Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Remontuje mieszkanie w starym pałacu poniemickim i musze juz zakupic piec do centralnego ogrzewania. Budynek jest nieocieplony ale planuje ocieplic swoja zewnetrzna sciane w przyszłosci. Mieszkanie ma 80 m2, pomieszczenia wysokie na 4 m. Pod kuchnia, lazieka i korytarzem sa piwnice. Doradzcie niedrogi piec i dobry(około 2,5 tys), zamierzam palic drewnem ewentualnie weglem lub brykietem drzewnym. Naczytałem sie juz tyle na forum ze wszystko mi sie miesza i nie wiem co robic.

 

A tak z innej strony mam dylemat. Czy mogłbym rozpowadzic rury w piwnicy pod pogłoga mieszkania. czy niezamarzna zima?

Opublikowano

Witaj

Jeśli budynek nieocieplony to na swoje potrzeby będziesz potrzebował ok 15 Kw . Piszesz że to pałac więc pewnie zabytek więc nie liczył bym na możliwość ocieplenia z zewnątrz , jeśli już to prawdopodobnie we własnym zakresie i to od środka . Co do rur w nieogrzewanej piwnicy to ogranicz ich ilość do niezbędnego minimum a instalację rozprowadż w mieszkaniu , są na to sposoby aby to zrobić estetycznie a czasami wcale jej nie widać . Wracając do kotła i opału to przydał by się piec z możliwością palenia ciągłego (konstrukcja ścian) i z dużą komorą załadowczą z racji że będziesz palił drewnem .

Myślę że konstrukcja cichewicza http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/ultima_ii.php lub coś podobnego była by dla Ciebie rozwiązaniem Koledzy na pewno jeszcze coś zaproponują trzeba tylko trochę poczekać .

Opublikowano

To jest kocioł SWK z górnym spalaniem z ruchomą przegrodą wewnątrz który niby spali wszystko ale do ogrzewania drewnem na pewno bym Ci go nie polecił . Sprzedawca no cóż będzie się chciał pozbyć tego co ma a im większy tym droższy a od tego marża <_< Do ogrzewania drewnem powinien być kocioł z możliwie długim obiegiem spalin aby płomienie podczas intensywnego palenia nie kończyły się w kominie a jednocześnie drewno paliło się swobodnie bez przymykania powietrza bo wtedy płomień gaśnie a rozgrzane drewno wytwarza duże ilości smoły. Zbyt duża moc kotła właśnie do tego doprowadzi . Tak jak napisałem wcześniej 15 Kw i dolne spalanie co pozwoli Ci nie wygaszać kotła i nie dopuści do wychłodzenia mieszkania . Woda do mycia grzeje się tylko okresowo a potem wymiennik CWU już tylko uzupełnia różnicę .

Cena jak dla większości jest istotną rzeczą a konstrukcja którą Ci wcześniej polecałem występuje również w kotłach Westfalia sprzedawanych w Castoramie w granicach 2000 Może zainteresuje Cię również Dakon DOR , jest dość obszernie opisany na forum .

Opublikowano

A co mac mi powiedz o piecach " per-eko" zółte ciepło :D sprzedawca polecał mi KSW 16. A jezli chodzi o ta smołe w piecu to mozesz mi dokładniej przyblizyc ten problem i jak z nim skutecznie walczyc?

Opublikowano

Per eko ma w swojej ofercie tylko jednego dolniaka i to o dość specyficznej budowie ale jego moc raczej nie dla Ciebie .KSW natomiast to typowy górniak i chcąc w nim palić powinieneś rozpalać od góry z podaniem powietrza wtórnego przez drzwi zasypowe . Osobiście najlepsze efekty przy paleniu w swoim kotle i dokładaniu drewna osiągałem zasypując kocioł określoną ilością węgla a na to drewno i to rozpalałem od góry . w trakcie palenia mogłem dokładać polana drewna dopuki węgiel się nie wypalił . Jest to niestety dość pracochłonne ale taka to już specyfika górniaka opalanego drewnem min dla tego proponuje Ci piec z dolnym spalaniem bo raz rozpalony na jesieni teoretycznie mógłby być wygaszony na wiosnę . Byłem dziś w Castoramie i obejżałem westwalie 16 kw za 1960 PLN to tak na marginesie .

Smolenie kotła występuje wtedy gdy paliwo a zwłaszcza drewno nie może się spalać naturalnie i następują przerwy w dostępie powietrza do spalania . Powstałe opary wraz z sadzą a to praktycznie czysty węgiel osadzają się w piecu i w kominie . O ile w piecu można je wypalić lub wyskrobać o tyle w kominie taka zalegająca maż kiedy się zapali to możesz nie mieć do czego wracać po pracy . Temperatura jaka się wtedy wytwarza powoduje nawet rozsypanie się cegieł komina a przy nieszczelnościach zaprawy np na poddaszu można spokojnie zafundować sobie pożar dachu .Lekarstwem na to jest pozwolić się drewienku palić na naturalnym ciągu i nie przymykać mu dostępu powietrza do spalania . Jest jednak zawsze ale i w tym przypadku musi być odbiór ciepła który w okresach przejściowych jest niewielki i wtedy lepiej palić węglem a drewno zostawić sobie na fest mrozy i wspomagać się wtedy węglem aby wydłużyć przerwy pomiędzy załadunkiem .

Nie wiem na jaki rodzaj pieca się zdecydujesz ale jeżeli górniak i palenie od góry to musi mieć w drzwiach zasypowych otwory do podania PW i do węgla i drewna piec z miarkownikiem ciągu wystarczy bez dmuchawy . Myślę że z dakona dolniaka też był byś zadowolony .

Opublikowano

Pierwszy raz słysze o tej firmie . Jak masz jakieś materiały albo linki do nich to dorzuć - przeanalizujemy co oni tam spawają .

Opublikowano

http://www.google.pl/imgres?q=sit+stal&um=1&hl=pl&sa=N&biw=930&bih=453&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=t9XmHRph-0Wx7M:&imgrefurl=http://archiwumallegro.pl/kociol_co_typ_ski_175_kw_sitstal-296211053.html&docid=PnxeAcfokm00-M&imgurl=http://img.archiwumallegro.pl/%253F296211053&w=128&h=96&ei=EjPzT8-APM_ltQb2_b2ICg&zoom=1

to jedyne zdjecie jakie znalazlem jeszcze bardzo małe. producent nie ma chyba strony internetowej bo niemoge znalesc.same adresy firmy tylko. widziałem takie w jednym ze sklepów podczas poszukiwan pieca i zorientowałem sie ze taki sam maja moi rodzice. wymieniali jakis rok temu bo stary sie rozszczelnił.ale co mnie najbardziej zdziwiło to to ze ten stary był takiej samej firmy jak ten nowy czyli "sit-stal" z olsztyna. niewierzyłem dopuki niezobaczyłem ksiazki od pieca i co sie okazało ten piec stary przez ponad 20 lat mieli. Ale jedyna rzecza ktora mnie zraziła troche to to ze farba z pieca od temperatury pozchodziła i poprzypalała sie troche.

Opublikowano (edytowane)

kolego Bradooc co do mocy to trzeba by ocenić "na miejscu" natomiast dolniak typu dakon będzie się Tobie dobrze sprawował jak już go "opanujesz", moc 15kw uważam za dużo, choć masz wysoko,do ciągłego palenia można przyjąć mniej, ja mam 105m2 i robiłem piec na zamówienie i trochę jest za duży planowałem 14kw a wyszło że mogę wyciągnąć z niego więcej kw przy temperaturze spalin 300C , co do konstrukcji to ważna jest powierzchnia paleniska dobrana do powierzchni i szerokości kanałów spalinowych, nie proponuje wybierać pieców z długim paleniskiem, poczytaj temat quitar-a o jego dakonie 20kw może znajdziesz tam odpowiedzi na pytania których jeszcze nie postawiłeś, ja jeszcze pieca nie zgasiłem pale na cwu tylko zmieniłem opał na trociny z węglem, życzę udanego wyboru

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Opublikowano

Ten sit-stal wygląda mi na typowego kotła na koks typu SKI budowane w okolicach Olsztyna. Ja posiadam kocioł firmy Kol-Metal z Olsztyna i też ma oznaczenie typu SKI. Jedyna jego zaleta, to że po 15 latach brak oznak zużycia. Przez 13 lat paleneie w nim było męczarnią. Od dwóch lat po przestudiowaniu kilku wątków kocioł jest doprowadzony do stanu używalności i można w nim palić z niezłymi efektami od góry. Ogólnie nie polecam i proponuję rozejrzeć się za dolniakiem.

 

Pozdr.

Opublikowano

ehh ja sie chyba nigdy niezdecyduje. zalezy mi na takim piecu zebym niemusiał spalac w nim ogromnym ilosci opału i nie latał co 20 min podkladac. moj brat ma w tym samym budynku mieszkanie i tylko o 5 m mniejsze niz moje, wysokosc ta sama. piec ma 10 kw niepamietam jakiej firmy ale zeby nagrzac mieszkanie trzeba palic 5 h i to na piecu musi byc conajmniej 70 stopni. ida wtedy ogromne ilosci opału a jak wygasnie w piecu to z 22 stopni w ciagu 2 h spada na 17. a budynek od swojej strony ocieplił. obecnie tam mieszkam i zima to była porazka. rano godzina 7 w domu 16 stopni i do pracy, po pracy około 16 rozpalam i jakis o 20 dopieru czuje ze robi sie ciepło około 21 stropni, zeby podtrzymac temperature w nocy to laduje piec do pełna drewnem i przymykam dolne drzwiczki zeby dłuzej sie "wedziło" bo palenie to nie jest.w piecu pełno sadzy i smoły. Tak cala zime sie meczyłem i teraz chce tego uniknac u siebie.W moich okolocznych miejscowosciach mam do wyboru Zebiec,Per eko,Sit-stal,Keller, Defro, Heitz

Opublikowano

Opisana sytuacja świadczy o dużych nieszczelnościach w izolacji cieplnej lub bardzo wychłodzonym mieszkaniu które nigdy nie było wygrzane. Przy takich stratach energii chyba trzeba zapomnieć o drewnie. Najlepszą metodą będzie rozpalanie całego pieca węgla od góry (pewnie mamy do czynienia z górniakiem) i palenie przez całą noc. W razie potrzeby rozpalanie także rano i palenie do wieczora. Po tygodniu hajcowania sytuacja powinna się ustabilizować i temperatura powinna być do opanowania. Jeśli tak nie będzie, to znaczy że trzeba jak najszybciej myśleć o termomodernizacji budynku bo żaden nowy kocioł tu nie pomoże.

 

Pozdr.

Opublikowano

Przecież koledzy od początku dobrze pisali - dolniak 15 kW powinien w zupełności wystarczyć.

Dokładnie pasuje do opisanego problemu.

Najważniejsze w dolniaku jest to, że można (i należy) w nim palić bez przerwy.

A 15kW to znacznie więcej niż 10 kW i nie będzie trzeba przekraczać mocy nominalnej (puszczać za dużo w komin).

Wychłodzenie takiego domu, to zawsze duży dyskomfort i dlatego przepalania należy unikać.

A drzewo nie przeszkadza, jedynie wiadomo, że szybciej niż węgiel się wypala i trzeba częściej podkładać.

A jak nie chcesz dokładać za często, to niestety zostaje kocioł z podajnikiem, ale paliwo nie to.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

A paląc od góry,to przynajmniej kilka godzin wygaszania i co najmniej 1,5h rozpalania.Wtedy by Ci spadło do 13,a nie do17.Zdecydowanie dolniak.

Opublikowano

Jeśli sprawa rozchodzi się o nowy kocioł jaki ma stanąć w kotłowni, to w tej sytuacji tylko dolniak o mocy pewnie około 15 kW.

Opublikowano

80m2 x 4m h x 45W/m3 = 14,4 kW

Tak jak wcześniej koledzy pisali przy takiej kubaturze to tylko dolniak i to dobry. Jakbyś był zainteresowany to wykonuję kotły na zamówienie, lecz terminy są dość odległe :(

Na pewno wystrzegaj się miałowców albowiem tym nie ogrzejesz mieszkania

Pozdrawiam Przemo

Opublikowano

Ok panowie , w sobote jade kupic piec. Jaki wybiore, jeszcze niewiem. Jezleli nieznajde nic w okolicy bede musiał jechac do wiekszego miasta. Jaki wybrałem napisze wam potem. Dzieki za rady :)

Opublikowano

twój wybór, obyś nie męczył się jak brat

 

Pozdrawiam RedEd

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

witam panowie.W poprzednia sobote sie troche niewyrobiłem i musiałem odłozyc zakup pieca na ta teraz co była. Zakupiłem piec firmy "Górniak" z Olsztyna 17 kw. Zapłaciłem równe 2000. Razem z piecem był termometr i miarkownik. Na ten piec namówił mnie kuzyn, poniewaz ma taki sam i bardzo sobie chwalił.Cena była kuszaca a wyboru niemiałem za duzo wiec wybrałem ten.Mam nadzieje ze spełni moje oczekiwania.

 

A tak przy okazji zapytam czy taka pompa obiegowa mi wystarczy?http://allegro.pl/pompa-obiegowa-c-o-25-60-sterownik-kureir-24h-i2464291942.html

 

I jeszcze jaki bojler wybrac 2 płaszczowy czy z 2 węzownicami?

Opublikowano

Różnica cen tych bojlerów jest kolosalna, nie kusi Cię ten tańszy?

Oczywiście lepszy jest 2 wężownicowy, ale jak nie masz solarów to i 1 wężownica wystarczy.

Najgorszy jest 2 płaszczowy ale i ten da radę.

 

Jeśli firma górniak sprzedaje kotły górniak, to obawiam się, że wybór nie był najlepszy.

Chyba, że kuzyn ma takie samo mieszkanie...

Opublikowano

To czekamy na jakiś fotoreportaż - sam jestem ciekawco to za piecyk .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.