Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja Temperatury - Sterowanie Zaworem 4D


wildthink

Rekomendowane odpowiedzi

@Trener40 Jakbys nie liczyl, przeliczal i wogole, to stala praca pompy, stala dystrubucja ciepla, pogodowa zwroci ci sie za max trzy sezony. O komforcie cieplnym ( zawsze cieple lub letnie grzejniki) to juz nawet nie wspominajac.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko.... Kupić nie problem ( kasa jest). Przynajmniej wiem jakich " zabawek" potrzebuje. Pisałem już kilka razy, że praca kotla na jego minimalnej mocy nie jest efektywna ( syf w kotle),wiec zanim kupię, to sprawdzę ( jak już przyjdą niższe temp) czy uda mi się tak ustawić palnik, aby pracował nie tworząc tego syfu. Pompa CO nad zaworem na stałe, pompa na powrocie na stałe, praca kotla na stałe i na te chwile ręczne ustawienie zaworu 4D, aby na grzejniki szło tyle ile będę potrzebował. Jeżeli, to się sprawdzi, to będę mocno myślał. Oczywiście w okresach przejściowych  będę przechodził na sterownie czujnika pokojowego. Myślę, że w okresach przejściowych ( tak jak ostatnie dni - dość ciepło) nie jest potrzeba aby kocioł pracował non stop. 

Dzięki za info... Może jeszcze ktoś coś dorzuci od siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Jezeli temp kotla przekroczy ustawiona wartosc krytyczna sterownik otwiera zawor na max i zalacza pompe ( jezeli wylaczona) zeby schlodzic kociol.

Ta opcja akurat nie jest pożądana, jeśli siłownik mieszacza steruje podłogówką. Ale potwierdzam, że ten sterownik mieszacza robi dobrą robotę. Nie trzeba zmieniać sterownika kotła, ale czujnik temperatury kotła pozostawiłbym na swoim miejscu zaś ten dodatkowy czujnik temperatury zasilania kotła dał PRZED mieszaczem.

Chodzi o to, że niektóre czujniki temp. kotła są zintegrowane w jednej obudowie z czujnikiem/wyłącznikiem STB, są elementem zabezpieczenia kotła i nie powinny być zastępowane innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Trener40 napisał:

 Pisałem już kilka razy, że praca kotla na jego minimalnej mocy nie jest efektywna ( syf w kotle),

Ale to chyba nieuniknione szczególnie jak chcesz by w grzejniki szła mniejsza temperatura ale w dłuższym przedziale czasowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chcę to sprawdzić. Temp kotła dać na 65st ( a nawet na 70 jak zajdzie taka potrzeba) pompa na powrocie dogrzeje powrót, na grzejniki przykładowo puszczę 40st, no i zostanie dostrojenie palnika... Jak już się cała instalacja ustabilizuje wtedy będę ewentualnie wprowadzał kolejne korekty palnika (podawanie, powietrze)  czy coś z tego wyjdzie, to sam w to wątpię, ale co mi zależy sprawdzić... 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, g69 napisał:

Ale to chyba nieuniknione szczególnie jak chcesz by w grzejniki szła mniejsza temperatura ale w dłuższym przedziale czasowym.

Wiem, czepiam się....ale żeby było bardziej precyzyjnie, tu raczej należałoby napisać: "mniejsza temperatura, ale z mniejszym przepływem". 

Już widzę odpowiedż kolegi @g69, że przecież przepływ to nic innego jak objętość wody w jednostce czasu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2019 o 12:37, Trener40 napisał:

Na te chwile kocioł działa na czujniku pokojowym - wł/wył. W okresach przejściowych mi to nie przeszkadza, ale chciałbym to zmienić jak już przyjdą temp poniżej 5st na zewnątrz.  

Wiele osób taką pracę od termostatu tu na forum sobie chwali.W czym konkretnie problem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu żadnego nie ma... + byłby taki, że poprawiłby się komfort cieplny. Zapiski mam z poprzedniego sezonu, więc wiem ile spalał w trybie auto i przy jakich temp zew, a także ile było rozpaleń na dobę. 

Zrobię po prostu zmianę i porównam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.