliwne i stalowe.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak zmodyfikowany wykres pozwoli na zrozumienie tej sprawy.

post-26252-0-07407000-1372099519_thumb.png

 

Ta woda w kotle czy na ścianach pochodzi z powietrza i czy ta piwnica jest wilgotna czy nie nie ma tu większego znaczenia, waże jest tylko czy to pomieszczenie jest ciepłe czy zimne. W największe upały na schodach do piwnicy miałem kropelki wody a teraz jak pada deszcz to wyschły.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj metody z włączoną pompą grzejnikową. Jeśli sterowanie na to nie pozwala, to fizycznie odepnij ją od sterownika i skombinuj przewód z wtyczką bezpośrednio do gniazdka 230V

 

Co to znaczy "aktualnie pootwierane"? Były otwarte i zrobił się basen, czy były zamknięte, zobaczyłeś basen i je pootwierałeś?

 

- były otwarte cały tydzień

 

"Ta woda w kotle czy na ścianach pochodzi z powietrza i czy ta piwnica jest wilgotna czy nie nie ma tu większego znaczenia, waże jest tylko czy to pomieszczenie jest ciepłe czy zimne. W największe upały na schodach do piwnicy miałem kropelki wody a teraz jak pada deszcz to wyschły."

 

- u mnie też schody do piwnicy były mokre, dwa najniższe stopnie tylko nie kropelki,a mokre jakby ktoś je polał wodą.( mieszkam i palę 3 lata w tym domu a dopiero po raz pierwszy spotykam się z takim zjawiskiem)

 

wybrałem wodę, przejechałem ścianki skrobakiem( najwięcej wody było w wymienniku na samej górze w piecu,w kotle na ściankach tak jak na zdjęciach), zobaczę dziś co się dzieje

 

Co mogę jeszcze zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co mogę jeszcze zrobić ?

 

Tak jak wyżej było napisane. Zamknij i uszczelnij kocioł, rozmontuj czopuch, zatkaj z obu stron, pozatykaj wszelkie kratki wentylacyjne, zamknij i uszczelnij okna i drzwi.

Twoja piwnica ma być szczelna jak łódź podwodna!

Wietrzyć będziesz dopiero wtedy, jak na zewnątrz będzie zimniej niż wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.