Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Usytuowanie Kolektorów Wsch-Zach


slom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam pytanie czy przy zamontowaniu solarów wg układu z załącznika tzn jeden kolektor próżniowy (30rur) na połaci dachu 40st od strony wschodniej drugi zachodniej (razem 12m2) i połączenie ich z zasobnikiem SISS 500/150 powinienem się obawiać problemu z przegrzaniem układu w okresie letnim - wykonawca zapewnia że po uzyskaniu ustawionego przeze mnie maximum na zasobniku zestaw pompowy się wyłączy a kolektory mogą się nagrzewać nawet do bardzo wysokich temperatur ponieważ stosowany glikol wrze dopiero przy temperaturze sięgającej kilkuset stopni. Czy ma racje czy trzeba będzie coś myśleć o "pozbyciu" się nadmiaru energii latem?

A drugie pytanie czy mogę liczyć w okresach przejściowych na delikatne wspomaganie CO (przedpokoje, salon, kuchnia łazienki podłogówka, 4 pokoje grzejniki) pow użytkowa 140m2.

Oraz co sądzicie o takim układzie za 7,5tyś (po dopłacie z odliczeniem jej kosztów oczywiście) ma to sens?

Do zasobnika mam zamiar podłączyć kocioł na ekogroszek 20kW.

 

pozdarwiam

 

 

link z opisem zasobnika http://pl.immergas.com/zasobniki_cwu/zasobniki_duo/duosiss500150.htm

usytuowanie domu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od % pokrycia na c.w.u. latem. Dobrym sposobem na zabezpieczenie układu solarów jest basen kąpielowy(ale to nie każdy posiada) lub układ zabezpieczenia poprzez zrzut wody wodociągowej do kanalizacji. Działa to na zasadzie zaworu termicznego otwierającego się przy zadanej temperaturze który schładza cwu a tym samym i czynnik grzewczy w układzie solaru. Układ jak w kotłach układem zabezpieczającym przed zagotowaniem się wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bedziesz mial nadmiar ciepła, a myslisz jednoczesnie o dogrzewaniu w o. przejsciowych, zrob bypass z zasobnika do instalaji co.

 

Załóż dodatkowo sterownik Euroster i pompe obiegową. Jeśli temperatura w zasobniku wzrośnie powyżej ustawionej sterownik włąńczy pompe, ciepło pójdzie do instalacji i po problemie.

 

Pomimo że glikol przechodzi w wysokich temperaturach w stan stagnacji jestem zdania, ze lepiej do tego nie dopuszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy tego typu kolektorach do przegrzewania pewnie nie dojdzie, również zależy to od stopnia zużycia wody a o dogrzewaniu to radzę zapomnieć. Te kolektory mają chyba najwyższy współczynnik strat mocy w zalezności od różnicy temperatur (1,85)

Te kolektory (30rur) to dadzą tylko po 1500W przy dobrej pogodzie.

Poczytaj więcej tu: Link

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. Slom.

Wtrące moje uwagi /z praktyki i doświadczeń z solarami/:

Zbiornik 500 l na 60 rur bedzie chyba odpowiedni. Ale usytuowanie 1x 30rur wsch + 1x30 rur zach. spowoduje brak największego uzysku mocy kolektora - od południa.

Nie należałoby spodziewać się jakiegokolwiek przegrzania wynikającego z normalnej pracy układu. Tylko jakas awaria lub brak pradu mogłoby powodować znaczny wzrost temp. /u mnie widziałem 150 stopni jak przez ponad godzinę /w południe/

nie było pradu! ale to są sytuacje nietypowe. /przez zasilanie awaryjne do zlikwidiwania/ Oczywiście powinien być także systematyczny pobór cwu / ja podaję ew. nadmiar / latem/ sąsiadowi . /On zainwestował w 2x 20 mb rurki/ iprzerobił troszkę swoją instalację./

Jeśli chodzi o dogrzewanie c.o. w okresach przejściowych to spodziewam się bardzo minimalnej ilości ciepła przekazanej do grzejników. Układ solarny późną jesienią i zimą działa od godzin ok.10 do 14... U kolegi wtedy solar nie będzie działał /brak "strony południowej" / słoneczko będzie "ślizgało się po kolektorach. Jeśli miałoby być wspomaganie do c.o. ton iestety tylko strona południowa.....

Myślę ,że układ wsch-zach. bedzie latem pracował skutecznie dłużej niż południowy, a uzysk energii wcale nie będzie przez to / czas pracy / większy.

Koszty eksploatacji takiego układu można w zasadzie pomijać. jeśli latem układ działałby nawet 15 godzin pobór prądu przez pompę i sterownik rzędu 50 W - to daje 075 kWh około 50 groszy na dobę...

Trzeba też rozwiązać problem pracy pompy solarnej - jakiś elektrozawory ? odcinajace stronę, ktora aktualnie nie grzeje - a przy nadmiarze energii ew. odda część do niepracującego kolektora? Może też dwie pompy solarne?

 

Oczywiście warto zakładać solary - tym bardziej,że z dotacją...spróbowałbym powiększyć układ np. 120 rur ale od strony południowej - nie mogę zajrzeć na plan usytuowania domu -ustawić na ziemi - latem zakrywając część

rur zasłoną - zimą byłaby wielka korzyść ze wspomagania c.o. wspomaganie ogrzewania zima to dopiero jest "uczta" ekonomiczna z układu solarnego.

a propos. czy kocioł na ekogroszek 20 kW na 140 m2 domu /nowego - czyli ocieplonego/ nie jest za duży ? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. Slom.

Wtrące moje uwagi /z praktyki i doświadczeń z solarami/:

Zbiornik 500 l na 60 rur bedzie chyba odpowiedni. Ale usytuowanie 1x 30rur wsch + 1x30 rur zach. spowoduje brak największego uzysku mocy kolektora - od południa.

Nie należałoby spodziewać się jakiegokolwiek przegrzania wynikającego z normalnej pracy układu. Tylko jakas awaria lub brak pradu mogłoby powodować znaczny wzrost temp. /u mnie widziałem 150 stopni jak przez ponad godzinę /w południe/

nie było pradu! ale to są sytuacje nietypowe. /przez zasilanie awaryjne do zlikwidiwania/ Oczywiście powinien być także systematyczny pobór cwu / ja podaję ew. nadmiar / latem/ sąsiadowi . /On zainwestował w 2x 20 mb rurki/ iprzerobił troszkę swoją instalację./

Jeśli chodzi o dogrzewanie c.o. w okresach przejściowych to spodziewam się bardzo minimalnej ilości ciepła przekazanej do grzejników. Układ solarny późną jesienią i zimą działa od godzin ok.10 do 14... U kolegi wtedy solar nie będzie działał /brak "strony południowej" / słoneczko będzie "ślizgało się po kolektorach. Jeśli miałoby być wspomaganie do c.o. ton iestety tylko strona południowa.....

Myślę ,że układ wsch-zach. bedzie latem pracował skutecznie dłużej niż południowy, a uzysk energii wcale nie będzie przez to / czas pracy / większy.

Koszty eksploatacji takiego układu można w zasadzie pomijać. jeśli latem układ działałby nawet 15 godzin pobór prądu przez pompę i sterownik rzędu 50 W - to daje 075 kWh około 50 groszy na dobę...

Trzeba też rozwiązać problem pracy pompy solarnej - jakiś elektrozawory ? odcinajace stronę, ktora aktualnie nie grzeje - a przy nadmiarze energii ew. odda część do niepracującego kolektora? Może też dwie pompy solarne?

 

Oczywiście warto zakładać solary - tym bardziej,że z dotacją...spróbowałbym powiększyć układ np. 120 rur ale od strony południowej - nie mogę zajrzeć na plan usytuowania domu -ustawić na ziemi - latem zakrywając część

rur zasłoną - zimą byłaby wielka korzyść ze wspomagania c.o. wspomaganie ogrzewania zima to dopiero jest "uczta" ekonomiczna z układu solarnego.

a propos. czy kocioł na ekogroszek 20 kW na 140 m2 domu /nowego - czyli ocieplonego/ nie jest za duży ? Pozdro

 

 

 

Czy może lepiej zainstalować je na stronie południowej tylko że na ścianie pod kątem 90st? Ewentualnie min. odchylenie od ściany. Bo oprócz braku wykorzystania 100% słonka przy układzie wsch-zach przeraża mnie ta automatyka sterująca.

Co do mocy kotła to wg. producenta będzie ok (trzeba wsiąść pod uwagę ten bufor) a mniejszy kocioł ma tylko 15kW, chyba że wybiorę innego producent z tym że ten który wybrałem ma plus polegający na dodatkowej komorze spalania.

 

pozdrawiam

Edytowane przez slom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.