Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Paliwo zastosowawcze

Do kotłów Ultima II zalecany jest węgiel kamienny o niewielkich lub średnich zdolnościach koksowania typ 31 lub typ 32 sortymentu groszek (GK) oraz mieszanka orzech (O) i groszek o wartości opałowej >26 MJ/kg.

W modelu wyposażonym w palnik – paliwem zastosowawczym są pelety

http://www.cichewicz.com/data/foto.php?f=1611104024%2Fprzekr%C3%B3j%20ultima8.JPG&w=150

 

To cytat ze strony producenta . Niestety ten kto to pisał chyba w życiu kotła na oczy nie widział .

To do rzeczy bo jest o czym pisać . Kociołek kompaktowy z bardzo niskim progiem załadunku ale z długą i niską komorą załadowczą z żeliwnym rusztem . Samo to co widać już świadczy o tym że to nie kocioł do węgla . Drewno i to grube to powinno być paliwo do tego kotła i to jeszcze ładowane w specyficzny sposób . Wąska , niska ale długa komora załadowcza wymusza w tym kotle faktycznie poziomy przepływ powietrza a dobry palacz palący drewnem powinien umieć to wykorzystać i tu przydaje się doświadczenie z palącą się zapałką . Wypełnijcie ten kocioł takimi gigantycznymi zapałkami ułożonymi na ruszcie wzdłuż komory zasypowej gdzie łepki zapałek będą się znajdowały tam gdzie palnik w otoczeniu gorącego żaru który po zbudowaniu odpowiednio grubej warstwy trzeba przesunąć w głąb kotła a na czysty ruszt położyć wzdłużnie świeże paliwo . Będzie się paliło powolutku a płomień będzie się przesuwał w stronę wlotu powietrza . . To to samo co zapalona zapałka trzymana ogniem do góry , pali się długo i spokojnie .

Czy zatykać szczelinę nad palnikiem ? ja odpowiem zdecydowanie nie . Dlaczego ? ano dla tego że drewno to paliwo długopłomienne które w obecności wysokiej temperatury dobrze gazuje i trzeba te gazy albo puścić przez palnik albo w inny sposób je dopalić . Co się dzieje w tym kotle . Uchylona rozetka w zasypie powoduje że powietrze jest zasysane do kotła również przez nią i miesza się z palnymi gazami w komorze zasypowej . Tak wytworzona i wzbogacona w powietrze mieszanka trafia w strugę płomieni z palnika dodatkowo dopalając to co się nie spaliło w palniku . I to w zasadzie cała filozofia tego kotła . Co spowoduje zatkanie szczeliny ,ano tylko to że powietrze miast działać jako dopalacz będzie rozpalało zasyp a dodatkowa ilość powstałych gazów bez PW w palnik pogorszy sprawność i czystość spalin .

Czy można w tym kotle palić węglem - można tylko raczej nie groszkiem bo drobny węgiel to ogromna powierzchnia odgazowania a takiej ilości gazów to ten kociołek raczej nie skonsumuje . Jeżeli węgiel to raczej gruby OI lub kostka .

To taka moja analiza tej konstrukcji i to myślę całkiem dobrej a o dziwo nie wymagającej poprawek . Zawsze można sobie coś pozmieniać tylko po co psuć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośmielę się z tobą nie zgodzić ;) Albowiem otwarcie rozetki spowoduje że ew.gazy o których piszesz ujdą wraz z tym powietrzem przez tą szparę a tam już niema odpowiednich warunków do ich dopalenia. Drugą sprawą jest to że aby doszło do wytworzenia gazów o których piszesz musi dojść do pirolizy a ta jak wiemy odbywa się w wysokich temperaturach przy bardzo ograniczonej ilości powietrza. Jeżeli dodasz powietrze tą rozetką to najzwyczajniej spalisz drewno i po to właśnie dodano tę rozetkę aby zwiększyć spalanie w komorze zasypowej celem zwiększenia pow. wymiennika (czyli konstrukcja przemyślana ale tak żeby najmniejszym kosztem uzyskać dużą pow. wymiany bez względu na przebieg procesu spalania)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko to robie ale w tym przypadku będę jednak bronił rozwiazania producenta .

Co do warunków o których wspominasz ta akurat w tym przypadku są i to bardzo dobre . Szczelina znajduje się pod sklepieniem komory zasypowej a przy tak niskiej komorze to jest mniej więcej połowa strugi ognia z palnika . Płomienie sięgają w tym kotle prawie do wyczystki górnej a spalanie przypowina troche spalania w tunelu poziomyn .

Co do powierzchni wymiany też się nie zgodzę bo producent robił wszystko aby ją ograniczyć zwłaszcza w modelach o mniejszych mocach gdzie rolę przeszkadzajek w wymienniku spełniają płyty ceramiczne a nie półki z płaszczem wodnym . Bardzo dobrze to widać w klonie tego pieca westwalii o mocy 8 kw gdzie płaszcza pionowego tworzącego palnik nie ma wcale . No ale dodatkowy płaszcz to dodatkowa powierzchnia wymiany a wtedy to już inna moc od deklarowanej .

W tym kotle w zasadzie istotny jest sposób załadunku paliwa bo tu paliwo nie będzie się zawieszać bo raz połozone na ruszcie tak pozostanie aż zmieni się w popiół . Porównując ten kocioł do innych powiedział bym że ma " przewróconą " komorę załadowczą , zasypową trudną ją nazwać bo to zaledwie kilkanaście centymetrów a wysokość palnika to prawie to samo co wysokość rusztu pionowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś z praktyki wtrące: moim zdaniem efekt "zapałki" o którym pisze MAC65, jest możliwy tylko w przypadku zatkania szczeliny i tylko w tedy tworzy się tkz. typowy palnik (może niedługo dorzucę filmik). Problem polega na tym, że tym sposobem zmniejszamy powierzchnię wymiennika, bo przegroda pionowa jast grzana tylko od środka, a to skolei skutkuje wyższą temperaturą spalin. Nie wiem jeszcze jak się to przełoży na stałopalność, ale pewnie niebawem się dowiem i poinformuję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac i fajnie że bronisz swojego zdania, ja swoje również podtrzymuje co wcale nie oznacza ze kocioł nie nadaję się do spalania drewna. Co do półek szamotowych to też stosuje takie rozwiązanie właśnie w celu zmniejszenia mocy a przecież nie będę za każdym razem robił nowych projektów ;) co jest tez uzasadnione ekonomicznie.

Moja główna uwaga tyczyła się powstawania gazu drzewnego w warunkach tam występujących.Owszem on tam powstaje ale tylko w strefie spalania (podczas spalania) ale tą szczeliną co najwyżej uchodzi para i niedopalone cząstki lotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie czy w Ultimie mozna rozpalic od gory?

Ja w Vespie palę od góry ale u mnie jest 2cm przerwa między pionowym wymiennikiem. Na rysunku technicznym jest zaznaczona ta przerwa więc jeśli jest taka jak u mnie to nie powinno być problemu.

Ja paląc od góry próbowałem dwóch metod:

1) zatkać ten kanał służący do palenia od dołu szamotem, żeby tam powietrza nie przeciągał

2) poprostu rozpalić wsad bez żadnych zmian w konstrukcji

Nie zauważyłem wielkich różnic w obu paleniach chociaż muszę się przyznać, że 1) próbowałem tylko raz więc nie wiem czy to jest do końca miarodajne.

Podsumowując palę teraz od góry i jest bardzo zadowolony. W moim przypadku 10h palenia przy załadunku połowy komory węglem to norma. Mam nadzieję, że uda się dobić do 20h :) narazie nie mam takiej potrzeby,

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ultimie palnik jest na samym dole zasypujac kociol weglem i zapalajac od gory gdzie mialo by zaciagac ogien?

Pale w ultimie 21kw od dolu i 20kg wegla orzecha II spokojnie wytrzyma 8 godzin i to tez nie jest pelen zasyp

dom140m2+garaz 30m2 wybudowany w 2008roku ocieplony w calym domu ogrzewanie podlogowe

Ultime kupilem jako drugi piec zeby ograniczyc koszty ogrzewania

Pierwotnie kociol gazowy wiessmanna gaz z butli koszty ogrzewania kosmiczne

teraz uzywam kociol gazowy do cw ,ale zawsze moge go wlaczyc do ogrzewania domu

Ultima jest wpieta w instalacje zabezpieczona wezownica schladzajaca na zaworze trojdrogowym ustawiam temperature max 48stopni

do ultimy wykorzystane jest jeszce sprzeglo chydrauliczne ktore jest przed zaworem trojdrogowym gdzie powrot wody z instalacji jest podmieszany i wraca do kotla ciepla woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto przekrój Vespy

post-41422-0-12880800-1351670258.jpg

Zaznaczyłem 1 miejsce prześwitu przez, który u mnie spaliny trafiają do wymiennika. Ten prześwit u mnie ma 2cm. Z przekroju Ultimy wynika, że też jest tam jakiś prześwit tylko pytanie jaki?.

Mi testowy wsad 20l węgla (15kg) + 4 szczapy drzewa i start przy temperaturze wody 40stopni + temperatura w domu 20-22 stopnie temperatura na dworzu w trakcie palenia od 0 do -2 stopni starczył mi na około 12-14h. Do ogrzania mam około 200m2 nie ocieplonego domu. Fakt, że na noc wyłączam pompkę CO i grawitacyjnie mi chodzi ale tylko pierwsze piętro więć przez 40-50% ogrzewam tylko piętro.

Zastanawiam się czy paląc węglem od dołu nie zadymiasz sąsiadów ? Bo w moim przypadku było tragicznie kiedy rozpalałem w piecu stosując się do instrukcji. Teraz kiedy palę od góry dymu z komina mam jak na lekarstwo :).

Temperatura na piecu w moim przypadku to 50-55stopni no i oczywiście w komorze załadowczej zero smoły i nie czuć żadną wędzonką :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj probowalem rozpalic od gory odmierzylem 15kg wegla tyle wchodzi do gornej krawedzi palnika na to 4 polana brzozy ,6 szczapek drewna,papier

efekt zadymiona kotlownia otwierajac drzwiczki zasypowe to jak by je zasalo pelno dymu

wybralem to wszystko rozpalilem tradycyjnie od dolu zero dymu kociolek az buczy

Przekonalem sie ze w tym kotle nie da sie palic od gory

Nigdy nie wazylem wegla dzisaj do testu zwazylem i stwierdzilem ze to co ladowalem wczesniej to bylo okolo 15kg a nie jak wczesniej pisalem 20kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę grubym drewnem na miarkowniku ( temp zasilania 60 powrotu 50) - pali się ładnie tylko od dołu - dymu z komina prawie nie ma. Przy załadunku nic nie dymi.

Ta szczelina to do odgazowania komory - przez nia płomień nie idzie bo inaczej cały wkład bt sie rozpalił - a u mnie pali się tylko dolna cześć.

Celem wolniejszego spalania przykryłem ok 50 % rusztu od strony dzwiczek i pod klapkę dolotu powietrza podłozyłem blaszkę 1 mm ( jak blaszki nie było to drewno się kisiło po zamknieciu całkowitym dolotu powietrza) - a tak się powolutku spala.

Po dorzuceniu 4 klocków drewna o 23 ranoi o 5 na rusztach żar. temp zewnetrzna 0 C.

Kociołek fajny (21 Kw) lecz jak na moje 180 m to troszkę za duży (myślę jakby tu troszke zmniejszyć jego moc?).

Wcześniej paliłem w kominku z dystrybucją ciepłego powietrza z turbiną. W porównianiu Utlima II to bajka - typowy dolniak, nie dymi, grzeje fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK to teraz ja przedstawię swoje zdanie na ten temat.

A więc porównajmy węgiel Polski ma kaloryczność od 16-29 MJ/kg (średnia ok 23MJ/kg)

drewno twarde ma 16-19 MJ/kg (średnia ok 17,5 MJ/kg) czyli ok 5,5 MJ/kg mniej co stanowi +/-21% mniejszą wartość opałową i ten wskaźnik mylnie jest brany pod ocenę teoretycznej mocy kotła na paliwie zastępczym jakim jest drewno.

 

Czyli 21kW x 0,79 = 16,5 kW tyle tylko że wartość kaloryczna paliwa określa ile w nim zawartej jest energii a nie uwzględnia czasu jej uwolnienia/pozyskania.

 

Można by przyjąć że gdy obydwa kotły załadujemy tą samą ilością paliwa np 10 kg to drewno spali się 50% szybciej więc w tym samym czasie spalimy dwa razy tyle drewna co węgla i bzdurą jest że kocioł będzie pracował z mniejszą mocą albowiem dla wymiennika niema różnicy czy płomień pochodzi z drewna czy z węgla.

 

Dlatego też moc kotła OPALANEGO STALE się nie zmieni co najwyżej zmienić się może sprawność oraz zużycie opału.

 

Ps dla uzupełnienia tyko dodam że gdyby podpiąć obydwa kotły pod ciepłomierze to na jednym załadunku (10kg) w czasie np 10h kocioł węglowy uzyska większą ilość ciepła albowiem kocioł opalany drewnem juz od 5h by energii nie produkował lecz gdyby porównać wyniki z pierwszej godziny to mogło by się okazać że drewienko oddało nam więcej ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale moc kotła to w dużym uproszczeniu moc paleniska x sprawność wymiany w wymienniku i oczywiście niema charakteru liniowego. Zależność od paliwa jest ale moim zdaniem polega ona na czasie emisji energii z poszczególnych paliw oraz sprawności wymiany a ta ze względu na dzisiejsze rozbudowane wymienniki nie różni się w sposób znaczący

 

Co innego było by gdybyśmy tu dyskutowali o CAMINO

Chciałbym zauważyć ze do kotła o którym tu mowa można zakupić opcjonalnie palnik na pelet który ma swoją moc nominalna nie zależnie do jakiego kotła zostanie podpięty a to ile energi przejmie kocioł zależy tylko i wyłącznie od jego budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palac drewnem to masz 14Kw. 21Kw to jest na weglu

Pozdrawiam uzytkownika Ultimy:)

 

Poprawiam swoja wypowiedz zle podalem moc kotla dla drewna

Producent CHT na oficjalnej stronie dla Ultimy II 21 Kw podaje 21Kw dla wegla ,20Kw drewno,16 Kw pellet

Taka sama moc podaje Buderus dla Krommler Ultima II

Natomiast na stronie Westfali 21Kw wegiel,16Kw drewno

dziwie sie bo w DTR jest jeszce inaczej podane:http://www.cichewicz... instrukcja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, przeczytałem cały temat i mam kilka pytań do bardziej doświadczonych kolegów :-). Mianowicie posiadam kocioł Ultima II 8kW i nie posiadam kilku elementów z przekroju, który jest zamieszczany do tego kotła. Nie posiadam poprzecznej płyty szamotowej(3) na końcu rusztów ( co chyba jest standardowe w modelu 8kW ?? ) oraz płyty szamotowej w poziomym wymienniku ( do "przyspieszania spalin" ) - to już nie sądze żeby było noromalne. Ogólnie z kotle pale jakiś czas ale jest problem ze stałopalnością i zużyciem paliwa. Przeczytałem cały wątek i opinie są różne jednak chciałbym zapytać czy mają Pańastwo jakieś rady, które upsrawniają kocioł? Mam tez wrażenie ze za szybko zapala się cały zasyp.

 

1. Często pada stwierdzenie o wstawienie blachy na połowę długości rusztu, zapewne po to żeby paliwo paliło się tylko na samym końcu - pomnaga ten zabieg?

2. Czy zatykać małą przerwę(1) w płaszczu przy komorze spalania?

3. Jak ustawić powietrze dodatkowe z tyłu kotła więcej niż 50% czy mniej? Czy może całkiem zamknąć?

4. Wstawić szamotową płytę(2) rozdzielając poziomy wymiennik?

 

2iarbjk.jpg

 

Jakieś dodatkowe usprawnienia, które mi umknęły :-)?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.