Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Zastanawiam się nad budową pieca ( kominka ) do zgazowania drewna , który będzie PP pobierał z zewnątrz a PW z ...... i tu zaczynają się moje pytania

Czy z pomieszczenia w którym będzie piec czy też z zewnątrz ?

Widziałem rozwiązanie tego problemu jako podawanie powietrza PW po szybie kominka - z funkcją dodatkowego czyszczenia szyby.

czy takie rozwiązanie się sprawdzi? czy może jakiś kanał od PP?

chciałbym uniknąć pobierania PW z pomieszczenia.

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Opublikowano

Witam,

Też mi to pytanie przelatuje przez umysł co parę dni :lol:

Ja bym chciał tak, żeby PW było kanałem z PP (zewnątrz) ale po szybie :P

Możesz zapodać przykładowe rozwiązanie jak to po szybie śmiga?

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Wyprostuj moje myślenie jeśli możesz w Twoim założeniu mają spalać się gazy i tam jest potrzebne PW jeśli dostarczysz je do drewna to masz normalny kominek w którym oba procesy przebiegają we wspólnej komorze.poz Hermogenes

Opublikowano

U mnie za podawacz PW robi szczelina między szybą a ramką, którą uzyskuję podkładając blaszkę 0,5mm pod szybkę tam, gdzie są wkręty dociskowe. Oczywiście wskazany silikon czarny, bo to się rozszerza/kurczy, ale u mnie na razie chodzi i nie pęka. Efekt: b. powolne kopcenie się szyby i niebieskawe otoczki płomieni (efekt aureolki;-). Dodam jeszcze przeróbkę szuflady popielnika tak, aby dała się wysuwać przy zamkniętych drzwiczkach - pozwala to spalać drewno nawet niedosuszone na tzw. 'dużym hajcu', no bo inaczej oczywiście zdymia się haniebnie i gaśnie!

PozdrA.

Opublikowano

Ja myślałem o piecu kominkowym w którym gazy są dopalane w oddzielnej komorze, coś w rodzaju tego na rysunku poniżej

Powietrze byłoby podawane przez zewnętrzny kanał i rozdzielane pod ruszt jako PP i wzdłuż szyby jako PW tu mnie interesuje sposób tego podziału.i jego proporcje PP i PW

 

pozdr.

post-18578-0-29931100-1358173133_thumb.jpg

post-18578-0-36124000-1358173200_thumb.jpg

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam.Mam coś dla kolegi sambora.Taki kominek jest do obejrzenia na; googl.de kliknąć "Wallofner H.F.Energiesystem.Jest to kominek kaflowy zgazowujący drewno bez nadmuchu a u góry ma płytę blszaną do gotowania.Ciekawa rzecz ale jak znam życie drogi dla niemców a dla nas cena kosmiczna.Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej to po świętach się tam wybieram zobaczyć dla ciekawości, bo kominek to ja już mam też niemiecki firmy; san-cal i też nie był tani(4lata temu kosztował 3500euro+120 transport).Ale jest bardzo dobrze przemyślany i wykonany z niesamowicie małym zużyciem drewna no i można w nim wszystko upiec(ma duży piekarnik).Zaletą jest też to tylko promieniuje i ma małą moc ok.3-3,5kw.Gdybym miał kupić to kupiłbym w Polsce Kalvisa za 1800zł i po drobnych przeróbkach masz te same spalanie co ja ale bez piekarnika za to z blachą do gotowania.Pozdrawiam.

Opublikowano

I taki trzeba właśnie zrobić.

Tylko bez płaszcza wodnego a raczej żeby jak kominek to wyglądało.

Wymiennik wodny u sufitu zabudowany...

Najważniejsze jak to jest w szczegółach rozwiązane - tak dla przykładu, wartało by przeanalizować dokładnie.

Ja bym do tego zapodał wentylator wyciągowy i zrobił szczelnie...

Opublikowano

Ja chciałem takie coś podobnego ale bez wody, natomiast z ew piekarnikiem, ogrzewane dwoma strugami spalin, przepływającymi z dołu do góry po bokach a nie z tyłu, do tego wyjście z pieca na wysokości ok 2m bo tak mam wejście do komina.

Ciepło akumulowałyby ściany boczne - dwie warstwy cegły ułożonych na płasko - warstwa wewn cegła szamotowa, zewnętrzna - cegła zwykła lub kafle - nie mam jeszcze tego doprecyzowanego.

najważniejsze to dobrać jakieś konkretne wymiary - głównie dysze i ew kanały dymowe oraz pytanie jak podawać i w które miejsca PP i PW oraz czy nie będzie problemów z rozpalaniem?

Nie chcę stosować wentylatora wyciągowego.

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Opublikowano

Witam kolego sambor.Masz rację że się powtarzam, ale myślałem,że pisanie na kilku forach jednocześnie to wymądrzanie i chwalenie się i chciałem tu nie wracać,ale widzę nie mam wyboru.Jak już pisałem mam kominek,który tylko promieniuje.Ściany kominka mają grubość 5cm.(3cm. beton ognioodporny+2cm. kafle).Posiada również piekarnik ceramiczny z termpmetrem do 300st.Wymiary piekarnika w cm; 14wys.35szer.48gł.Kominek nagrzewa spokojnie pomieszczenie do 40mkw. w największe mrozy.Zaznaczam jeszcze raz,tylko promieniuje i ogrzewa pomieszczenie w którym się znajduje.Jeżeli chcesz wykorzystać konwekcję powietrza to musi taki kominek mieć kanały konały konwekcyjne(otwory w obudowie) czego jestem przeciwnikiem.Dodam jeszcze że nie ma w nim rusztu a palenisko to zwykłe dno z betonu ogniodpornego gdzie przed pierwszym rozpalaniem wsypujemy wiadro popiołu drzewnego i tyle musi go tam zawsze pozostać.To wymóg producenta(też bardzo mądra głowa).Drewno spala się bardzo powoli z małym płomieniem coś w rodzaju palnika gazowego.Jeśli cię to interesuje,mogę opisać wczorajszy dzień co i ile spaliłem.Zrobiłem to po to żeby raz na zawsze to udokumentować,bo wiedziałem prędzej czy póżniej będziecie o to pytać.Podobnie palę w moim kotle i osiagam całkiem dobre wyniki, ale to już inne forum.Pozdrawiam wszystkich.

Opublikowano

Ten twój kominek - to coś takiego?

 

http://www.sancal.de/images/download/ofenbestellschein.pdf

 

Tu są jego dokładne dane techniczne

http://www.sancal.de/images/download/technische_daten.pdf

 

Zastanawia mnie jego mała jak na kominek ceramiczny masa - 350kg to nie dużo, przeciętny piec kaflowy waży ok 1 tony co przekłada się na lepszą akumulację ciepła.

 

Co do mojej koncepcji pieca , to nigdzie nie napisałem że chcę ogrzewać przy pomocy konwekcji.

Ten twój kominek to jak sam piszesz nie zgazowuje drewna , tylko spala je w procesie górnego spalania -czyli klasycznie.

 

Pozdr.

Opublikowano

Witam kolego sambor.Proszę mnie nie robić w ce...! :angry: Napisałeś dnia 30.10.2012 cytuję"Mam kominek stalowy z wkładem szamotowym-prod."sparterma"+ 2 turbiny do nawiewu(osobno piętro) i przy -12C mam w domu bez dodatkowego grzania gazem ok.22C a grzeję ponad 200m2".O pozostałych nie wspomnę,no chyba że jesteś wirusem internetowm :ph34r: ,to bardzo przepraszam.Nie wiem czy masz zbyt małe pojęcie o promieniwaniu czy robisz sobie ze mnie jaja. :o Wygląda na to drugie.

  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano

Mam jak wielokrotnie pisałem dwa duże domy w jednym mam kominek Spartherma o dawnym oznaczeniu Vega obecnie jest to Varia 1V H20 XXL-4S Linear o mocy 14-22kW

Do oglądnięcia na stronie producenta http://www.spartherm...Szyba]=1&page=7

 

z dystrybucją ciepłego powietrza na dwóch turbinach na każdy poziom Bardzo sobie chwalę ten system grzewczy, niezawodny i pracujący od 2003r.

 

Ten piec o którym piszę że szukam rozwiązania to ma być do drugiego domu.Teraz chcę zrobić coś innego, odpornego na zaniki zasilania, co niestety jest częste

w tym drugim domu.

 

Na forum jestem dla przyjemności i w żadnym poście nie skłamałem ani nikogo w *** nie zrobiłem.

Jeżeli tak uważasz że ty jesteś robiony w w...a to pokaż gdzie?

 

Twoje posty są śmieszne np. ?to ci przetłumaczę?.

 

Ponadto pamiętaj że jak mało spalisz w kotle , lub piecu to masz z tego mało energii cieplnej, Perpetum mobile nie istnieje.

Załączam zdjęcia mojego kominka z obudową projektu i wykonania absolwentki ASP. Obecnie znanej i cenionej artystki.

 

Pozdr.

PS nie patrzeć na szybę i wnętrze ? ostatnio piekliśmy szaszłyki i trochę przydymiło.

post-18578-0-54363800-1361474674_thumb.jpg

post-18578-0-30176100-1361474749_thumb.jpg

post-18578-0-59317200-1361474824_thumb.jpg

post-18578-0-55091100-1361474849.jpg

Opublikowano

Witam Sambor

Zostałem wywołany do tablicy to się wypowiem.

Ten twój dzwon trochę jest ni w *** ni w d... sorry ;) jeżeli chcesz zastosować technikę zgazowania to pamiętać należy że gaz drzewny jest ciężki i "ulewa w dół" dlatego też proponowałbym dwa rozwiązania .

jedno to klasyk HG czyli komora szamotowa z palnikiem w dnie paleniska do którego doprowadzone jest dyszami powietrze.Wielkość "palnika" 20kW to ok 30x150-180mm do którego doprowadzone jest powietrze 6-cioma dyszami fi 16-20mm (po 3 na stronę) pod palnikiem tzw uturbiona komora dopalająca (ruch wirowy zwiększa podciśnienie po stronie wtórnej) i stamtąd do dzwona

 

drugie rozwiązanie to szamotowe palenisko bez rusztu z poziomym palnikiem w tylnej ścianie, do palnika dostarczone dyszami powietrze podobnie jak w pierwszym rozwiązaniu a dzwon umieszczony za paleniskiem.

W przypadku HG większa część powietrza musi trafić do palnika a nad zład opału ok 30% aby podtrzymać pirolizę

Opublikowano

Witam

to moje pytanie było może trochę chaotyczne, jak już pisałem w poście 11 chcę wykonać palenisko palące sie do dołu i interesuje mnie aby gazy ze spalenia HG odbite od płyty dolnej przepływały w górę ogrzewając ścianki zewnętrzne pieca.

To trochę przypomina dzwon do "góry nogami" ale są dwa problemy :

po pierwsze czy przepływ spalin zostanie ochłodzony ( zostanie od niego odebrane ciepło) do temp ok 150-200C, wysokość ścian pieca ok 2,0m, czy może zrobić dodatkowe labirynty lub kanały.

po drugie jak zabezpieczyć podłoże pod płytą o którą będą się odbijały spaliny - obecnie jest fundament z betonu, na niego ....., właśnie co aby trochę odizolować od płyty szamotowej - Perlit, szczelina powietrzna,coś innego?

 

 

Dodatkowo przekrój kominka niemieckiego.

pozdr.

post-18578-0-81046700-1361482282_thumb.jpg

Opublikowano

Perlit OK ale drogi, taniej i lepiej jest usypać warstwę wermikulitu (granulat) lub pod szamot/żarobeton dać matę ceramiczną aby trochę odciążyć całą konstrukcję przed naprężeniami termicznymi inaczej całość szybko się posypie.

Kanały warto dać tym bardziej ze mamy tu do czynienia z innymi temp. aniżeli w zwykłym palenisku. Przy HG temp często dobija do 1350*C a w zwykłym kaflaku jest ok 700-800*C jednak ten dzwon też bym zostawił

Np z komory spalania wyprowadź kanał do góry do dzwona tak aby wchodził ok 1/2 w dzwon a z drugiej strony dwa kanały opadowe po jednym na stronę i wyjście do komina na dole Pieca

Opublikowano (edytowane)

Zaczęło się ciekawie robić z tymi wszystkimi dzwonami, i innymi pomysłami, ale po kolei :

Jak spalanie "w dół" to z jednej strony ok ale zauważyłem że praktycznie wszystkie konstrukcje ze spalaniem "w dól" mają wentylator wyciągowy gdyż zgodnie z teorią o gorących gazach -

ksiązka pod tym linkiem http://forum.info-og...zymajlo-w-jang/

 

gorące gazy mają tendencję ruchu w górę czyli ruch w dół musi być wymuszony -tu wentylatorem - a to ma być piec bez prądu.

 

Typowy dzwon Kuźniecowa jest oparty na przepływie swobodnym gazów i praktycznych konstrukcjach właśnie Grum -Grzymajły.

Piece oparte na założeniach prof Adamieckiego są moim zdaniem lepsze.

Na skanie 196 - rys 74c to jest chyba najlepsza konstrukcja i co ciekawsze jest w lit którą dysponuję teoretycznie obliczona dla węgla

 

Zapraszam wszystkich do konstruktywnej dyskusji

 

Pozdrawiam

post-18578-0-69657700-1361488290_thumb.jpg

post-18578-0-62953300-1361488330_thumb.jpg

post-18578-0-42214600-1361488353_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Sambor ale weź pod uwagę że głównym gazem jest CO a on jest ciężki dlatego najpierw w dół a następnie w górę. Uwierz mi do zgazowywania drewna nie potrzeba prundu ;) albowiem:

 

1. w wyniku pirolizy powstaje dużo gazu palnego który wypierany jest z komory załadowczej przez dysze gdzie w wysokiej temp. i przy dostępie powietrza zapala się tworząc strugę a jednocześnie wytwarzając podciśnienie w komorze załadowczej dzięki czemu "system" jest samowystarczalny

 

2.spaliny (a właściwie płomień) z komory spalania jest gorący (tego tłumaczyć nie trzeba :D ) a gorące spaliny kierują się ku górze np do twojego dzwonu ale wylot w dwon powinien być w miarę wysoko

 

3. spaliny po oddaniu części energii zostają schłodzone i stają się cięższe od nowo napływających gorących spalin dzięki czemu pojawiają się prądy zstępujące. Spaliny zstępując kanałami w dół robią się coraz chłodniejsze i tym samym cięższe (od nowo dostarczanych) dzięki czemu nie potrzeba wyciągu aby zmusić je do zejścia w dół i do komina :)

 

Mam to już wypraktykowane sam tak paliłem w swoim kociołku ale temp. nieomal nie roztopiła mi popielnika (zaadoptowanego na komorę spalania) i musiałem powrócić do DS ale następny mój kocioł będzie hybrydą DS i HG

 

Przedstawiony przez ciebie plan jest trochę mało sensowny albowiem aby miało to działać to w komorze załadowczej musi dojść do spalania co kłoci się z ideą HG

W HG w komorze nie następuje spalanie a tylko odgazowywanie w wys. temp. a powietrza jest tam dostarczane bardzo niewiele i to głównie w strefę przy palnikową aby zachować/utrzymać temp.

Opublikowano

Dzięki Przemku za ocenę moich pomysłów, ale jak wiem to w praktyce są trzy sposoby spalania drewna w piecu -

- typowy HG -ze wspomaganiem wentylatora wyciągowego - mają ten wentylator praktycznie wszystkie kotły na HG oraz niektóre kominki np post #17

- Dzwon kuźniecowa i jego modyfikacje - schemat w poście #19

- Piece typu fińskiego podobne do konstrukcji dzwonu ale z przeciwbieżnym obiegiem spalin, ten ostatni schematycznie pokazany w poście #7 i do takiego chciałbym się ew przymierzyć tylko nie bardzo wiem jak w które miejsce podać to PW

Tak jak na rysunkach pokazanych w poście #7 mi się nie podoba podawanie powietrza,

PW ma być podawanie z zewnątrz budynku a nie jak na tych schematach jest mieszane - z zewnątrz i z pomieszczenia też.

Zastanawiam się czy jest potrzebne wykonanie doprowadzeń w postaci kanałów lub rur prowadzonych w komorze załadunkowej - coś takiego jak na projekcie Kuźniecowa,

czy wystarczą otwory w popielniku tuż przy drzwiczkach aby dostarczyć to PW do komory dopalania, w sposób laminarny przy ściance pieca, jednocześnie tak prowadzone powietrze częściowo zapobiega procesowi brudzeniu szyby.

 

Panowie zapraszam do dyskusji, ..przepraszam Panie też. ;)

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Miałeś mnie wyprostować jak chcesz to przeprowadzić w 1 komorże masz HG temperaturę miejsce (czas) do zapłonu brak tylko powietrza (Tlenu) wprowadzając go po szybie do ww komory następuje zapłon paliwa ,wypalenie jednego lub drugiego nie koniecznie do końca mieszanka stajesię niepalna i d..z 2 komory .poz Hermogenes

Opublikowano

Dobrze to jak to zrobić aby było teoretycznie dobrze?

Mam kilka koncepcji ale to bałagan - jak któraś jest dopracowana teoretycznie to brak praktycznego wzorca i odwrotnie.

A te wzorce praktyczne to kilka zdjęć albo opisy nie związane z tematem.

Jeszcze jedno: kocioł DS i HG może pracować w "ruchu ciągłym" bo ma odbiór ciepła, kminek lub piec kaflowy nie ma takich możliwości.

Czyli teoretycznie można załadować komorę drewnem, podpalić i czekać na wystygnięcie - coś jak GS.

W starych literaturach jest coś takiego jak pojemność cieplna pieca liczona dla jednego wsadu.czyli tu można określić załadunek,

Gabaryty wynikają z możliwości lokalowych i kształtu, natomiast nadal nie wiem jak praktycznie wykonać to dopalanie z PW przy komorze dopalającej umieszczonej nad paleniskiem

Z założeniem że PP i PW dostarczam z zewnątrz budynku.

Opublikowano

W oparciu o własne doświadczenia z kominkiem i spalaniem w nim drewna powiem że widział bym w nim kilka rzeczy . Po pierwsze co już zauważyłeś palenisko szamotowe dla uzyskania możliwie wysokiej temperatury . Następna sprawa to powietrze do spalania i tu obowiązkowo z zewnątrz bo nie widzę sensu grzać powietrze a potem je wysyłać przez komin . Brudna szyba to mnie zawsze denerwowało , niestety nawet wkłady z tzw czysta szybą brały to powietrze z pomieszczenia więc pasowało by to zmienić i ewentualny układ PW połączyć w jedno z kurtyną powietrzną owiewającą szybę od środka . No i jeszcze jedna ważna rzecz to deflektor nad paleniskiem bo wtedy mniej syfu w kominie . Myślę że to wszystko jest do wykonania tym bardziej że chcesz to jeszcze wsadzić w obudowe . Troche prac hydrtauliczno ślusarskich a zaadoptowanie gotowego żeliwnego wkładu nie było by problemem .

Opublikowano

Piec - kominek ma być w środku cały z szamotu, z żeliwa ew drzwi .

Wysokość szacuję na 1,8-2m, postawa ok 1x1m, waga jak policzyłem potrzebne cegły ok 2t

Co do tej kurtyny powietrznej na szybie to ona ma spełniać rolę PP czy PW?- przez cały czas się nad tym zastanawiam.

Nikt nie da mi poprawiać a to trochę ma być nietypowa konstrukcja

Deflektora nie będzie, ma być piekarnik <_< - pomysł Lepszej Połowy - gdzieś taki widziała i basta.

 

pozdr.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.