Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Mam Rację?


elkandor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie kolegów.

Czy mogę mieć prośbę o sprawdzenie mojego schematu , który zamieściłem wcześniej?

Proszę nie patrzeć na ten kominek bo z niego prawdopodobnie zrezygnuje.

A umowę może bym już podpisał, bo pogoda sprzyja, a chciałem ruszać z robotami lub też szukać innych instalatorów.

 

Dzięki wielkie

 

Pozdrawiam

Edytowane przez elkandor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór odcinajacy przed 4-dnie musi byc , bo 4-d to tez zawór i potrafi zamknac przepływ

pompa cwu wcale nie musi byc wyłaczona wystarczy cus pogrzebac w kabelkach i bedzie robic jak powinna

czy napewno odcina całkowicie czy nie?

bo producęci piszą:

DANE TECHNICZNE

 

Dopuszczalna nieszczelność - 1% kvs (np3D)

 

jak i :

Niskie przecieki

w zaworach ESBE zapewniają całkowitą funkcjonalność obwodów

a to4D

 

więc o ODCINANIU nie ma mowy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można np tak:

Witam,

Ciekawe tylko czy po takim gotowcu instalator zakumał o co chodzi :lol:

Jeszcze można ten kominek dorysować, tylko po ludzku, ciekawe wydaje mi się tu przełączanie źródła zasilania zaworem 3D kulowym przełączającym gdzieś na powrocie [w zależności od temp. kominka].

Oba źródła naraz to wydaje mi się zbyt skomplikowane, choć pewnie nie niemożliwe.

Może są jakieś propozycje?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O w poście 27 nie dołączyło zdjęcia a już mnie kolega kiminero ubiegł tylko czy wydawać na drugi rozdzielacz dla dwóch pętli ?

 

post-16946-0-37654900-1327433861_thumb.jpg

 

a jeszcze trzeba by ten3D dobrać bo to 400mb pex-a . A le zobaczył bym co na toTwoi instalatorzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym miejscu chciałem serdeczne podziękować wszystkim, którzy zabrali głos w mojej sprawie.

Szczególnie Kiminero i Minoronw.

Niestety lub szczęściem dla mnie zrezygnowałem z firmy instalatorskiej.

Po pokazaniu schematu sam wyraz twarzy mówił już za dużo o reszcie szkoda mówić.

Tym samym chciałem wszystkich przestrzec przed wykonawcami "tanimi" bo to w konsekwencji prowadzi do dużych kłopotów.

Mi udało się ich uniknąć dzięki Państwu.

Dobrze, że mamy ten internet.... i ludzi, którzy w tych czasach służą jeszcze pomocą.

Na koniec załącze dwa projekty powstałe z pomocą forumowiczów. Jeżeli komuś się przydadzą to bardzo proszę korzystać.

Za jakieś 2-3 miesiące napisze o swojej instalacji. A po następnym sezonie ciepłowniczym więcej.

 

Nie kończę udziału na forum. Przerzucam się teraz na piece bo czeka mnie zakup. Choć już prawie zdecydowałem to warto jednak skorzystać z rad i doświadczeń osób, które już się uporały z tym tematem i są zadowolone.

 

Szkoda, że nie wyszedł mi ten kominek. Ale cóż mówi się trudno.

 

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.

post-35992-0-48126100-1327506948_thumb.jpg

post-35992-0-37818300-1327506962_thumb.jpg

Schemat CO bez kominka.pdf

Schemat CO bez kominka v1.pdf

Edytowane przez elkandor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można ten kominek dorysować, tylko po ludzku, ciekawe wydaje mi się tu przełączanie źródła zasilania zaworem 3D kulowym przełączającym gdzieś na powrocie [w zależności od temp. kominka].

Oba źródła naraz to wydaje mi się zbyt skomplikowane, choć pewnie nie niemożliwe.

Może są jakieś propozycje?

Co powiecie o takim "przyłączu" kominka do tej instalacji?

 

post-18583-0-90388900-1327519612_thumb.jpg

 

Kominek regulowany swoim własnym sterownikiem, bazującym na temperaturze płaszcza. Załóżmy docelowe 60 sC. Dodatkowo na układzie kominka jest 3D przełączający, który wysterowany jest czujnikiem z nastawą 60 sC, co stanowi sygnał o gotowości kominka do współpracy z kotłem (lub samodzielnie).

 

Jeżeli kominek nie pracuje, to 3D jest zamknięty na przyłączu A, co zapobiega obiegowi wody przez kominek przy pracującuch pompach układu.

 

Jeżeli kominek jest rozpalany, ale nie osiągnął jeszcze 60 sC, przyłącze A nadal jest zamknięte, a pracująca pompa kominka dba o ruch wody w płaszczu i jej równomierne nagrzewanie. Osiągnięcie na kominku temp 60 sC powoduje otwarcie przyłącza A na zaworze 3D i jednoczesne zamknięcie B. Efektem jest posłanie wody na układ 4D.

 

Jeżeli równocześnie pracuje kocioł, to jego czujnik wychwytuje temperaturę wody płynącej z kominka a sterownik interpretuje to jako sygnał do przejścia w tryb podtrzymania.

 

Jeżeli kocioł nie pracuje, to grzanie przejmuje kominek, a zawór zwrotny klapowy na powrocie kotła dba o to, aby nie "ładować" kotła.

 

Jeżeli w kominku wygasa, to spadek temp poniżej 60 sC zamknie przyłącze A zaworu 3D wyłączając go z obiegu, zaś sterownik kotła "obudzi" go, aby z podtrzymania przeszedł do pracy.

 

Czy to ma szanse zafunkcjonować?

Kocioł i kominek muszą pracować na tych samych parametrach docelowych lub wyższych po stronie kominka.

Czy zawór klapwy na powrocie kotła będzie działał prawidłowo? Zwłaszcza w sytuacji pracy łączonej? Byćmoże dojdzie wtedy do przejęcia więkzości przepływu przez pompę kominka, jednak to byłoby chyba nawet korzystne, zapewniając "priorytet" energii kominka (trudniej regulowalnego).

Układy powiązane równolegle, jednak pompy raczej szeregowo, ale tego nie da rady przeskoczyć. Podobne sytuacje mamy w wieloobiegowych układach z kotłem gazowym i musi chodzić, więc tutaj też się nie pogryzie.

Jest jeszcze problem wyłączenia regulatora kotła, który po wypaleniu wsadu wszystko wyłączy i przy następnym rozpalaniu w kominku (bez kotła) pompy układu nie ruszą (chyba). Funkcji "standby" sterowniki raczej nie mają, ale może ktoś coś wymyśli?

 

Idea jest w całości "papierowa", jednak gdzie ją omawiać, jeśli nie na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martwi mnie troche CWU i3D jak zamknie się3D i niepuszcza z kominka to powrót do kominka łączy się z zasilaniem pieca i chyba pompa CWU przebije na zasilanie chyba , że na połąszeniu żółtej z jasnoniebieską dać ZZ . D ruga sprawa ZZ przy powrocie napiec czy krótki obieg zadziała? da rade go otworzyć ?

Sterowanie regulatora pieca można okłamać montując termometr podstawowy na rurze tuż na wyjściu z pieca i będzie on widział też temp .kominka na instalacji po czym załączy pompy ewentualnie rozbudować to na przekażniku

 

"......Jeżeli kocioł nie pracuje, to grzanie przejmuje kominek, a zawór zwrotny klapowy na powrocie kotła dba o to, aby nie "ładować" kotła.

 

tylko co z paliwem no i zamknięty ZZ na powrocie pieca , nie będzie grożby podgotowania na ruszcie pieca ?

. Jak coś jeszcze wymyśle to dam znać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o takim "przyłączu" kominka do tej instalacji?

No wygląda to ciekawie.

Najfajniejsze jest krążenie wody w kominku gdy się zagrzewa.

Trochę słabo widzę te 2 pompy w szeregu - wygląda na to, że cwu będzie cały czas ogrzewane (chłodzone).

O standby bym sie nie martwił - to ponoć kocioł z podajnikiem.

W Liderze np. jest tak, że pompy i tak chodzą. Kiedyś miałem taki przypadek, że go wyłączyłem przyciskiem on/off (nie Power, który też jest). Z powodu nieszczelnego podajnika zaczął się palić pellet w rurze i pewnie doszedłby do zasobnika, ale... zadziałało zabezpieczenie "wypychania żaru" [a był na off].

 

Miałem trochę inny pomysł.

3D wstawić na powrocie instalacji w miejscu gdzie łączysz kominek - odcina on zupełnie kocioł na rozkaz sterownika kominka [a puszcza na kominek].

Pompy kominkowej nie ma. Zamiast niej jest pompa krótkiego obwodu umieszczona na powrocie 4D.

Pompa ta jest obligatoryjnie uruchamiana gdy na kominku >60C [razem z tym 3D].

 

Poza tym pompa standardowo wykorzystana do ochrony powrotu.

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem trochę inny pomysł.

3D wstawić na powrocie instalacji w miejscu gdzie łączysz kominek - odcina on zupełnie kocioł na rozkaz sterownika kominka [a puszcza na kominek].

Pompy kominkowej nie ma. Zamiast niej jest pompa krótkiego obwodu umieszczona na powrocie 4D.

Pompa ta jest obligatoryjnie uruchamiana gdy na kominku >60C [razem z tym 3D].

 

Poza tym pompa standardowo wykorzystana do ochrony powrotu.

 

Co Wy na to?

Czyli tak?

 

post-18583-0-29079500-1327528237_thumb.jpg

 

Żeby kominka nie odciąć od naczynia przerobiłem wpięcie, bo przy dwóch źródłach musi być raczej ten typ podłączenia ZW. Pompa CWU też trochę inaczej, by nie robić szeregu.

 

Jest bardziej "elegancko", tylko to całkowite wycięnie kotła z obiegu. No nie wiem... Trzeba przetrawić różne warianty, ale "o tem po tem". Narazie materiał do przemyśleń jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zamknie się3D i niepuszcza z kominka to powrót do kominka łączy się z zasilaniem pieca i chyba pompa CWU przebije na zasilanie chyba , że na połąszeniu żółtej z jasnoniebieską dać ZZ .

Wtedy 3D jest zamknięte na przyłączu A, więc takiej sytuacji nie będzie.

 

Druga sprawa ZZ przy powrocie napiec czy krótki obieg zadziała? da rade go otworzyć ?

Dlatego właśnie klapowy. W pozycji poziomej grawitacja da radę, poza tym krótki obieg zbiera też wodę z powrotów pomp.

 

Sterowanie regulatora pieca można okłamać montując termometr podstawowy na rurze tuż na wyjściu z pieca i będzie on widział też temp .kominka na instalacji po czym załączy pompy ewentualnie rozbudować to na przekażniku

Tam też go zaznaczyłem.

 

"......Jeżeli kocioł nie pracuje, to grzanie przejmuje kominek, a zawór zwrotny klapowy na powrocie kotła dba o to, aby nie "ładować" kotła.

tylko co z paliwem no i zamknięty ZZ na powrocie pieca , nie będzie grożby podgotowania na ruszcie pieca ?

Dla kotła z podajnikiem nie powinno to mieć znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak?

 

post-18583-0-29079500-1327528237_thumb.jpg

No coś takiego, tylko ta pompa to myślę po prostu tuż pod 4D (w stosunku do wcześniejszego schematu).

A powrót z naczynia można kominkowi zrobić osobno, tak jak zasilanie.

Do pompy dopięty też sterownik od kominka oraz dla niej zawór różnicowy [coby 4D czasem na grawitacji mogło pomykać, gdy kominek nie chodzi].

 

Takie odcięcie kotła sprawdzić by się też mogło [niejako z automatu] w okresach przejściowych albo latem gdy kocioł wygaszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak?

 

post-18583-0-29079500-1327528237_thumb.jpg

 

Żeby kominka nie odciąć od naczynia przerobiłem wpięcie, bo przy dwóch źródłach musi być raczej ten typ podłączenia ZW. Pompa CWU też trochę inaczej, by nie robić szeregu.

 

Jest bardziej "elegancko", tylko to całkowite wycięnie kotła z obiegu. No nie wiem... Trzeba przetrawić różne warianty, ale "o tem po tem". Narazie materiał do przemyśleń jest.

no może i tak było by funkcjonalniej z tym 3D tylko czy nie potrzeba ZZ za pompą obiegu4D , bo jak C.O nie chodzi a załączy CWU to może się wrócić na podmieszanie 4D

No i jeszcze chyba 3D to tak z 5/4" albo lepiej jak już o grawitacji mowa CO? nie przeginam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.