Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taurus Gaur Duo 18,5


witekkw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako że jakiś miesiąc temu rozpoczołęm kolejny (drugi) sezon grzewczy, postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie palenia w piecu Taurus Gaur Duo. W piecu palę drugi sezon i narazie probuje dobrać odpowiednie parametry spalania, różnie to wychodzi tzn. spalanie na poziomie 25kg na dobe, i dużo spieków, ale może od początku. Dom parterowy 120 metrów (porotherm 30cm + steropian 15cm) 70metrów podłogówki (kuchnia, salon, łazienka, holl, wiatrołap + grzejniki z termostatami w każdym pomieszczeniu- trzy pokoje bez podłogówki), do tego sterownik pokojowy Auraton ustawiony na 22 stopnie w dzień i 21,5 w nocy. Zawór 4 drogowy otwarty na 40 stopni na grzejniki. Piec dość długo dochodzi do zadanej temperatury. Parametry na piecu:

Miał odsiewka 25-26-ka

Temp CO - 60st

Temp. CWU - 50 st.

Czas podawania - 11sek

Dmuchawa - 12%

Przesłona otwarta na 2 cm

Przerwa podawania - 3 minuty

Przerwa podtrzymania - 40 minut

Opóźnienie załaczenia podajnika - 30 sekund

Opóźnienie wyłączenie podajnika - 60 sekund

 

I teraz może moje pytania/przemyślenia

 

Piec pracuje z regulatorem pokojowym ustawionym na zadaną temperaturę, jako że jest podłogówka to aby osiągnąć zadaną temperaturę w pomieszczeniach piec musi długo pracować, po osiągnieciu temperatury pompa CO zostaje odłączona i piec przechodzi w stan podtrzymania i tak moze być ok 4-5 godzin zależy od temperatury na zewnątrz, zdaje sobie sprawę że aby osiagnąć temperaturę w pomieszczeniach podłogówka musi długo chodzić ale czy nie lepiej byłoby aby chodziła cały czas a z niższą temperaturą, może wogóle wyłączyć regulator podkojowy, co zrobić aby spalanie było mniejsze. Może podacie jakie macie swoje ustawienia bo widze że kilku kolegów na tym forum ma bardzo ciekawe osiągnięcia co do spalania

 

Pozdrawiam i oczekuje na podpowiedzi

Edytowane przez witekkw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kup siłownik zaworu 4d i do niego regulator pogodowy.W takim układzie pompa podłączona do sterownika kotła pracuje ciągle a regulator pogodowy po osiągnięciu zadanej temperatury w domu nie zamknie zaworu na max czy jak teraz nie wyłączy pompy tylko zmniejszy temperaturę wody na kaloryfery o zadana wartość na 10 st. Czyli na kaloryfery idzie np. 50 st po osiągnięciu zadanej temperatury w domu regulator skręci na 40 st. W takim układzie nie wychładza się podłogówka ani kaloryfery tylko robia sie mniej ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odłącz ten sterownik skręć zawór aby utrzymać optymalną temperaturę a pompa niech chodzi non-stop.Ja np. zanim zrobiłem sterowanie ręcznie kręciłem zaworem wieczorem przed snem skręcałem kilka kresek i tak było aż do 15 godz jak wracaliśmy z pracy odkręcałem kilka kresek. Jednak starałem się aby w tym czasie kiedy zawór był skrecony temperatura w domu była min 19,5 20 st . Było trochę chodzenia ale ja mam kocioł zasypowy i łączyłem to z zasypem kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jako że jakiś miesiąc temu rozpoczołęm kolejny (drugi) sezon grzewczy, postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie palenia w piecu Taurus Gaur Duo. W piecu palę drugi sezon i narazie probuje dobrać odpowiednie parametry spalania, różnie to wychodzi tzn. spalanie na poziomie 25kg na dobe, i dużo spieków, ale może od początku. Dom parterowy 120 metrów (porotherm 30cm + steropian 15cm) 70metrów podłogówki (kuchnia, salon, łazienka, holl, wiatrołap + grzejniki z termostatami w każdym pomieszczeniu- trzy pokoje bez podłogówki), do tego sterownik pokojowy Auraton ustawiony na 22 stopnie w dzień i 21,5 w nocy. Zawór 4 drogowy otwarty na 40 stopni na grzejniki. Piec dość długo dochodzi do zadanej temperatury. Parametry na piecu:

Miał odsiewka 25-26-ka

Temp CO - 60st

Temp. CWU - 50 st.

Czas podawania - 11sek

Dmuchawa - 12%

Przesłona otwarta na 2 cm

Przerwa podawania - 3 minuty

Przerwa podtrzymania - 40 minut

Opóźnienie załaczenia podajnika - 30 sekund

Opóźnienie wyłączenie podajnika - 60 sekund

 

I teraz może moje pytania/przemyślenia

 

Piec pracuje z regulatorem pokojowym ustawionym na zadaną temperaturę, jako że jest podłogówka to aby osiągnąć zadaną temperaturę w pomieszczeniach piec musi długo pracować, po osiągnieciu temperatury pompa CO zostaje odłączona i piec przechodzi w stan podtrzymania i tak moze być ok 4-5 godzin zależy od temperatury na zewnątrz, zdaje sobie sprawę że aby osiagnąć temperaturę w pomieszczeniach podłogówka musi długo chodzić ale czy nie lepiej byłoby aby chodziła cały czas a z niższą temperaturą, może wogóle wyłączyć regulator podkojowy, co zrobić aby spalanie było mniejsze. Może podacie jakie macie swoje ustawienia bo widze że kilku kolegów na tym forum ma bardzo ciekawe osiągnięcia co do spalania

 

Pozdrawiam i oczekuje na podpowiedzi

 

Troche do ustawien

jaki jest poziom naweglenia paleniska czy cala powierzchnia pali sie pelnym płomieniem

czy tylko jakas cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszyć nadmuch, tak by palnik był nawęglony w 90-95%, a żar nie spadał do popielnika.

 

 

 

ps: luźna uwaga na boku

nieraz warto poświecić kilka niedopalonych węgielków, by ograniczyć tym sposobem nadmiar powietrza i stratę kominową. Ze wszystkich strat podczas spalania, to właśnie kominowa jest największa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to naturalne zjawisko i świadczy o dobrym spalaniu w wysokiej temperaturze słabego węgla.

jest taka zależność, że im mniejszy nadmiar tlenu występuje podczas spalania, tym większa temperatura panuje w złożu.

I nie należy z tym walczyć poprzez zwiększenie nadmuchu.

 

 

Można dodawać wypełniaczy (trociny, owies, pellet), lub je polubić, częściej wybierać popiół i cieszyć się niższym spalaniem :P

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich użytkowników kotła Taurus Guar proszę o info podsumujące na temat tego kotła jestem przed wyborem kotła do domu 180m.kw. czy 18,5 kW wystarczy. chce palić w tym kotle zrębkami trocinami z miałem czy ktoś takie rozwiązanie testował??? Jak spalanie co do rusztu zastępczego????

Edytowane przez zedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.