jacekma Opublikowano 10 Października 2012 Autor #51 Opublikowano 10 Października 2012 Na dworze jesienna pogoda, temperatury spadły, kaloryfery zawieszone, więc powróciłem do prób z piecem węglowym. Poprawiłem wejście do czopucha, teraz wchodzi do komina z lekkim wzniosem. Komin mam nowy, więc raczej o zapchaniu go sadza chyba nie ma mowy. Wrzuciłem 3 szufelki węgla orzech II Wesoła, na to tekture, drewno, tekture, trociny i gazeta po samą górę i zapaliłem. Początkowo wolno się spalało, ale na otwartych dolnych drzwiczkach nie dymiło już do środka. Być może piec już się trochę przepalił od nowości, a także z pewnością różnica temperatur i wiatr miał wpływ na poprawę ciągu. Zobaczymy jak będzie dalej ;) Rozmawiałem z kominiarzem i mówił, że otwór w kotłowni powinien być. Nie robiłem z nim prób ciągu. Mam nadzieję, że taką zrobią przy następnej wizycie. Póki co węgiel się ładnie zajął, początkowo był dym z komina szarawo - czarny, potem już nie był wcale widoczny. Cytuj
camin1 Opublikowano 8 Stycznia 2013 #52 Opublikowano 8 Stycznia 2013 miałem problem z kominem zarośnięty 140/140mm co powodowało dymienie z pieca górnymi drzwiczkami, szczotka sadzy szklistej w kominie nawet nie ruszyła i w końcu znalazłem rozwiązanie generator ciągu kominowego firmy DARCO z regulatorem obrotów ,nowy na allegro+regulator led 12 biegów ok 950zł ja kupiłem używany roczny za 500zł wciągu jednego sezonu oczyścił komin już się nie kisi i nie kopci, super rozpalanie,ciąg zawsze niezależnie od pogody 100% działa,nie zastawia otworu kominowego czyli na wyłączonym można używać komina jak bez generatora, suchy piec bez smoły,miałem montować nadmuch ale komin w środku domu strach przed wciśnięciem dymu do pomieszczeń to urządzenie zasysa wytwarza podciśnienie bezpieczniej, polecam poczytać na stronie firmy DARCO. Cytuj
spidoman Opublikowano 8 Stycznia 2013 #53 Opublikowano 8 Stycznia 2013 Właśnie poczytałem i co się okazało "nie stosować- kotły opalane węglem i ekogroszkiem" Cytuj
ArturMi Opublikowano 23 Października 2016 #54 Opublikowano 23 Października 2016 Witam A czy tą z-tke czyli koncówke przyblizyc do pieca tam gdzie pobiera powietrze czy moze byc z kazdej strony Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 23 Października 2016 #55 Opublikowano 23 Października 2016 (edytowane) Uważam że możesz podłączyć tak, jak Ci wygodnie. Nie ma znaczenia czy rura będzie przy samym kotle, tylko aby w ogóle doprowadzała świeże powietrze do kotłowni potrzebne do spalania i wytworzenia odpowiedniego ciągu w kominie. Powinna być zamontowana przy podłodze . Edytowane 23 Października 2016 przez witek1234 Cytuj
ArturMi Opublikowano 23 Października 2016 #56 Opublikowano 23 Października 2016 własnie dlatego chce ją załozyc z wzgledy kiepskiego ciągu w kominie Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 23 Października 2016 #57 Opublikowano 23 Października 2016 Jakie wymiary tego komina? Caminko duże?Małe? Masz 150 m2 to myślę że tak na oko 3/5,może 3/6. B) Cytuj
ArturMi Opublikowano 23 Października 2016 #58 Opublikowano 23 Października 2016 Komin 14cm x 20cm wysokosc około 7 metrów a kocioł to camino 3/5 10,5 kw i 150m2 Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 24 Października 2016 #59 Opublikowano 24 Października 2016 (edytowane) Komin ma odpowiedni wymiar, ja mam fi 150 wys. 7.5 m i jest ok. a potrzebuje przy 18 Kw 18 Pa. Problem w camino to mały czopuch i szyber. Ja szybra nigdy nie używałem więc go usunąłem. Zarasta i blokuje przepływ spalin. Następnie to węgiel, mam taki co ma dużo części lotnych i tworzy sadzę. Niestety muszę raz na tydzień otworzyć wyczystkę w czopuchu, tą na dole i przeczyscic szczotką do mycia butelek bo inaczej spada ciąg i zaczyna lekko dymic po otwarciu drzwiczek. Twój problem może być podobny. Wyczyść komin, rurę łączącą i czopuch. Jeśli możesz to wywal szyber. No i oczywiście czysciutki wymiennik.Potrzebujesz 14 Pa ciągu. To nie jest dużo. Edytowane 24 Października 2016 przez witek1234 Cytuj
ArturMi Opublikowano 24 Października 2016 #60 Opublikowano 24 Października 2016 Szyber mam wywalony tak mi doradził ten gosciu co montował kocioł a piec jest nowy w sensie takim ze stał u mojej tesciowej kilkaset lat i jest czysty dwa razy było tylko przepalane na sprawdzenie instalancji komin mam tez wyczyszczony Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 25 Października 2016 #61 Opublikowano 25 Października 2016 No to montuj tą zetke bo ja nie widzę innej możliwości. Twój komin powinien pociągnąć, mam podobny i chodzi bez problemu, nawet gdy miałem mialowca 23 Kw tez nie bylo za mało ciągu. Może uchyl na próbę okno, musi pomóc. Potem rób doprowadzenie powietrza zetką. Mozna tez zrobić pomiar ciągu, dowiesz sie ile faktycznie go jest. Cytuj
ArturMi Opublikowano 25 Października 2016 #62 Opublikowano 25 Października 2016 (edytowane) w piątek ma byc kominiarz moze on cos doradzi jak nie to w sobote bede robił tą zetke jeszcze pomyslałem o dołączeniu rury na komin moze jak bedzie dłuszy to bedzie lepiej Edytowane 25 Października 2016 przez ArturMi Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 25 Października 2016 #63 Opublikowano 25 Października 2016 Może by to coś dało ale będzie się wykraplac woda bo zimne ścianki i wszystko splynie do komina. Jak zamoknie to ciąg dalej się oslabi, mogą wyjść wykwity na ściany. Chyba że dasz specjalną ocieploną rurę. Cytuj
ArturMi Opublikowano 26 Października 2016 #64 Opublikowano 26 Października 2016 Dzis załozyłem strazaka na komin jest troche lepiej ale to nie to Cytuj
ArturMi Opublikowano 6 Listopada 2016 #65 Opublikowano 6 Listopada 2016 niestety komianiarz rozkłada rece prawdopodobnie wina to zimnego komina Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 6 Listopada 2016 #66 Opublikowano 6 Listopada 2016 Artur, komin zimny? Ja mam fi 150 okrągły a kocioł 18 Kw. Twój też nie jest przepastny i powinien być OK. Dałeś zetkę? Jeśli nie będzie poprawy to co,wkład kwasoodporny? Bym się załamał. Cytuj
rzeznik2555 Opublikowano 6 Listopada 2016 #67 Opublikowano 6 Listopada 2016 Odpal w kominie w wyczystce kilka gazet jeśli jest czysty by się sadza nie zapaliła może to coś pomoże powinien złapać cug jak wyniesie gazety do góry to problem jest nie z kominem, tylko z połączeniem kocioł komin , w tych kociołkach jest mało miejsca w czopuchu tam może jest zapchane i nie będzie ciągnąć do komina . ja miałem z moim taki problem i odpaliłem w kanałach dymnych gazetę i po chwili zaczęło się wypalać e czopuchu ale tylko jak masz czysty komin tak można zrobić Cytuj
Gredy Opublikowano 7 Listopada 2016 #68 Opublikowano 7 Listopada 2016 niestety komianiarz rozkłada rece prawdopodobnie wina to zimnego komina Sprawdzałeś czy komin ma szczelne wszystkie wyczystki? U moich dziadków(stare budownictwo) jest jeden komin do niego podłączone są dwa kaflowe i jeden zwykły piec, do tego pare wyczystek. Niby zawsze było ok, ale podczas letniego remontu jednego z pokoi,ktoś pozbył się korka od rewizji do komina a że pokoik nie był używany chwile zajęło zanim problem został rozwiązany ;-) Miałem też reklamacje, że z pieca się masakrycznie dymi :-\ Niby komin wysoki,srednica ok, kocioł wpięty w instalacje Co. Tylko ktoś zapomniał czopuch obrobić. W kominie było wybitych pare cegieł a piec był tylko wsunięty czopuchem w dziurę ;-) Niby takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ale warto sprawdzić podstawy, czy przypadkiem nic nie przerdzewiało,czy obluzowało sie :-) Cytuj
szwiesiek Opublikowano 9 Listopada 2016 #69 Opublikowano 9 Listopada 2016 witam szanownych forumowiczów. Mam jedno krotkie pytanie. Czy dla mojego Camino 18kw dobrym będzie węgiel kopalni Marcel rozpalany oczywiście od góry? Cytuj
Mario1969 Opublikowano 9 Listopada 2016 #70 Opublikowano 9 Listopada 2016 (edytowane) Będzie dobry o ile nie ogrzewasz mniej niż 50m2 blaszaka dalej 150m2 nieocieplonej lub 300 ocieplonej "hawiry" , może masz +500 termosa. Tak sobie z fusów wywróżymy. Po za tym moc dobiera się do zapotrzebowania. http://cieplowlasciwie.pl/ Edytowane 9 Listopada 2016 przez Mario1969 Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 10 Listopada 2016 #71 Opublikowano 10 Listopada 2016 Podaj dokładne informacje o domu, instalacji jak Mario sugeruje bo nic nie wiemy. Cytuj
rzeznik2555 Opublikowano 10 Listopada 2016 #72 Opublikowano 10 Listopada 2016 (edytowane) Spalisz go na pewno jest to bardzo dobry węgiel i mocny ale mocno smołujący i się spiekający, więc jak za duży kocioł to szybko zarośnie Ci kociołek Edytowane 10 Listopada 2016 przez rzeznik2555 Cytuj
szwiesiek Opublikowano 10 Listopada 2016 #73 Opublikowano 10 Listopada 2016 (edytowane) Dzięki za informacje. Edytowane 11 Listopada 2016 przez Ryszard Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu Cytuj
Gość witek1234 Opublikowano 11 Listopada 2016 #74 Opublikowano 11 Listopada 2016 No i otrzymaliśmy wyczerpującą odpowiedź .Grunt to elokwencja. Jeśli kupisz coś w typie 34 albo 35 to też spalisz. Cytuj
rzeznik2555 Opublikowano 11 Listopada 2016 #75 Opublikowano 11 Listopada 2016 (edytowane) Z tymi to już będzie problem bo one to są już węgle koksujące i do nich podejrzewam że będzie dmuchawiec potrzebny, bo się bardzo skleją i niemiłosiernie smolą kocioł. Ogólnie węgle z kopalni Wujek Wesoła Marcel to węgle idealne do spalania w kotłach Camino ale tylko palone od góry osobiście spalałem z wielkim powodzeniem i zadowoleniem Wujka i Wesołą o granulacji orzech . Bardzo mało popiołu sypki mało koksików zostawało , z węgla z kop.Wujek popiół miał taki bardziej ceglasty kolor ale bardzo sypki :D Edytowane 11 Listopada 2016 przez rzeznik2555 Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.