Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

panowie instaltor zaproponowal mi takie rozwiazanie jak ponizej w załączniku nie jestem pewien czy wszystko jest ok.

CZY TO BEDZIE DOBRZE DZIALAC??????????

dom 140m2 piec 25kw pleszewski, podłogowka 2 obiegi jeden 12m2 drugi ok8 naczynie przelewowe 30l

post-2-1225656301_thumb.gif

Opublikowano

Witaj,

 

Do za opiniowania należy wskazać cały układ CO i trochę opisu.Uniknie się wtenczas nie porozumień i zbędnych komentarzy.Postaram się udzielić wskazówek prawidłowości.W zasobniku CWU na zasileniu zimnej wody zainstaluj rurę wyżutową w przypadku nadmiernego ciś. z wylewem do kratki ściekowej(kanalizacji) połączoną giętkim przewodem.Zmniejsz

na red.ciś. ciśnienie,w układzie odbioru ciepłej wody zastosuj zawór bezp.Brak mi wiedzy na jakie temp. przewidziany jest układ.dlatego nie mogę podać parametru ciś.Zasobnik dozwolonym z ciś 6b. z uwagi na inne obciążenia i max.moc grzewczą 99% zasobnik powinien pracować w ciś.3b przy odbiorze z nacz.buforowym.Ważną rolę odgrywa temp.wody gorącej,zmniejszając temp. zmniejsza się i ciś.wody z jej objętością.Z drugiej strony masz zainstalowany zawór 4D i zalecana temp.70s. a to już są parametry wysokie do ciś.W układzie podłogówki nie widzę powrotu wody do układu.Nie może być zamknięty układ poprzez zawór trójdzielny,należy połączyć powrót.Na układzie zasilenia z pompą zainstaluj samoczynne odpowietrzniki w najwyższym punkcie , lub przenieść układ pompowy na główny pion.Brak wiedzy o przekroju rur ,w przypadku większych średnic przy kotle układ mógłby pracować na grawitacji w chwili zamykania się zaworu 4D.Jeśli rury mają mały przekrój pompę pozostaw.Naczynie przelewowe z rurą odpowietrzającą.

 

Dodam do zrozumienia że naczynie buforowe w połączenie do ciś. zaw.bezp. zainstalowanego na układzie CWU.

Opublikowano

dzieki za zainteresowanie oczywiscie podłogówka jest podłączona do powrotu to moje przeoczenie w rysowaniu schematy (gapiostwo)

postaram sie szybko uzupelnic reszte info o instalacji

Opublikowano

do naczynia przelewowego rura 28, do rozdzielaczy zasilanie i powrót 25(wszystko miedz) do grzejnikow pex w podłodze czesc gdzejniow podłaczonych 20 a czesc 16. przewidywana temperatura cwu ok 65oC. mam jeszcze pytanie co do zabezpieczenia kotła. chodzi mi o naczynie przeponowe zawor bezpieczenstwa manometr- co, gdzie i w jakiej kolejnosci powinno byc zamontowane?

Opublikowano

Witaj,

 

W pokazanym schemacie układ instalacji CO jest z naczyniem otwartym,nie ma potrzeby aby montować naczynia przeponowego,zaworu bezpieczeństwa i manometru .W układzie otwartym armatura ta nic nie wnosi i jest zbyteczna.

Robisz wielki błąd ,jeśli chcesz wykonać układ w miedzi w systemie typu otwartego.Zniszczysz układ instalacji i stracisz aprobatę techniczną miedzi.Możesz wykonać układ instalacji zamkniętej,który będzie funkcjonował poprzez wymiennik ciepła.Praca kotła odbywa się w układzie otwartym.Wybór należy do Ciebie.

Opublikowano

rozumiem przez to ze od wymiennika moge stosowac miedz czly układ jest w systemie zamknietym a sam kociol pracuje na naczyniu otwartym

prosze o pomoc czy wtym miejscu powinien byc wymiennik ? jak to powinno wygladac poprawnie

 

post-2-1226150066_thumb.gif

Opublikowano

Witaj,

Ogólnie schemat jest OK. Obecnie w Polsce nie stosuje się układów z naczyniem przeponowym - układów zamkniętych do kotłów na paliwa stałe, czy to błąd chyba tak, ale tak stanowi norma i producenci kotłów nakazują stosować układ otwarty w innym przypadku tracisz gwarancję producenta.

Natomiast nie widzę sensu na stosowanie naczynia przeponowego na zasilaniu zimną wodą z sieci do bojlera, reduktor ciśnienia jeżeli masz za wysokie, jeśli jest 2-4 bar to też nie ma sensu.

Zawór czterodrogowy, pompa i cały zespół mieszający powinny być przed wymiennikiem ciepła w obiegu otwartym - kotła pomiędzy kotłem a wymiennikiem, ponieważ to ten zawór zabezpiecza kocioł przed roszeniem i korozją kotła.

Obieg zamknięty powinien zawierać pompę, naczynie przeponowe, manometr i koniecznie zawór bezpieczeństwa.

Opublikowano
rozumiem przez to ze od wymiennika moge stosowac miedz czly układ jest w systemie zamknietym a sam kociol pracuje na naczyniu otwartym

prosze o pomoc czy wtym miejscu powinien byc wymiennik ? jak to powinno wygladac poprawnie

Witaj,

 

Robisz błąd w projekcie,zmień instalowanie naczynia.Naczynie przelewowe umieszcza się na dowolnym pionie zasilenia,w miejscu najwyżej położonym w stosunku do najwyższego grzejnika.W pokazanym rysunku zainstalowałeś na powrocie .Bez sensu jest instalowanie pionu ,który nic nie wnosi do układu .Ponosisz koszt i dokładasz robotę,przenieś naczynie na pion z pompą lub w inne miejsce instalacji.Nie prowadż żadnej rury do powrotu od naczynia,wyprowadż rurę przelewową do kanalizacji

oraz rurę odpowietrzającą zainstalowaną na naczyniu. Przed zamarzaniem należy ją dobrze zaizolować .W układzie zimnej wody

masz reduktor ciś. załóż zawór zwrotny za red.ciś.obniż ciśnienie do max.3b i obowiązkowo naczynie przeponowe.Przy zaw.bezp. zainstaluj rurę wyrzutową zimnej wody i połącz wężem do kanalizacji poprzez syfon na wężyku.Na zasobniku CWU

z gorącą wodą zainstaluj zaw.bezp.z manometrem będziesz miał wszystko pod kontrolą.Wszystko zależy od temperatur jakie ciś.dopuścić.Poza przekroczoną temp.70s -80s,należy obniżyć ciśnienie zimnej wody.Przy zaworze bez. na gorącej wodzie załóż wężyk do przelewu.Masz opracowany cały układ bez pomyłek,dobrze zrobić robotę i nie będzie problemów.

Opublikowano
panowie czy tak bedzie dobrze?????post-3878-1226176754_thumb.jpg

 

Witam,

Brakuje mi układu pompowego na obwodzie grzejnikowym za wymiennikiem płytowym - w grawitacji nie "pójdzie".

Co do naczynia wzbiorczego zastosuj się dokładnie do wskazówek himaniego

Pozdrawiam, Igor

Opublikowano

Dodatkowo zastanowiłbym się nad sensem zastosowania zaworu 4D w ostatnim schemacie przed wymiennikiem płytowym.

Brak naczynia przeponowego w obwodzie za wymiennikiem płytowym.

 

Co prawda nie jestem instalatorem ale ja osobiście zrobiłbym tak(w przypadku zastosowania wymiennika płytowego):

1. Pominąłbym zawór 4D w obwodzie przed wymiennikiem płytowym,

2. Za wymiennikiem płytowym oddzielne obwody (podłogówka, grzejniki) - własne układy pompowe plus zawory 3D.

3. Oczywiście naczynie przeponowe w układzie zamkniętym za wymiennikiem płytowym.

4. Zbiornik wyrównawczy wg zaleceń kolegi himaniego.

 

A tak naprawdę to wykonałbym to w układzie otwartym, z zaworem 4D.

 

Pozdrawiam, Igor :D

Opublikowano
panowie czy tak bedzie dobrze?????post-3878-1226176754_thumb.jpg

 

 

Witaj,

Kolego ,wynajmujesz instalatora i płacisz za pracę ,szczerze zalecał bym aby ten układ wykonał gość z pełną wiedzą.

Potrzebujesz wręcz bardzo dobrego projektu z opisem, przy tym potrzeba instalatora z mądrą głową.Unikniesz problemów,zbędnych wydatków i będziesz miał satysfakcję z dobrej roboty,za którą i tak płacisz.Dopowiem poprawki do schematu pokazanego.Błędne połączenie wymiennika płytowego, woda powinna w układach przepływać w przeciwnych kierunkach by nastąpiła wymiana ciepła.Brak zaworu różnicowego na zasileniu ,brak zab. przeciwko zapow.wymiennika płyt. brak zaworów odcinających wymiennik płytowy po obu stronach.Temat morze ,same uruchomienie i instrukcja obsługi wymaga wiedzy abyś mógł prawidłowo postępować.Przemyśl to.

Opublikowano

sam i tak tego robic nie bede za naprawde dobrego fachowca trzeba zaplacic majatek na to mnie niestety niestac. chce wiedziec jak najwiecej zeby ewentualnie kontrolowac prace tego "fachowca" ktory przyjdzie wykonac instalacje i aby zadawac odpowiednie pytania typu (czy moze tak bedzie lepiej co pan o tym sadzi) itp. bardzo dziekuje za wszelkie porady. dzis na rynku jest wielu pseudo fachowcow ktorzy zrobili dwie proste instalacje i mysla ze wszystko wiedza stad moja dociekliwosc.

Opublikowano
sam i tak tego robic nie bede za naprawde dobrego fachowca trzeba zaplacic majatek na to mnie niestety niestac. chce wiedziec jak najwiecej zeby ewentualnie kontrolowac prace tego "fachowca" ktory przyjdzie wykonac instalacje i aby zadawac odpowiednie pytania typu (czy moze tak bedzie lepiej co pan o tym sadzi) itp. bardzo dziekuje za wszelkie porady. dzis na rynku jest wielu pseudo fachowcow ktorzy zrobili dwie proste instalacje i mysla ze wszystko wiedza stad moja dociekliwosc.

 

 

Szkoda że nie zwróciłeś się wcześniej z zapytaniem o dobry i tani układ inst.CO.To co wszystko budujesz pochłonie duże koszty.

Wykonał był na Twoim miejscu instalację ,która jest tania,bardzo dobra a przede wszystkim mniej kosztowna w utrzymaniu.

Dziś producenci podkręcają licznik przychodów i ludzie się na to łapią ,powiem szczerze że tylko przez głupotę.Zastosował bym układ w stali ocynk ,otwarty z podłogówkami.W przypadku braku zasilenia szedł by na grawitacji,jedyny problem byłby z podłogówką.Zakupując akumulator do zasilenia CO nie było by problemów z niczym.Kto ma umysł w tym temacie, to można wykonać tak że wygląd jest super.W układzie otwartym musisz wszystko przenieść z zasilenia tzn. układ pompowy na powrót za wymiennik płytowy ,w układzie zamkniętym pompa ma zasysać wodę na układ.W obu układach musisz stosować filtry przy pompach,śrubunki.Życzę Ci szczęścia ale mówiąc szczerze ,nie dał bym tego w ręce osób nie doświadczonych.Dziś na hydraulice i leczeniu każdy się zna ,skutki są opłakane.

Opublikowano

na pewno ma pan racje. w takim razie prosze o taki prosty i skuteczny schemat instalacji c.o. ktory mnie nie zrujnuje finansowo. w dzisiejszych trudnych czasach kazda zlotowka zaoszczedzona jest bardzo cenna. z gory bardzo dziekuje za taki schemacik moj meil [email protected]. pewnie ze najlepszym rozawiazaniem jest instalacja jak najpostrza gdyz najmniej awaryjna

Opublikowano

Kolego Xstudent,

 

no i doszlismy do sytuacji, kiedy po krytycznych uwagach (juz było prawie dobrze, "tylko porządnie wykonać" aż do do sytuacji gdzie już nie było tak dobrze - patrz posty powyżej) do przedstawionych przez Ciebie schematów instalacji należałoby (jak sugerujesz w poście #16) przedstawić Ci jakiś prosty i funkcjonalny schemacik.

Mam nadzieję, że otrzymasz go od kolegi Himaniego, jeśli nie, jestem w stanie Ci pomóc i podrzucić na priva parę schemacików zawierających wymiennik płytowy, bez wymiennika, z zaworem 4D etc. Jak już wspominałem, nie jestem instalatorem (tylko skromnym inż. budownictwa) ale czynnie uczestniczę w budowie mojego CO i kotłowni z zaprzyjaźnionym instalatorem.

 

czekam na info i pozdrawiam

Igor

Opublikowano
Kolego Xstudent,

 

no i doszlismy do sytuacji, kiedy po krytycznych uwagach (juz było prawie dobrze, "tylko porządnie wykonać" aż do do sytuacji gdzie już nie było tak dobrze - patrz posty powyżej) do przedstawionych przez Ciebie schematów instalacji należałoby (jak sugerujesz w poście #16) przedstawić Ci jakiś prosty i funkcjonalny schemacik.

Mam nadzieję, że otrzymasz go od kolegi Himaniego, jeśli nie, jestem w stanie Ci pomóc i podrzucić na priva parę schemacików zawierających wymiennik płytowy, bez wymiennika, z zaworem 4D etc. Jak już wspominałem, nie jestem instalatorem (tylko skromnym inż. budownictwa) ale czynnie uczestniczę w budowie mojego CO i kotłowni z zaprzyjaźnionym instalatorem.

 

czekam na info i pozdrawiam

Igor

 

Skromny inżynierze ,zechce Pan przeczytać dokładnie opis kolegi ,który sugeruje jaki materiał przedstawił do wykonania instalacji .Poprosił o uwagi odnośnie projektu i takie też wniosłem.Z uwagi na fakt że zostały popełnione błędy,wskazałem co należy zrobić poprawnie.Widząc że budowa układu pochłania koszty coraz większe,oraz że xstudent interesuje się tym tematem a nie instalator,zadałem pytanie czy ten układ zostanie prawidłowo wykonany.Układ wskazany jest do wykonania i jeśli wiedza instalatora będzie dobra ,to taki układ będzie pracował.Nie został całkowicie omówiony układ zamknięty,gdzie należy wykazać się wiedzą.Xstudent wskazuje że dobrego fachowca nie zatrudni bo kosztuje majątek,oraz że finansowo stoi słabo. Wpisałem że można było wprowadzić inny układ instalacji, mniej kosztowny.To nie jest ucieczka od tematu-ten układ można wykonać,może być dla tych co mają pieniądz i chcą zaszpanować.Obecne układy przynoszą zyski producentom,natomiast koszty użytkowania ponoszą właściciele.Układ instalacji otwartej zmniejszy koszty samej budowy

a także jest układem bezpieczniejszym i mniej kosztownym w utrzymaniu.Skromny Panie ,zechce Pan kilkakrotnie to przeczytać,zrozumieć i przemyśleć to ,co Pan wypisuje.A co do zaprojektowania to zaznaczę Panu ,że kartka wszystko przyjmie i błędy i nie wiedzę.Jeśli p.skromny inżynier coś projektuje nie znając układu pomieszczeń,w jakim budynku jest wykonywana ta instalacja( stan surowy,zamieszkały,poprowadzenie rur pod podłogami itp) to projekt ten może być tylko w koszu.Z racji Pana wiedzy i wyszkolenia, powinien Pan o tym pamiętać.A może zechciałby Pan, postawić domek na piasku,bez fundamentów ?Ma Pan wspaniałą wiedzę.Powodzenia w realizacji postępów życiowych.Dodam tylko jeszcze jeden fakt,wchodzi człowiek na forum i prosi o pomoc,osoba udzielająca odpowiedzi ,dostaje baty.Podpina się gość i wylewa żale

z niczym nie związane.Co o tym myśleć?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.