Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Paleniskiem Rynnowym, Dramat


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam

 

Mój problem polega na tym, że piec przerzuca przepalony jedynie do połowy ekogroszek do pojemnika na popiół. W ogóle piec po rozpaleniu do zadanej temperatury (55 stopni) dochodzi po 3!! godzinach. Czy to jest normalne? Piec użytkuje trzeci sezon i od zawsze tak było. Nie mam pojęcia jak ustawić parametry, bo jakich bym nie ustawił to nigdy nie jest dobrze, posty o spalaniu ekogroszu na popiół to dla mnie magia.

Piec po rozpaleniu podbija temperaturę o 0.1-0.2 tylko podczas podawania ekogroszku.

Poniżej podaje całą specyfikację, wszystko co wiem. Prosze o pomoc

Przysłona dmuchawy jest u mnie odsłonięta maksymalnie.

 

Piec KWM-SGR z pleszewa od Biadały.

Moc użytkowa 25 KW

Sterownik Argon 2

 

Ustawienia sterownika takie jak w instrukcji.

1. Czas przedmuchu w stanie nadzoru 10 oF...5-59 sekundy
2. Czas przerwy w stanie nadzoru 5 1÷99 minuty
3. Krotność podawania w podtrzymaniu 3 0÷20 ?
4. Obroty w podtrzymaniu 7 1÷12 bieg
5. Temperatura załączenia pompy 35 25÷70..oF °C
6. Temperatura wyłączenia regulatora * 30 20÷50 °C
7. Obroty maksymalne 12 1÷12 bieg
8. Czas między podawaniem 30 5÷99 sekundy
9. Czas podawania 15 5÷99 sekundy
10. Temperatura zasobnika C.W.U. ? 00÷99 °C
11. Temp. wyłączenia pompy ładującej C.W.U. 30-75..oF °C

 

 

Ekogroszek: Jaret Plus

Wartość opałowa: Qir ?24 000 kJ

Popiół: A ?12 %

Siarka: St ?1 %

 

Nie wiem, co mogę jeszcze dodać. Piec wyczyszczony, komin czyszczony był rok temu. Otwory powietrza wtórnego tak samo wyczyszczone, ekogroszek ok 24 MJ...

 

dsc0015pon.jpg

 

Dmuchawa, jest tak zainstalowana, że żeby ją przysłonić odsłonić musze wsadzić tam głowę.

 

dsc0014lg.jpg

 

Popiół 1

 

dsc0013hp.jpg

 

Popiół 2

 

dsc0012g.jpg

Rynna z której spada rozgrzany ekogroszek

Edytowane przez mikol4j
Opublikowano

mam ten sam sterowni i mam ustawienia przy eko 27-29kj takie

1: 5 po co wiecej jak tylko wydmucha cieplo z pieca

2: ja mam 15min ale do pieca dokladam jeszcze klocki z drzewa zeby podnisilo szybcie temp i dluzej trzymalo w nadzorze, generalnie jak mam bez drzewa to jak najdluzej zeby dmuchawa sie nie wlaczyla bo od razu spada temp

3: 1

4:1-5 najlepiej 1 bo nic wydmucha min ciepla z pieca

5: 45, mniej powoduje dłuzsze osiagniecie zadanej temp

6: 30 stopni

7: 1- na dmuchawie mam klapke zaslone z jej tylu patrzac od przodu pieca którą mam otwarta na 20-30% widac od razu jak sie pali wegiel przy predkosci na 1(sam mialem problem bo nie wiedzialem o tej klapce i wegiel sie nie palil dokladnie jak ty opisujesz)

8: z dokladanym drzewem mam 46 sek

9: czas podawania 6 sek(jak masz 15 to zawsze ci przesypie, ja taki mialem jak czas medzy podawaniem mialem na 80, lepiej jest czesciej a mniej bo jest wiekszy żar)bez drzewa wyreguluj po sek czas i podawanie i bardziej czas miedzy podawaniem

10 i 11 jak nie masz cieplej wody uzytkowej nalezy wylaczyc zeby czujnik ci nie mieszal, ja mam zrobione tak ze czujnik mam przyklejony do rury powrotnej i widze jaka jest temp na powrocie ale generalnie dzialanie sterownika na cow mam wylaczone, czujnik dziala na zasadzie pokazywania temp nic wiecej

Opublikowano

Zrób jak ci 'halok' radzi,zmniejsz podawanie i wydłóż przerwę.

 

Piec w ogóle nie chce mi osiągnąć chociażby 50 stopni przy ustawieniach podanych przez haloka, od dwóch dni pale ekogroszkiem o wartości opałowej 23-24 MJ, czy to nie za mało?

Producent zaleca palenie ekogroszkiem typu 31 lub 31.1 o wartości opałowej 26 MJ, czy to może mieć aż taki ogromny wpływ?

Czym się różnią typy groszku? Czy 2-3 MJ mają aż tak duże znaczenie?

Opublikowano

A czyściłeś kiedyś strefę napowietrzania, czy po jakimś sezonie przetykałeś chociaż gwoździem dziurki...???

 

Reszta jak chłopaki radzą, ale po 3sezonach to jednak palnik może być ostro zawalony.....

 

Jeżeli strefa napowietrznienia znajduje się pod paleniskiem to tak, dzisiaj nawet ją czyściłem, odkręciłem dwie śruby i odczepiłem zaślepkę, po czym specjalnym odkurzaczem do tego prac wyciągnąłem cały syf tam zalegający.

Opublikowano (edytowane)

odpisze ci krótko ta wartość ma *** znaczenie, ja mam groszek z bytomskich kopalni, 27-29 kj, im wieksza wartosc w kj tym wieksze cieplo wiec szybciej piec sie nagrzewa, ja ci podalem wartości do grzania z dodanym drzewem bo mam taka możliwosc, bez drzewa musisz troche pozmieniac ale nie za duzo bo bedziesz w czarnej d..ie, nie zmieniaj kilku parametrow na raz co minute bo nie dojdziesz do niczego, to musi trwac..............................kilka, kilkanascie podań zeby zobaczyc rezultat

Edytowane przez marcin
Bez przekleństw
  • Nie zgadzam się 2
Opublikowano (edytowane)

Dla rynny spróbuj 10-12sek podawanie, 40-45sek pauza

Obroty max. ok.5-7bieg

W podtrzymaniu ok. 3-5bieg

 

Przedmuch co 5minut

Przedmuch na 10-15sekund

Krotność 2-3

 

Generalnie cierpliwie do czegoś trzeba dojść.... kwestia obserwacji, sam swój kocioł znasz najlepiej.

Edytowane przez Pieklorz
Opublikowano

odpisze ci krótko ta wartość ma w ***, ja mam groszek z bytomskich kopalni, 27-29 kj, im wieksza wartosc w kj tym wieksze cieplo wiec szybciej piec sie nagrzewa, ja ci podalem wartości do grzania z dodanym drzewem bo mam taka możliwosc, bez drzewa musisz troche pozmieniac ale nie za duzo bo bedziesz w czarnej d..ie, nie zmieniaj kilku parametrow na raz co minute bo nie dojdziesz do niczego, to musi trwac..............................kilka, kilkanascie podań zeby zobaczyc rezultat

 

 

i spala Ci się na popiół?

Opublikowano

kolega napisal o czyszczeniu dziurek z napowietrzania, na 100% dobry pomysl i moze potrzebny przy rynnie, ja w retorcie od 4 lat nie czyszcze czyli od poczatku uzywania takiego pieca i jest ok, zanim doszedłem do magicznych ustawien stracilem 2 miesiace ale warto bylo, nie zlamuj sie, jak co to sie pytaj

Opublikowano (edytowane)

80-90% popiolu wiecej mi nie trzeba, jak napisal wczesniej poprzednik odnosne krotnosci podawania w nadzorze i przedmuchów ja nie jestem zwolennikiem tego gdyz to prowadzi tylko do wyrzucenia ciepla z pieca a to ma zapobiec jego nie wygaszeniu nic wiecej, dlatego mam ustawiony czas tak zeby w stanie nadzoru nie podawal wegla bo do tego wlacza sie niestety dmuchawa, nie licz na to ze spadnie ci tylko sam popiół wg nie nierealne choc moge sie mylic

Edytowane przez halok
Opublikowano

witam

sprawdz takie ustawienia:

1. cP - 05;

2. cb - 07;

3. PP - 04;

4. od - 08;

5. tp - 40;

6. tu - 30;

7. oG - 08;

8. cd - 90;

9. cu - 29;

10. tc - ---

11. nc - oF

Przesłona na wentylatorze otwarta na jakieś 2,5 - 3,0 cm.

Opublikowano

Witam, mam ten sam piec tej samej mocy z tą nieszczęsną rynną ogrzewam 200 m2 .Grzeję drugi rok .Zeszły sezon poszło w komin 7 ton groszku.W tym roku nie popuszczę bo spalanie na tym poziomie to porażka.Teraz wsypuję worek wieczorem 25 kg a rano zostaje dosłownie garść w zasobniku. Problemem jest ciągła praca pieca,temp.zadana 60 stopni po osiągnięciu tej temp.piec przechodzi w stan nadzoru temp.dochodzi do 60,8 stopnia i po 5 min gdy temp spadnie do 58,9 piec znów zaczyna mielić groszek .Cały ten proces dotyczy CO ,kiedy grzeję tylko CWU piec wyłącza się na 40 minut a temp. dochodzi do 70 stopni. Mikol myślę ,że ustawienia to nie jedyna przyczyna ciągłej pracy pieca czy zastanawiałeś się na zmieszaniu gorącej wody z wymiennika z powrotem, bo ja myślę ,że to pomoże .Proszę wszystkich o opinie czy dobrze myślę czy się mylę.

Opublikowano (edytowane)

Brak ochrony powrotu może powodować trudności kotła z dojściem do zadanej temp. W mojej instalacji po założeniu zaworu czterodrożnego nastąpiła duża poprawa..

Z tego co się orientuje to większość producentów kotłów zaleca a wręcz wymaga ochrony powrotu. Np zawór termostatyczny trójdrożny.

Edytowane przez Czarek
Opublikowano

W którym miejscu zamontować taki zawór i jaki 3 czy 4 drożny ,mam w sumie 4 pompki pierwsza obraca wodę między kotłem a wymiennikiem druga CO trzecia CWU i czwarta obraca ciepłą wodę w kranach żeby leciała od razu ciepła.

Czy do tych zaworów jest potrzebna piąta pompka nie wiem jak to ma wyglądać .

Opublikowano

W którym miejscu zamontować taki zawór i jaki 3 czy 4 drożny ,mam w sumie 4 pompki pierwsza obraca wodę między kotłem a wymiennikiem druga CO trzecia CWU i czwarta obraca ciepłą wodę w kranach żeby leciała od razu ciepła.

Czy do tych zaworów jest potrzebna piąta pompka nie wiem jak to ma wyglądać .

 

Jak masz wymiennik, to zawór 4d wydaje się zbędny.

Ochrona powrotu realizuje się w ten sposób, że po stronie kotła woda krąży szybciej, a po stronie instalacji woda krąży wolniej, przez co woda kotłowa się mniej wychładza.

 

Co do spalania...

7 ton to dużo, ale... czy dom masz ocieplony? Bo może tyle energii on potrzebuje ???

 

pozdr

Robert G.

Opublikowano

Mam ścianę jedno warstwową 42 cm solbet ,poddasze 45cm wełny w ubiegłą zimę przy ok -10 st.ściany wewnątrz nie były zimne .Pompki mam ustawione wszystkie na 1 biegu może to błąd,przestawię pompę na piecu na 3.Dzięki za zainteresowanie.

Opublikowano

U mnie ustawienia kolegi z poprzedniej strony dały poprawę, ale piec osiąga jedynie maxymalnie 49 stopni :/ Czego to może być wina? Ekogroszek dzisiaj kupiłem zapakowany w workach o wartosci opałowej >27 MJ.

 

Cały dom mam ocieplony oprócz dachu.

 

I jeszcze jedna sytuacja, po rozpaleniu piec doszedł do 42 stopni (pompa c.o załącza się przy 40 stopniach) i temperatura spadła do 28 stopni potem jeszcze 3 razy tak się działo i obecnie temp nie spada, oscyluje cały czas w okolicach 49 stopni.

 

Pomóżcie, proszę...

Opublikowano

Witam!

Mam inny i mniejszej mocy kocioł, ale nie ma on problemu by osiągnąć tak jak obecnie 60 stopni, przy 160 m.kw. powierzchni ogrzewanej.

Jednak u mnie załączanie pompy c.o nastawione mam na 59 stopni. Spróbuj stopniowo podnosić nastawę temp. załączania pompy i obserwuj efekt. Myślę, że kocioł dojdzie do wyższej temperatury. Pozdrawiam.

  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano

Mam ścianę jedno warstwową 42 cm solbet ,poddasze 45cm wełny w ubiegłą zimę przy ok -10 st.ściany wewnątrz nie były zimne .Pompki mam ustawione wszystkie na 1 biegu może to błąd,przestawię pompę na piecu na 3.Dzięki za zainteresowanie.

Witam!

Na 200 m.kw. domu wynik 7 ton groszku nie jest taki zły. Jeżeli dasz na ściany 15 cm ocieplenia spalisz znacznie mniej opału. Ja na swoje 160 m.kw (ściana ceglana z pustką powietrzną, bez ocieplenia) spaliłem w ubiegłym sezonie około 6 ton groszku, więc podobnie. Pozdrawiam.

Opublikowano

Spróbuj stopniowo podnosić nastawę temp. załączania pompy i obserwuj efekt. Myślę, że kocioł dojdzie do wyższej temperatury. Pozdrawiam.

 

Tu potwierdzam kolego mikol4j. Pompa ustawiona na załączanie przy wyższej temperaturze to lepsza ochrona kotła przed wychładzaniem.

Trzeba temperaturę jej załączania podnosić stopniowo i ostrożnie, bo nie wiadomo jak będzie zachowywała się instalacja - nic o niej nie wiemy.

Ja u siebie pompy CO mam ustawione na 56 stC i dla mnie to jest dobra konfiguracja.

Pamiętaj też, że żeby spalanie się ustabilizowało, a temperatury były w normie, trzeba dom wygrzać.

Skoro jest on zimny i nie grzałeś ostatnio, a jest to dom murowany - dużo akumuluje ciepła - to musisz go dobrze rozgrzać, żeby temp na kotle się ustabilizowała. Zanim do tego dojdzie, będziesz obserwował spadki temp w związku z bardzo dużym odbiorem ciepła przez instalację.

pozdrawiam

Robert G.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.