Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w ustawieniu podawania Karlika.


PawelZ

Rekomendowane odpowiedzi

Piec Klimosz.

W tamtym roku nie miałem problemów ze spalaniem Karlika (PGG) na ustawieniach:

Nadmuch 65%

Odstępy podawania 27 sekund.

W tym roku dzieją się dziwne rzeczy. Węgiel się nie dopala. Czasami z dwóch dni potrafię wyciągnąć wiaderko niedopalonego czarnego węgla.

Po wielu próbach ustawiłem:

Nadmuch 100%

Odstępy podawania 60 sekund !

Dopiero wtedy węgiel zaczął się dobrze spalać. Problem w tym, że wiatrak idzie cały czas i piec ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej. Raz nawet mi się wyłączył z powodu braku wzrostu temperatury.

 

Może ktoś doradzi w czym problem. Węgiel suchy. Pod palnikiem retortowym otworzyłem klapę i wyczyściłem przestrzeń przez którą wpompowywane jest powietrze. Komin wyczyszczony.

Co jeszcze mogę zrobić ?

Edytowane przez PawelZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyć nadmuch na 35 %, mniejsze dawki większą przerwą. Rozumiem że jest ponad w dwustanie ? Jaka dawka ? Jaka przerwą ? Jakiej mocy piec i palnik ?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo z przedwojenną Karolinką (notabene takie same g.. jak Karlik i Pieklorz). Zwiększyłem przerwę w podawaniu na 70s, samo podawanie 5s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PawelZ taki nadmuch powoduje wychłodzenie pieca, spaliny które powinny oddać ciepło na płomieniówki są poprostu wydmuchiwane. To podstawowy błąd w ustawieniach. Druga sprawa taka moc nadmuchu powoduje zgaszenie żarzących się węgli a nie ich spalanie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec to  Klimosz Kombi 4S 20kW.

Nie wiem jaka moc palnika. Gdzie to sprawdzić ? Jeśli chodzi o czas podawania to jest on dopiero dostępny w opcjach serwisowych i nigdy tam nie wchodziłem (trzeba mieć kod). Z tego co widzę ślimak pracuje 5 sekund

Ustawiłem 35% i przerwę 60 sekund, ale obawiam się że piec już w ogóle nie osiągnie temperatury. Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2023 o 18:44, 1mps napisał(a):

A jaki to sterownik ?

Klimosz Komfort (RT-16)

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy on ma pracę automatyczna PID ?  Nie wiem czy ta przerwa nie będzie zbyt duża. Wg tabeli dla mocy nominalnej przy podawaniu 5s przerwą 22s. Wydaje mi się że na obecne temperatury 44s. było by dobrze.IMG_20231216_203001.jpg.8f962f5daad4f7e806cdfd095ac00201.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dokładnie ten sterownik więc ma.

https://sklep.klimosz.pl/sterownik-klimosz-komfort-rt-16-do-kotlow-z-podajnikiem-z-obudowa-p472

Cytat

- lepsza praca palnika w uniwersalnym trybie PID

- praca w trybie PIDs, uwzględniająca również temperaturę spalin wylotowych,

Chociaż szczerze w sterowniku nie widziałem żadnego ustawienia z PID. Nie mam też czujnika temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła cena i... możliwość dokupienia czujnika spalin !!! A co w instrukcji tego sterownika która powinieneś otrzymać razem z kotłem. Może warto poczytać.

https://drive.google.com/file/d/1gZjD_fj2kA7ZbgUU65kmsjcrd12ms0GR/view?usp=drivesdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem z karlikiem, o ile rok temu spalał się w miarę, to w tym roku pali się dużo gorzej i schodzi go więcej 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na 35% i 44 sekundy przerwy.

Dalej mam niespalony węgiel, ale zdziwiłem się bo moc dmuchawy wystarczyła by utrzymać ciepło w domu. Dalej nie dobija do zadanej, ale przynajmniej nie pompuje tyle zimnego powietrza do pieca.

Teraz wydłużyłem czas na 60 sekund - zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wydłużyłeś przerwę zjedz jeszcze z dmuchawa o 2 oczka na 33. Nie wiem na ilu się skończy ale to zależy od ognia i koloru płomienia. Z chwilą jak zacznie się robić pomarańczowy to lekko w górę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.