Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moje ustawienia kotła Ling Combi


m77

Rekomendowane odpowiedzi

sprawa trochę się wyjaśniła ponieważ okazało się że jednak był problem z zaworem czterodrożnym. Z niewiadomych przyczyn był przestawiony w tryb ręczny i tylko lekko otworzony, więc kaloryfery były lekko ciepłe ciągle pomimo tego, że kocioł ciągle chodził. Teraz po "odblokowaniu" gałki w trybie automatycznym sterownik swobodnie sobie otwiera i zamyka zawór i wszystko się ustabilizowało. Piec osiąga większą temperaturę, spokojnie 30 min w fazie potrzymania utrzymuje żar na kopczyku, temperatura zadana na piecu jest taka jak w pomieszczeniach. Teraz pozostało tylko dostroić piec w celu optymalizacji zużycia paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, że się wyjaśniło. Takie drobne przeoczenie, a cała automatyka leży. Natomiast, na wcześniejsze pytania:

 

(1) "dlaczego piec nie wytrzymuje zadanego czasu podtrzymania?"

 

U3=30 min to nie jest "zadany czas podtrzymania", ale czas po którym włączy się przedmuch, aby piec nie wygasł. Ile piec będzie w podtrzymaniu, tego nikt nie wie. Teoretycznie może trwać tak kilka godzin. Z tego stanu wyrywa go dopiero zadanie grzewcze, wynikające z aktualnej sytuacji i ustawień na sterowniku.

 

(2) Czy należy zaprogramować sterownik na dni tygodnia? Oczywiście. Inaczej sterownik nie wie, kiedy ma obniżyć temperaturę. Dla niego noc jest pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli ustawisz godziny komfortowego grzania (maksimum mogą być dwa okresy dziennie), wtedy "reszta jest nocą".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

posiadam piec lazar ekoperfekt zeliwny 23 kw i sterownik pogodowy a3000d ale nie mam zamontowanych czujnikow. i nie umiem go sobie ustawic. prosze o pomoc

moje obecne ustawienie to

u1/u2/u3

5/18/30

i jeszcze jak byscie mogli to powiedzcie mi jak go dobrze ustawic i jak zoptymalizowac zuzycie paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(2) Czy należy zaprogramować sterownik na dni tygodnia? Oczywiście. Inaczej sterownik nie wie, kiedy ma obniżyć temperaturę. Dla niego noc jest pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli ustawisz godziny komfortowego grzania (maksimum mogą być dwa okresy dziennie), wtedy "reszta jest nocą".

 

Pozdrawiam

 

Wszystko fajnie tylko jak działa po zaprogramowaniu ten nasz regulator m77? Jeśli odpowiednio dla każdego dnia tygodnia ustawiam maksymalnie możliwe 2 ustawienia komfortu, reszta jest trybem obniżonym/nocnym? A ustawienie temperatury dla komfortu i dla nocnej ustawiamy odpowiednio na gałeczce górnej i dolnej, prawda? Ustawiłem sobie 22C i 20C. A piec ciągle utrzymuje temperaturę w pokoju z czujnikiem 19C ;/ Nie wiem czy ja mam władzę nad nim czy on nade mną... Skoro masz dokładnie ten sam sterownik proszę udziel mi w tym przypadku wskazówki bo nie wiem dlaczego taki stan rzeczy wystąpił.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura pomieszczenia nie jest priorytetem dla tego sterownika, tylko temperatura za oknem. Na podstawie jej oraz ustawionej przez użytkownika krzywej grzania sterownik wylicza odpowiednią temperaturę zasilania wody, potem dodaje 10 C i w ten sposób ustala temperaturę kotła.

 

W ustawieniach serwisowych jest parametr, który określa w jakim stopniu temperatura pomieszczenia jest uwzględniana. Jest on ustawiony fabrycznie o ile dobrze pamiętam na 5/8, czyli 62,5%. Temperatura pomieszczenia to tylko dodatkowy czynnik, a nie koniecznie "mus".

 

Ponadto czujniki mają tolerancję błędu +- 3C, co można korygować w panelu sterownika podwyższając lub obniżając aktualny odczyt. Jeśli chcesz mieć wyższą temperaturę, możesz także spróbować ustawić wyższą krzywą grzania. Jest wiele możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie bardzo mnie zaskoczyłeś. Dla użytkownika sterownika priorytetem jest temperatura pomieszczeń z których korzysta, później oszczędność spalania paliwa (chociaż u niektórych kolejność być inna ;] ). W takim razie dlaczego w instrukcji do sterownika autor opisuje funkcję gałek jako regulatorów temp. skoro nie wpływają realnie na nią? Prawdą jest co napisałeś, że piec ma utrzymywać stałą temp. wody przy pomocy czujnika na zewnątrz. Czujnik wew. ma korygować temp. krzywej grzewczej, -> ale to wszystko ma służyć do płynnego ustalania temp. pomieszczeń jaką zadał sobie użytkownik na sterowniku, a nie jak sobie przy danych ustawieniach ustali sobie sam piec. Tak ja to sobie wyobrażałem, zasmuciłeś mnie w takim razie. Myślałem że po to jest ta cała automatyka aby móc sobie uprościć życie a nie utrudnić ;/ wychodzi na to że metoda prób i błędów ustawię sobie żądaną temp. w pokoju... nie chce mi się w to wierzyć. Będę musiał dostać potwierdzenie tych informacji od Panów z RecalArt'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym konkretnym pomieszczeniu przy czujnik, możesz zainstalować termostat pokojowy i wtedy sterownik go nie zignoruje. Ale co z innymi pomieszczeniami?

Najlepiej temp w pokojach regulować głowicami termostatycznymi, kocioł i zawór 4d ma tylko zapewnić odpowiednią ilość energii na pokrycie strat (krzywa grzewcza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja to sobie wyobrażałem, zasmuciłeś mnie w takim razie.

Postudiuj sobie tę instrukcję: http://www.recalart.com/Download/INS_S_A3000Dv15.pdf

To skomplikowany sterownik, wszystko można tam poustawiać.

 

PS. Sterownik pogodowy jest głównie po to, by oszczędzać opał. Jeśli Twoim priorytetem jest temperatura pomieszczeń, wyłącz po prostu opcję pogodową (w ustawieniach serwisowych) i zastosuj rady przedmówcy. Albo ustaw priorytet temperatury pomieszczeń na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za instrukcję serwisową do sterownika. No i w takim wypadku rzeczywiście termostat pokojowy byłby dobry, jednak dla jednego pokoju. Dlatego lepszą opcją dla nie wydaje się być zmiana parametru serwisowego odpowiadającego za "udział" ważności temp. w pokojach w procesie grzania.

Dziękuję za podpowiedzi. No i instrukcję ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

posiadam piec lazar ekoperfekt zeliwny 23 kw i sterownik pogodowy a3000d ale nie mam zamontowanych czujnikow. i nie umiem go sobie ustawic. prosze o pomoc

moje obecne ustawienie to

u1/u2/u3

5/18/30

i jeszcze jak byscie mogli to powiedzcie mi jak go dobrze ustawic i jak zoptymalizowac zuzycie paliwa

 

Siedzac za przeproszeniem na dupie na stołku przy piecu i sprawdzaniem płomienia, wysokości kopczyka i przede wszystkim zrzutami do popielnika, nie ma uniwersalnych nastawów!!! A no jak nie masz czujników (rozumiem żadnych) to nie masz sterownika praktycznie, to serwistant ci nie zamontował wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.