Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witajcie

Zwracam się do Was drodzy forumowicze ponieważ cenię sobie waszą opinię i zakładam, że znacie się na rzeczy. Jestem na etapie wykańczania budynku i niedługo (do 4 tygodni) muszę wybrać jakiś kocioł!

 

Z tego powodu proszę Was o wasze propozycje kotłów.

 

Opis budynku:

- powierzchnia użytkowa 70m2

- prefabrykowany (ściany 28cm grubości - 15cm wełna, 10cm styropian)

- z użytkowym poddaszem (strop drewniany - ocieplany)

- na parterze ogrzewanie podłogowe

- na poddaszu - kaloryfery

- powierzchnia kotłowni 2m x 2,20m (szału nie ma)

 

Oczekiwania użytkowników:

- opał głównie węgiel oraz sporadycznie drewno

- możliwość regulacji temperatury za pomocą sterownika (żeby np. temp. była stała)

- kocioł będzie ogrzewał wodę użytkową dla 2 osób.

- "długopalność" (żeby można było podkładać raz dziennie)

-zakres cenowy max 5,5 tyś. zł

 

Bardzo zależy mi na waszych propozycjach. Wystarczy, że podacie w odpowiedzi producenta i model kotła a sam znajdę więcej informacji na jego temat. Tych kotłów jest tyle na rynku, że ciężko się połapać i wybrać ten właściwy. Myślałem też nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ze względu na to, że mam malutką kotłownię i worki z grochem łatwiej składować (większą ilość mogę trzymać w komórce na dworze) - więc możecie też jakiś zaproponować (jeżeli będzie można w nim palić awaryjnie drewnem lub węglem gdy np. będą przerwy w dostawie prądu).

Z góry dziękuję ze odpowiedź.

Edytowane przez poufne
Opublikowano (edytowane)

Przy tak małym domu i takim ociepleniu nie wybrał bym węgla. Zapotrzebowanie na ciepło pewnie nie przekroczy 5 kW czyli większość sezonu będzie wynosić może 3kW, to tylko gaz albo PC. Poza tym palenie na ruszcie awaryjnym gdy są zaniki pradu, przy podłogówce to też jakieś nieporozumienie, grawitacji na podłogówce nie będzie napewno, to co odbierze to ciepło z kotła? Chyba tylko komin. Jak chcesz koniecznie palić drzewem to kominek powietrzny powinien zaspokoić to wymaganie.

Edytowane przez mak
Opublikowano

Sęk w tym, że nie ma gazu i nie będzie przez najbliższą dekadę. A PC przy tak małym domku odpada ze względu na wysokie koszty instalacji a przy małym zapotrzebowaniu na energię inwestycja taka będzie zwróci się po bardzo długim okresie albo wcale się nie zwróci. Na kominek niestety nie ma już miejsca. Dlatego proszę o wasze propozycje odnośnie jakichś kotłów tradycyjnych z automatyką do max 5tyś albo na ekogroszek do max 6-7tyś.

Myślałem o takich modelach:

1. http://www.fuego.pl/2868_DEFRO_OPTIMA_Plus_10_kW_Nowa_linia.html

2. https://www.budkompleks.com/kociol-weglowy-zasypowy-defro-nowa-optima-komfort-plus-12.html

3. http://sklep.jarbud.opole.pl/pl_PL/p/SEKO-EKO-II-N-12kW/148?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2012-10&utm_content=148#nclid=6a72c06f7fc3c915e4a6c6c7aae53d28

4. http://www.termoeko.com/Kociol_uniwersalny_STALMARK_z_PID_10_kW-50.html

5. https://www.budkompleks.com/kotly/weglowe/zasypowe/kociol-mialowy-sas-mi-14kw-z-nadmuchem.html

 

lub ekogroch:

1. http://kociolcenowy.pl/kotly-weglowe-defro/1393-defro-komfort-eko-12kw-standard.html

2. http://kociolcenowy.pl/kotly-weglowe-defro/1391-defro-komfort-eko-12kw-lux.html

3. https://www.budkompleks.com/kotly/weglowe/z-podajnikiem/kociol-weglowy-z-podajnikiem-defro-komfort-eko-12kw-nowa-linia.html

4. http://sklep.jarbud.opole.pl/pl_PL/p/Kociol-z-podajnikiem-RBR-EKOUNIWERSAL-11kW-Instalco-GRATIS/7632?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2012-10&utm_content=7632#nclid=41ef2dd20c6d960e9e4e69270a9114e2

5. http://piece.bazarek.pl/opis/2302464/kociol-kotly-piec-skam-p-premium-12kw-mial-groszek-0-32mm.html

6. http://dyskont.com/pl/kociol-z-podajnikiem-ogniwo-eko-plus-10-do-spalania-mialu-i-eko-groszku-10-kw-z-modulem-do-sterowania-przez-internet-dostawa-na-terenie-calej-polski.html?partner=1984

7. http://www.polmark.com.pl/kociol_piec_Tilgner_EKR_kotly_piece

8. https://www.budkompleks.com/kotly/weglowe/z-podajnikiem/kociol-weglowy-z-podajnikiem-slimakowym-i-rusztem-wodnym-sas-multi-17kw.html

9. https://www.budkompleks.com/kotly/weglowe/z-podajnikiem/kociol-weglowy-z-podajnikiem-tlokowym-stalmark-13-kw.html

 

Co sądzicie? Będę wdzięczny za radę odnośnie tego, który z segmentu kotłów tradycyjnych oraz który z segmentu na ekogroszek. :) Myślałem o mocy od 10-15kw Więc co o tym sądzicie.

Opublikowano (edytowane)

kolego mac65 dał chyba najlepszą propozycję (sam bym coś takiego chciał w raz z nowym domkiem wymiar dla mnie super), twoje propozycję musiały by pracować cyklicznie ze sporym buforem (2000l mogło by być mało) bo inaczej to załatwisz kocioł i komin a jak nie posłuchasz dziś to za ok 3 lata jak będziesz wstawiał nowy komin i kocioł :D

 

pozdrawiam RedEd użytkownik przewymiarowanego kotła (niewiele ale na własne życzenie)

 

ps jest jeszcze sztoker mini ale jest mało opinii bo "świeży" i na pewno nie tak komfortowy jak ten peleciak (automatyczna zapalarka :) )

Edytowane przez reded
Opublikowano

Inny dom inna akumulacja ciepła . Ty możesz sobie pozwolić na przepalanie a dom będzie w razie czego buforem . Oba kotły ta sama szkoła ale z tych dwóch to per-eko i palenie cykliczne od góry . Będzie czysto i ekonomicznie a przy silnych mrozach nie powinieneś bywać w kotłowni częściej jak 2x na dobe .

Pozdrawiam .

Opublikowano (edytowane)

Rzeczywiście świetny ten kociołek (Mini Bio) i z pewnością spełniłby moje oczekiwania, szkoda tylko, że cena przekracza mój budżet :/ nawet z dotacjami wyjdzie chyba coś około 8tyś :[

Edytowane przez poufne
Opublikowano (edytowane)

Cena bez dotacji

http://allegro.pl/pi...2721954354.html

 

Chyba że kupisz westwalie 10 KW za jakieś 1600 w castoramie ( to to samo co ultima II )i ten palnik od kostrzewy z dotacją .

Bez dotacji kosztuje jakieś 4 koła .

 

I jeszcze coś takiego

http://allegro.pl/ko...2733301960.html

http://allegro.pl/ko...2755309551.html

-Do niego możesz zamontować palnik .

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Też ciekawe rozwiązanie tylko mam mały katalog obiekcji.

1. czy palnik 16kw nie będzie za duży do domku 70m2?

2. jakiej mocy musiałbym mieć kocioł przy takim palniku?

3. Czy przy takim połączeniu lepiej wybrać jakiś określony kocioł (np. górnego lub dolnego spalania albo olejowy; z nadmuchem, ze sterownikiem lub bez; z jakimś określonym ulokowaniem wymiennika ciepła itp.)

4. Czy po zamontowaniu takiego palnika mogę zamiennie korzystać z kotła bez używania palnika (np. żeby opalać węglem)

5. Czy czasem taki kombinowany system nie ma mniejszej sprawności niż oryginalny Mini Bio 10kw?

6. Jak wygląda zamontowanie takiego palnika w kotle?

7. Do takiej modyfikacji konieczne jest dokupienie pojemnika na pellet, czy ostateczny koszt takiej instalacji będzie mniejszy od zakupu Mini Bio 10kw.

8. Wyczytałem, że ten palnik posiada automatyczną zapalarkę. Czy w okresie letnim można wykorzystać go do podgrzewania c.w.u.?

 

Nie jestem specjalistą jeżeli chodzi o ogrzewanie dlatego mam tyle pytań. Ostatni kocioł w którym paliłem był starszy ode mnie i ma ponad 25 lat ;)

Opublikowano

Drugi zestaw od mac-a jest ok choć miałbym pewne obiekcje albowiem jako wymiennik przy wszelkiej maści palnikach lepiej jest wybrać coś z płomieniówkami oraz dodatkowo trzeba by stworzyć dobre warunki w komoże dopalającej (np jakaś komora wyłożona szamotem) w przeciwnym razie będzie to wszystko szybko zarastać sadzą.

 

Palnik sam w sobie ma możliwość modulacji mocy ale trzeba mu zapewnić przyjazne warunki pracy.

Taj jak sam zauważyłeś do takiego zestawu trzeba jeszcze dokupić zbiornik z podajnikiem (nie wiem czy do peletu jest potrzebny 'strażak' ale raczej nie). palnik montuje się w specjalnie przygotowane miejsce w kotle lub jak w tym konkretnym przypadku poprzez odpowiednie przerobienie drzwiczek kotła tak ze troszkę z tym pracy by było i czasami ostatecznie wyszło by to drożej niż gotowy produkt

Trudno mi tutaj jednoznacznie podpowiedzieć co wybrać albowiem raczej lepiej się znam na zasypowych.

Producenci tych kotłów piszą ze jest możliwość modulacji mocy od 5kW w górę ale jak to jest realizowane i czy faktycznie tak jest tego nie wiem.

Wydaje mi się jednak ze dla własnego komfortu lepiej kupić gotowy zestaw niż bawić się w mniej lub lepiej udane przeróbki.

Kociołek od kostrzewy fajny aczkolwiek niema co ukrywać cena nie zachwyca tym bardziej ze trzeba dokupić zbiornik

 

Z linków podanych przez ciebie to najsensowniej wychodzi ten Ogniwo (ma fajny sterownik i przyjazną komorę dopalającą) oraz Defro linia Lux najgorsze rozwiązanie ma chyba Sas (ruszt wodny bezpośrednio nad palnikiem -porażka)

Opublikowano

Wersja luxor kostrzewy z dotacją to koszt ok10k, zastanawia mnie czy są aż tak duże różnicę aby dołożyć tę kasę

 

pozdrawiam RedEd

Opublikowano (edytowane)

główne różnice to ceramika, może warto rozważyć tego sztokera mini wg danych ma bardzo dużą modulację mocy tylko przy tych kanałach wymiennika (rury dużej średnicy) sprawność wymiany na małej mocy (z którą najczęściej będzie miał do czynienia) będzie niewielka

 

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Opublikowano

Zgadzam się że takie kombinowane zakupy w efekcie końcowym mogą się okazać droższe niż zakup kompaktowego urządzenia jakim jest mini-bio . Należy się też liczyć z kosztem podajnika i sterownika bo sam zasobnik zewnętrzny to może być i stara beczka . Kolejna niewiadoma to sprawność takiego zestawu . Przy złej sprawności to co zaoszczędzimy przy zakupie stracimy wielokrotnie przez lata użytkowania . Jedno urządzenie , jeden serwisant i jedna odpowiedzialność za ewentualne błędy a wygoda jak na gazie - to wydaje mi się lepszym rozwiązaniem .

Opublikowano

Jak jest palnik to raczej nie wchodzi w grę inne paliwo , chyba że po demontażu palnika ale to by sie tyczyło zestawów kombinowanych a nie mini bio .

Opublikowano

Zauważyłem, że w kotle Compact Bio Kostrzewa istnieje możliwość palenia drewnem - sam palnik jest natomiast zamontowany pod rusztem. I takie umieszczenie palnika uważam za najlepszą modyfikację ponieważ nie ingerujemy aż tak bardzo w komorę spalania a w razie "W" można palnik wymontować i zaślepić otwór.Tylko który kocioł się nada i będzie tani

 

http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Compact_Bio

Opublikowano (edytowane)

No jest taka opcja ale on jest jeszcze droższy od mini . No coś za coś więcej opcji i z mety wyższa cena ale chociaz wszystko w jednym . Palnika w tym kotle chyba nie trzeba demontować a jedynie ruszta wstawić nad palnikiem . A skoro tak jest to i sterownik powinien miec opcję palenia bez podawania paliwa .

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Drugi zestaw od mac-a jest ok choć miałbym pewne obiekcje albowiem jako wymiennik przy wszelkiej maści palnikach lepiej jest wybrać coś z płomieniówkami oraz dodatkowo trzeba by stworzyć dobre warunki w komoże dopalającej (np jakaś komora wyłożona szamotem) w przeciwnym razie będzie to wszystko szybko zarastać sadzą.

 

Palnik sam w sobie ma możliwość modulacji mocy ale trzeba mu zapewnić przyjazne warunki pracy.

Taj jak sam zauważyłeś do takiego zestawu trzeba jeszcze dokupić zbiornik z podajnikiem (nie wiem czy do peletu jest potrzebny 'strażak' ale raczej nie). palnik montuje się w specjalnie przygotowane miejsce w kotle lub jak w tym konkretnym przypadku poprzez odpowiednie przerobienie drzwiczek kotła tak ze troszkę z tym pracy by było i czasami ostatecznie wyszło by to drożej niż gotowy produkt

Trudno mi tutaj jednoznacznie podpowiedzieć co wybrać albowiem raczej lepiej się znam na zasypowych.

Producenci tych kotłów piszą ze jest możliwość modulacji mocy od 5kW w górę ale jak to jest realizowane i czy faktycznie tak jest tego nie wiem.

Wydaje mi się jednak ze dla własnego komfortu lepiej kupić gotowy zestaw niż bawić się w mniej lub lepiej udane przeróbki.

Kociołek od kostrzewy fajny aczkolwiek niema co ukrywać cena nie zachwyca tym bardziej ze trzeba dokupić zbiornik

 

Z linków podanych przez ciebie to najsensowniej wychodzi ten Ogniwo (ma fajny sterownik i przyjazną komorę dopalającą) oraz Defro linia Lux najgorsze rozwiązanie ma chyba Sas (ruszt wodny bezpośrednio nad palnikiem -porażka)

W Ultimie nic nie trzeba przerabiac dzrzwiczki juz sa przystosowane do palnika co do zbiornika na pelet mozna samemu zrobic nawet np z plyt rygipsu

tu jest filmik

sam sie zastanawiam nad takim rozwiazaniem kociolek Ultime mam

ciekaw jestem ile peletu bym spalil w okresie zimowym

Opublikowano

O to to tego właśnie wczoraj szukałem . Nie znam tego sterownika ale gdyby się udało połączyć go z pokojówką to może nie było by żle bo pracował by okresowo .

Opublikowano

Coraz poważniej rozważam taką opcję: Kocioł Defro Optima Plus 10kW Nowa linia/ ewnetualnie Sas Mi 12 kW, do tego Bufor około 800-1000 l. I teraz mam kilka pytań, bo się nie znam.

1. do czego służy wężownica w buforze,?

2. czy lepiej brać większy bufor i czy wynikną z tego jakieś korzyści?

3. czy są bufory, które zastąpią bojler i będzie można wykorzystać go do c.w.u.?

4. Jak długo trzyma ciepło bufor 800l

 

Uważam, że będzie to korzystniejsze rozwiązanie niż zakup drogiego kotła za 7-9tyś.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.