Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jkaki sterownik do Ling Duo


Zulaga

Rekomendowane odpowiedzi

Biezacego gazu niestety budynek nie posiada, a powierzchnia docelowa bedzie ok 110-120 m2. Narazie jest ok 80m2. Nadal zastanawiaja mnie te spieki na retorcie. Tzn nie wiem czy ta sa spieki bo nigdy nie widzialem jak wyglada spiek z ekogroszku, ale sa to takie brazowe niedopalone wegle zlaczone ze soba. Robi sie tego duzo i nie chce spadac z retorty raczej. caly czas obnizam nadmuch i zwiekszam przerwe w podawaniu ale narazie jak byly tak sa.. nie wiem dlaczego sie robia.

 

i jeszcze tak szacunkowo. Ile moj piec 15kw na 80m2 powinien spalac kg groszku na dobe przy takich temp (5'c) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podanych wcześniej Twoich informacji wynika, że podajnik w ciągu godziny pracuje około 6 minut, co powinno przełożyć się na spalanie w granicach 10 kg/dobę. Nominalnie w normie to będzie 15-20 kg . To co masz to są raczej spieki, ale walka z nimi to często walka z wiatrakami, bo przeważnie to efekt mokrego i złego gatunkowo węgla. Obniżając zanadto nadmuch po pierwsze spowoduje zabicie sadzą kotła, po drugie spieki zmienią się w niedopalony węgiel - na wierzchu wypalony, w środku czarny, spalony. Poszukaj na tym forum w innych wątkach zdjęć retort ze spiekami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widze ze jest tu wielu fachowcow ktorzy moga pomoc w ustawieniu sterownika, a sam dopiero zaczynam przygode z piecem Klimosz Ling 15kw. Sterownik eco3000 (tak mi sie wydaje ;) )

 

Ustawienia pieca :

Czas podawania 5s

Przerwa w podawaniu 33s

Nawiew 95 (skala ma chyba 200)

Podtrzymanie 30 min

 

Witam,

 

Maksymalna moc kotła to 5/15 (podawanie/przerwa), więc jak widzisz "jedziesz" na niewielkiej mocy. Wyciągasz z ekogroszku co się da a chyba nawet trochę więcej :D stąd te spieki (dodatkowo dość mocny nadmuch). Spróbuj ustawić 5/25 i w ten sposób podnieść "kopczyk" na retorcie (1 cm to zdecydowanie za mało dla Twojej "ciepłolubności" - powinno być ok. 3-4 cm). Nadmuch na razie zostaw taki jaki jest, bo możesz mieć problem z sadzami. Myślę, że kocioł powinien szybciej osiągać zadaną temperaturę i dłużej przebywać w podtrzymaniu (większy kopiec - szybszy start i więcej ciepła). Nie wiem jaką masz temp. zadaną ale powinna być ok. 60 st.

U mnie w LING DUO 25 KW przy takich ustawieniach (dmuchawa na 40%, temp. zadana 60 st.) kocioł pracuje ok 12-15 min i przebywa w podtrzymaniu ok 40-50 min. Temperatura w domu (160 m2) to 21-22 st. a średnie dobowe zużycie eko to ok. 15 -17 kg.

Przy niższych temperaturach zewnętrznych podnieś temp. zadaną na 65 st i zmień ustawienia zależnie od potrzeb na 5/20 lub 5/15.

Co do ustawień zaworu 4D i pompki to według mnie (z doświadczenia) lepiej ustawić wyższą temp. na piecu i "przykręcić" zawór, pompka max na 2 biegu (3 bieg pompki i otwarty na 70-80% zawór to wysoka temp w domu ale i krótki postój).

 

Jeszcze jedno - kaloryczność i wilgoć eko ma tu duże znaczenie!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to narazie piec spala mi duzo wiecej.. mysle ze 20-25kg..

 

 

Jesli zrobi sie zimniej i bedzie potrzeba wiecej ciepla co jest lepsze :

Zwiekszyc temp na piecu,

bardziej rozkrecic zawor 4d,

czy dac pompe na wyzszy bieg?

Spróbuj dać pompę na 1-kę(wg mnie im szybcie pompa chodzi tym predzej sie układ wychładza albo po prostu szybciej wyciąga ciepłą wode z pieca-na to samo wychodzi),podawanie ustaw na 5,a przerwe na 25-22s,zawór 4D przy dodatnich temp. tak,zeby na zasilaniu mieć jakieś 45-48*.Mnie przy tych ustawieniach 170mkw spala 30kg/d.Żaru musi być troche więcej,żeby dłużej w podtrzymaniu był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micubussi ---> Tak się składa, że niebawem minie drugi miesiąc odkąd używam Linga Duo 25KW.

Za wiele nie będę się rozpisywał o domu; powiem tylko, że ogrzewam 180m2 (120 użytkowej, ale grzeję nieużytkową też) w 3-ech kondygnacjach.

Dom jest nowy i dość dobrze ocieplony, ale nie o tym chciałem powiedzieć.

 

W pierwszym miesiącu palenia (od połowy października do połowy listopada) spaliłem 37 worków (25kg.) groszku.

Czyli przeszło 900kg.

Dziennie ~30kg.

Paliłem jednak (próbowałem palić...) mokry węgiel. Po miesiącu nierównej walki z piecem, zacząłem intensywnie suszyć węgiel [w niewysokich (ok 5cm) warstwach].

Wszystkie znaki na niebie i ziemi :D wskazują, że od połowy listopada do połowy grudnia spalę maks. 24 worki groszku, a więc 600kg.

Dzienna średnia ~20kg.

Dodam, że z początkowych 58 st. na piecu, mam teraz 62, dałem więcej ciepła do CO na zaworze trójdrogowym (nie używam 4-o drogowego), a i tak spalam mniej niż w tym pierwszym, masakrycznym miesiącu.

 

Co prawda w październiku było trochę chłodów, ale uważam, że cała różnica w ilości spalonego węgla wzięła się z jego jakości, a konkretnie - wodnistości :D

Teraz mam trochę spieków w popiele (niewiele), ale przy tej mokrej mazi, którą próbowałem na początku palić, to i tak małe miki ;)

 

Zaznaczę jeszcze raz - 300kg. różnicy w ilości spalonego węgla wzięła się u mnie praktycznie tylko z zadania sobie trudu i przesuszenia węgla.

 

Nie wiem co prawda jak wygląda ten Twój węgiel, ani jakie ma parametry, ale jego ilość którą codziennie spalasz (jak na ilość metrów do ogrzania), jest jak dla mnie, trochę za duża...

 

P.S. Pompy (do CO i podłogówki/CWU) mam na "jedynce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK nastepna porcje groszku przesusze w skrzynkach tak jak opisywales i zobaczymy rezultaty.

ja rozumiem 20kg, ale przy mrozach.. Teraz chcialbym palic tak z 15 :D

 

Ja pompe mam na 2, a na poczatku mialem na 3. Wiadomo im szybciej chodzi tym grzejniki cieplejsze.

Czym sie kierowac w nastawieniu wlasciwego biegu pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym sie kierowac w nastawieniu wlasciwego biegu pompy?

 

Nie komplikujmy sobie życia - nie ma czegoś takiego jak "właściwy" bieg pompy :D

Im szybszy bieg pompy, tym szybszy obieg wody. I to jest chyba cała esencja "właściwego biegu pompy" :D

Ja również (tak jak jlupino) zauważyłem, że szybszy bieg pomp przekłada się na szybsze wychłodzenie pieca.

Nie zapominajmy jednak o jednym - im szybciej pompa pracuje, tym szybciej (i dokładniej) mamy wygrzane kaloryfery!

Na moim układzie, przy obecnych temperaturach w okolicach zera, praca pompy na "jedynce". W domu mam naprawdę ciepło. Aż za ciepło.

Jednak jak będzie przy np. -10st.? Pewnie pompkę troszkę "popchnę" ;))

 

P.S. Czy Twój węgiel pyli przy wsypywaniu do zasobnika? Pylenie węgla jest oznaką jego suchości, a brak pylenia = wilgotny opał.

BTW - kiedy próbowałem palić mokrym węglem, to miałem ogrooomne ilości żużlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj wegiel nie pyli, z nego sie leje woda.. a w zasobniku jest mokro. Na szczescie juz sie wypala i kupie inny, moze trafi sie lepszy. Teraz 7 workow po 25 kg tego mokrego wegla wystarczylo mi na jakies 8 dni palenia.

 

Pompka chodzila mi na 3. Grzejniki bez termostatow a na piecu mialem ustawione 60'C. w domu dochodzilo do 25-26'C. po jakis 2 dniach zmienilem pomke na 2, przykrecilem zawor 4d i ustawilem temp na piecu 62'C. temp tak ok 22-23'c, ale zalozylem termostaty i w sypialni 19-20, lazienka ok 22-23, a na reszcie ok 21,5'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Postanowilem zalaczyc kilka fotek, bo nadal niepokoi mnie to co sie dzieje w tym piecu.

Dwie fotki obrazuja palenie, dwie aktualny stan popielnika ( po 3 dniach palenia! a wczesniej na starym tez mokrym weglu po tyg popielnik oproznialem) i jedna prace w podtrzymaniu. Niepokoi mnie ten czarny wegiel w popielniku, bo w tryb awarii nie przechodzil piec. Wiec skad dobry wegiel ktorego jes 3/5 popielnika?

 

Piec nadal zjada jakies 25kg na dzien. (5s podawanie , 31 postoj)

post-12639-1261126904_thumb.jpg

post-12639-1261126935_thumb.jpg

post-12639-1261126972_thumb.jpg

post-12639-1261127051_thumb.jpg

post-12639-1261127087_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micubussi ---> W popielniku masz węgiel? Niespalony? Cholera... postój i tak masz dość wydłużony. Zupełnie nie rozumiem jak przy takiej przerwie i dość ładnym paleniu (wnioskuję na podstawie screenów) do popielnika wpada Ci węgiel...

 

[...]i załóż szamoty na właściwą półkę (instrukcja obsługi). Pozdrawiam

 

Racja, racja! Szamoty masz na niższej półce - tak się je zakłada przy opalaniu peletami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz co prawda Linga 15KW (bez rusztu awaryjnego), ale czy możesz palić peletami i czy masz dwa poziomy do montowania tych szamotów?

Jeśli tak, to niższy poziom jest zarezerwowany dla pelet, a wyższy dla węgla (tak jest opisane w instrukcji dla mojego Ling Duo 25KW).

 

P.S. A czy może to wpływać na palenie? Zapewne tak, choć jakiejś kardynalnej poprawy bym się nie spodziewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam Ling Duo 25 KW z obrotową retortą i sterownikiem Economic Premium.

 

Czy ktos ma ten sterownik i wie jak ustawić :

- czas podawania węgla (fabrycznie mam 7s)

- histereze palnika

 

Czy w ogóle jest mozliwość zmiany tych parametrów ?

 

Instrukcję dostałem niestety od Economic 3000.

 

Czy ktoś używał funkcji PID i ile jest potrzebne do tego czujników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos ma ten sterownik i wie jak ustawić :

- czas podawania węgla (fabrycznie mam 7s)

- histereze palnika

 

Czy w ogóle jest mozliwość zmiany tych parametrów ?

 

Instrukcję dostałem niestety od Economic 3000.

 

Czy ktoś używał funkcji PID i ile jest potrzebne do tego czujników ?

 

Hej!

 

Tutaj masz instrukcję serwisową do Economic'a 3000:

http://www.polmark.com.pl/uploads/images/111/INS_I_E3000.pdf

Dzięki hasłu z instrukcji wejdziesz w ustawienia serwisowe (zakładam, że "premium" nie różni się zbytnio od "standardowego" sterownika), gdzie masz możliwość zmiany czasu histerezy palnika (parametr P5). Ja na przykład zmieniłem z 2 sekund na 1.

 

Co do czasu podawania węgla (parametr P02), to 7 sekund masz "bazowe"? Nie można ustawić mniej w ustawieniach "użytkownika"? Zagadkowe, gdyż ja (co prawda bez obrotowej retory i na sterowniku "standardowym") mam "bazowe" 5 sekund, także na Ling Duo 25KW. Jest to tym bardziej zaskakujące, że w instrukcji zalecają nie zmieniać tych 5 sekund...

Powiedz mi w takim razie, jaki przy tych 7-u sekundach masz "zalecany" czas postoju podajnika w trakcie pracy (parametr P03)?

 

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Nie używałem "pogodówki" choć wiem, że jest tutaj (na forum) kilka osób, które mają ją włączoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Economic Premium rózni się od Economic 3000. Nie mam czegoś takiego w serwisowych jak histerezę palnika, ale muszę poszukac bo gdzieś jest , ponieważ serwisant zmienił mi z 6 na 1stC (chciałbym zmienić na 2stC).

 

Co do długości podawania ślimaka dostałem odpowiedź od firmy Klimosz - cytuję:

 

"Wartość podawania została ustawiona na sztywno.

Moc palnika (czyli ilość spalanego węgla w czasie) ustawia Pan przez

wydłużenie lub skrócenie czasu przerwy miedzy podawaniami.

 

LING DUO 25 - jego czas fabryczny podawania paliwa to 5 sek dla

ekogroszku

 

Proponowałbym usyawienia

- podawanie na 5 sek

- postój na 15 sek

- moc dmuchawy 106"

 

Dzisiaj jednak dalej grzebałem w ustawieniach i wszedłem w Typ palenia _ Węgiel-eko groszek_(przycisnąłem jeszcze raz i wszedłem w menu "Ling 15,Ling 25,Ling 35 .....Ling inne" !!!!

Miałem ustawione na "Ling inne" i tam można zmieniać czas podawania ślimaka 7sek. Czyli jednak można zmieniać. Ciekawe co jeszcze odkryję ? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ventor ---> A to ciekawostka!

Powiedz mi w takim razie (ponawiam pytanie) jaki miałeś postój przy 7 sekundach podawania węgla?

Ja mam obecnie 5/30 (czas podawania/czas postoju podajnika).

 

Co do histerezy, to miałem ustawione 2 sekundy, ale zmieniłem na 1.

Piec ładniej pracuje :D

 

BTW - co oznacza "moc dmuchawy 106"? 106 sekund??

Ja mogę sterować mocą dmuchawy od 20 do 100% mocy dmuchawy (mam obecnie nastawioną na 30%).

 

P.S. Aha - włączyłem jeszcze (w opcjach serwisowych) priorytet CWU.

W moim przypadku bardzo się sprawdza. Aż dziw, że "zaszyli" go w opcjach serwisowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.