Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Dopiero co zakupiłem bardzo dobry wg. znawców , kocioł firmy HEF . Jest to kocioł na eko groszek , z podajnikiem oraz dodatkowym paleniskiem .

Jak do tej pory nie doczekałem się dostawy węgla , więc palę na dodatkowym ruszcie , suchym drewnem i węglem z zeszłego roku .

Mocno niepokoi mnie ilość wody która zbiera mi się zaraz po rozpaleniu w sadzowniku znajdującym z tyłu pieca . Słychać głośne kapanie wody i po zluzowaniu śrub mocujących osłonę kanału wypływa czarna woda . Jest jej dużo

Myślę że około pół litra .

Efekt zanika po osiągnięciu temperatury około 50-60 stopni celsjusza.

Czy to jest normalne ?

Czy to może być nieszczelność płaszcza kotła?

Opublikowano

Witam,

 

Nieszczelność płaszcza jest malo prawdopodobna. Kocioł Twój nie jest mercedesem wśród kotłów, ale jest dobrą konstrukcją, powiedziałbym że klasyką porządnego kotła. Efekt skraplania się spalin jest związany z pracą kotła w zbyt niskiej temperaturze ustawionej na sterowniku kotła lub miarkowniku ciągu. W spalinach jest duża zawartość pary wodnej z powietrza pobranego do spalania opału i z wody zawartej w opale. Na zimnych ścianach wymiennika kotła para się skrapla a efekt ten jest tym silniejszy im bardziej zimne są ścianki wymiennika chłodzone wodą z płaszcza wodnego kotła. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko mogące doprowadzić do zniszczenia kotła ( patrz temat "Piec po 5 latach" z tego Forum ), gdyż poza oddzialywaniem samej wody na stal wymiennika razem z wodą ( parą wodną ) powstaje nisko stężony kwas węglowy i siarkowy ( siarkawy ). Tego nie zniesie długo stal kotła. Należy zaprogramować sterownik kotła na temperaturę powyżej 60 - 65 st C. Generalnie zasada doboru temperatury jest taka: im bardziej mokry opał tym wyższa temperatura, choć z praktyki nie polecam temperatury powyżej 80 st C. Warto w celu podwyższenia temperatury kotła zastosować zawór czterodrożny.

 

Pozdrawiam

Piotr

Opublikowano

Witam

Moim zdaniem należy zmienić technikę rozpalania i samego palenia. Spróbuj jak najszybciej osiągać tem. zadaną ( na pewno w okolicach 65 - 75 stopni ). Przy rozpalaniu nakładaj małe porcje paliwa i jak najszybciej je spalaj. ( generują straty ale dbając o żywotność kotła).

Opublikowano

Jak rozumiem posiadasz kocioł serii eko "uniwersalny". Cytat z opisu pieca:

 

Dla jeszcze większej wygody użytkownika kocioł obok paleniska retortowego posiada dodatkowe palenisko rusztowe umożliwiając pracę w sytuacjach awaryjnych związanych z dłuższą przerwą w dostawie energii elektrycznej, awarią palnika retortowego lub podajnika ślimakowego.

 

I ten właśnie cytat określa tutaj wszystko. Palenisko to jest jak napisałeś "dodatkowe", lecz zdecydowanie bardziej "awaryjne". Palenie w nim będzie zawsze generowało problemy i służy tylko uniknięciu zamarznięcia (pieca oraz domownikó). Oczywiście możesz wykorzystać porady np. Tomka, lecz nie spodziewałbym się dobrych efektów palenia - sam mam także (w innym piecu) palenisko awaryjne, którego z dużymi problemami użyłem 2 razy i mam nadzieję więcej nie użyć.

Opublikowano

witaj - mam ten sam kocioł 25 - i sam przerabiałem to samo .

Przestań palić drewnem , nawet te "suche" jest wilgotne .

Ja po pierwszym razie zlałem z pieca 4 wiadra wody i to mnie nauczyło , z chwilą jak zaczniesz palić groszkiem ten efekt zniknie - ale najpierw osusz piec -bo go potem nie doczyścisz.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.