Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników ling-ów.Palę w ling duo plus-palenisko obrotowa, sterownik ekonomik premium,regulator pokojowy, to tyle tytułem wstępu.Mam pytanie 1}Od czego uzależnione jest zastosowanie proporcji podawania węgla do przerwy, różnie jest według forumowiczów , każdy niby ma rację.2}Jak zwiększ się moc kotła , idze zima , mam ustawione w/g instalatora nie podaje -czekam na porady.Pompa co.jest w ciągłym biegu ,czy to dobrze,instalator mówi że ta ma być.3} Od jakich parametrów zacząć ustawiać aby nie sknoćić i było ciepło w domu. Dom ocieplony 15cm styropian połoga 10 cm,poddosze 30 wełna. stolarka drzewo. Palę niby eko z pieklorza.Proszę o poradę. co do ustawień sterownika.Wielkie dzięki.pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pytać Matchaus jak Wam idzie palenie na początku sezonu i jak się Wasze Lingi sprawują :) ?

Z tego co widzę Ani palenie wychodzi aż za dobrze skoro nawet sterownik sfajczyła :) :) :)

 

1}Od czego uzależnione jest zastosowanie proporcji podawania węgla do przerwy

Dla Linga przyjmuje się 5s podawania jako optimum. Moc regulujesz skracając czas postoju a dmuchawę ustawiasz tak aby było dobre, całkowite spalanie. Proste nie ? :) Na kiepskim paliwie nie będzie dobrego całkowitego spalania, nawet jak dzień i noc spędzisz na klikaniu w sterownik.

 

2}Jak zwiększ się moc kotła

Skróć czas postoju, zwiększ moc dmuchawy ew. zwiększ czas podawania zamiast skracać postój.

 

Pompa co.jest w ciągłym biegu ,czy to dobrze,instalator mówi że ta ma być.

Też tak mam aczkolwiek tak nie musi być. Jak masz kaloryfery stalowe to można pompę wyłączać poprzez np. sterownik pokojowy po osiągnięciu temperatury pożądanej w pomieszczeniu, przy żeliwynych to się nie sprawdza.

 

3} Od jakich parametrów zacząć ustawiać aby nie sknoćić i było ciepło w domu.

Co chcesz zmieniać ? Jaki cel chcesz osiągnąć ? Co jest nie tak ?

 

Dobrego opału w tym sezonie wszystkim życzę. Właśnie zrzuciłem 4t do piwnicy. uff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę Ani palenie wychodzi aż za dobrze skoro nawet sterownik sfajczyła :) :) :)

 

:)

 

Witaj Dejfit w nowym sezonie grzewczym :)

My jak zjawisko przyrodnicze - zima idzie, więc zbieramy się na tym fajnym forum.

 

Dobrego opału w tym sezonie wszystkim życzę. Właśnie zrzuciłem 4t do piwnicy. uff

 

Z jakiej kopalni, napisz więcej o nabytku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dejfit. Dziękuję za poradę,była pomocna,pouczająca .Moje parametry 7s/26s /35min/31%cwu40c,krzywa 7 tpom20c.Piec pracuje od9min do 12min, w zależności od tem. zew Przy obecnych temp zew.od -5 do 10 piec spala około 15kg/24h eko Do ogrzania jest 110 m2 .Proszę o poradę co jest dobrze a co żle Jak dobiera się parametry krzywej-czy według temp zew. lub pomieszczenia. Po wyczytaniu na forum ,-sterownik po nagrzaniu pomieszczenia powinien wyłączyć pompę co, piec wchodzi w podtrzymanie , co skutkuje mniejszym zużyciem opału i energij- tak sądzę -.Reasumując chodzi o zminimalizowanie zużycia ekogroszku w stosunku do temp. zadanej w domu, czyli oszczędność. Jeszcze co do pogodówki w pokoju . Na wyświetlaczu jest wskażnik pracy pieca .-gdy temp pomieszczenia dojdzie do zadanej na sterowniku to uf wskażnik znika co powinno wyłączać pracę pieca i przechodzić w stan podtrzymaniai wylączać pompę co, a tak nie jest. piec pracuje non stop.według cyklu.Proszę o ocenę pracy tego ustrojstwa.POZDROWIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

mam ten sterownik z pidem w Lingu 25 Duo i póki co - walczę z ustawieniami. Masz już jakieś wypracowane na wszystkich poziomach?

Palę teraz węglem z Ekoelmy i podawanie ma 3 poziomie musiałam zwiększyć do 9 sekund bo się dołek robił.

BTW - ekoelmę polecam - popiół cudo!

 

Co do temperatury spalin to dołączam do pytania o termometr - sama bym kupiła z chęcią. Piszcie więc posiadacze nt. ceny i użytkowania tej opcji.

 

Zepsuł mi się czujnik temp. zewn. - u mnie wciąż trwa wiosenka - poniżej 14 st.C nie schodzi, mimo że szron maluje trawniki. Na szczęście jest na gwarancji, więc czekam na serwisanta. Przypadkiem dowiedziałam się, że to magiczne pudełko kosztuje 18 zł netto, tak gwoli informacji...

 

Widzę że tylko Ty używasz funkcji PID... Co do ustawień na poszczególnych biegach to nie ma co pisać bo każdy będzie miał inaczej (inny węgiel itd). Ale - jak działa ta funkcja u Ciebie w trybie AUTO?? - bo u mnie to praktycznie cały czas na 1 biegu działa... Jeśli przestawię temp o ok 6-7 stopni wyżej niż jest obecnie to włącza się 2 bieg a jeśli o 10 stopni więcej niż jest w danym momencie na piecu to 3. Ale w praktyce to rzadko zdarza się aby temperatura spadła tak znacząco od zadanej... Więc nie wiem czy ta funkcja będzie spełniała swoje zadanie czy też jest to tylko taki bajer...

 

Co kosztuje 18 zł - czujnik zewnętrzny czy spalin??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My jak zjawisko przyrodnicze - zima idzie, więc zbieramy się na tym fajnym forum.

Zaczyna się.. czyszczenie, wrzucanie.. ble. Dobrze, że są inni na forum, z którymi można dzielić niedolę obslugi "bezobsługowego" kotła retortowego czyż nie ? :)

 

Z jakiej kopalni, napisz więcej o nabytku?

To jest najpilniej skrywana tajemnica tych handlarzy :) Po prostu robią dobrą mieszankę - nie wiem dokładnie czego z czym. Znają się na węglu, nie handlują w zasadzie w ogóle w detalu. Mam "po znajomości", w każdym razie b. dobrze się spala i nie mam problemów choć w 1 sezonie palenia było zdecydowanie mniej popiołu.

Pytałem rok temu co to jest, ale nie chcieli mi powiedzieć pomimo, że byli dobrze wstawieni :)

 

Proszę o poradę co jest dobrze a co żle Jak dobiera się parametry krzywej-czy według temp zew. lub pomieszczenia.

Wybierasz krzywą tak abyś miał ciepło w domu, jak jest za zimno to dajesz o wyższym numerze, jak za ciepło na odwrót. To krzywa dopasowuje temp. na c.o do temp. na zewnątrz (jak masz wpięty czujnik temp. zewn.)

Najpierw napisz

1. czy masz Economic Premium czy 3000,

2. czujnik temp. zewnętrznej

3. siłownik zaworu

4. podpięty czujnik c.o

5. regulator pokojowy (jaki model ? )

6. jaka jest moc kotła

 

Po wyczytaniu na forum ,-sterownik po nagrzaniu pomieszczenia powinien wyłączyć pompę co

Gdzie tak jest napisane ?

 

Jeszcze co do pogodówki w pokoju . Na wyświetlaczu jest wskażnik pracy pieca .-

gdy temp pomieszczenia dojdzie do zadanej na sterowniku to uf wskażnik znika co powinno wyłączać pracę pieca i przechodzić w stan podtrzymania i wylączać pompę co, a tak nie jest. piec pracuje non stop.według cyklu.

Nie powinno, kocioł nie będzie przechodził w stan podtrzymania(przynajmniej nie od razu, nie w tym samym momencie) Jak zauważysz w tym samym momencie* - momencie osiągnięcia w pomieszczeniu temp. ustawionej na regulatorze obniżeniu ulega obliczona temp. c.o., następnie przymykany jest zawór, następnie kocioł dochodzi (szybciej- bo więcej ciepła idzie na powrót aniżeli na c.o - pomnieważ zawór się przymknął) do temp. obliczonej kotła i dopiero wtedy(trzeba jeszcze uwzględnić histerezę :)) się wyłącza.

 

* to jeszcze zależy jak często sterownik otrzymuje sygnał z regulatora pokojowego.U mnie to jest 2 razy na minutę. W każdym razie natychmiast po otrzymaniu sygnału, że nie ma potrzeby grzać, bo w pokoju jest już temp pożądana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się.. czyszczenie, wrzucanie.. ble. Dobrze, że są inni na forum, z którymi można dzielić niedolę obslugi "bezobsługowego" kotła retortowego czyż nie ? :)

Niestety...

 

To jest najpilniej skrywana tajemnica tych handlarzy :)

Każda branża ma swoje know-how, jak widać :)

 

Widzę że tylko Ty używasz funkcji PID... Co do ustawień na poszczególnych biegach to nie ma co pisać bo każdy będzie miał inaczej (inny węgiel itd). Ale - jak działa ta funkcja u Ciebie w trybie AUTO?? - bo u mnie to praktycznie cały czas na 1 biegu działa... Jeśli przestawię temp o ok 6-7 stopni wyżej niż jest obecnie to włącza się 2 bieg a jeśli o 10 stopni więcej niż jest w danym momencie na piecu to 3. Ale w praktyce to rzadko zdarza się aby temperatura spadła tak znacząco od zadanej... Więc nie wiem czy ta funkcja będzie spełniała swoje zadanie czy też jest to tylko taki bajer...

 

U mnie jest podobnie, kocioł jedzie głównie na "jedynce". Włączałam ten pid tylko testowo, za mało nas tutaj, żeby się podoktoryzować.

To bajer, z prawdziwym pidem z sondą lambda ma niewiele wspólnego.

 

Co kosztuje 18 zł - czujnik zewnętrzny czy spalin??

 

Zewnętrzny, tajemnicze białe puzderko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

sa 2 sterowniki economic: 3000 i 3000 permium

w 1 wentylator ustawia sie w procentach ztad 30 % a w premiumie went. jest ustawiany w jednostkach od 0 do 250

100 w premium odpowiada 30 % w 3000

pozdrawiam

Krzysiek

A wg. mnie to 30% z 250 to będzie 75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie, kocioł jedzie głównie na "jedynce". Włączałam ten pid tylko testowo, za mało nas tutaj, żeby się podoktoryzować.

To bajer, z prawdziwym pidem z sondą lambda ma niewiele wspólnego.

 

Ciekawe czy podłączenie czujnika temperatury spalin coś by zmieniło w działaniu PID??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, on działa wg dwóch ustawionych ręcznie parametrów - czasu podawania i siły nadmuchu, żeby utrzymać zadaną temperaturę.

Takie rzeczy to tylko przy sondzie lambda.

 

Czujnik temp. spalin ma za zadanie zmusić nas do czyszczenia kotłów i wywołać na wyświetlacze kolejną ikonkę - pana kominiarza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - ale od czego zależy, który bieg się włącza?? Na początku jak wszystko poustawiałem to 2 bieg włączał się jak podniosłem temp żądaną o 4 stopnie od obecnej a 3 o 7 stopni. Teraz 3 włącza się gdy temperatura żądana różni się od obecnej aż o 10. Chyba że mi się coś pomyliło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to zapytać musimy kogoś z Klimosza, bośmy pionierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zerwało mi zawleczkę... piec nie mógł nabrać temperatury i przełączył się na 3 bieg pomimo że różnica pomiędzy temperaturą zadaną a obecną wynosiła tylko 5 stopni - czyli jest tam jakaś automatyka która to sama dobiera i na 100% nie jest to ustawione na sztywno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dejfit nie odpisywałem-nie było mnie w domu-przepraszam.Odpowiadam na pytania 1,Economic 3000 2 czujniki są wszystkie 3 siłownik 4D 4Regulator AURETON2020 Kocioł 25KW z retortą obrotową.Mam pytanie , po obserwacji . Co należy zrobić aby nie był nadmiernie sadzy. Palę niby pieklorzem, czyszczę co tydzień w obecnych temp. , a co będzie zimą, koszmar.Proszę o pomoc Dziękuję :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o czujnik spalin który umieszczamy w czopuchu komina, to jest to bajer który ma nam wskazywać kiedy powinien być czyszczony piec (szkoda, że go PID nie wykorzystuje). Ja go osobiście używałem na początku do sprawdzenia temperatury spalin, żeby ustawić pod tym kontem optymalne spalanie. Jeśli chce ktoś go kupić, to jest to PT1000 (koniecznie trzeba sprawdzić, żeby zakres pomiaru był przynajmniej do 300'C). Przykładowy czujnik, który powinien pasować KLICK, ja kupiłem na allegro za ok 65zł u innego sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zerwało mi zawleczkę... piec nie mógł nabrać temperatury i przełączył się na 3 bieg pomimo że różnica pomiędzy temperaturą zadaną a obecną wynosiła tylko 5 stopni - czyli jest tam jakaś automatyka która to sama dobiera i na 100% nie jest to ustawione na sztywno...

No widzisz, czyli sterownik tem ma coś jednak z PIDa. Algorytm ten bierze pod uwagę nie tylko różnicę od temp. zadanej ale również dynamikę zmian (czyli czas jaki upływa w stosunku do zmiany odchylenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam ling duo z obrotową z regulatorem PREMIUM. Ma on taką obce jak sterowanie PID - używał ktoś może tego?? Ja dopiero co uaktywniłem tą opcję i czekam na efekty.

 

Kilka osób na forum pisze też o temperaturze spalin. W instrukcji jest napisane że taki termometr można dokupić jako opcja - gdzie go kupić i jak go zamontować w lingu?? Jak on wygląda?? (oczywiście chodzi mi o taki który będę mógł wpiąć w sterownik)

 

Witam ja mam ling duo 15 i używam funkcji PID - jest super

ustawiasz tak:

I bieg ok 50% mocy pieca

II bieg ok 75% mocy pieca

III bieg ok 100% mocy pieca

Dział to tak: jak temp. spada piec zaczyna pracować na I biegu, jeżeli piec nie daje rady i temp. spada dalej piec zaczyna pracować na II biegu itd. Jak temp zaczyna rosnąć a piec pracował np. II biegu to przełącza się na I bieg. inaczej mówiąc piec dobiera sobie moc do aktualnej potrzeby która jest zależna od temp. zew.,ocieplenia itd.

 

Jeżeli masz problem z wyliczeniem mocy pieca to napisz - podam Ci gotowe ustawienia.

 

Przełączanie biegów funkcji PID jest zależne od ustawionej temp. na piecu - np. jeżeli temp. spadnie o 3st pracuje na I biegi a jak spada o np. 5st włącza sie II bieg itd.

 

Jeszcze jedno dmuchawa starego sterownika 30% jest równa 100% nowego sterownika.

 

Moj piec spala 50kg na tydzien przy temp. zew. ok 1-5st i temp. w domu 22-23st. pow do ogrzania 100m2

 

Jak macie pytania to postaram się odpowiedziec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emjot27.Mam sterownik Economic 3000, Powietrze jest w skali 0-100%,Ustawienia 7-podawanie, 25-przerwa w podawaniu,30 min.-podtrzymanie, 30%-powietrze ,krzywa nr.7,tp 20, tem co -60 c tem cwu-40 .Spalanie węgla na tydzień-80kg.Proszę o ocenę co do ustawień co zmienić , aby spalać mniej opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nasuwa się pytanie:jaka jest powierzchnia do ogrzania,jak dobrze jest ocieplony budynek,

zagospodarowane poddasze(jeśli jest) i szereg innych czynników istotnych.Osobiście uważam,

że takie spalanie przy kotle 25kW nie jest duże,biorąc pod uwagę zakup kotła o takiej mocy,można się domyślać,że powierzchnia grzewcza jest duża.Piszę o kotle 25kW,bo na takim wątku tematu

jesteśmy.Moje spalanie przy obecnych temperaturach jest mniejsze i kształtuje się w granicach

+ - 65kg tygodniowo,ale przy kotle 15kW z obrotową retortą,powierzchnia do ogrzania 140m2,

należy uwzględnić także siłę wiatru,nie tylko temperaturę zewnętrzną.No i nie zapominajmy

o jakości paliwa,ma to także duży wpływ na spalanie. Ustawienia wydają się w normie,ale mogę się mylić,bo jestem świeżo "upieczonym" użytkownikiem kotła z regulatorem Economic 3000.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was ale ja w PID mam regulację podawania a postój jest stały - więc tak podaję - jeżeli ktoś ma inaczej to mogę przeliczyć.

 

1- podawanie "s:

2- postoj "s"

3- regulacja dmuchawy - dla nowego sterownika (106 nowy = 31 stary dla 25KW), (98 nowy = 28 stary dla 15KW)

4- moc % - regulacja

5-moc KW

 

Dla 25KW (bez pid)

1----2------3------4-------5

------------------------------

5----50----98------0------7,5

5----43----100----30-----12,8

5----34----103----58-----17,7

5----15----108----100----25,0

 

 

Dla 25KW (PID)

1-----2------3------4-------5

-------------------------------

9-----45----108----43-----15,0

12----45----111----71-----20,0

14----45----113----90-----23,3

 

 

Dla 15KW (bez pid)

 

1----2------3-----4------5

----------------------------

5----60----98-----0------4,5

5----43----100----30-----7,7

5----34----103----58-----10,6

5----26----108----100----15,0

 

Dla 15KW (PID)

 

1-----2------3-----4------5

----------------------------

6-----50----100----34-----8,0

8-----50----104----70-----11,9

9-----50----106----89-----13,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was ale ja w PID mam regulację podawania a postój jest stały - więc tak podaję - jeżeli ktoś ma inaczej to mogę przeliczyć.

 

1- podawanie "s:

2- postoj "s"

3- regulacja dmuchawy - dla nowego sterownika (106 nowy = 31 stary dla 25KW), (98 nowy = 28 stary dla 15KW)

4- moc % - regulacja

5-moc KW

 

 

 

Dla 25KW (PID)

1-----2------3------4-------5

-------------------------------

9-----45----108----43-----15,0

12----45----111----71-----20,0

14----45----113----90-----23,3

 

Inne ustawienia dla I biegu dla 25KW (w zależności od potrzeb)

 

7-----45----106----24-----11,7

8-----45----107----33-----13,3

 

II bieg

10----45----109----52-----16,7

11----45----110----62-----18,3

 

III bieg

13----45----112----81-----21,7

15----45----114----100----25,0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pio11oip czy możesz podać metodykę swoich obliczeń, czy bazujesz tylko na empirycznych doświadczeniach, na "oko" dobierając moc kotła przy zadanych parametrach?

 

Po twoich parametrach widzę, że głównie sterujesz mocą palnika za pomocą czasu postoju między podawaniem. Jestem bardzo ciekaw, czy podczas dłuższego działania twojego kotła z PID’em (gdzie przerwą nie da się sterować) na 3 biegu, węgiel dobrze się dopali?

Wydaje mi się, że ustawienia mocy dmuchawy w tym przypadku praktycznie nie grają żadnej roli, ponieważ się prawie nie różnią.

 

Poniżej w linku przedstawiam wyniki obliczeń, w których za pomocą danych:

(106 nowy = 31 stary dla 25KW), (98 nowy = 28 stary dla 15KW)

przeliczyłem skalę nadmuchu regulacji dmuchawy - dla nowego sterownika.

 

SkalaNadmuchu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Moc pieca jest wyliczona

2. Piecem steruję się dobierając odpowiednią moc palnika dla zapotrzebowania budynku - inaczej się nie da

3. Z PID'em czes postoju jest stały - do niego dobiera się czas podawania.

4. Do każdego biegu dobierasz tyle powietrza ile jest niezbędne do prawidłowego spalania - to sprawa indywidualna. Jest w instrukcji jak to zrobić: Ustawiasz np. I bieg na odpowiednią moc np 13KW regulujesz dmuchawę do odpowiedniego spalania.

Test trwa ok. 1 tygodnia, następnie przez tydzień testujesz II bieg i III. Dobór powietrza to indywidualne ustawienie.

Jeżeli chodzi o moje ustawienie to piec prawie nigdy nie pracuje na III biegu a jak pracuje to chwilę - więc taki nadmuch wystarcza - węgiel spala się dobrze. Pewnie jeżeli byłaby potrzeba pracy ciągłej na III biegu może bym zmienił ustawienia nadmuchu. Mój piec większość czasu spędza na podtrzymaniu lub I biegu - jest sterowany termostatem pokojowym.

5. Nadmuchu nie obliczałem - porównanie nadmuchu jest z instrukcji Klimosza: (106 nowy = 31 stary dla 25KW), (98 nowy = 28 stary dla 15KW). Ale chętnie wymienię doświadczenia - bo w Klimoszu też się mylą. Może uda się uzyskać idealny popiół - hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.