Skocz do zawartości

kkk6969

Forumowicz
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez kkk6969

  1. Ja mam piec Cichewicz Ultima II 23kw na 180m2 domu - wkładam 3 drewka sosny 10x10x2 cm (końcówki deski) i na to grab 1,5 letni (rozpala sie bez poroblemu - czy do małe czy duz kloce) po 15 min na piecu 65 stopni i miarkownik zaczyna przymykać klapkę z powietrzem . Na klapce zostawiłem 1mm szkarki zeby cały czas dochodziło powietrze i powoli sie ładnie pali ale w kominie kapie kondensat (komin z blachy zaroodpornej) - wyglada na to że piecyk ladnie pali kazde drewno tylko za duży i kisi opał (spaliny po przymknieciu klapki z powietrzem chłodne).
  2. Przy 3d - temp na instalację taka jak na wyjscu z kotła ( z kotła 60 C na instalacje 60C - na instalację co woda się nie miesza, miesza się powrót z zasileniem i podgrzewa powrót). Przy 4D - temp na instalację niższa tak ok 25 C ( u mnie) na poczatku palenia (kocioł zasypowy na miarkowniku), po ustabilizowaniu się instalacji (nagrzaniu) temp na instalacje niższa ok 15 ( na kotle 65C na wyjściu , na powrocie 55C na dom około 45-50) - tu miesza się z 4 stron. Ale najwazniejsze przy 4D i to jest rzadko poruszane w necie to obieg grawiracyjny podczas rozruchu kotła ((zasilanie kotła-zawór 4d - powrót do kotła)) ( lub dodatkowa pompa na tym obiegu).
  3. Wstawiłem zawór 3D na powrocie - podniosłem go ok 50 cm nad piec i pojawił się obieg grawitacyjny na obieg kocioł - zawór 3D ( rury z pieca 1 cal i powrót CU 28 ogałęzienie na zawór 3d za pompą i zaworem róznicowym) - pompa załącza sie dopiero jak kociołek się równo wygrzeje do 55 stopni na obiegu grawitacyjnym :) Wygląda na to że zawór 4D był ustawiony za nisko i nie łapał obiegu kotłowego grawitacyjnego. I tu moje pytanko - powróciłbym do zaworu 4D (także podniesionego na wys 50 cm nad kocioł) - czy jak obieg kotłowy był na 3d to logicznie myśląc to na 4d także powinien działać. Wolałbym zawór 4 d bo grzejniczki chłodniejsze. Wiem że pytanie retoryczne - ale przeróbka w celu sprawdzenia to jakieć 3-4 godziny cennego czasu.
  4. Spróbuję zgodnie z informacją z Cichewicza ustawić zawór 4D tak zeby się nie domykał do końca (bedzie zawsze mały przepływ na powrocie do kotła).
  5. Wyjscie z pieca 1 1/2 zredukowana do 1 cal. Piec Cichewicz Ultuma II - może w rurach fabrycznie były jakieś zaslepki i dławia przepływ. jak nastawię powrót na sterowniku na 35 stopni to jest ok.
  6. Mam zamontowany zawór 4d z siłownikiem i sterownikiem. Powrót ustawiony na 55 stopni zasilanie na 80. Pompa rusza na 50 stopni Podczas rozpalania jak woda zimna to zawór 4d jest ustawiony na krotki obieg piec i powrót. Problem polega na tym iż przy rozpalaniu i ustawionym automatycznie zaworze 4d na krótki obieg (ochrona pieca) jak temperatura pieca osiąga 80 stopni to powrót na zaledwie 45 i za chwilę piec chce się gotować (pompa pompuje wodę wkoło z grzejników i spowrotem do nich z omininięciem pieca bo zawór 4d jeszcze nie puszcza wody na instalację - nie ma wymaganej temperatury powrotu). Wygląda na to jakby piec miał słaby obieg grawitacyjny. Muszę ręcznie przestawić zawór 4d żeby pomieszać zimną wodę z instalacji żeby nie zagotować pieca. Gdzie leży problem?
  7. Komin rozkułem - połączyłem wklady (resztę wkładu włożyłęm od dołu) - troszkę zabawy w tym było ale udało się (pomógł lewarek hydrauliczny od dołu - powoli wkład wsunął się).
  8. Co prawdz mam zamontowany miarkownik - i tu moje pytanie czy pokrętło miarkownika powinno sie kręcić w kółko ( tak jest u mnie) - czy nie powinno mieć gdzieś oporu na minimum i maksimum?
  9. Stan aktualny ? wkład wszedł do połowy komina i zaklinował się (ani w dół ani w górę). Zrobiłem zdjęcia i wyszło, że z komina wystawało kawałek pręta ? wkład lekko wygięty. Co dalej robić ? mam pomysł żeby resztę wkładu włożyć od dołu (po rozkuciu komuna na długość rury (1M) - tylko jak połączyć rure górna i dolną bez rozkuwania ściany komina (pokój niedawno malowany ? żona groźnie na mnie patrzy jak o tym wspominam - he he). Czy jakieś pomysły ? gość co mi to robił rozłożył ręce i jest w kropce.
  10. Wygląda to na dopływ powietrza wtórnego do dopalania spalin - a jak chcesz się dowiedzieć na pewno to zadzwoń do jakiegoś przedstawiciela handlowego Cichewicza - tel na ich stronie
  11. U mnie tego nie ma - otwórz drzwiczki i po pociągnięciu za wajchę zobacz co się robi - może są to ruchome ruszta albo jakiś szyber klapka - tak z zewnątrz trudno ocenić może wklej jeszcze zdjęcie środka rusztu i ściany tylnej - jak zobaczysz w środku to napisz
  12. Pytałem w imergasie (taki mam piec dwufunkcyjny) czy nie można podłączyć wyjście z boljera z ciepłą wodą do zasilania przepływowego pieca cwu - jak piec "wyczuje gorącą wodę" to sie nie właczy lub podgrzeje do załozonej - dostałem info że tak mozna zrobić tylko zeby ograniczyć do 50 stopni wyjście w bojlera (zawór termostatyczny mieszający). Byłoby to prostrze rozwiazanie (lecz bez cyrkulacji) - co o tym sadzicie?
  13. A można termostat bimetaliczny plus przekaźnik przełączny ? bo w necie rd-2 trudno znaleźć - choć popytam w lokalnym serwisie agd
  14. Dzięki - a jak ten zawór najtaniej podłączyć elektrycznie - jakiś przekaźnik, sterownik ?
  15. Witam Konopka - znalazłem dojście do podłączenia do pieca zaworu 3D przełączającego - lecz jak czytam to te zawory pobierają ciecz z jednego źródła i podają na drugie i trzecie wyjście , chyba powinien pobierać do wyboru z dwóch różnych źródeł i przekazywać do jednego wyjścia znalazłem taki ZAWÓR 3-DROGOWY HERZ CALIS-TS-RD chyba powinno być tak ?
  16. Witam - mnie też interesuje zawór różnicowy na obejściu pompy cwu - na wielu prospektach producentów kotłów jest tam zawarty. Według mnie jak się wpakuje samą pompę do cwu to w przypadku braku prądu grawitacja nie zadziała. I tak przy okazji to czy zamiast zaworu różnicowego można założyć zawór zwrotny z wyjętą sprężynka.
  17. Wyczystka nie potrzebna na tylnej przegrodzie bo można wyczyścić od dołu. Właśnie dzisiaj przywieźli mi 21 kw. Ja się raczej martwię czy nie będzie za duży na 175 m2. Też zamierzam palić drewnem. Wyrwałem go za 2.300 zł. :D
  18. Dziękuję za zainteresowanie tematem. Przeróbka instalacji jest dlatego gdyż na piętrze jest piec gazowy dwu-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania - on grzeje wodę co cwu przepływowo. Na parterze jest kominek z nadmuchem. Piec w piwnicy chcę wstawić bo nie chce mi się ganiać z drewnem po domu. Instalacja ma być prosta bez zbytnich fajerwerków. Układy Wolf to jakby w niezłej sterowni - jak chcę czegoś prostego :) . Układ zamknięty z zabezpieczeniami wg przepisów. Na zabezpieczenie zasilania 230V UPS. Dodatkowo sygnał akustyczny - dzwonek jak instalacja przekroczy 90C. takie instalacje ma 90% europy. Zawór 4d raczej potrzebny bo dom ciepły i na grzejnikach woda max 45-50 stopni. Elektrozawory chyba 12V bo będzie montowany pod piecem gazowym (jakby co pociekło to bezpieczniej). Schemat poprawiłem.
  19. Dzięki za zainteresowanie tematem ?konopka?. Piec w piwnicy bez sterowania Cichewicz Ultima II 21 kw - będę palił przede wszystkim drewnem. Pomysł z tym zaworem 3d fantastyczny lecz u mnie nie mogę wstawić bo pętla od obiegu cwu jest schowana za kafelkami przy podłodze w łazience na piętrze i rozkuwanie nie wchodzi w grę. Mam ok 30 cm dostępu pod piecem i tam bym zmieścił elektrozawór. Tak czytam jeszcze o pompie co czy jakby wstawić na powrocie pieca to czy nie pociągnęła by jedna co i cwu?
  20. Tak myślałem przez nockę i wymyśliłem że piecem gazowym co steruje sterownik eurostar 2006 - na kablu biegnacym od pieca gazwowego do sterownika bym wpiął termostat bimetaliczny (koszt parę zetów), który byłby normalnie "otwarty" i podpiety pod wyjscie z pieca co. Po nagrzaniu pieca co węglowego np do 40C przerywał by styki i rozłączał piec co gazowy (tak jakby dostawał sygnał ze sterownika że jest ciepło w domu. Wg mnie powinno zadziałać. Pompa na piecu węglowym by ruszała po osiagnięciu temperatury wyższej niż na termostacie bimatalicznym np. 45C. Chyba powinno zadziałać. Podobnie z grzaniem wody z pieca gazowego. Na wyjściu z pieca gazowego na zasilaniu cwu dałbym elektrozawór "normalnie otwarty" a na zasileniu boilera elektrozawór "normalnie zamkniety"i do niego termostat bimetaliczny odczytujacy temperaturę w bolierze. Jak temperatura w bolierze byłaby powyżej np 40 stopni elektrozawór przy piecu gazowym zamykał się i drugi przy boilerzy otwierał się. Chyba powinno zadziałać. Wieczorem to wrzucę na schemat.
  21. Witam serdecznie Planuję w piwnicy dołożyć piec węglowy z zasobnikiem cwu. Na piętrze aktualnie pracuje piec gazowy dwufunkcyjny (ciepła woda przepływowo) z zamkniętą komorą spalania (turbo). I tu problem ? poczytałem troszkę na forum ale odpowiedzi jasnej nie znalazłem. W zakresie obiegu co: 1. Odnośnie jak to zgrać aby jak rozpalę w węglowym to żeby gazowy się wyłączył. Chyba by można dać impuls na sterownik gazowego aby się wyłączył. Ale wtedy powstanie chyba obieg powrotny wody co przez piec gazowy (będzie chodził jak grzejnik?). 2. I odwrotnie - jak wygaśnie węglowy to załączy się gazowy i czy wtedy nie powstanie obieg powroty przez węglowy? W zakresie cwu ? i tu już gorzej 3. Jak będzie nagrzany bojler to co zrobić żeby nie włączał się gazowy po odkręceniu wody w kranie?. 4. I odwrotnie jak w bojlerze zimno to powinien grzać gazowy i odłączać boiler. W załączeniu uproszczony schemat (w schemacie pominąłem wiele ważnych elementów instalacji bo nie w nich problem i mogłyby zaczerniać obraz ? pozostawiłem tylko to co mnie interesuje). Pozdrawiam Krzysztof
  22. Witam - wybór padł na 17 kw Żywiec KDO-U (170 m2 - dom dobrze ocieplony) i teraz mam dylemat: Żywiec KDO-U (ruszt żeliwny) - czy KDO-U (RW) (ruszt wodny) ? - który lepszy? Mam zamiar palić przede wszystkim drewnem - jakie długie klocki wejdą do kotła 17 kw? Pozdrawiam Krzysztof
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.