Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jkaki sterownik do Ling Duo


Zulaga

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawka przez kocioł rozumiałem sterownik, który zarządza kotłem i pompami.

 

Każdy układ sterujący musi mieć sygnały z zewnątrz do których się dostosowuje. Wszelkie informacje dostaje z czujników.

 

 

Aby sprawdzić wersję oprogramowania należy wejść w test regulatora i na samym końcu będzie napisana wersja oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO załącza sie przy 56*,a CWU przy 57*,wczesniej zadna nie ruszy.

tak jest u Ciebie.. to już wiem po tych kilku postach :) , pytam przy jakiej temp. włączają się pompy u kolegi Cezar9473, bo gdzieś pisałeś, że Cezar9473 nie ma takiego problemu i pompy startują wcześniej.

 

Jak sprawdzić wersję oprogramowania?

Jak wyłączysz sterownik z sieci i włączysz po chwili ponownie to na ekranie powitalnym powinna być wersja programu.

 

A jak są ustawione wartości serwisowe P14 i P18?

jeżeli P18 jest teraz dostępny to i tak niczego nie zmieni. Ma zastosowanie po podpięciu siłownika.Tak mi się wydaje. Regulujesz nim utrzymywaną różnicę pomiędzy zadaną/obliczoną c.o a zadaną/obliczoną kotła.. W estymie to jest stała 20C. U Ciebie w 3000D też możesz regulować tą różnicę, pisałeś to gdzieś.

 

jlupino jakie czujniki masz wpięte do sterownika? c.o jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam przy jakiej temp. włączają się pompy u kolegi Cezar9473, bo gdzieś pisałeś, że Cezar9473 nie ma takiego problemu i pompy startują wcześniej.

Nie napisał dokładnie tylko,że u niego pompa się nie wyłącza.Cezar9473 chyba nieczęsto tu zagląda i nie pytałem się więcej.

 

jlupino jakie czujniki masz wpięte do sterownika? c.o jest ?

Mam czujnik temp. kotła czyli ten w środku kotła,czujnik temp. powrotu zaraz przed wlotem do kotła,oczywiście za zaworem 4D,no i czujnik temp. na bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W economic nie ma możliwości określenia minimalnej temp. pracy pomp. wygląda na to, że jest to zrobione na sztywno i pompy włączają się w okolicach 57C, z tym, że jak podepniesz czujnik c.o i założysz siłownik problem zniknie. Tak mi się wydaje. W całym tym "bajzlu" chodzi o ochronę kotła po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W economic nie ma możliwości określenia minimalnej temp. pracy pomp. wygląda na to, że jest to zrobione na sztywno i pompy włączają się w okolicach 57C, z tym, że jak podepniesz czujnik c.o i założysz siłownik problem zniknie. Tak mi się wydaje. W całym tym "bajzlu" chodzi o ochronę kotła po prostu.

AMEN

Tylko powiedz mi.Jak bym chciał mieć na piecu 60* i pompę podpiętą normalnie do sterownika to brandzlowała by mi non-stop.Troche sie zagrzeje,załączy pompę,ściąga wychłodzoną wodę z układu i znowu piec schodzi o 10* w dół.I gdzie tu ochrona.

Zreszta nawet przy 65* tez do tego dochodzi.

Spróbuje z tym czujnikiem i siłownikiem jak tylko mi śnieg na dachu stopnieje,bo czujnik temp zewnętrznej tylko tam na pólnoc mogę wystawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ochrona kotła - kasy sporo a zarzynamy go pompami.

To niech mi Pan powie w jaki sposób utrzymać min.55*C na powrocie.

Mnie sie to udaje tylko gdy zawór 4D jest na max.Przy temp na piecu rzędu 62-65* powrót ma jakies 55-58*,tylko,że piec wtedy pali60kg/d

Jak 4D mam na 6-8 powrót ma 45*,bo wiadomo,że na zasilanie też idzie odpowiednio niższa temperatura.

Wg mnie mieszanie się zasilania z powrotem to fikcja,bo powrót na piecu mam zawsze taki sam jak powrót przed 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sterownik?

Nie podoba nam się sposób rozwiązania zabezpieczenia kotła i na sztywno wpinamy pompę.

 

Czy sama pompą steruje sterownik?

Co zrobimy z podajnikiem, dmuchawą i temperaturą na kotle?

Ciekawe podejście Pan reprezentuje. Po co kocioł automatyczny i mieć ciepło w domu jak można chodzić co parę godzin i łopata dorzucać?

Po to jest regulator a jeśli nie zgadzamy się z jego działaniem a co za tym idzie z ideą działania i zabezpieczania kotła by długo i dobrze pracował.

 

Czy zawór termostatyczny rozgraniczający krótszy i dłuższy obieg (chłodnica wodna) w samochodzie Pan również wymontował i zmusił silnik ze od razu się cały zagrzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak utrzymać temperaturę 55 stC. Zalecana to 45 (a jeśli ktoś ma za cienkie przewody i są trudności z wygraniem powrotu to dajemy 40).

 

Jeśli mówię o powrocie to rozumie powrót do samego kotła.

 

Jaka miał Pan temperaturę powrotu z instalacji w okresach większych mrozów. teraz troszkę popuściło. I oczywiście jaką temperaturę Pan utrzymywał na kotle przy mrozie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sterownik?

Nie podoba nam się sposób rozwiązania zabezpieczenia kotła i na sztywno wpinamy pompę.

 

Czy sama pompą steruje sterownik?

Co zrobimy z podajnikiem, dmuchawą i temperaturą na kotle?

Ciekawe podejście Pan reprezentuje. Po co kocioł automatyczny i mieć ciepło w domu jak można chodzić co parę godzin i łopata dorzucać?

Po to jest regulator a jeśli nie zgadzamy się z jego działaniem a co za tym idzie z ideą działania i zabezpieczania kotła by długo i dobrze pracował.

 

Czy zawór termostatyczny rozgraniczający krótszy i dłuższy obieg (chłodnica wodna) w samochodzie Pan również wymontował i zmusił silnik ze od razu się cały zagrzać?

Po raz któryś nie odpowiedział Pan na pytanie i po raz któryś nie będę pisał o zjawisku "fali" przy właściwie podłączonej pompie.

Bez urazy,ale kolega dejfit w sposób bardziej przystępny i bez emocji mi wytłumaczył o co chodzi.Nie dziwie sie,że do tej pory z Klimosza nie dostałem odpowiedzi.Proszę już nie brać udziału w dyskusji dotyczącej mojego problemu.

Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiedz mi.Jak bym chciał mieć na piecu 60*

To se ne da. Musisz mieć wyższą na kotle jak chcesz go chronić i grzać. Ja mam powrót na ustawiony na 48*, temp. na kotle 70*, c.o 50*.O temp na kotle 60* i szybkim zagrzewaniu instalacji zapomnij chyba, że ustawisz sobie p4(serwis) na ~30-35.Gdzie ochrona w takim razie ? Mówię o sytuacji jak podepniesz czujkę c.o i siłownik.

 

(...) i pompę podpiętą normalnie do sterownika to brandzlowała by mi non-stop.Troche sie zagrzeje,załączy pompę,ściąga wychłodzoną wodę z układu i znowu piec schodzi o 10* w dół.I gdzie tu ochrona.

Ochrona to fikcja jak nie ma siłownika - to już pisałem. W tym recalArt jeżeli rzeczywiście jest tak, że nie bierze pod uwagę temp powrotu jak nie jest podłączony czujnik c.o + brak siłownika (i wyłącza pompy) to rozwiązanie jest trochę "nieszczęśliwe".

 

Spróbuje z tym czujnikiem i siłownikiem jak tylko mi śnieg na dachu stopnieje,bo czujnik temp zewnętrznej tylko tam na pólnoc mogę wystawic.

Nie musisz podpinać czujnika na zewnątrz, wystarczy Ci czujnik c.o i siłownik. Wtedy ustawiasz na zima i sztywną temp. na kotle. Jak będzie wyglądać temp. c.o to nie wiem, bo ja mam czujkę na zewnątrz i nigdy tak nie sterowałem kotłem. U mnie zawsze na kotle jest o 20* więcej(w trybie pogodowym) jak na c.o nie zmienię tego Ty możesz to zrobić P18(serwis).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodzi o emocje.

Staram się przekonać Państwa, że pewne ustawienia montowne na sztywno są dla poprawienia jakości naszych produktów by Państwo byli zadowoleni z DŁUGOLETNIEJ eksploatacji. Wszystkie rozwiązania są przemyślane i zgodne z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Zgodnie z Prośbą nie będę się wypowiadał na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego skoro jest Pan fachowcem nie odpowiedział w sposób najprostszy,że parametr P01 w trybie serwisowym,czyli min. temp. kotła jest jest ustawiony na 55* i mniej sie nie da.Poniżej tej temperatury blokowane są pompy lub zamykany zawór 4D.

Tylko tyle

Teraz tylko pozostaje pytanie,czy wszystkie sterowniki są w ten sposób zaprogramowane.Skoro pisze Pan,że zalecane jest 45* na powrocie to dlaczego nie jest tak zaprogramowany sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy zabezpieczaniu kotła to ja bym chciał, aby ktoś napisał jak to jest z tą korozją niskotemperaturową.

Pozwolę sobie zacytować z innego forum :

Podam przykład najprostsze do sterowania pogodowego. Pozwoli Pan,że z zaworem 3drogowym, bo tak będzie szybciej i łatwiej. Jak zawór ustawię ręcznie do potrzeb swojej instalacji to nie musze go zmieniać bez wielkich zmian temp. zewnętrznej. Zawór ma w gruncie rzeczy zapewnić różnicę temp. między zasileniem i powrotem mniejsza jak 20st.C, tylko powyżej tej granicy możemy mówić o punkcie rosy.

Nigdy też jeden czynnik nie powoduje punktu rosy. Musi się na to złożyć kilka rzeczy np. wilgoć w kotłowni, mokry opał, palenie poniżej 50st.C i jeszcze słaby ciąg komina.

Jak to jest jasne, to wystarczy tak ustawić zawór mieszający, aby różnica między zasilaniem a powrotem była mniejsza jak 20st.C

Ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć ? Albo dopisać coś mądrego w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, z tego co sie juz zorientowałem to do sterownika RecalArt nie mozna podłaczyc drugiego wyswietlacza, a szkoda, bo nam na tym bardzo zalezalo. Takie mozliwsci daje jedynie sterownik estyma.

Panie Mateuszu, czy może Pan to potwierdzić? Czy rzeczywiście Klimosz wycofał się ze stosowania sterowników Estyma w kotłach Duo Ling?

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodzi o emocje.

Staram się przekonać Państwa, że pewne ustawienia montowne na sztywno są dla poprawienia jakości naszych produktów by Państwo byli zadowoleni z DŁUGOLETNIEJ eksploatacji. Wszystkie rozwiązania są przemyślane i zgodne z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Zgodnie z Prośbą nie będę się wypowiadał na ten temat.

Trzeba poprostu klientom dać możliwość regulacji, a z pare lat zmienić firmę i nazwe kotłów i bedziemy wymieniać na nowe i przeklinac klimosze ze ze słabej blachy itd ze szybko sie przepalił. No i dlaej kotły będa pracowały na temp 45 st bo przecież wszystkim ogolnie wiadomo ze im niższa temp kotła to spalanie mniejsze i sprawność wyzsza. A i do tego kocioł czystszy. <_<

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z tego co sie juz zorientowałem to do sterownika RecalArt nie mozna podłaczyc drugiego wyswietlacza, a szkoda, bo nam na tym bardzo zalezalo. Takie mozliwsci daje jedynie sterownik estyma.

Mogę spytać po co Ci 2 wyświetlacz ?

 

No i dlaej kotły będa pracowały na temp 45 st bo przecież wszystkim ogolnie wiadomo ze im niższa temp kotła to spalanie mniejsze i sprawność wyzsza. A i do tego kocioł czystszy. <_<

 

Taaaaa :angry:

 

W economic3000 niektóre opcje nie powinny się znaleźć w trybie serwisowym. W estymie są normalnie dostępne dla użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że zapoczątkowałem temat napisze kilka zdań:

Mam ECONOMIC 3000 w ling duo 15 kw

hasło do trybu serwisowego - odkryłem za 2 razem - wymagane minimum myślenia, POZA TYM MOŻNA POBRAĆ INSTRUKCJE SERWISOWĄ Z INTERNETU i tam hasło jest podane,

 

Kocioł z obrotową retortą nie jest przystosowany do spalania biomasy w postaci owsa i to już jest duży ZONK.

I Z TEGO POWODU CZUJĘ SIĘ OSZUKANY I NIe JESTEM DO KOŃCA ZADOWOLONY Z ZAKUPU.

 

Do zwykłych klimoszów bez retorty obrotowej są palniki do spalania owsa, a do obrotowych nie ma!!

 

DUŻY ZONK

 

I jeszcze kwestia drzwi do komory spalania awaryjnego w wersji 15 kw to porażka. Ciągle sie wysypuje z niej sadza.

NO COMENTS.

kOCIŁ DO REKLAMACJI

NIE SPAŁNIA MOICH OCZEKIWAŃ

 

ALE GROSZEK PALI SUPER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest dostosowany do różnych paliw.

Ruszt obrotowy jest dodatkiem który umożliwia spalanie miału węglowego - miał już robi problemy i trzeba grosza dorzucić na inne rozwiązanie rusztu.

Owies też jest dość niewdzięcznym paliwem i trzeba inny ruszt - inny niż obrotowy.

 

A tak jeszcze na marginesie.

Z obserwacji mogę powiedzieć, że palenie owsem będzie się opłacać zwłaszcza rolnikom mającym własne paliwo.

Kupić takie paliwo i później więcej go spalą ponieważ jest niższe kalorycznie i trudniejsze do opanowania - z tego wynika, że ekonomia raczej tu weźmie "górę".

 

U osób mających własne paliwo nie wlicza się jego podstawowego zysku ze sprzedaży oraz zysku pośredników. Stąd te oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hasło do trybu serwisowego - odkryłem za 2 razem - wymagane minimum myślenia

To minimum myślenia to permutacja(albo wariacja jak wolisz w tym przypadku) z powtórzeniami zbioru 4 elementowego. Wątpię, że udało ci się za 2 razem bez podglądnięcia instalatora albo zajrzenia do instrukcji ;)

 

POZA TYM MOŻNA POBRAĆ INSTRUKCJE SERWISOWĄ Z INTERNETU i tam hasło jest podane

Nie wiem po co krzyczysz, zainteresowani już to wiedzą. Nie każdy jednak tą instrukcję znajdzie to ci zaręczam.

 

Kocioł z obrotową retortą nie jest przystosowany do spalania biomasy w postaci owsa.

Jak chcesz palić owsem to dlaczego nie kupiłeś Granpala ? Możesz palić miałem, peletami i ekogroszkiem. Mało ? Do zwykłego palnika teoretycznie można dokupić przystawkę. W praktyce nie słyszałem o osobie, której udało się z dobrym skutkiem spalić owies w serii Ling. Na forum muratordom trochę napisano o paleniu owsem w tych kotłach. Masz bdb kocioł nie marudź :D

 

Ciągle sie wysypuje z niej sadza.

Co to znaczy ? Sama z siebie się wysypuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W przypadku economic3000 uważam, że użytkownik powinien mieć dostęp bez hasła do:

 

P5 histereza palnika // nikt nie jest idiotą i nie ustawia histerezy na 5*C to same straty i niebezpieczeństwo alarmu !w skrajnych przypadkach!

P6 dodatkowy nadmuch

P7 praca podajnika w podtrzymaniu

P8 dmuchawa dopalenie

P9 rozpalenie moc dmuchawy

P11 praca pompy c.o //gdy podłączamy euroster

P20 termostat - obniżenie //euroster

 

te funkcje są dostępne w Estymie bez hasła (oprócz p11 - pompa c.o pracuje bez przerwy oraz p6-nie ma takiej regulacji sterownik sam o tym decyduje)

 

Witam,

 

czy zdradzicie Panowie jakie macie wartości P na swoich kotłach w Economiku 3000?

 

Póki co - zmieniłam czas otwarcia zaworu 4 drog. Fabrycznie jest 120s a mój ESBE otwiera się w 60 s.

Co do wymienionych wyżej parametrów nie mam pojęcia jakie są optymalne dla mnie (Ling Duo 25Kw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

aniam69 raczej nikt Ci optimum na odległość nie znajdzie. Ja mam Estymę.

 

P5 1st.C lub 2st.C

P6 Chodzi o nadmuch PRZED podaniem dawki paliwa. Estyma sama decyduje - stała wartość najprawdopodobniej. Jeżeli bardzo Ci zależy to pisz sprawdzę.

P7 Czas podawania w podtrzymaniu.

Ustawić tak aby podajnik się nie przegrzewał a jednocześnie opał nie gasł. Żar nie powinien schodzić poniżej palnika( w trakcie trwania P04), mały kopczyk stale wskazany. Parametr ma większe znaczenie w trybie lato oraz w cieplejsze dni, gdy kocioł stosunkowo rzadko się uruchamia.

Jak chodzi o podtrzymanie to mam postój(P04) 40min, podawanie (P4) 20sek i wybieg dmuchawy(P8 ) ok 8 sek. W zimie wszystkie 3 parametry nie mają znaczenia.

P8 Czas nadmuchu PO podaniu dawki paliwa z tym, że w trybie podtrzymania. Wszystko zależy od P4 czyli ile podajesz i z jaką częstotliwością - P04.

 

Przekładając ustawienia z Estymy na Economic to mam mniej więcej tak:

P1 - 55st.C

P3 - 88st.C

P4 - 45st.C (raczej mniej nie ustawiaj)

P5 - 1C

P7 - 20sek

P8 - 8 sek

P9 - 2-3(w skali na 25)

P12 OFF

P20 6st.C

 

Reszty albo nie ma Estymie, albo nie pamiętam, albo jest nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.