Skocz do zawartości
IGNOROWANY

20 Kg Węgla /doba Czy To Dużo?


pająk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów . Mijają dwa tygodnie jak rozstałem się z olejówką i od nowa uczę się palenia w kotle zasypowym . Pierwsze wrażenie jest ok bo od chyba 10 lat w domu nie miałem zimą więcej jak 18 st. a teraz pozwalam sobie na 21. Zastanawia mnie tylko czy zużycie 20 kg na dobę przy obecnej pogodzie nie jest zbyt duże . Dom 170 m/kw dwukondygnacyjna ,, kostka ,, z lat 70-tych , ocieplony 10 cm styro , nowe okna komerlinga . Codziennie nagrzewam 300 l cwu do 50 st . Będę wdzięczny za odpowiedzi . Pozdrawiam - Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. pająk, 20kg to już jest dobry wynik przy takim metrażu. Jeśli w mrozy spalisz na dobę 25kg to też będzie dobry wynik. Nie każdemu udaje się to osiągnąć. Mi wychodzi średnio 28kg na 24-26h, no ale mam nieocieplone ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów . Mijają dwa tygodnie jak rozstałem się z olejówką i od nowa uczę się palenia w kotle zasypowym . Pierwsze wrażenie jest ok bo od chyba 10 lat w domu nie miałem zimą więcej jak 18 st. a teraz pozwalam sobie na 21. Zastanawia mnie tylko czy zużycie 20 kg na dobę przy obecnej pogodzie nie jest zbyt duże . Dom 170 m/kw dwukondygnacyjna ,, kostka ,, z lat 70-tych , ocieplony 10 cm styro , nowe okna komerlinga . Codziennie nagrzewam 300 l cwu do 50 st . Będę wdzięczny za odpowiedzi . Pozdrawiam - Mariusz

 

A jak z ociepleniem stropu - powinno być 2 razy tyle co ściany jak ocieplenie posadzki, ociepl ten boiler tak chociaż z 15cm wełny.

A jakiej mocy masz piec?

Przy tej temperaturze co teraz 20kg węgla to trochę sporo chyba że nikt w tym domu nie mieszka lub po prostu przegrzewasz.

Palisz cyklicznie czy ciągle?

 

Ogólnie spalanie powinno być około 10kg przy dobrze dobranym piecu i ociepleniu w granicach 10cm styro na ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zużycie 20 kg na dobę przy obecnej pogodzie nie jest zbyt duże . Dom 170 m/kw dwukondygnacyjna ,, kostka ,, z lat 70-tych , ocieplony 10 cm styro , nowe okna komerlinga . Codziennie nagrzewam 300 l cwu do 50 st .

To dobre zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. 10 kg na dobę dla domu 170 m2 + 300 l cwu? Nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. 10 kg na dobę dla domu 170 m2 + 300 l cwu? Nierealne.

No to policzmy:

170m2 to będzie jakieś 250m2 ścian i 100m2 stropu oraz 100m2 posadzki. Przewodność dla 10cm styro to około 0,3. Liczę dla temperatury na zew około 0stopni

Czyli

(250m2* 0,3 + 100m2* 0,3 ) * 20stopni różnicy wew/zew + 100m2 *,3 * 15 stopni różnicy daje to nam 2550Wh czyli na dobę zapotrzebowanie 61,5kWh

Teraz ciepła woda dla 4 osób to 35l na osobę podgrzewana niech bedzie nawet od 5 stopni do 50 to daje nam 45*4200*35l*4 /3600 około 7,5 kWh + straty boilera jakieś 2kWh/dobę

Zyski bytowe dla 4 osób/wody/gotowania/prania/pradu i inne to będzie pi razy oko 20kWh/dobę

Straty na wentylacji przy oknach plastikowych bez nawietrzników to będzie jakieś 0,2 max wymiany na godzinę czyli 170m2*2,6m (wysokość pomieszczenia) * ,2 (wymiany)* 1200 * 20stopni * 24h/3600 to około 15kWh.

Razem 61,5co + 9,5cwu + 15kWh wentylacja - 20kWh zyski = 66kWh.

Kaloryczność dobrego węgla to 28Mj czyli 7,7kWh z kilograma węgla przy dobrym spalaniu da się 65% niektórzy mówią że da się 80% i więcej czyli od 5kWh do 6,5kWh sprawność kotła przy mocy nominalnej to około 80% czyli wychodzi 6,16kWh czyli wychodzi 66/6,16 =10,71kg węgla do 13,2kg przy niskiej sprawności.

 

Wyliczenia oczywiście posiadają założenia że mieszka 4 osoby i używają cwu standardowo.

Dlatego proponuje osobie docieplić zbiornik cwu i jak nie jest dobrze docieplony strop to docieplić.

 

Warto dodać że zapotrzebowanie na ciepło przy temperaturze 0 stopni wyszło około 66/24 = 2,75kW maksymalne zapotrzebowanie będzie na poziomie 8,5kWh przy -20 dla ogrzewania ciągłego ciekawe jakiej mocy kocioł posiada autor wątku.

 

Od siebie dodam że posiadam dom 160m2 powierzchni ogrzewanej 180m2 po podłogach przy temperaturze 0 stopni spalam 10kg węgla/ dobę bez cwu. Ale posiadam słabsze ocieplenie 8cm styro a strop 5cm

Edytowane przez rafaldo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia nie zawsze mają się do faktycznego zużycia węgla. Każdy dom jest inny. One są dobre, jeśli chcemy na etapie projektowania uwzględnić przewidywane zużycie opału plus margines błędu. Sam zużywam 28-29kg węgla na dobę i wiem, że niżej już nie zejdę, chyba, że obniżę temp. zadaną na mniej jak 57C. Podobno obniżenie o 1 stopień to 3% oszczędności opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szeroki odzew na pytanie . Faktycznie nie opisałem ważnej sprawy jaką jest ocieplenie stropu . Niestety jest tam tylko 30 cm trocin z wapnem i na to jeszcze jedna posadzka . Cwu jest dla pięciu dorosłych osób które codziennie się kąpią więc te 300 l idzie na dobę . Dwa poziome wymienniki po 150 l są ocieplone 10 cm wełną i podwieszone w kotłowni pod sufitem .

Jednak najważniejszą dla mnie sprawą porównania jest fakt że kocioł to czyjaś samodziełka której konstrukcja za szybko wypuszczała ciepło w komin więc go przerobiłem i teraz stoi w poziomie a drzwiczki są w miejscu podstawy . Maksymalnie mogę do niego załadować około 30 kg węgla jednak w tej chwili wystarcza 20 . Jest jeszcze jeden powód mojego niepokoju . Tak jak pisałem grzałem olejówką (finansowo już nie wyrobię ) i w domu nie ma już miejsca na skład opału więc piec ustawiony został na podwórku 15 m od domu . Dużo czytałem na ten temat , trochę się nauczyłem budując kolektory http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10106275#10106275 i chyba nie miałem innego wyjścia bo noszenie węgla i popiołu przez pokój dzienny to porażka . Jak tylko czas pozwoli to zrobię fotki jak to wygląda .

 

Pozdrawiam - Mariusz

Edytowane przez pająk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł jak w awatarze MK21 Lazara temperatura w części użytkowanej 22-23, w nieużytkowanej 18-19. W obliczeniach przyjmuje średnio 20C

 

 

Średnie zapotrzebowanie dla mojego domu to 3,216 kWh/K na dobę, inaczej 134W/K na godzinę.

 

Stąd łatwo policzyć ile ciepła potrzeba przy temperaturze zew 0, - 10, czy - 20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 170m2 może mieć zapotrzebowanie na ok. 10-13 kg dobrego węgla na dobę przy 0oC jak i 25 kg węgla. Wszystko zależy jak energochłonny masz dom, liczy się także nawet rodzaj podłoża i jego wilgotność i sposób w jaki się od niego izolujesz. Doradzam strop ocieplić dodatkowo od zewnątrz lub od środka doraźnie np. styropianem, przyklejonym bezpośrednio bez żadnej tam pustki powietrznej. Pamiętajmy także, iż od niedawna wiemy, iż każdy taras i balkon czy schody działają jak wielkie wychładzacze domu i najlepiej jak są odizolowane, a balkony zaizolowane, następnie sprawdź czy nie masz za dobrej wentylacji ;) bywa i tak, że pomaga doszczelnienie większości okien i drzwi :P. Sposób palenia też istotny, tych przeszło 15 metrów rur , to dobrze zaizolowałeś i najlepiej poniżej punktu zamarzania umieszczone ?!? Kocioł ma ciepłe pomieszczenie czy sam je grzeje i przedmuchy są;), no i jak spala i czy dużo dymi, czyli czy spala efektywnie czy puszcza w komin, to co najlepsze :unsure:. Poza tym wszystkim z tego co piszesz, to w tym roku możesz wygrzać i dosuszyć dom bo 18oC to mało było, czy u ciebie wysoki poziom wód gruntowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie . Robocik zgadzam się z Tobą w 100 procentach . Strop i tarasy ciągną dużo i kto wie czy ta moja magistrala do pieca to nie kropla w porównaniu do nich . Już wcześniej zastanawiałem się nad ociepleniem stropu jednak strych służy jako suszarnia więc od góry nie da rady . Myślałem nad przyklejeniem styropianu od dołu jednak mam wątpliwości czy mostki termiczne w postaci ścian nie zniweczą całej inwestycji . Co do tarasów to koncepcji brak . Wentylacja grawitacyjna praktycznie nie istnieje - tylko mechaniczna .. Przy paleniu olejem starałem się ograniczyć ją do minimum i w tej chwili wentylator pompuje powietrze ze strychu szybem na 1 i 2 kondygnację . W dzień na żądanie a w nocy cyklicznie .

Magistrala na podwórku to 2 x pex 20 na nią czerwona otulina , owinięte pótora razy wełną 2cm na folii alu , zawinięte folią strecz i zapakowane w kanalizacyjną 110 - tkę . Teren jest dość podmokły i nie chciałem ryzykować zakopywania rur - ani do CO ani do kolektorów . Nawet niewielka nieszczelność mogłaby zniszczyć całą izolację . Jednak magistrala naziemna to ciągła praca pomp , zakup ups i dużego aku - zapas prądu dla dwóch pomp na 12 godzin .

post-19891-0-14345500-1323718759_thumb.jpg

post-19891-0-61808200-1323718786_thumb.jpg

post-19891-0-68072800-1323718840_thumb.jpg

post-19891-0-53277300-1323718925_thumb.jpg

post-19891-0-42429900-1323718952_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany troszkę nakombinowałeś nie dało się przykleić komina do ściany?. Warto było by opisać co na tych termometrach widać oraz jakie są długości magistral. Warto by było ocieplić ten komin bo skropliny mogą powstawać i troszki za krótki ten komin jak na moje oko.

Ile metrów magistrali masz? bo 15 m + 15m i 65stopni zasilanie i 57powrót a ile ma woda na zasilaniu tuż przed wyjściem z domu oraz na powrocie?

Co do magistrali jakbyś miał te średnio 5cm izolacji to daje nam 0,8W/m2/K co przy 30m magistrali i średniej 60stopni w rurach i 0 na zewnątrz oraz przy powierzchni plexa jakieś 3,77m2 daje nam stratę w liczbie 181W czyli jakieś 4,3kWh/24h przez dobę czyli niewiele raczej

ale przy -20 będzie już pewnie 80 na zasilaniu i z 60 na powrocie czyli średnio 70 daje to nam 6,5kWh/24h czyli jakieś średnio jakieś 1-2kg węgla 24h straty na samej magistrali inaczej mówiąc jakieś 150kg węgla na sezon grzewczy.

Pewnie straty na kotle podobne jak na magistrali czyli razem już mamy około 10kWh/24h z jakiś 70-100kWh produkowanych .

Teraz pytanie co to za kocioł i ile sprawności da się z niego wycisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany troszkę nakombinowałeś nie dało się przykleić komina do ściany?

 

Do domu są już doklejone dwa tarasy od północy i południa . Nie chciałem robić więcej dolepek aby nie popsuć wyglądu . Poza tym z pieca też się brudzi a elewacja ma niewiele lat .

Z termometrów na razie nic się nie da wyliczyć . Srebrny bezprzewodowy - z lewej czujnik przyklejony do góry pieca , z prawej to alarm . Czarny to zasilanie w domu . Po dwóch godzinach od rozpalenia pokazują tyle samo choć na zdjęciu widać różnicę . Muszę przełożyć ten na piecu na rurę wychodzącą.

Magistrala na dworze to 15m x 2 rury .

Komin czasami płacze i wiem że jego ocieplenie jest nieuniknione . Niestety na wszystko trzeba czasu a jak pisałem cała instalacja powstała na prędce w ciągu miesiąca łącznie z przerobieniem pieca , oczywiście w międzyczasie wykonując pracę zawodową ;)

Co do kotła to ktoś go zrobił z grubej blachy bo ciężki jak z żeliwa , a potem wywalił bo za szybko puszczał ciepło w komin . Wywaliłem stary wodny ruszt , położyłem i teraz jak na zdjęciu .

Trochę komora zarasta i nie bardzo wiem jak temu zaradzić . Być może wentylator ma za małe obroty . dorażnie proszek pomaga . Temperaturę na piecu staram się utrzymywać w granicach 50 , w grzejnikach wystarcza 35 .

Pierwsze nocki były pod strachem chociaż ten bezprzewodowy z alarmem miałem zawsze przy sobie . Z pomocą przyszedł komputer i rejestrator i teraz dużo łatwiej nauczyć się ustaw nocnych .

post-19891-0-81774100-1323813153_thumb.jpg

post-19891-0-18433700-1323813198_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że 20kg węgla to dobry wynik, pytanie tylko jakiej kaloryczności jest to węgiel. Ja przy obecnych warunkach atmosferycznych ogrzewając dom ok 100m2 (temp. 22-23oC przez całą dobę) i CWU 100l (temp 56oC) spalam 8kg węgla orzech i 20kg miału. Chciałbym zejść do 20kg tej mieszanki, pytanie tylko jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pająk, twój problem się nie skończy, a to dla tego, iż kociołek górno spalający położyłeś na boku powodując przerost powierzchni palącego się zładudo w stosunku do wysokości zasypu i wyszła Ci świeczka położona na boku z wielkim knotem po całej jej powierzchni i dla tego szybko wsad będzie się wypalał, bo wymiennik jest przeznaczony do ciepła wydzielanego przez o wiele mniejszą powierzchnię rozpalonego zładu , więc generujesz dużą stratę kominową czy to w postaci temperatury czy nie dopalonych związków. Zobrazuj to sobie tak, iż weź dwa prostokąty jeden połóż tak jak u ciebie leży kociołek ;), a drugi postaw i zasyp tą samą ilością węgla i odpal od góry i zobaczysz o co biega :P. Dlatego nowe kotły o wydłużonym obiegu spalin górnego spalania są wyższe niż grubsze , oczywiście wielkość kotła zmienia się proporcjonalnie do potzrebnej powierzchni ognia, że tak powiem. kształt twojego kotła pasuje do górniaka z pionowym wymiennikiem co zmniejszyło by komorę spalania, a wydłużyło drogę spalania.

kwk_przekroj.jpg

 

b.500.0.16777215.0.stories.sas.produkty.przekroje.nwg.jpg

 

po kształcie tych kotłów powinieneś wiedzieć o co Mi chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.